Ponieważ wiele razy zadano nam pytanie który smartwatch z oferty Garmin najlepiej sprawdzi się podczas chodzenia po górach? wraz z ekspertem marki Garmin przygotowaliśmy ten artykuł. Dedykujemy go wszystkim klientom poszukującym smartwatcha godnego zabrania na najtrudniejszą nawet górską wyprawę i mamy nadzieję, że po jego przeczytaniu będą w stanie podjąć decyzję odnośnie wyboru zegarka.
Dla wygody czytających podzieliliśmy ten poradnik na części.
- W pierwszej omawiamy materiały z których przygotowany jest zegarek, bateria i funkcje pomagające zegarkowi działać przez kilka dni w górach oraz przyglądamy się wszystkim czujnikom w jakie powinien być wyposażony taki zegarek.
- W drugiej części artykułu omówimy w jakie możliwości monitorowania zdrowia i aktywności fizycznej wyposażone zostały zegarki, dodatkowe funkcjonalności zegarka przydatne nie tylko podczas wypraw. Dodatkowo, wskażemy, które opcje przydają się w górach i do czego służą.
- Ostatnia część artykułu poświęcona jest konkretnym modelom marki Garmin, które z uwagi na różny charakter i zastosowane rozwiązania, a także różne ceny, są adresowane do różnych grup klientów.
Gdy przygotowywaliśmy artykuł, naszym celem było zebranie wszystkich najważniejszych wiadomości i przedstawienie ich w sposób zrozumiały. Zegarki Garmin są w ofercie sklepu ZEGAREK.NET już od dawna, a w tym czasie dzięki licznym szkoleniom i możliwości wypróbowania licznych egzemplarzy testowych, poznaliśmy je doskonale.
Mamy nadzieję, że nasze eksperckie doświadczenie i podpowiedzi okażą się dla państwa pomocne i ułatwią wybór smartwatcha do wspinaczki w góry.
Na co warto zwracać uwagę wybierając sportowy smartwatch Garmin w góry?
Materiały wykorzystane do produkcji zegarków Garmin
Z jakich materiałów powstają koperty smartwatchy Garmin
Podstawowym materiałem wykorzystywanym do przygotowywania korpusu kopert jest polimer wzmocniony włóknem szklanym (GFRP). To obojętny dla ludzkiego ciała materiał, który jest lekki, odporny na działanie pól magnetycznych, trwały i odporny na korozję. Z tego materiału powstają znane i lubiane taktyczne i outdoorowe zegarki Traser oraz Luminox.
Ramka wokół szkła może być przygotowana z tego samego polimeru co koperta oraz z jednego z dwóch metali - stali szlachetnej lub tytanu.
Oba te materiały wspaniale nadają się do produkcji zegarków, ponieważ są hipoalergiczne, odporne na korozję, trwałe, a dodatkowo wykorzystując nowoczesne powłoki można nadać im dowolny kolor. Tytan ma jeszcze jedną zaletę - jest znacznie lżejszy od stali szlachetnej, co skutkuje tym, że z dwóch analogicznych przedmiotów wykonanych ze stali i tytanu, ten tytanowy będzie o około 30% lżejszy. Niska waga ma olbrzymie znaczenie w zegarkach sportowych.
Te same materiały - GFRP, stal szlachetna i tytan mogą zostać wykorzystane do produkcji tylnej pokrywy (dekla) zegarków górskich Garmin. Taka kombinacja materiałów sprawia, że obudowa zegarka jest lekka, trwała, przyjazna dla organizmu człowieka i doskonale chroni zamontowany w jej wnętrzu hardware.
Jakie szkła można znaleźć w zegarkach Garmin
Wyświetlacze chronione są przez kilka rodzajów szkła. Zależnie od modelu i wersji, smartwatch Garmin może być wyposażony w szkło Corning Gorilla Glass, szkło szafirowe lub soczewkę Power Sapphire.
Gorilla Glass znana jest ze smartfonów ze średniej i wyższej półki. To specjalnie hartowane szkło, które jest odporne na zbicie i wiele zarysowań. Szkło szafirowe kojarzy się z luksusowymi zegarkami. Ponieważ jest czyste chemicznie i ma dokładnie te same właściwości jak szafir wydobyty w kopalni, to jest idealnie przejrzyste i niezwykle twarde. Ta wyjątkowa właściwość - twardość ustępująca jedynie diamentowi - czyni szafirowe szkło bardzo trudnym do zarysowania w codziennym życiu.
Garmin posiada też soczewki Power Sapphire, które są przygotowywane ze szkła szafirowego i umożliwiają ładowanie solarne baterii zegarka. W ten sposób połączono trwałość z rozwiązaniem przyjaznym środowisku!
Personalizacja zegarka Garmin - Paski Garmin QuickFit
Amerykański producent rozumie klientów i ich potrzebę lepszego wyrażenia własnego gustu, dlatego w ofercie znalazło się wiele kolorów pasków. Dodatkowo, mogą one być wykonane z różnych materiałów, co pomaga dopasować je nie tylko do gustu, ale także do sytuacji, w której znajdzie się właściciel.
Podstawowym materiałem wykorzystywanym do produkcji pasków jest silikon. Wśród jego licznych zalet jest odporność na wilgoć, wysokie i niskie temperatury, a także działanie promieni UV. Silikonowe paski są trwałe, a jednocześnie miękkie co czyni je komfortowymi - bez problemu można nosić zegarek na takim pasku przez cały dzień i nie mieć żadnego dyskomfortu. Pobrudzony pasek silikonowy można łatwo wyczyścić korzystając z ciepłej wody i delikatnego mydła.
Garmin proponuje też paski skórzane, pozwalające uczynić smartwatch bardzo eleganckim i nosić go do outfitów stworzonych specjalnie do pracy. Trzeci rodzaj pasków powstaje z Nylonu - popularnego materiału, wykorzystywanego między innymi do produkcji sprzętu wojskowego i turystycznego. Nylon jest elastyczny, trwały, wodoodporny, przy czym bardzo lekki. Paski z tego materiału są najlżejsze i doskonale mocują smartwatch na nadgarstku, co ma istotne znaczenie jeśli umożliwia on monitorowanie pracy organizmu właściciela. Paski nylonowe, podobnie jak silikonowe, można łatwo wyczyścić.
Niektóre z modeli można wyposażyć także w tytanowe bransolety o bardzo ciekawym wzorze ogniw.
Paski i bransolety do zegarków Garmin wyposażone są w system łatwej i szybkiej wymiany QuickFit, pozwalający wymienić paski w kilkanascie sekund.
Wyświetlacze stosowane przez markę Garmin
Przy produkcji swoich zegarków, marka wykorzystuje dwa rodzaje wyświetlaczy. Opracowano trzy sposoby komunikacji z zegarkiem - za pomocą przycisków, za pomocą wyświetlacza dotykowego lub przy wykorzystaniu obu tych metod.
Czytelne w słońcu wyświetlacze Memory-In-Pixel (MIP) charakteryzują się niskim zużyciem energii, co pozytywnie wpływa na czas działania zegarka między ładowaniami. Wyświetlacze MIP zawsze wyświetlają informację, co sprawia, że podstawowe informacje można odczytać z zegarka bez potrzeby wybudzenia go. W kolekcji znaleźć można zarówno monochromatyczny, jak i kolorowe ekrany MIP. Na bazie MIP może zostać przygotowany ekran dotykowy - takie rozwiązanie wykorzystano w zegarkach serii Fenix 7.Tego typu ekrany są czytelne w ciemnościach, ponieważ zegarki Garmin wyposażono w podświetlenie tarczy.
Najnowsze modele, takie jak Garmin Forerunner 265 i 965 oraz Epix wyposażone są w wyświetlacze dotykowe AMOLED, oferujące funkcję zawsze włączony. Technologia AMOLED wykorzystywana jest w dobrych smartfonach, ponieważ oferuje doskonałe barwy - głęboką czerń i żywe kolory, które są przyjemne dla ludzkiego oka. Opcja zawsze włączony pozwala na stałe prezentować na wyświetlaczu kilka podstawowych informacji, bez potrzeby wybudzania zegarka, jednak by sprawdzić wszystkie dane trzeba aktywować ekran. Takie rozwiązanie wiąże się z tym, że ekrany AMOLED mają wysoką rozdzielczość i jasność, przez co zużywają więcej energii niż te przygotowane w technologii Memory-In-Pixel.
Producenci, w tym Garmin, podają rozdzielczość wyświetlaczy, czyli to jak dużo ekran ma pixeli służących do wyświetlania informacji. Polecamy kierować się zasadą, że im większy ekran MIP w smartwatchu, tym większa powinna być jego rozdzielczość. Przy małym ekranie, np. 1,1 calowym, rozdzielczość 178x178 pixeli będzie zapewniała ostre i czytelne czcionki, jednak jeśli taka rozdzielczość zostanie zastosowana w wyświetlaczu 1,4 cała, to prezentowane elementy nie będą czytelne i będą się prezentować nieatrakcyjnie.
Ekrany typu AMOLED, z uwagi na to jak są zbudowane, osiągają znacznie wyższe rozdzielczości. Na przykład w zegarku Garmin Forerunner 965 wyświetlacz dotykowy o średnicy 1,4 cala ma rozdzielczość aż 454 x 454 pikseli, co jest gwarancją doskonałej czytelności.
Jaką wodoszczelność mają zegarki Garmin
W przypadku modeli, których wodoszczelność określono na 10 atm, możliwości są zdecydowanie większe. W terminologii marki, taki poziom zabezpieczeń przed wodą czyni zegarek odporny na ochlapanie, opady, branie prysznica, pływanie, skoki do wody, nurkowanie z rurką oraz uprawianie sportów wodnych o dużej prędkości, takich jak na przykład pływanie na skuterze wodnym.
Niezależnie od tego, który wybierze się model z gamy Garmin, można być pewnym, że jego wodoszczelność jest wystarczająca, by przetrwać nawet wymagającą wyprawę w góry.
Bateria w zegarku Garmin
Gdy przyglądamy się parametrom zegarka, od razu w oczy rzuca się, że czas działania baterii zależy od tego w jakim trybie jest on używany. Dobrze jest rozumieć co oznaczają nazwy poszczególnych trybów.
Tryb zegarka - to podstawowa funkcjonalność, gdy nie jest aktywny pomiar aktywności sportowej. Na ekranie prezentowane są najważniejsze informacje, a tarcza aktualizowana jest nie rzadziej niż co 1 minutę.
Wszystkie systemy satelitarne i muzyka - przy korzystaniu ze wszystkich systemów satelitarnych (GPS/GLONASS/GALILEO) i jednoczesnym odtwarzaniu muzyki w zegarku, bateria drenowana jest najszybciej. Taki scenariusz wykorzystania ze smartwatcha potrafi szybko zużyć całą energię nawet w tak oszczędnych zegarkach jak Fenix 7 Pro.
Maksymalny czas pracy baterii w trybie GPS/ Tryb GPS wycieczki - specjalne ustawienia, które warto wybrać w sytuacji, gdy z góry wiadomo, że przez kilka dni nie będziemy mieli możliwości naładowania zegarka, na przykład podczas długiej wędrówki między schroniskami.
Jakie pojemności pamięci powinien mieć smartwatch Garmin w góry?
Wbudowana pamięć w zegarkach Garmin może mieć pojemność od 64 MB do aż 32 GB. Różnica jest tak kolosalna, że te dane mogą wydawać się błędem. Są one jak najbardziej prawidłowe, a jej pojemność zależy od tego do czego zegarek jest przeznaczony.
Na przykład Garmin Instinct - niezawodny smartwatch dla wspinaczy, wyposażony jest w pamięć o pojemności 64 MB, do której można załadować dodatkowe widżety i w której bez problemu przechowywane mogą być dane karty płatniczej, wykorzystywanej do płatności zbliżeniowych. Zegarek ma bardzo utylitarny charakter, oferowany jest nawet w wersjach dedykowanych wojskowym, i przeznaczony jest do wielodniowego wykorzystania w trudnych warunkach, oferuje zaawansowane funkcje dotyczące pozycjonowania, a nawet aplikację pomagającą zaplanować skok ze spadochronem. Dlatego zegarek nie oferuje takich funkcji jak odtwarzanie muzyki, które po prostu nie jest potrzebne żołnierzom i survivalowcom.
Z kolei Garmin Forerunner 965, dedykowany wszystkim atletom intensywnie trenującym biegi, oferuje możliwość uprzyjemnienia treningu z pomocą muzyki odtwarzanej bezpośrednio do słuchawek typu true wireless stereo.
Jak widać z tych dwóch przykładów, to ile pamięci powinien mieć zegarek w góry, zależy od tego w jakich warunkach będzie on wykorzystywany oraz od tego, czego poza mierzeniem wysiłków podczas wyprawy, oczekuje nabywca. Warto wiedzieć, że pamięć o pojemności 8 gigabajtów pozwala na zapisanie ponad 1000 piosenek.
Mierzenie wysokości i tempa podczas wspinaczki z Garminem - czujniki
GPS/GLONASS/GALILEO
Wysokościomierz barometryczny
Kompas / żyroskop / akcelerometr
Termometr
Porównanie ogólne top 5 wybranych faworytów z serii smartwatchy Garmin w góry
Seria Instinct | Seria Forerunner | Seria Fenix | Seria epix | Seria Enduro | |
Model | Instinct® 2X Solar | Forerunner® 965 | fēnix® 7X – Sapphire Solar Edition | epix™ (2. generacji) — Sapphire Edition | Enduro™ 2 |
Typ wyświetlacza | Monochromatyczny czytelny w słońcu, transreflektywny Memory-In-Pixel (MIP) | AMOLED opcjonalny tryb „zawsze włączony” | Memory-In-Pixel (MIP) Czytelny w słońcu, transreflektywny | AMOLED opcjonalny tryb „zawsze włączony” | Memory-In-Pixel (MIP) Czytelny w słońcu, transreflektywny |
Rozdzielczość wyświetlacza, szer. x wys. | 176 × 176 pikseli | 454 × 454 pikseli | 280 × 280 pikseli | 416 × 416 pikseli | 280 × 280 pikseli |
Klasa wodoszczelności | 10 ATM | Pływanie, 5 ATM | 10 ATM | 10 ATM | 10 ATM |
Czas działania baterii | Tryb zegarka: 40 dni, nieograniczony przy ładowaniu energią słoneczną | Tryb zegarka: do 23 dni | Tryb zegarka: do 28 dni / 37 dni przy ładowaniu energią słoneczną | Tryb zegarka: do 16 dni (6 dni w trybie ciągłego włączenia) | Tryb zegarka: do 34 dni / 46 dni przy ładowaniu energią słoneczną |
Garmin Pay™ | Tak | Tak | Tak | Tak | Tak |
Latarka LED | Tak | Nie | Tak | Nie | Tak |
Pamięć/historia | 64 MB | 32 GB | 32 GB | 32 GB | 32 GB |
SatIQ™ Technology | Nie | Tak | Tak | Tak | Tak |
Połączenia telefoniczne i obsługa asystenta głosowego | Nie | Nie | Nie | Nie | Nie |
Funkcje bezpieczeństwa i monitorowania | Tak | Tak | Tak | Tak | Tak |
Możliwości monitorowania zdrowia w zegarkach Garmin
W modelach Garmin możliwość pomiaru, prezentacji i interpretacji zgromadzonych informacji jest ogromna, lecz producent zadbał o to, by wszystko to było łatwe w obsłudze i użyciu. Najważniejsze funkcje, jakie można znaleźć w zegarkach Garmin do wspinaczki to:
- nadgarstkowy pomiar tętna (stały, co sekundę) - zegarek zdolny mierzyć tętno z tak dużą częstotliwością, daje użytkownikowi wgląd w czasie rzeczywistym w to, jak intensywny jest jego trening oraz czy jest on efektywny;
- średnie dzienne tętno spoczynkowe - śledzenie tętna przez całą dobę daje kompletną informację o kondycji właściciela;
- alerty nietypowo wysokiego tętna - zegarek poinformuje, gdy tętno właściciela osiągnie niepokojąco wysokie wartości, z tej funkcji chętnie korzystają klienci, którzy muszą zwracać pilną uwagę na kondycję sercowo-naczyniową;
- strefy tętna i alerty tętna - smartwatch sportowy Garmin może stale mierzyć aktualne tętno i na bieżąco informować użytkownika o potencjalnie niebezpiecznych wartościach tętna;
- czas regeneracji i automatyczne tętno maksymalne - zegarek może obliczyć jak długi odpoczynek jest potrzebny do regeneracji po treningach, a także dobrać parametr tętna maksymalnego, którego nie powinno się przekraczać podczas uprawiania sportu;
- status zmienności tętna i ocena gotowości do treningu - dzięki tym parametrom można sprawdzić to, jak organizm jest przygotowany do treningu i jak znosi wynikający z niego stres;
- spalone kalorie, kalorie na podstawie tętna i % maksymalnego tętna - wiedząc, jak dużo kalorii zużywa się trenując i w ciągu dnia, można lepiej zaplanować dietę i intensywność treningów;
- saturacja na podstawie pomiaru pulsoksymetru - natlenienie krwi tlenem to jeden z ważniejszych parametrów opisujących zdrowie i kondycję, w przypadku sportowców ma on bardzo duże znaczenie podczas wyjazdów w góry w celu wędrowania i uprawiania sportów. Zegarek określając poziom natlenienia krwi informuje o tym w jakim stopniu organizm zaaklimatyzował się do środowiska o mniejszej ilości tlenu w powietrzu, co pomaga zaplanować kiedy wyjść w góry i trenować, a także umożliwia uniknięcie choroby wysokościowej;
- rytm oddychania (24x7), częstotliwość oddechu (podczas ćwiczeń) - stały pomiar tego jak użytkownik zegarka oddycha daje mu wgląd w poziom stresu i stan zdrowia;
- przypomnienie o relaksie i minutnik oddychania relaksacyjnego - gdy w ciągu kilku dni urlopu wędrujemy po górach, łatwo zapominamy o tym, że nawet podczas wolnego trzeba zrobić przerwę na relaks. Zegarek poinformuje o tym i podpowie ćwiczenia oddechowe ułatwiające rozluźnienie;
- sen (zaawansowane) i ocena jakości snu i statystyki - jeśli nie zdejmiemy zegarka z ręki na noc, to będzie on mierzył czas snu oraz jego jakość, a następnie zaprezentuje je w czytelny sposób, by następnym razem położyć się o optymalnej godzinie i lepiej się wyspać;
- nawodnienie - widżet przypomina o potrzebie picia wody, co jest istotne dla właściwej pracy organizmu i dobrego samopoczucia;
- funkcje zdrowia kobiet - dzięki nim panie mogą śledzić swój cykl menstruacyjny, notować zaobserwowane objawy i modyfikować to jak intensywnie trenują i jaką utrzymują dietę w kolejnych fazach cyklu;
- poranny raport, monitor energii Body Battery, całodzienne obciążenie stresem i wiek sprawnościowy - to krótkie raporty, które zegarek przygotowuje na podstawie zgromadzonych danych o tętnie, oddychaniu, poziomie natlenienia krwi oraz treningach i aktywności w ciągu dnia. Dzięki nim łatwiej zaplanować to czy dziś lepiej się wspinać czy zaplanować delikatny spacer po okolicznej dolinie;
Funkcje sportowe biegi górskie z zegarkiem Garmin
Oczywiście, monitorowanie aktywności sportowej w górach z Garminem uwzględnia takie czynniki jak pomiar GPS odległości, czasu i tętna, prędkość i dystans GPS które są najbardziej podstawowymi danymi dla biegaczy. Dostępne profile biegu pozwalają wybrać to jak biegamy - czy jest to zwykły bieg po równym terenie czy może intensywny bieg na szlaku, co umożliwia mierzenie właściwych parametrów.
Zegarek może oceniać też inne cechy, takie jak
- rytm (liczba kroków na minutę na bieżąco);
- moc biegowa;
- pułap tlenowy (bieg) i pułap tlenowy (bieg szlakiem);
- wytrzymałość w czasie rzeczywistym i wskaźnik obciążenia;
- aklimatyzacja do temperatury i wysokości;
- stan wytrenowania, obciążenie treningowe.
Każdy z tych istotnych cech pomaga zrozumieć jak organizm radzi sobie z obciążeniem wywołanym trenowaniem w górach, na przykład z tym czy do mięśni dostarczana jest wystarczająca ilość tlenu, co jest szczególnie ważne dla biegaczy długodystansowych.
Gdy biegamy w górach, zegarek oferuje też kilka praktycznych rozwiązań, które nie wymagają naszej ingerencji - nie trzeba nic naciskać ani klikać w zegarku, gdyż ten oferuje:
- wykrywanie biegu/spaceru/stania - w ten sposób zegarek we właściwy sposób zbiera dane z treningu;
- Auto Pause, trening interwałowy i ulepszony interwał - te funkcje pomagają wydajnie ćwiczyć z interwałami;
- automatyczne przełączanie między biegiem a wspinaczką - przydatne, gdy biegamy po szlaku, który zmienia się w znaczący sposób;
- Auto lap - zegarek automatycznie zaznacza przebyte okrążenie (jest też możliwość, ręcznego oznaczania okrążeń);
- Funkcja Move IQ - automatyczne rozpoznawanie uprawianej właśnie dyscypliny sportu;
- Zegarek automatycznie rozpoznaje gdy właściciel zaczyna poruszać się pod górę, na wzniesieniu o nachyleniu powyżej 2%;
- Ocena formy na podbiegach - zegarek ocenia postępy mierząc siłę biegową na stromych wzniesieniach, wytrzymałość i pułap tlenowy. Wynik prezentowany jest w punktach od 0 do 100 i pomaga zorientować się w postępach formy biegowej w górach, gdy organizm pracuje inaczej niż podczas biegania w płaskim terenie;
Dzięki funkcjonalności strategii tempa PacePro można zaplanować to jakim tempem biec różne odcinki trasy, co umożliwia rozpoczęcie przygotowań do wyścigu jeszcze przed przyjechaniem na miejsce rozgrywania zawodów.
Jak widać z możliwości monitorowania tego jak trenujemy i odpoczywamy oraz tego jakie przynosi to efekty, są w zegarkach Garmin ogromne. Dzięki czujnikom uwzględniającym podbiegi już o 2% wzniosie, bieganie górskie można zacząć trenować już w okolicy domu, wystarczy znaleźć kilka wzniesień lub górkę. Zegarek na podstawie danych z dwóch tygodni treningów będzie w stanie dawać podpowiedzi na temat tego, jak poprawić wytrzymałość i moc biegową
Bezpieczeństwo na szlaku - monitorowanie z Garminem podczas wspinaczki
Wiadomość alarmowa może zostać wysłana, gdy aktywność sportowa jest mierzona w jednym z trybów. Funkcja działa, gdy zegarek monitoruje: bieg, bieg lekkoatletyczny, bieg szlakiem, ultrabieg, rower, rower elektryczny, rower przełajowy, dojazd rowerem, objazdy rowerem, rower szosowy, chód, wędrówka oraz rakiety śnieżne.
Oczywiście, jeśli jest to możliwe, dla własnego bezpieczeństwa nie powinno się polegać wyłącznie na tej opcji.
Praktyczne funkcje Garmin, które zwiększają funkcjonalność telefonu
Dedykowana aplikacja Garmin Connect pozwala śledzić wszystkie informacje jakie zegarek zbiera zawsze, gdy jest noszony. W czytelny sposób przedstawione są dane o tętnie, długości aktywności fizycznej, jakości snu i pokonanych piętrach w górę. W aplikacji można też zaprogramować jakie powiadomienia z telefonu będą wyświetlane na ekranie zegarka, a które pozostaną ukryte.
Druga aplikacja, czyli Connect IQ pozwala konfigurować tarcze zegarka, pobierać widżety, aplikacje i nowe pola danych. Te ostatnie można przypisać do pól danych wyświetlanych na ekranie zegarka, gdy ten jest w trybie treningowym.
Odpowiedź tekstowa i odrzuć połączenie za pomocą wiadomości tekstowej (tylko dla systemu Android) przydają się, gdy podczas spotkania nie można sięgnąć po telefon. Jednym ruchem palca po ekranie można odrzucić połączenie przychodzące. W przypadku modelu Garmin Venu 2 Plus funkcja działa też ze smartfonami działającymi pod kontrolą iOS.
Garmin Pay to autorska technologia płatności zbliżeniowych. Zegarek, po skonfigurowaniu, zamienia się w zbliżeniową kartę płatniczą, dzięki czemu wychodząc pobiegać nie trzeba zabierać portfela, aby w razie potrzeby dokupić napój izotoniczny.
Prognoza pogody - zegarek może wyświetlać informacje o prognozie pogody. Dodatkowo niektóre z modeli, wyposażone w wysokościomierz barometryczny, mogą wyświetlać alerty o nadchodzącej zmianie pogody. W górach taka informacja może być kluczowa - dzięki niej można zdążyć zejść do schroniska lub znaleźć miejsce, w którym można przeczekać bezpiecznie deszcz i towarzyszący mu wiatr.
Smartwatche Garmin umożliwiają też wyszukiwanie zagubionego telefonu, a dzięki aplikacji w smartfonie można odnaleźć położony w widocznym miejscu zegarek.
Jakie funkcje powinien posiadać zegarek Garmin w góry?
Zegarek w góry powinien być wyposażony w wysokościomierz barometryczny, który pozwala dokładnie określić wysokość, a dodatkowo będzie automatycznie i w sposób ciągły mierzył wysokość, a dane zapisze do późniejszej analizy. Wysokościomierz barometryczny służy też do monitorowania pogody i ostrzegania przed gwałtownym jej pogorszeniem.
Następny istotny element to kompas elektroniczny. Pozwala on wyznaczyć kierunki świata i wrócić na właściwy szlak lub dotrzeć do schronienia.
Przydatną funkcją jest możliwość wgrania trasy i nawigowania po niej. Przed wyruszeniem w drogę można określić szlaki, po których chciałoby się wędrować i przesłać je do zegarka. Co ważne funkcja umożliwia korzystanie z gotowych plików GPX, które można znaleźć na stronach zawodów sportowych lub przygotować samemu, na przykład korzystając ze strony internetowej Mapa Turystyczna.
Podobne możliwości daje współpraca z aplikacją Garmin Explore. Logując się do aplikacji można tworzyć własne trasy, zaznaczając punkty orientacyjne na mapie prezentowanej na ekranie smartfona. Trasy przygotowane z Garmin Explore umożliwiają uruchomienie w zegarku funkcji Turn by turn, czyli podpowiedzi dotyczących tego kiedy, w którą stronę skręcić i jak długo poruszać się nową drogą/ścieżką/szlakiem.
Dla amatorów górskich wypraw - Garmin Instinct 2X
Obudowa ma wymiary 50 x 50 x 14,5 milimetra (szerokość, wysokość, grubość) i jest wodoszczelna do 100 metrów. Ekran jest chroniony przez Power Glass, które umożliwia ładowanie solarne. Pasek o szerokości 26 milimetrów pewnie mocuje zegarek na nadgarstku i jest zgodny z systemem szybkiej wymiany Garmin QuickFit.
Zegarek wyposażono w czytelny w słońcu, energooszczędny ekran MIP o rozdzielczości 176x176. Jest on energooszczędny, co w połączeniu z funkcją ładowania solarnego gwarantuje doskonałe czasy pracy.
W trybie zegarka, Instinct 2X może pracować 40 dni bez korzystania z ładowania energią słoneczną. Korzystając z zasilania światłem, czas pracy tego modelu jest praktycznie nieograniczony.
W trybie GPS zegarek może pracować 60 godzin, a jeśli będzie wykorzystywany w słoneczny dzień to ładowanie solarne może wydłużyć ten czas aż do 145 godzin. Aktywność ekspedycji GPS, bez doładowywania baterii z pomocą światła, może trwać 60 dni.
Garmin Instinct 2X wyposażony został w przydatne w górach technologie - wysokościomierz barometryczny, kompas oraz trójzakresową nawigację satelitarną, zdolną do łączenia się z GPS, GLONASS i GALILEO.
Analiza snu i regeneracja z Garminem po wspinaczce w górach - seria Forerunner
Zegarki Garmin Forerunner powstały głównie z myślą o biegaczach - oferują ogromne możliwości dokładnego monitorowania i mierzenia wysiłków. Zegarki z tej serii sprawdzą się nawet podczas przygotowań do wymagających zawodów jak ultrabiegi.
Poprzednie generacje zegarków Forerunner były obsługiwane przy pomocy przycisków.
Najnowsze - Forerunner 265 oraz Forerunner 965 - oferują wyświetlacze dotykowe typu AMOLED z funkcją zawsze włączony.
Forerunner 265 i jego mniejszy brat Forerunner 265S to modele, które można określić jako podstawowe zegarki dla ludzi regularnie trenujących bieganie. Posiadają wszystkie funkcje jakie oferuje Garmin, większość funkcji służących do szkolenia, planowania i analizy. Zegarek sprawdzi się wszystkim, nawet biegaczom z długim stażem, którzy nie myślą o intensywnych startach w zawodach, a w górach biegają sporadycznie.
Forerunner 265 to lekki zegarek - waży jedynie 47 gramów. Jego obudowa ma średnicę 46,1 milimetra i grubość 12,9 milimetra. Szkło to Corning Gorilla Glass 3. Wodoszczelność do 5 atmosfer pozwala uprawiać większość sportów wodnych. Bateria pozwala na 13 dni pracy w trybie zegarka i do 16 godzin pracy w trybie treningu z SatIQ. Uruchomienie odtwarzania muzyki skraca czas pracy do 6 godzin.
Forerunner 265 wyposażony jest w 8 GB pamięci wewnętrznej, przeznaczonej na muzykę, dodatkowe aplikacje i widżety.
Forerunner 965 mierzy 47,1 na 13,2 milimetra, a jego waga to 52 gramy. Zegarek wyposażono w tytanową ramkę wokół szkła Corning Gorilla Glas DX. Wodoszczelność jest taka sama jak w modelu 265 - do 5 atmosfer.
Bateria pozwala na 23 dni pracy w trybie zegarka i do 22 godzin w trybie treningu z SatIQ. Odtwarzanie muzyki skraca czas pracy do 8,5 godziny w najbardziej energochłonnym scenariuszu - trening z wieloma systemami pozycjonowania i odtwarzaniem muzyki. Pojemność wewnętrznej pamięci to 32 GB, jednak nie jest ona w całości do dyspozycji użytkownika - zegarek wyposażono w mapy topograficzne, mapy dróg i szlaków oraz mapy golfowe.
Garmin Fenix - Twój trener wspinaczkowy na nadgarstku
Modele Fenix 7X oferują doskonały czas pracy na baterii - w trybie zegarka to 28 dni, a z ładowaniem solarnym czas ten wydłuża się do około 37 dni. Tryb GPS może działać do 89 / 122 godzin. Najbardziej obciążający baterię trening ze wszystkimi systemami satelitarnymi i muzyką wyczerpie ogniwo modelu Fenix 7X dopiero po 16 godzinach.
Na doskonałe czasy pracy między ładowaniami pozytywnie wpływa zastosowanie dotykowego wyświetlacza Memory-in-Pixel.
W kwestii treningów i wycieczek w górach, to seria Fenix 7X oferuje wszystko co Garmin ma do zaoferowania - jest tu trójzakresowa nawigacja satelitarna, kompas, wysokościomierz barometryczny, automatyczne wykrywanie zmiany biegu na wspinaczkę, a także podwójna siatka współrzędnych. Tę ostatnią opcję docenią wszyscy kochający wędrówkę poza szlakiem i korzystający z dokładnych map wojskowych.
Oczywiście, w tym topowym modelu - Fenix 7X pro - nie mogło zabraknąć map topograficznych, drogowych, szlaków, map kurortów narciarskich i pól golfowych. Wariant bez PRO nie posiada map topograficznych, drogowych i szlaków.
Garmin Fenix - smartwatch stworzony dla wspinaczy amatorów i zawodowców, jest fantastyczną propozycją dla wszystkich, którzy w inteligentnym zegarku szukają towarzysza na każdy dzień, zdolnego do mierzenia ich postępów w różnych dyscyplinach sportu i nie bojącego się intensywnych treningów w górach. Po dokupieniu skórzanego paska QuickFit z powodzeniem sprawdzi się on osobom, które w pracy obowiązane są do noszenia bardziej eleganckich strojów, a nie chcą rezygnować z funkcji monitorowania stanu zdrowia.
Polecamy Wersję 7X Pro Sapphire Solar, która chociaż najdroższa, to warta każdej złotówki zapłaconej ponad cenę innych wariantów. Przemawiają za nią szafirowe szkło i tytan, a także kompletny zestaw wgranych do zegarka map.
Wygodne i lekkie zegarki do wspinaczki - Garmin Enduro 2
Enduro 2 ma średnicę 51 milimetrów i wykonany został z polimeru GRFP z tytanową ramką. Dostarczany jest z niezwykle lekkim, elastycznym paskiem z nylonu, który zapina się na rzep.
Jego pojemna bateria pozwala na 34 dni pracy w trybie zegarka, co może zostać wydłużone do aż 46 dni przy wykorzystaniu ładowania solarnego. W trybie oszczędzania energii zegarek może pracować 111 / 550 dni, a w trybie wycieczki z użyciem GPS nawet 77 / 172 dni. Najdłuższy trening jaki jest możliwy z wykorzystaniem wszystkich systemów satelitarnych i ładowania solarnego, może trwać 4 dni!
Zegarek mierzy saturację, pomaga w przypadku jet lagu, daje możliwość udostępniania wydarzeń na żywo, a także pozwala zmieniać profile zasilania, by osiągać najlepszą precyzję pomiarów i zachować optymalne zużycie energii.
W Enduro 2 zaprogramowano profile do mierzenia sportów ekstremalnych, a mapy obejmują też najważniejsze kurorty narciarskie świata.
Garmin Epix Pro (Gen 2) - drapieżnik szczytowy
Garmin na wycieczki w góry - podsumowanie
Jeśli pieniądze nie grają roli, to oczywiście polecamy Epix Pro (Gen 2) lub Fenix 7X Pro Sapphire Solar, ponieważ są to modele kompletne i bezkompromisowe. Epix Pro bardziej spodoba się miłośnikom nowinek, ponieważ wykorzystuje wspaniały ekran AMOLED, zaś Fenix 7X Pro Sapphire Solar spodoba się osobom praktycznym, które chcą mieć urządzenie zawsze naładowane i gotowe do akcji.
Klienci intensywnie trenujący biegi, także w górach powinni przyjrzeć się modelowi Forerunner 965, ponieważ jest lekki i wyposażony w mapy topograficzne, przydatne podczas biegów przełajowych. Ci, którzy w górach trenują okazjonalnie, a biegają głównie w znanej sobie okolicy domu, być może zadowolą się modelem Forerunner 265 lub Forerunner 265S czyli wariantem dla kobiet, o zmniejszonej obudowie.
Porównanie ogólne top 5 wybranych faworytów z serii smartwatchy Garmin w góry
Seria Instinct | Seria Forerunner | Seria Fenix | Seria epix | Seria Enduro | |
Model | Instinct® 2X Solar | Forerunner® 965 | fēnix® 7X – Sapphire Solar Edition | epix™ (2. generacji) — Sapphire Edition | Enduro™ 2 |
Dostępne profile czynności rekreacyjnych w terenie | Wędrówka, Wspinaczka w pomieszczeniach, Bouldering, Wspinaczka, Narty, Snowboard, Snowboard poza trasą, Biegi narciarskie, Narciarstwo przełajowe, SUP, Wioślarstwo, Kajakarstwo, Surfing, Myślistwo, Kiteboarding, Windsurfing, Chodzenie po śniegu w rakietach śnieżnych, Wędkarstwo, Jeździectwo, Tenis, Aktywności taktyczne, Wyścig po torze z przeszkodami | Wędrówka, Wspinaczka, Narty, Snowboard, Narciarstwo przełajowe, Snowboard poza trasą, Biegi narciarskie, Biegi narciarskie stylem łyżwowym, SUP, Wioślarstwo, Kajakarstwo, Chodzenie po śniegu w rakietach śnieżnych, Mapy, Nawigacja, Tenis, Pickleball, Padel, Śledź mnie, Odwzoruj punkt, Disc golf, Wspinaczka w pomieszczeniach, Bouldering | Wędrówka, Wspinaczka w pomieszczeniach, Bouldering, Wspinaczka, Kolarstwo górskie, Narty, Snowboard, Snowboard poza trasą, Biegi narciarskie, Narciarstwo przełajowe, SUP, Wioślarstwo, Kajakarstwo, Surfing, Myślistwo, Kiteboarding, Windsurfing, Chodzenie po śniegu w rakietach śnieżnych, Wędkarstwo, Jeździectwo, Funkcja Jumpmaster, Tenis, Pickleball, Aktywności taktyczne, Disc golf, Ekspedycja żeglarska, Narty wodne, Wakeboarding, Wakesurfing, Tubing, Trasa biegu z przeszkodami | Wędrówka, Wspinaczka w pomieszczeniach, Bouldering, Wspinaczka, Kolarstwo górskie, Narty, Snowboard, Snowboard poza trasą, Biegi narciarskie, Narciarstwo przełajowe, SUP, Wioślarstwo, Kajakarstwo, Surfing, Myślistwo, Kiteboarding, Windsurfing, Chodzenie po śniegu w rakietach śnieżnych, Wędkarstwo, Jeździectwo, Narty wodne, Wakeboarding, Wakesurfing, Tubing, Ekspedycja żeglarska, Funkcja Jumpmaster, Tenis, Pickleball, Aktywności taktyczne, Disc golf, Trasa biegu z przeszkodami | Wędrówka, Wspinaczka w pomieszczeniach, Bouldering, Wspinaczka, Kolarstwo górskie, Narty, Snowboard, Snowboard poza trasą, Biegi narciarskie, Narciarstwo przełajowe, SUP, Wioślarstwo, Kajakarstwo, Surfing, Myślistwo, Kiteboarding, Windsurfing, Chodzenie po śniegu w rakietach śnieżnych, Wędkarstwo, Jeździectwo, Narty wodne, Wakeboarding, Wakesurfing, Tubing, Ekspedycja żeglarska, Funkcja Jumpmaster, Tenis, Pickleball, Aktywności taktyczne, Disc golf, Trasa biegu z przeszkodami |
Nawigacja od punktu do punktu | Tak | Tak | Tak | Tak | Tak |
Elektroniczna ścieżka rejestrowana na bieżąco | Tak | Tak | Tak | Tak | Tak |
Wróć do startu | Tak | Tak | Tak | Tak | Tak |
TracBack® | Tak | Tak | Tak | Tak | Tak |
Tryb UltraTrac | Tak | Tak | Tak | Tak | Tak |
Tryb W okolicy | Nie | Tak | Tak | Tak | Tak |
PUNKT ODNIESIENIA | Tak | Tak | Tak | Tak | Tak |
Przed tobą | Nie | Tak | Tak | Tak | Tak |
Nawigacja NextFork™ | Nie | Tak | Tak | Tak | Tak |
Profil wysokości | Tak | Tak | Tak | Tak | Tak |
Dystans do celu | Tak | Tak | Tak | Tak | Tak |
Wskaźnik trendu barometru | Tak | Tak | Tak | Tak | Tak |
Planowanie wspinaczek ClimbPro™ | Nie | Tak | Tak | Tak | Tak |
Prędkość pionowa | Tak | Tak | Tak | Tak | Tak |
Całkowity wznios/spadek | Tak | Tak | Tak | Tak | Tak |
Licznik czasu odpoczynku (tylko dla ultrabiegów) | Nie | Tak | Tak | Tak | Tak |
Automatyczny odpoczynek | Nie | Tak | Tak | Tak | Tak |
Przyszły wykres wysokości | Tak | Tak | Tak | Tak | Tak |
FABRYCZNIE ZAŁADOWANE MAPY TOPOGRAFICZNE | Nie | Tak | Tak | Tak | Tak |
Fabrycznie załadowane mapy dróg i szlaków | Nie | Tak | Tak | Tak | Tak |
Wgrane mapy kurortów narciarskich | Nie | Nie | Tak | Tak | Tak |
Obsługa pobieranych map kartograficznych | Nie | Tak | Tak | Tak | Tak |
Współrzędne GPS | Tak | Tak | Tak | Tak | Tak |
Celuj i idź | Tak | Tak | Tak | Tak | Tak |
Pomiar powierzchni | Tak | Tak (przez Connect IQ™) | Tak (przez Connect IQ™) | Tak (przez Connect IQ™) | Tak (przez Connect IQ™) |
Kalendarz myśliwski/wędkarski | Nie | Tak (przez Connect IQ™) | Tak (przez Connect IQ™) | Tak (przez Connect IQ™) | Tak (przez Connect IQ™) |
Odwzorowany punkt trasy | Tak | Tak | Tak | Tak | Tak |
Informacje o położeniu słońca i księżyca | Tak | Wschód/zachód słońca | Tak (przez Connect IQ™) | Tak (przez Connect IQ™) | Tak (przez Connect IQ™) |
Pozycje XERO™ | Tak | Nie | Tak | Tak | Tak |
Aktywność GPS wyprawy | Tak | Nie | Tak | Tak | Tak |
Pływy | Tak | Nie | Tak (przez Connect IQ™) | Tak (przez Connect IQ™) | Tak (przez Connect IQ™) |
Podgląd tabeli pływów | Tak | Nie | Tak | Tak | Tak |
Garmin w ZEGAREK.NET
Sklep ZEGAREK.NET jest autoryzowanym sprzedawcą zegarków sportowych Garmin. Decydując się na zakup w naszym sklepie internetowym zyskujecie państwo pewność legalnego pochodzenia zegarka i dwuletnią gwarancję producenta.
W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu przez czat lub e-mail. Jesteśmy pewni, że nasza ekspercka wiedza pozwoli rozwiać wszelkie państwa wątpliwości.