Gwarancja dostawy przed Mikołajkami 2023
tel. 753 753 300
POWRÓT19-11-2020

Donald Trump vs. Joe Biden – zegarki w walce o prezydenturę

Wybory Prezydenta Stanów Zjednoczonych bez wątpienia przyciągają uwagę międzynarodowej opinii publicznej. Prawidłowość ta naturalnie nie dotyczy tylko aktualnie przebiegającej elekcji, ale również tych, które miały miejsce w przeszłości. Zmiana władzy w największym mocarstwie świata jest w końcu nie lada wydarzeniem i przekłada się na otaczającą nas rzeczywistość. Być może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale nawet zegarmistrzostwo nie umknęło wpływowi wydarzeń w USA. Miłośnicy chorologii z pewnością doskonale znają tematykę zegarków prezydenckich, z których jedna część uznawana jest dziś za kultowe, a druga - delikatnie mówiąc - nie przejdzie do historii jako wzór stylizacji. Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla was specjalny artykuł, w którym z dala od politycznych zagwozdek, porównamy obu kandydatów pod kątem noszonych przez nich czasomierzy.Jakie zegarki nosi Prezydent Stanów Zjednoczonych?

Wbrew pozorom odpowiedzi na tak postawione pytanie, można w tym przypadku udzielić już teraz - nie bacząc na oficjalne rozstrzygnięcie wyborów. Kolekcje zegarków jakie posiadają obaj panowie są naprawdę wartościowe, pomimo znacznych różnic, a także kilku kontrowersji. Joe Biden, jak i Donald Trump różnią się poglądami i stylem życia, co ma oczywisty wpływ na dobór modeli oraz sposób w jaki noszą swoje zegarki. Dla miłośników zegarmistrzostwa nie będzie z resztą zaskoczeniem fakt, że zegarek może pomóc nam wyrazić siebie lub wskazać nam cechy osoby, która dany czasomierz nosi. Z tego względu przybliżymy wam zegarki obu kandydatów w trzech kategoriach – zegarek elegancki, zegarek męski na co dzień i zegarek z historią - uchylając przy tym nieco informacji o osobowości każdego z nich.


Jeśli idzie o wybór eleganckiego zegarka, obaj panowie idą łeb w łeb pokazując prawdziwą klasę. Donald Trump jest właścicielem niezwykłego zegarek Vacheron Constantin Ultra Fine 1968, o charakterystycznej, kwadratowej kopercie na stylowym, skórzanym pasku. Jedna z najważniejszych dla chorologii marek nie może być w tej kategorii strzałem nietrafionym i nie da się ukryć, że Vacheron Constantin Donalda Trumpa, idealnie sprawdza się, jako dodatek do garnituru.

zegarek Vacheron Constantin Ultra Fine 1968Źródło: montredo.comZegarek Omega Seamaster 300 Źródło: gq-magazine.co.uk

Joe Biden nie pozostaje jednak w tyle, odstawiając skórzany pasek i vintage-owy charakter, na rzecz bransolety i nurkowej stylistyki. Zegarek Omega Seamaster 300 m to jeden z najbardziej rozpoznawalnych modeli czasomierzy na rynku. Wspaniała historia i równie wspaniały wygląd to coś, co sprawia, że choć całkowicie odmienny, wybór Joe Bidena jest zdecydowanie niemniej udany. Warto podkreślić, że kandydat demokratów posiada 2 takie modele o różnych kolorach tarcz – niebieskim oraz czarnym.Prezydencki zegarek na co dzień

W tej kategorii sytuacja jest już z goła odmienna, a różnice pomiędzy Bidenem i Trumpem ujawniają się bardzo wyraźnie. Zegarek na co dzień powinien łączyć funkcjonalność i uniwersalność, niezbędne do sprostania możliwym wyzwaniom, co obaj panowie rozumieją ewidentnie po swojemu. Joe Biden przejawia tutaj niezwykły rozsądek, ale i zaskakującą skromność. Zegarek Seiko Chronograph 7t32-6m90 na eleganckiej bransolecie, ze 100 m wodoszczelności i stoperem, doskonale nadaje się jako ozdobny dodatek, jak i towarzysz treningu. Kolejną ważną jego cechą jest niezwykle niska cena, szczególnie jak na amerykańskie standardy, co może wskazywać, że Biden koncentruje się na celu do zrealizowania, a nie opinii pozostałych osób.

Zegarek Seiko Chronograph 7t32-6m90Źródło gq-magazine.co.uk


Rolex Oyster Perpetual Day-DateŹródło: fancy.com

Donald Trump prezentuje całkowicie inne podejście, stawiając na ekstrawaganckiego, złotego Rolexa Oyster Perpetual Day-Date. Czasomierz ten jest wyraźnie nastawiony na wygląd i przyciąganie uwagi, prezentując się naprawdę dobrze dosłownie w każdej sytuacji. Wysoka wodoszczelność, szwajcarski mechanizm oraz praktyczny datownik to przede wszystkim niezawodność, a złota barwa i bransoleta typu president, symbolizują pewność siebie i odwagę, której Donaldowi Trumpowi ewidentnie nie brakuje. Największą różnicę należy jednak przypisać cenie Rolexa, niemal 100 krotnie wyższej niż Seiko należącego do Joe Bidena. Trzeba jednak podkreślić, że Trump to znany od dekad przedsiębiorca i miliarder, który poza okazałymi nieruchomościami i jachtami, posiada między innymi Boeinga 757 do prywatnego użytku. Z tej perspektywy cena zegarka przestaje robić takie wrażenie i z pewnością nie świadczy o rozrzutności właściciela.Zegarki z historią w kolekcjach kandydatów na prezydenta

Ostatnia kategoria to porównanie zegarków, które w szczególny sposób nawiązują do historii. Obaj panowie jak zwykle mocno się różnią w doborze czasomierzy, ale tak jak w przypadku zegarków eleganckich, obaj pokazują własny i ciekawy punkt widzenia. Donald Trump może pochwalić się prawdziwą perłą zegarmistrzostwa, w postacie zegarka Patek Philipe Golden Elipse. Koperta o charakterystycznym kształcie, balansującym pomiędzy okręgiem, a prostokątem to bardzo vintage-owe rozwiązanie, co nie jest jedynym historycznym akcentem tego modelu. Marki Patek Philipe nie trzeba przedstawiać chyba nikomu, a ten konkretny model jest dziełem prawdziwej legendy zegarmistrzostwa. Geralt Gent zaprojektował nie tylko model Golden Elipse, ale również legendarne i popularne do dziś modele Nautilus, a także równie legendarne zegarki Royal Oak dla marki Audemars Piquet.

zegarek Patek Philipe Golden ElipseŹródło; quora.com


Zegarek Omega Speedmaster Professional Źródło: superwatchman.com

Joe Biden po raz kolejny postawił na bardziej współczesny czasomierz, a historia związana z wybranym przez niego modelem, jest całkowicie inna, choć niemniej istotna dla rozwoju zegarmistrzostwa. Omega Speedmaster Professional nie bez kozery cieszy się w końcu przydomkiem “księżycowego zegarka”. Okres podboju kosmosu był świadectwem potęgi USA, które na oczach całego świata przenosiły ludzkość na kolejny poziom. Zegarek Omega Speedmaster Professional zasłynął podczas kluczowej misji Apollo 11, kiedy to na nadgarstku Buzza Aldrina, okazał się niezawodny nawet w stanie nieważkości. Bez wątpienia czasomierz ten jest więc godnym wyborem dla Prezydenta Stanów Zjednoczonych, pasując jednocześnie do preferencji samego Joe Bidena. Kandydat demokratów jest wyraźnym fanem zegarków Omega i z punktu widzenia pasjonatów zegarmistrzostwa, wybór marki jest jak najbardziej uzasadniony.Kto zwyciężył - Donald Trump czy Joe Biden?

Po zapoznaniu się z kolekcjami obu kandydatów do urzędu Prezydenta Stanów Zjednoczonych, można stwierdzić, że różnią się one wprost proporcjonalnie do poglądów. Warto również zauważyć, że olbrzymie różnice w sposobie noszenia oraz wyborze modeli, idą w parze z gigantyczną różnicą w cenach. Choć Donald Trump postawił na całkowicie inną półkę cenową, nie ma mowy o finansowym przełożeniu na jakość kolekcji. Nazwanie “gorszą” nawet znacznie tańszej, ale złożonej z zegarków Omega kolekcji Joe Bidena, z pewnością wywołało by szok u każdego znawcy. Paradoksalnie jej największym atutem jest z resztą najtańszy w kolekcji zegarek Seiko, będący w zasięgu przeciętnego obywatela i stworzonego przez największego giganta branży zegarkowej, darzonego szczególną estymą przez każdego kolekcjonera. Z pewnością można jednak stwierdzić, że Joe Biden i Donald Trump różnią się dokładnie tak, jak różnią się ich zegarkowe kolekcje. Oba zbiory są naprawdę interesujące i za każdym z nich przemawia cały szereg odmiennych argumentów. W tej sytuacji, dokładnie tak jak w wyborach prezydenckich, ostateczny werdykt pozostawiamy subiektywnej ocenie każdego czytelnika.