G-STEEL to wyjątkowa seria zegarków G-SHOCK, która jako jedna z nielicznych doczekała się kontynuacji. W najnowszych modelach zastosowano nowe rozwiązania konstrukcyjne i użyto najnowsze materiały, jak włókno węglowe. Ta stalowa seria japońskich zegarków wyposażona została w sprawdzone moduły, które na przestrzeni lat zdobywały sobie przychylność użytkowników. Obecnie Casio G-SHOCK G-STEEL to jedna z najbardziej pożądanych serii casualowych G, która dzięki przystępnej cenie stanowi mocną konkurencję dla droższych MTG.
Krótka historia serii G-SHOCK G-STEEL
Jeszcze kilka lat temu, oferta zegarków G-SHOCK obejmowała w zasadzie jedynie zegarki sportowe - stricte cyfrowe i bardziej casualowe - wyposażone wyłącznie we wskazówki. Oczywiście można było znaleźć zegarki wyposażone zarówno we wskazówki jak i wyświetlacz, jednak nadal ich wygląd i materiały, z których zostały wykonane decydowały o zakwalifikowaniu ich do zegarków bardziej sportowych. Seria G-SHOCK G-STEEL stanowiła odpowiedź producenta na zapotrzebowanie ze strony fanów i użytkowników. Jej zasadniczym elementem, który wyróżniał serię od pozostałych G-SHOCKów był metalowy bezel. Nadawał on wyjątkowego wyglądu i powodował, że na pozór sportowy zegarek nadawał się nagle do strojów zdecydowanie bardziej casualowych. Tak niewielka zmiana designu spowodowała, że na bazie wcześniejszych doświadczeń Casio stworzyło linię zegarków, które nie tylko wyróżniały się wyglądem, ale również były bardzo funkcjonalne. To właśnie użycie metalowych elementów pozwoliło na wyjątkowo trafne określenie nazwy dla tej serii, jaką było G-STEEL, co w dowolnym tłumaczeniu oznacza stalowe G-SHOCKi.
Pierwsze modele G-SHOCK w serii G-STEEL
Pierwszym modelem serii G-STEEL był Casio G-SHOCK GST-W100D. Ten pionierski model stanowił kwintesencję G-SHOCKa przeniesioną na nowy - wyższy poziom wykonania. GST-W100D posiadał stalowy bezel i bransoletę. Warto zaznaczyć, iż wykonana z metalu nakładka koperty zachowała styl sportowych G, w których wykorzystywano głównie żywicę. Była surowa i sprawiała wrażenie odpornej na wszystko. GST-W ewoluował, otrzymując coraz to nowsze elementy budowy, kolorystykę czy paski. W ofercie japońskiego producenta pojawiła się seria GST-W110, 120 czy 130. Jednak bez względu na oznaczenie, G-STEEL charakteryzował się wskazówkami oraz wyświetlaczami. Sprawiało to, że czasomierz nawiązywał do standardowych zegarków, lecz dzięki wyświetlaczom był bardzo funkcjonalny. GST-W nie posiadał koronki, co czyniło z niego prosty w obsłudze i bardzo intuicyjny model.
Zaawansowane technologie w zegarkach G-SHOCK G-STEEL
Tym, co wyróżniało i nadal wyróżnia G-STEELa od pozostałych G-SHOCKów, jest Tough Solar. Obok stalowych elementów zegarka to właśnie zasilanie ogniwem słonecznym jest cechą charakterystyczną serii i decydując się na taki model G nie musimy nawet sprawdzać, czy został wyposażony w tą bardzo praktyczną funkcję.
Casio G-SHOCK GST-W charakteryzowały się również tym, iż wykorzystując technologię WaveCeptor i Multiband 6 posiadały radiową automatyczną kalibrację czasu. Na bardzo krótko pojawiły się również modele pozbawione tej opcji, które oznaczone były symbolem GST-S. Zachowały jednak wszystkie pozostałe funkcje dostępne w zegarkach oznaczonych literą W.
Casio G-SHOCK G-STEEL na wyjątkowym pasku
Ponieważ seria stalowych G-SHOCKów okazała się strzałem w przysłowiową dziesiątkę, Casio poszło o krok dalej i po raz pierwszy przedstawiło zegarek na niespotykanym dotąd pasku . Wykonany był on z materiału przypominającego skórę, jednak charakteryzował się wyjątkową wytrzymałością. Mowa o modelu GST-W120L na pasku Tough Leather. Takie rozwiązanie zachęcało do zapoznania się z tym wyjątkowym modelem wszystkich użytkowników, którzy przywiązywali ogromną wagę do skórzanych pasków.
Podstawowa funkcjonalność pierwszych modeli G-SHOCK G-STEEL
Do podstawowych funkcji pierwszej serii G-STEEL zaliczamy podświetlenie typu Full Auto Led, funkcję czasu światowego, godzinny stoper mierzący czas z dokładnością do 1/100 sekundy, 100 minutowy timer z możliwością ustawienia co 1 sekundę, 5 niezależnych alarmów z funkcją SIG (sygnalizacja pełnej godziny). Dodatkowo wyświetlacz wskazywał nie tylko poziom naładowania akumulatora, lecz również informował o udanej radiowej kalibracji czasu, wyświetlając skrót RCVD. GST-W100 posiadał kopertę o wymiarach 59,10 mm x 52,4 mm x 16,10 mm i w wersji na stalowej bransolecie ważył ok 195 g.
Pierwszy analogowy G-STEEL - przełomowy projekt G-SHOCK
Casio poszło o krok dalej. Seria Metal Twisted G-SHOCK cieszyła się wciąż rosnącą popularnością, jednak nie każdy był gotowy przeznaczyć tak znaczną sumę pieniędzy na zakup analogowego - casualowego G-SHOCKa. Ta luka wypełniona została pierwszym analogowym modelem GST-B100 G-STEEL.
GST-B100 stanowił przełom wśród stalowych zegarków G-SHOCK. Nie chodzi wyłącznie o to, że pozbawiono go wyświetlaczy. Przełomem było zastosowanie Systemu Bluetooth, który zastąpił radiową kalibrację czasu. GST-B100 zasilany ogniwem słonecznym otrzymał wysoce energooszczędny System Bluetooth, który nie tylko odpowiadał za dokładność wskazań czasu. Pozwalał na całkowitą obsługę ustawień i funkcji wyłącznie z poziomu aplikacji G-SHOCK Connected. To właśnie ta darmowa aplikacja zainstalowana na smartfonie udostępniała użytkownikowi niespotykanych dotąd w zegarkach analogowych funkcji. Wystarczyło sparować urządzenia, żeby w pełni korzystać z udogodnień dostarczanych przez aplikację. Użytkownik nie musiał już studiować instrukcji obsługi - aplikacja w prosty sposób prowadziła go krok po kroku, wyjaśniając kwestie użycia odpowiednich przycisków. G-SHOCK Connected udostępniał ok 300 światowych lokalizacji - pojawiła się Warszawa, którą można było wybrać jako miasto czasu lokalnego Home Time. Za pomocą jednego przycisku można było odnaleźć zagubiony telefon - jeżeli tylko znajdował się on w określonym w instrukcji zasięgu 2 metrów.
Wyróżnik G-SHOCK G-STEEL GST-B100
Casio G-SHOCK GST-B100 wyróżniał się sposobem informowania użytkownika o poziomie naładowania baterii. Elementem pełniącym tą funkcję był “wirnik” określany często jako “śruba”. Jej położenie względem tła informowało o stanie akumulatora. Na głównej tarczy umieszczono również datownik oraz dwie sub-tarcze odpowiedzialne za wskazanie trybów pracy i dni tygodnia oraz pory dnia w drugiej strefie czasowej. Do głównych funkcji tego modelu zaliczyć można podświetlenie Led typu Super Illuminator - niezbyt często stosowane w stricte analogowych G-SHOCKach; funkcję drugiego czasu; 24 godzinny stoper i timer oraz jeden dzienny alarm. Koperta tego modelu mierzyła 58,1 mm x 53,8 mm x 14,1 mm, która wraz ze stalową bransoletą ważyła ok 185 g.
Powrót G-SHOCK do funkcjonalnych wyświetlaczy w serii G-STEEL
GST-B100 został przyjęty z dość dużym entuzjazmem ze strony użytkowników i w zasadzie do końca nie wiadomo, dlaczego producent zdecydował się na powrót do wyświetlaczy dostępnych już w kolejnej odsłonie G-STEELa. GST-B200 to kolejny model, który wchodzi w skład stalowej serii zegarków G-SHOCK. Zastosowano w nim pewne rozwiązanie, które po raz pierwszy szokowało w modelu GWN-Q1000. Chodzi oczywiście o jeden duży wyświetlacz usytuowany w górnej części tarczy. G-SHOCK GST-B200 otrzymał bardziej stonowany, owalny kształt, przez co wydaje się zegarkiem zdecydowanie mniejszym - szczególnie w wersji na pasku. Wymiary koperty kształtują się następująco: 53,3 mm x 49,2 mm x 14,5 mm, a w najcięższej odsłonie (na bransolecie) waży ok. 177 g. W odróżnieniu do pionierskiego modelu GST-W, B200 posiada również wskazówkę sekundową oraz atrapę koronki, która tak naprawdę jest osłoną znajdującego się w środku przycisku. W dolnej części tarczy umieszczono jedną, stosunkowo dużą sub-tarczę odpowiedzialną za wskazywanie trybów oraz poziomu naładowania akumulatora.
G-SHOCK G-STEEL GST-B200 - wyważony wygląd i bogata funkcjonalność
GST-B200 jest tym modelem, który zadowoli każdego czasocholika poszukującego w zegarku wyważonego wyglądu i funkcjonalnych rozwiązań. Znajdziemy tutaj oczywiście Tough Solar oraz system Bluetooth. Zatem obsługa zegarka poprzez aplikację jest również bardzo intuicyjna i udostępnia dodatkowo bardzo rozbudowane programowalne alarmy. Użytkownik decydując się na GST-B200 otrzymuje bardzo rozbudowany 24 godzinny stoper, który przez pierwsze 60 minut mierzy czas z dokładnością aż do 1/1000 sekundy. Funkcje obejmują również 24 godzinny timer, funkcję czasu światowego World Time z dostępem do 39 stref czasowych (300 miast dostępnych w aplikacji), 5 multi-alarmów z sygnalizacją pełnej godziny.
G-SHOCK GST-B300 - najnowsza odsłona serii G-STEEL
W 2020 roku G-SHOCK zaprezentował najnowszy model z serii G-STEEL: GST-B300. Można się tutaj dopatrzeć wizualnego połączenia dwóch wcześniejszych modeli: GST-B100 z GST-B200. Najnowszy model wyposażony został w dwa wyświetlacze, które również umieszczone zostały w górnej części tarczy. Nad godziną 6 widnieje duża sub-tarcza odpowiedzialna za wskazywanie trybów pracy zegarka oraz poziomu naładowania akumulatora. GST-B300 nabrał bardziej ostrych kształtów stalowej nakładki bezela, co stanowi nawiązanie do analogowego GST-B100. Znajdziemy tutaj również komplet wskazówek oraz pięć przycisków - prawy środkowy posiada już typowy wygląd przycisku, co zdecydowanie odróżnia go od poprzednika.
Nowe modele G-SHOCK GST-B300 kontynuacją kultowych modeli G-STEEL
Zasilanie ogniwem słonecznym to standard. Za aktualne wskazanie czasu odpowiada system Bluetooth, który oczywiście dostarcza pełnej funkcjonalności znanej już z poprzedniej wersji G-STEELa. Najnowszy stalowy G-SHOCK wyposażono w podwójne podświetlenie LED, czas światowy (39 stref czasowych dostępnych w zegarku oraz 300 miast dostępnych w aplikacji), 24 godzinny stoper, który przez pierwszą godzinę mierzy czas z dokładnością aż do 1/1000 sekundy, 24 godzinny timer, funkcję SIG oraz 5 multi-alarmów. Jest jeszcze jeden istotny element, który łączy ze sobą GST-B200 z GST-B300. Mowa o nowoczesnej ochronie modułu, wykorzystującej nowy materiał - włókno węglowe. Dlatego te dwa modele wchodzą w skład bardzo rozbudowanego projektu Carbon Core Guard. Koperta najnowszej odsłony G-STEEL mierzy 51 mm x 50 mm x 15,5 mm i w wersji na bransolecie waży ok. 185 g.
Casualowy styl G-SHOCK G-STEEL dla wymagających
Oczywiście bez względu na to, jaki model G-STEEL będzie uzupełniał Twój casualowy styl, wszystkie posiadają wodoszczelność na poziomie 200 metrów i spełniają surowe wymogi wzmocnionej wytrzymałości.