Zegarek na komunię 2024
tel. 753 753 300

V Międzynarodowy Festiwal Zegarków It's All About Watches za nami!

05-10-2021

W dniach 25-26 września odbył się w Łodzi V Międzynarodowy Festiwal Zegarków It's All About Watches. Oczywiście nie mogło na nim zabraknąć ekipy z ZEGAREK.NET! O spotkaniach, wykładach i nowościach tegorocznej imprezy w poniższej relacji!


V Międzynarodowy Festiwal Zegarków It's All About Watches w Łodzi

W miniony weekend nasza zegarkowa ekipa wybrała się na V Międzynarodowy Festiwal Zegarków It's All About Watches do Łodzi. Tegoroczna impreza odbyła się w Zatoce Sportu Politechniki Łódzkiej, co oczywiście nie było przypadkiem. Motywem przewodnim spotkania były bowiem “Zegarki w sporcie”, a organizatorzy wszystkimi możliwymi sposobami starali się przekazać uczestnikom tajemnice związane z pomiarem czasu w trakcie zawodów sportowych. To jednak nie wszystko...

V Międzynarodowy Festiwal Zegarków It's All About Watches w Łodzi

Prezentacje marek na It's All About Watches 

Zegarki Frederique Constant na festiwalu It's All About Watches w Łodzi 2021

Mnóstwo uczestników przyjeżdża corocznie na imprezę, aby obejrzeć na żywo zegarkowe nowości. I choć grono wystawców w tym roku było nieco węższe niż w trakcie ostatnich targów offline w 2019 roku, to Festiwal wciąż miał wiele do zaoferowania. W gablotach na sali wystawowej zaprezentowały się takie brandy, jak: Frederique Constant, Seiko, Junghans, Xicorr. Dużą popularnością cieszyły się zwłaszcza stoiska z naszymi rodzimymi czasomierzami Balticus, Błonie, czy G.Gerlach. All About Watches stwarza pole jednak nie tylko do obejrzenia czasomierzy, ale odbycia wielu wspaniałych dyskusji na ich temat z przedstawicielami brandów. A jak dobrze wiemy — po swoim doświadczeniu — takie przyjemne rozmowy mogą trwać naprawdę długo! 


It's All About Watches to również szansa na poznanie i kupienie prawdziwych “perełek” sztuki zegarmistrzowskiej. Spotkanie z kolekcjonerami oraz miłośnikami danego brandu lub typu czasomierzy, dawało szansę na wymianę zegarków z wystawcami z kraju i zagranicy. Wśród nich znaleźli się także wspaniali rzemieślnicy, proponujący ręcznie wyrabiane paski. Nie mniej ciekawym punktem programu była wystawa zegarów wieżowych oraz pracowni renowatorskich, na której spędziliśmy naprawdę wiele czasu!

Błonie na It's All About Watches w Łodzi 2021 rok

Rozdanie nagród Złotej Lupy

Do tradycji It’s All About Watches należy już wręczenie nagród “Złotej Lupy”, przyznawanych przez Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Zegarmistrzostw w 6 kategoriach. W tym roku laureatami tego wyróżniania zostali:

Rozdanie nagród Złotej Lupy
  • Gocza Gigauri (Poliot Euro) w kategorii „Osobowość Roku”
  • Bartosz Knop w kategorii „ Brand Manager Roku” ( „Balticus”)
  • Edmund Gruszczyński w kategorii „Zegarmistrz Roku” (FHU Chronos)
  • Grand Seiko 9SA5 w kategorii „Zegarek Marki Premium”
  • G.Gerlach Pilot Automatic w kategorii „Zegarek Marki Niezależne”

It's All About Watches - wykłady, spotkania, premiery

W ramach Festiwalu mieliśmy okazję posłuchać przedstawicieli marek opowiadających o zegarkowych nowościach — tutaj też brand Frederique Constant zaprezentował koncept swojego manufakturowego mechanizmy Slimline Monolithic Manufacture. Pomiędzy prezentacjami nowości odbywały się również krótkie tematyczne wykłady. O historii komplikacji w zegarach wieżowych, które wielokrotnie pojawiają się w czasomierzach naręcznych, mówił Michał Olejniczak. Przywołując najstarsze przykłady pojawienia się fazy księżyca, czy datownika dotykał także problemu konserwacji starszych mechanizmów. Niejako kontynuacją tego wątku było wystąpienie Małgorzaty Kurczyńskiej dotyczące sztuki renowacji na przykładzie skrzyń zegarowych wykonanych w technice Boulle. Z kolei Czesław Złotnik przybliżył temat konserwatorstwa zabytkowych mechanizmów zegarów wieżowych. Wiele przyjemności sprawiło nam także wysłuchanie Kasi Mantaj opowiadającej z pasją o kolekcjonowaniu budzików.

Michał Olejniczak i jego wykład "Czas na wysokości"


A jak będzie wyglądać Międzynarodowy Festiwal Zegarków w 2022 roku? Już teraz z niecierpliwością czekamy na informacje. Jedno jest pewne - na pewno tam będziemy!