Zegarek na komunię 2024
tel. 753 753 300
Garmin Forerunner 265 i 965 po premierze. Co oferują najnowsze zegarki dla biegacza?

Garmin Forerunner 265 i 965 po premierze. Co oferują najnowsze zegarki dla biegacza?

2023-03-07
Kiedy w styczniu pojawiły się pierwsze przecieki na temat planowanej premiery Forerunner 265 i 965, trudno było w nie uwierzyć. Od wypuszczenia na rynek poprzednich modeli z kolekcji minęło przecież niespełna 9 miesięcy. Garmin postanowił jednak zaskoczyć i na początku marca oficjalnie zaprezentował najnowsze smartwatche Garmin na swojej stronie. Uwagę zwraca przede wszystkim ich energetyczny design z dwukolorowym paskiem oraz wspomniany już jasny wyświetlacz AMOLED. Co jeszcze mają do zaoferowania najnowsze smartwatche dla biegacza? Spójrzmy na potwierdzoną przez producenta specyfikację obu modeli.

Garmin Forerunner 265 — czytelny, wydajny, funkcjonalny

Zegarek do biegania z GPS z serii 265 — podobnie jak jego poprzednik — pojawił się w dwóch rozmiarach:

  • 42 mm (w kolorach: czarno-żółtym, mleczno-miętowym, różowo-szarym).
  • 46 mm (w odcieniach: mleczno-niebieskim, czarno-szarym, błękitno-szarym).

W najnowszej edycji Garmin pozostał również przy tych samych materiałach: szkle Corning® Gorilla® Glass 3 oraz kopercie z tworzywa wzmocnionego włóknem szklanym. Znacznie wzrosła natomiast rozdzielczość wyświetlacza z 218 × 218 i 260 × 260 pikseli aż do 360×360 w wersji 42 mm i 416 × 416 w większej odsłonie. I choć już Garmin Forerunner 255oferował jasność w słońcu, dzięki zamianie transreflektywnego ekranu Memory-In-Pixel na AMOLED różnica w czytelności będzie nie do przeoczenia. Dodatkowo można skorzystać z opcji Always On, aby mieć podgląd na najważniejsze dane bez konieczności włączania tła zegarka.

Garmin zegarek forerunner 265
Czas pracy baterii Garmin Forerunner 265

Zmieniony czas pracy baterii

Niewielkie zmiany pojawiły się w czasie pracy baterii i nie zawsze na korzyść 265, co trzeba zrzucić na karb energochłonnego ekranu AMOLED. Nie musisz się jednak obawiać, że Garmin Forerunner 265 zbyt szybko rozładuje się w terenie. W kryzysowych sytuacjach uratuje cię autorska technologia SATIQ. Pozwala ona zaoszczędzić energię w czasie korzystania z systemów pozycjonowania.

Tak oto najnowszy zegarek dla biegacza działa:

  • w trybie zegarka 13 dni (a w wersji S — 15, czyli aż o 3 dni dłużej od swojego poprzednika);
  • z trybem GPS bez muzyki — 20 godzin;
  • z uruchomionymi systemami GNSS bez muzyki — 14 godzin, a z dodatkowo włączoną muzyką — ok. 6 godzin.

Odświeżona funkcjonalność

Jeżeli natomiast chodzi o funkcje sportowo-zdrowotne, pojawiło się tylko kilka nowości. Uwagę zwraca przede wszystkim ocena gotowości do treningu. Na podstawie jakości snu, odpoczynku, obciążenia treningowego i innych czynników smartwatch określa, jak intensywny wysiłek możesz podjąć danego dnia. Dodatkowo podczas ćwiczeń Garmin Forerunner 265 mierzy pułap tlenowy, abyś mógł jeszcze dokładniej monitorować swoją wydolność i treningowe postępy. Zauważ, że teraz nie potrzebujesz też dodatkowych akcesoriów, aby sprawdzić dynamikę biegu. Załóż sam zegarek do biegania, a wyświetli ci rytm, długość kroku, czas kontaktu z podłożem i wiele innych parametrów.

Poza tym otrzymujesz wszystkie możliwości dostępne wcześniej w serii 255. Warto wspomnieć o takich funkcjach jak: proponowany trening dla biegacza, poranny raport, stan wytrenowania, tworzenie tras czy szacunkowy czas biegu na różnych dystansach. To wszystko uzupełniają niezawodne funkcje smart, w tym płatności Garmin Pay czy udostępnianie lokalizacji.

Funkcjonalność zegarka Garmin Forerunner 265
Garmin Forerunner 265 i możliwość pobierania utworów z serwisów Spotify i Deezer

Brak wersji muzycznej

Co ciekawe, producent tym razem zrezygnował z wersji muzycznej, do której po seriach Garmin Forerunner 245 i 255 zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Nie oznacza to jednak, że nie będzie można posłuchać muzyki na tym zegarku. Garmin Forerunner 265 umożliwia pobieranie utworów z serwisów Spotify i Deezer.

Garmin 965 Forerunner

A jakich zmian możesz spodziewać się w linii 965? Zegarek do biegania z GPS jest dostępny w jednym, nieco większym niż poprzednio rozmiarze 47 mm i trzech wersjach kolorystycznych: czarno-żółtej, czarno-szarej i mleczno-szarej. Każda wyróżnia się bardziej eleganckim niż wcześniej, casualowo-sportowym designem, który udało się osiągnąć dzięki tytanowej ramce. Tytan wraz ze szkłem Corning® Gorilla® Glass DX oraz kopertą z tworzywa wzmocnionego włóknem szklanym decyduje o wytrzymałości i jednocześnie niewielkiej wadze modelu.

Do tego dochodzi jeszcze zwiększona rozdzielczość 454 × 454 pikseli i przejście z ekranu Memory-In-Pixel na AMOLED z funkcją zawsze włączony. Ta zmiana w Garmin 965 Forerunner jest szczególnie korzystna, bo zapewnia doskonałą czytelność kolorowych map. I w połączeniu z zaawansowanymi funkcjami sprawia, że zegarek można określić jako odpowiednik Epix 2 dla biegacza.

Garmin 965 Forerunner
Zegarek do biegania Garmin Forerunner 965

Wydajna bateria bez wersji solar

Co ciekawe model 965 w trybie zegarka działa aż 8 dni dłużej od swojego poprzednika. Jego wydajność spada jednak w pozostałych trybach. Z Ultra Track bez muzyki wynosi 34 godziny, z GPS bez muzyki 31 godzin, a z muzyką 10,5 h. Natomiast z włączonymi systemami GNSS bez muzyki najnowszy Forerunner działa 24 godziny, a z włączonym odtwarzaniem muzyki 10 h.

Ten zegarek do biegania jest więc wydajniejszy niż 265. W dodatku również został wyposażony w technologię SatIQ, która w momencie pozycjonowania zwiększa żywotność baterii do 22 godzin. Warto przy tym zauważyć, że następca 955 tym razem nie pojawia się w wersji solarnej dającej duże możliwości wydłużenia czasu pracy baterii. Nie wiadomo, czy producent planuje ją wypuścić w późniejszym terminie.

Nowe funkcje

Również w przypadku Garmin Forerunner 965 zmiany w funkcjach nie są znaczące. Zegarek dla biegacza nie wymaga już dodatkowego czujnika do pomiaru mocy biegowej. Ma nieco odświeżoną opcję gotowości do treningu. A znana dobrze funkcja obciążenia treningowego została uzupełniona o wskaźnik obciążenia. Pomaga on utrzymywać tempo rozwoju treningowego na takim poziomie, aby zachować równowagę i uniknąć komplikacji.

Ponadto do opcji związanych z nawigacją; GNSS, ClimbPro, planowania trasy powrotnej, punktów na trasie dochodzą kursy ze szczegółowymi wskazówkami nawigacyjnymi. Można je tworzyć samemu albo wyszukiwać w aplikacji Garmin lub innych aplikacjach sportowych i synchronizować z zegarkiem. Reszta pozostaje niezmienna. Warto przypomnieć chociażby o ponad 40 profilach sportowych, proponowanym treningu dla biegacza, widżecie wyścigu, monitorowaniu efektywności i wydolności, muzyce oraz płatnościach Garmin Pay.

zegarki garmin forerunner 965

Kiedy będą dostępne nowe zegarki dla biegacza Forerunner?

Choć amerykański producent oficjalnie ogłosił już wypuszczenie Garmin Forerunner 265 i 965, to na zegarki będzie trzeba poczekać jeszcze przez pierwsze 2-3 tygodnie marca. Jednak uwaga: w ZEGAREK.NET już teraz możesz zamówić je w przedsprzedaży! Sprawdź naszą ofertę i jako jeden z pierwszych ciesz się nową funkcjonalnością zegarków stworzonych dla biegaczy.

Autor artykułu

Marcin Dębski- autor artykułu
Marcin DębskiDla niego sport to nie tylko pasja, ale przede wszystkim styl życia. Jako ekspert w dziedzinie sportowych smartwatchy, wie, jakie są ich możliwości. Czerpiąc z własnych doświadczeń górskich wycieczek i biegów, rekomenduje tylko to, co sam przetestował.