Dzień Kobiet 2024 Zegarek.net
tel. 753 753 300

Kiedy przestawiamy czas na zimowy? Zmiana czasu z letniego na zimowy w 2021 roku

24-09-2021

Kiedy zmiana czasu? To pytanie nieuchronnie przychodzi na myśl wraz z nadejściem coraz krótszych dni. I choć od kilku lat politycy zapowiadają rezygnację z tego zwyczaju, warto pamiętać, że nadal on obowiązuje. Kiedy zmiana czasu na zimowy nastąpi w tym roku? Odpowiadamy w artykule! 


Czas zimowy – zmiana czasu w 2021 roku 

W Unii Europejskiej od kilku lat debatowano nad tym, aby definitywnie zrezygnować ze zmiany czasu w 2021 r. Dla większości państw członkowskich pytanie: kiedy przestawiamy zegary, miało stracić ważność po marcu tego roku. To, że tak się stanie również w Polsce sugerowała chęć wyboru czasu letniego oraz rozporządzenie prezesa rady Ministrów z 2016 r. Przedłużyło ono bowiem stosowanie czasu letniego i zimowego tylko do 2021 r. 

Czas zimowy – zmiana czasu w 2021 roku


Zmiana czasu październik 2021 rok

Wybuch pandemii koronawirusa wymusił jednak odłożenie decyzji o tym, czy i kiedy przestawiamy czas po raz ostatni. Brakowi postanowienia w tej sprawie sprzyjała również obawa przed chaosem, jaki najpewniej wywołałaby w Unii Europejskiej możliwość dowolnego wyboru czasu letniego lub zimowego. W związku z tym już niedługo czeka nas kolejna zmiana czasu na zimowy. Kiedy to nastąpi? Tym razem wskazówki trzeba będzie przesunąć w nocy z 30 na 31 października 


Tradycyjnie moment, kiedy przestawiamy czas z letniego na zimowy, wybija o godzinie 3.00. Wtedy cofamy zegarki o 60 minut. Tak zyskujemy w ten jeden, wyjątkowy weekend w roku dodatkową godzinę snu. Od tej chwili krócej cieszymy się popołudniowym słońcem. Zaczynamy za to witać jaśniejsze poranki. Na tym jednak kończą się korzyści, jakie niesie czas zimowy. Zmiana czasu miała co prawda zmniejszyć zużycie energii i zwiększyć bezpieczeństwo na drogach. W rzeczywistości nie przyniosła poprawy w tych obszarach.   


Kiedy przestawiamy zegarki na czas zimowy? 

To, kiedy jest zmiana czasu, regulują przepisy unijne wprowadzone bezterminowo w styczniu 2001 r. oraz rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Zgodnie z tymi dokumentami powrót do czasu podstawowego, czyli środkowoeuropejskiego, odbywa się zawsze w ostatnią niedzielę października o godzinie 3.00 (1.00 GMT) 

Zmiana czasu w ostatnią niedzielę października o godzinie 3.00 w 2021 roku


Smartwatch a zmiana czasu z letniego na zimowy

By nie czekać tak długo na przejście z czasu letniego, warto przestawić zegarek już przed położeniem się do snu. Obowiązek ten dotyczy posiadaczy zegarków mechanicznych z ręcznym lub automatycznym naciągiemO to, kiedy jest zmiana czasu na zimowy, nie muszą się natomiast martwić właściciele smartwatchy, innych czasomierzy z Bluetooth oraz modeli z synchronizacją radiową. W tym przypadku przesunięcie godziny nastąpi automatycznie.  


Bez względu na to, jakim zegarkiem dysponujemy, warto zapisać w kalendarzu, kiedy przestawiamy czas na zimowy. Pozwoli to przygotować się na zmiany, które mogą pojawić się w codziennym trybie życia. Jak wskazują lekarze, cofnięcie czasu o godzinę może przez kilka dni wywoływać nadmierną senność, ogólne rozdrażnienie, a nawet powodować problemy trawienne. Nie pozostaje jednak nic innego, jak dzielnie znieść ten stan, próbując ewentualnie złagodzić jego nieprzyjemne objawy. Wiele bowiem wskazuje na to, że pytanie: kiedy zmiana czasu z letniego na zimowy, będzie nas jeszcze nurtować przez najbliższe lata. 

Senność wywołana zmianą czasu z letniego na zimowy