Zegarek na komunię 2024
tel. 753 753 300

Limitowane zegarki na 70 lecie marki Orient!

05-08-2020

W tym roku 70-tą rocznicę swojego powstania obchodzi marka Orient. Zegarki japońskiego producenta zdążyły podbić w tym czasie światowe rynki, a w Polsce zostały szczególnie docenione za doskonały stosunek jakości do ceny. 70-lecie istnienia marki nie mogło przejść bez żadnego rozgłosu. Specjalnie na tą okazję marka Orient przygotowała dla nas nowe zegarki odwołujące się do jej wspaniałego dziedzictwa.Trudne początki w historii marki Orient

Choć czasomierze Orient produkowane są od 1950 roku, jak wszystko co wielkie nie pojawiły się na świecie z dnia na dzień. Historia marki sięga 1901 roku i rozpoczyna się od niewielkiej hurtowni czasomierzy w miejscowości Urano. W kolejnych latach założyciel marki Shogoro Yoskihda zapragnął rozszerzyć swoją działalność i zaangażował się w produkcję zegarów stołowych i pryzmatów. Punktem zwrotnym okazał się okres po II Wojnie Światowej, kiedy Japońska gospodarka przechodziła jeden z najtrudniejszych okresów w dziejach. Choć firma Shogoro Yoskihdy została wtedy zamknięta, marzenia i ambicje nie zredukowały się ani na sekundę. Zebrane we wcześniejszych latach doświadczenia oraz praktyczna wiedza na temat produkcji i handlu czasomierzami pozwoliły marce powstać z popiołów. Właśnie w 1950 roku japońskie zegarki Orient powróciły na rynek zegarmistrzowski, aby już wkrótce rozprzestrzenić się na cały świat jako jeden z najbardziej uznanych producentów.Limitowany Orient Retro Future Camera

W tym miejscu warto przedstawić pierwszy limitowany zegarek przygotowany na 70-lecie, a jest nim Orient Retro Future Camera. Inspiracją do zaprojektowania tego modelu stały się wydarzenia z okresu odrodzenia firmy. Lata 50. XX wieku to nie tylko czas powstania marki Orient, ale również okres rozkwitu na rynku aparatów fotograficznych. Zegarek Orient Retro Future Camera zawiera więc liczne odniesienia do tradycyjnych aparatów fotograficznych, które nadały mu niepowtarzalnego wyglądu.

Podstawą dla całej kompozycji stała się solidnie wyglądająca, stalowa koperta o średnicy 40,8mm i grubości 12,6mm. Do nadgarstka przymocujemy ją za pomocą skórzanego paska, przypominającego te stosowane w aparatach fotograficznych. Co jasne, pasek nie pozostaje jedynym odniesieniem do aparatu fotograficznego. Wystarczy spojrzeć na front nowego zegarka, aby skierować wzrok ku jego niezwykłej tarczy. Widać na niej bardzo wyraźny wzór, wyglądający jak zamknięta przysłona analogowego aparatu. Efekt ten potęguje przyjemna, karmelowa barwa, o gradientowym nasyceniu poprowadzonym wzdłuż osi pionowej. Niemniej ciekawe elementy modelu Retro Future Camera stanowią luneta oraz koronka. Dzięki nim przysłona na tarczy zdaje się być otoczona pierścieniem do jej ustawiania, a pokrętło koronki wygląda jak przycisk migawki wyciągnięty wprost ze starodawnego aparatu. Limitowana nowość marki Orient to zegarek typu open-heart co również nie jest dziełem przypadku. Obracając czasomierz zauważymy na deklu niewielki, przeszklony otwór, przez który możemy przejrzeć na drugą stronę, zupełnie jak przez wizjer klasycznego aparatu fotograficznego.
Wyjątkowy Orient Retro Future Camera


Limitowany Orient Retro Future Camera
Choć pierwszy model przygotowany na 70-cio lecie objęty został limitacją do 2300 sztuk, marka Orient przygotowała trzy bliźniacze modele, które na stałe zagoszczą w ofercie producenta. Zegarek Orient RA-AR0203Y to wariant skąpany w odcieniach brązu, natomiast Orient RA-AR0202E zgrabnie łączy czerń z zielonym kolorem tarczy. Na ich tle z pewnością wyróżnia się jednak Orient RA-AR0201B. Przepiękny stalowy zegarek na bransolecie to propozycja dla miłośników właśnie tego typu mocowania, szczególnie że jego metaliczny kolor pozwoli na łatwe dopasowanie go do niemal każdego stroju. Wszystkie modele Retro Future Camera 70th Anniversary to zegarki z automatycznym naciągiem. Jak zwykle producent postawił na własny werk, w tym przypadku Orient F6S22 łożyskowany na 24 kamieniach, który przed zalaniem chroni 50m wodoszczelności.Historia innowacji zegarków Orient

Lata 50’ okazały się istotne dla marki, nie tylko ze względu na ponowne otwarcie działalności. Od tego momentu zegarki Orient weszły bowiem na niekończącą się drogę spektakularnych sukcesów. 1951 to rok, w którym pojawił się model Orient Star, który okazał się prawdziwym hitem na japońskim rynku. Wyniki finansowe firmy były na tyle dobre, że w 1955 zegarki Orient pojawiły się także na rynku chińskim, co miało otworzyć dla nich drogę na światowe rynki. Zaprojektowany w późnych latach 50 model Royal Orient wyznaczył kierunki rozwoju na kolejne lata, a w 1964 japońscy zegarmistrzowie stworzyli wyjątkowy mechanizm posiadający 11 szafirów i aż 89 rubinów. Odważny eksperyment zaowocował stworzeniem modelu Multi Year Calendar, czyli zegarka z wiecznym datownikiem. Jego następcy są dostarczani na rynek po dziś dzień i stanowią współcześnie jeden z najbardziej charakterystycznych produktów marki. W latach 70 marka Orient czynnie uczestniczyła w kwarcowej rewolucji, prezentując własne modele z ekranem LCD. Zegarki Orient zyskiwały coraz to więcej nowych zwolenników, co zaowocowało otwarciem nowych fabryk na wyspie Honsiu. Zegarki Orient słyną z resztą z własnej produkcji i działu projektowego, który wielokrotnie dowiódł swojego niesamowitego kunsztu, a którego wszystkich sukcesów nie sposób wymienić w krótkim tekście. Podsumowując 70 lat swojej działalności, marka postanowiła nawiązać nie tylko do okresu jej powstania, ale odwołała się do jednego z najbardziej udanych modeli w tamtego okresu, czyli zegarka Weekly Auto King Diver.
Historia innowacji zegarków OrientWeekly Auto King Diver - Nurek na każdy dzień tygodnia

Premiera pierwowzoru zegarka Weekly Auto King Diver miała miejsce w 1965 i związana była z wejściem marki właśnie w segment modeli nurkowych. W przeciwieństwie do legendarnego King Divera umożliwiającego zanurzenie do 1000m, powstał on jako tzw. wersja “light”, która w zamian za mniejsze możliwości nurkowe, oferowała znacznie bardziej wysublimowaną stylistykę. W rzeczy samej, drugi z rocznicowych modeli prezentuje się po prostu fenomenalnie. Zegarek Weekly Auto King Diver oddaje wszystkie charakterystyczne cechy pierwowzoru, poczynając oczywiście od jego rozmiaru. Jak na klasyczny zegarek japoński, są one rzeczywiście słuszne. Stalowa koperta w kolorze brązowym jest szeroka na prawie 44 milimetry i gruba na 14. Wrażenie wielkości potęgowane jest dodatkowo przez wąską lunetę, co jeszcze bardziej koncentruje wzrok na jego tarczy, a jeśli o niej mowa - zdecydowanie jest co oglądać! Zegarek Weekly Auto Orient King Diver ma przypominać oko jaguara, co znane jest miłośnikom zegarmistrzostwa z innych propozycji tej marki, które pojawiały się w latach 70’.
Weekly Auto King Diver - Nurek na każdy dzień tygodnia


Właściwa tarcza w delikatnym, brązowym odcieniu, otrzymała podwójne, polerowane indeksy w formie słupków, co daje przyjemny dla oka, mieniący się efekt. Została ona otoczona obrotowym pierścieniem z minutową podziałką, który jest umieszczony w tym modelu pod szkiełkiem. Reedycja zegarka Weekly Auto King Diver współdzieli z pierwowzorem również wskazówki. Charakterystyczna strzałka wskazująca godzinę prezentuje się bardzo ciekawie, a dzięki masie luminescencyjnej zapewnia doskonałą czytelność nawet pod wodą. Jak sama nazwa wskazuje, na tarczy należy spodziewać się obecności datownika. Zegarek Orient Weekly Auto King Diver otrzymał niewielkie okienko z dniem miesiąca w prawej części tarczy, a na godzinie 6 znalazło się miejsce dla łukowatego wycięcia, w którym ujrzymy skróconą nazwę dnia tygodnia. Podwójna koronka to kolejne już nawiązanie do praprzodka. Jedną nich obsłużymy pracę wskazówek oraz datownika, z kolei druga służy do obracania niedostępnego z zewnątrz obrotowego pierścienia. Limitowany do 1700 sztuk zegarek noszony jest na skórzanym pasku, co odróżnia go od nielimitowanych modeli Weekly Auto King Diver.


zegarki Orient Weekly King


Podobnie jak w przypadku Orient Retro Future Camera na rynek trafią 3 modele Weekly Auto Orient King Diver, które na dłużej zagoszczą w ofercie producenta. W przeciwieństwie jednak do modeli inspirowanych aparatem fotograficznym, wszystkie nowe zegarki Orient Auto Diver umieszczone zostaną na srebrnej, stalowej bransolecie. Wszystkie otrzymają też pełny zakręcany dekiel z jubileuszowym grawerem i podstawowymi informacjami na temat zegarka. Wspólnym sercem będzie w tym wypadku automatyczny mechanizm F6922 z niezbędną komplikacją datownika, łożyskowany na 22 kamieniach i z 40-godzinną rezerwą chodu. Specjalna edycja zegarków na 70-lecie marki Orient zachowa też znacznie większą od pierwowzoru wodoszczelność, która zamknie się na poziomie 200m. Różnice między nowościami będą widoczne właściwie jedynie na tarczy – czarnej w przypadku modelu Orient RA-AA0D01B, wiśniowej w Orient RA-AA0D02R i zielonej w Orient RA-AA0D03E. Jeżeli spodobała Ci się nurkowa stylistyka powyższych modeli i chcesz poznać także inne czasomierze tego typu, koniecznie zajrzyj do specjalnie przygotowanej kategorii z zegarkami Diver.