Garmin Forerunner - seria dla biegaczy
Zegarki dla biegaczy, Garmin zaczął produkować wcześniej niż inne smartwatche. W 2003 roku do sprzedaży trafił Garmin Forerunner 201, który wyglądem przypominał bardziej ręczny odbiornik GPS z przypiętym paskiem, niż zegarek. Wyposażony był jednak w GPS i przydatne biegaczom funkcje, jak wsparcie w treningu interwałowym, auto-pause i virtual partner pomagającą nabrać doświadczenia w bieganiu ze stałym tempem. Bateria zegarka pozwalała na około 15 godzin pracy.
Od tego czasu Amerykanie nieprzerwanie ulepszali swoje urządzenia, dzięki czemu dziś są jednymi z najlepszych zegarków dla biegaczy na świecie!
Obecnie, w ofercie marki można znaleźć aż dziewięć różnych modeli Forerunner oznaczonych numerami. Modele z dwucyfrową liczbą w nazwie, to najbardziej podstawowe warianty. Z kolei te opisane trzema cyframi łatwo rozróżnić - wyższa cyfra setek informuje o tym jak zaawansowny jest zegarek. Łatwo dzięki temu wiedzieć czego szukać - modele 2xx są prostsze i przeznaczone dla amatorów; modele serii 7xx pomogą w intensywnych treningach; a 9xx sprawdzą się nawet podczas przygotowań do ultrabiegów.
Im wyższe kolejne dwie cyfry numeru modelu, tym nowszy jest zegarek. Zegarek oznaczony jako Forerunner 955 jest nowszy, niż Forerunner 945.
Jak zbudowane są zegarki Garmin Forerunner
Do zabezpieczenia ekranów wykorzystywane są szkła utwardzane chemicznie - Corning Gorilla Glass różnych generacji. Część modeli oferuje ładowanie solarne. W ich danych technicznych można znaleźć informację, że wykorzystują Power Glass - tą nazwą Garmin określa szkło Gorilla połączone z ładowaniem za pomocą światła.
Zegarki dostarczane są z paskami z elastycznego silikonu. Są one trwałe, pewnie mocują zegarek na nadgarstku, mogą być zabarwione na niemal dowolny kolor, który nie zmienia się pod wpływem promieni UV. Dużą zaletą pasków z silikonu jest to, że po skończonym treningu można je umyć, by usunąć z nich zabrudzenia i zapach potu.
Ogromną zaletą wykorzystania tych materiałów jest fakt, że zegarki Garmin Forerunner są bardzo lekkie i nie przeszkadzają podczas biegania. Najcięższy model waży poniżej 60 gram z paskiem.
Wodoszczelność w zegarkach Garmin Forerunner
Chociaż Forerunner to linia dedykowana biegaczom, to należące do tej serii zegarki są wodoszczelne do 5 atm / 50 metrów. W nomenklaturze amerykańskiej marki oznacza to, że są zabezpieczone przed działaniem wody, jakie może wiązać się z ochlapaniem, deszczem, śniegiem, braniem prysznica, pływaniem, skakaniem do wody i nurkowaniem z rurką.
Ponieważ w zegarkach można pływać, to by nadawały się do treningów pływackich, zaprogramowano w nich tryby związane ze sportami wodnymi.
Zegarek do biegania Garmin Forerunner - jaka pojemność pamięci?
Pojemność pamięci w zegarkach Garmin dla biegaczy może być bardzo różna i być opisana na dwa sposoby.
Zegarki entry level Garmin Forerunner 45 i 55 mają pojemność pamięci określoną opisowo: Dane dotyczące 200 godzin aktywności.
Oznacza to, że w zegarku będą przechowywane zapisy treningów do 200 godzin wstecz. Gdy pojemność pamięci zapełni się, to nowe treningi będą zastępowały te najstarsze.
Oczywiście dane można zachować na stałe - wystarczy zsynchronizować je z aplikacją Garmin Connect w telefonie.
Inne modele mogą być wyposażone w 4, 16, a nawet 32 gigabajty pamięci. Te warianty pozwalają odtwarzać zapisaną w pamięci zegarka muzykę lub są wyposażone w różnego rodzaju mapy świata.
Przy wyborze smartwatcha do biegania polecamy nie kierować się pojemnością pamięci, a tym jakich funkcji oczekujemy od nowego zegarka. Jeśli chcemy korzystać z muzyki lub map kolarskich, to modele Garmin wyposażone w taką funkcjonalność mają zawsze odpowiedni rozmiar pamięci.
Bateria w zegarkach Garmin Forerunner
Kolejną istotną cechą zegarków do biegania jest wydajna bateria, dzięki której można trenować dłużej i nie ma potrzeby ładowania zegarka po każdym biegu.
W przypadku modeli Forerunner najkrótszy czas działania to około 7 dni w trybie zegarka, a najdłuższy to 23 dni. W przypadku treningów z wykorzystaniem GPS to, zależnie od modelu, maksymalny czas działania waha się między 10, a 36 godzinami. Zegarki amerykańskiego producenta opisane są kilkoma wartościami, określającymi różne scenariusze ich wykorzystania i to, jak długo będą w każdym z nich pracować. Każdy z nich, odnosi się do innego sposobu pracy:
- tryb zegarka - smartwatch pracuje jako zegarek, utrzymuje połączenie Bluetooth z telefonem, nie mierzy treningu, a pomiar tętna jest aktywny jednak nie jest stały;
- tryb oszczędzania baterii zegarka - ogranicza działanie czujników i funkcji, które najbardziej zużywają baterię, przydatny, gdy nie ma się dostępu do ładowarki;
- tryb GPS - mierzenie parametrów treningu z wykorzystaniem systemu GPS;
- wszystkie systemy satelitarne / wszystkie systemy satelitarne i wielopasmowe - mierzenie parametrów treningu przy wykorzystaniu GPS/GLONASS/GALILEO;
- maksymalny czas pracy baterii w trybie GPS - w czasie treningu odczyty GPS realizowane są w większych odstępach czasowych;
- tryb ekspedycji - zegarek w tym trybie pozwala mierzyć kilku lub kilkunastodniową wycieczkę (nie każdy zegarek posiada ten tryb);
- tryb GPS z muzyką - trening mierzony z pomocą GPS i odtwarzanie wgranej do zegarka muzyki;
- wszystkie systemy satelitarne i muzyka - najbardziej obciążający baterię sposób korzystania z zegarka - mierzenie treningu przy wykorzystaniu wszystkich systemów satelitarnych i jednoczesne odtwarzanie muzyki;
W serii Forerunner, Garmin oferuje też model wyposażony w ładowanie solarne. W danych technicznych dotyczących czasu pracy na baterii, pojawiają się dwie wartości. Pierwsza zawsze odnosi się do działania bez wykorzystania ładowania światłem, druga informuje o tym ile zegarek jest w stanie pracować, gdy bateria będzie uzupełniana.
Przypominamy, że korzystając ze smartwatcha jako odtwarzacza muzyki, nawet, gdy nie są uruchomione tryby sportowe, czas pracy na baterii znacząco skraca się.
W jakie czujniki wyposażone są zegarki Garmin Forerunner
Do właściwego mierzenia aktywności sportowej, zegarki Garmin posiadają szeroki wachlarz czujników. Dzięki nim zegarek jest w stanie określać nie tylko czas biegu, ale także jego prędkość, tętno biegacza i ilość spalanych kalorii.
Optyczny czujnik tętna Garmin Elevate mierzy przepływ krwi i jego zmiany, co daje możliwość wyliczenia tego, z jakim tętnem aktualnie ćwiczy właściciel. Specjaliści z Garmin zdają sobie sprawę, że precyzyjny pomiar tętna i poprawnie określone strefy tętna, mogą pomóc właścicielowi w wydajnym treningu i uchronić go przed przetrenowaniem.
Możliwość współpracy z systemami globalnej nawigacji satelitarnej, dzięki czujnikom GPS/GLONASS/GALILEO, pozwala określać prędkość poruszania, kontrolować wysokość na której trenujemy oraz synchronizować czas w zegarku. Niektóre modele oferowanych na rynku smartwatchy wyposażone są tylko w możliwość współpracy z amerykańskim systemem GPS, co jest już rozwiązaniem odrobinę przestarzałym. Zegarki Garmina mają możliwość łączyć się także z rosyjskimi satelitami Glonass oraz europejskimi Galileo.
Dzięki temu zegarek może śledzić treningi odbywające się w mieście, między licznymi budynkami lub na obszarach zadrzewionych. Garmin opracował specjalną technologię SatIQ, która pomaga zegarkowi rozpoznać w jakim otoczeniu odbywa się bieg i zależnie od tego włączać lub wyłączać pozycjonowanie przy użyciu wielu systemów nawigacji. Jeśli biegamy po otwartej, równinej przestrzeni, wystarczy by działał jedynie GPS. W mieście potrzebne będzie bardziej precyzyjne pozycjonowanie, dlatego SatIQ aktywuje połączenie z pozostałymi systemami satelitów. Dzięki SatIQ energia zgromadzona w baterii wykorzystywana jest w bardziej efektywny sposób i starcza na dłużej.
Zegarki Garmin mogą posiadać kompas magnetyczny, który szybko wskaże kierunki świata. Przyda się on podczas wędrówek i długich biegów przez dzikie tereny. Zwracamy państwa uwagę, że jest to element, który wymaga kalibracji. Warto ją przeprowadzać regularnie i przed każdym wyjazdem, podczas którego planujemy trenować.
Żyroskop i akcelerometr służą do tego, by możliwe było zorientowanie pozycji zegarka w przestrzeni i mierzenie przyspieszeń. Dzięki temu, zegarek może nas właściwie prowadzić i liczyć na przykład pokonywane w ciągu dnia kroki.
Termometr może być przydatny częściej niż można się spodziewać. Pozwala mierzyć temperaturę otoczenia, co ułatwi zaplanowanie odpowiedniego stroju do ćwiczeń. W czasie pływania może mierzyć temperaturę wody lub odczuwalną temperaturę podczas jazdy na rowerze, jeśli zegarek zostanie założony na kierownicę.
Oczywiście, do zegarków można podłączać też zewnętrzne czujniki, które mogą w znaczący sposób rozszerzyć jego funkcjonalność. Wbudowana w zegarek technologia Ant+ pozwala na przykład połączyć z zegarkiem napiersiowy pas do monitorowania tętna.
Ekran MIP lub wyświetlacz dotykowy w Garmin Forerunner
W smartwatchach sportowych Forerunner można spotkać dwa rodzaje ekranów.
Pierwszy z nich, stosowany od dawna, to czytelny w słońcu ekran Memory-In-Pixel. Jego cechami charakterystycznymi są energooszczędność i stonowane kolory, które nie męczą oczu. Ponieważ ekran zużywa mało energii, to może pozostawać zawsze włączony. Ekrany MIP mogą też obsługiwać sterowanie dotykowe.
Drugi rodzaj stosowanych przez Garmin ekranów to wyświetlacze AMOLED z trybem zawsze włączony. Te znane ze smartfonów ekrany charakteryzują się głębokimi, żywymi barwami oraz wysoką rozdzielczością. Dzięki temu, że w ekranach AMOLED możliwe jest podświetlenie pojedynczych pikseli to na ekranie mogą być prezentowane podstawowe informacje jak godzina i data, a bateria nie będzie od tego drenowana.
Który zegarek Garmin będzie odpowiedni?
Wielokrotnie już dostawaliśmy pytania o to, który zegarek dla biegaczy jest najlepszy dla amatora/osoby trenującej regularnie/uczestnika zawodów ultra?
Oczywiście, rozwiązaniem tego zagadnienia może być kupno najlepszego z dostępnych modeli, jednak nie polecamy tego wyjścia.
Jakie parametry mierzy zegarek biegowy Garmin?
Nadgarstkowy pomiar tętna (stały, co sekundę) oraz strefy tętna, dają wgląd w to, jak intensywny jest trening i czy jest on efektywny.Alerty tętna informują o zbyt szybkim tętnie, co może być oznaką kontuzji lub przetrenowania.
Przy obserwacji ogólnej kondycji sercowo-naczyniowej, przydaje się średnie tętno spoczynkowe. Wraz z postępami w treningach, tętno spoczynkowe będzie malało, nawet poniżej normy (określonej w przedziale 60-100).
Dzięki temu, że smartwatch oferuje stały pomiar tętna, to możliwe jest wyliczenie odpowiedniego czasu regeneracji. Dodatkowo, status zmienności tętna i ocena gotowości do treningu mogą podpowiedzieć, czy organizm jest gotowy do następnego treningu.
Saturacja na podstawie pulsoksymetrudaje możliwość sprawdzenia tego w jakim stopniu organizm zaaklimatyzował się do nowych warunków, co ma znaczenie podczas wyjazdów w góry i zawodów w biegach górskich.
Zegarki mierzą rytm oddychania (24x7) i częstotliwość oddechu (podczas ćwiczeń)i na podstawie tych danych obliczają poziom stresu na jaki narażony jest organizm. W razie potrzeby niektóre modele mogą pokazać na tarczy przypomnienie o relaksie albo pomóc odzyskać równowagę korzystając z opcji minutnik oddychania relaksacyjnego.
Inżynierowie i programiści Garmin włożyli dużo pracy w to, by zegarki dokładnie informowały właścicieli o tym ile zużyli kalorii. Funkcja kalorie na podstawie tętna i % maksymalnego tętna pozwala obserwować spalanie i lepiej planować dietę.
Aplikacja sen (zaawansowane) oraz ocena jakości snu i statystyki stworzono by pomóc we właściwej regeneracji organizmu i skuteczniej wypoczywać. Podsumowanie faz snu, czas zaśnięcia i pobudki, czy ocena jakości snu umożliwia wybranie odpowiedniej pory na wieczorny odpoczynek.
Panie mogą korzystać z kalendarza cyklu miesiączkowego, ułatwiającego planowanie treningów i diety - moment cyklu wpływa na samopoczucie i zasoby energii, które potrzebne są do bardziej intensywnych treningów.
Widżet nawodnienie pomaga pamiętać o tym, by pić odpowiednio dużo wody. Można zaprogramować go w taki sposób, że stopniowo będzie przypominał o tym, by każdego dnia wypijać odrobinę więcej.
Przegląd zegarków Garmin dla biegaczy
Porównanie ogólne 8 wybranych faworytów z serii smartwatchy Garmin Forerunner
Model | Forerunner® 45 | Forerunner® 55 | Forerunner® 245 | Forerunner® 255 Music | Forerunner® 745 | Forerunner® 955 Solar | Forerunner® 265 | Forerunner® 965 |
Typ wyświetlacza | Memory-In-Pixel (MIP) Czytelny w słońcu, transreflektywny | Memory-In-Pixel (MIP) Czytelny w słońcu, transreflektywny | Memory-In-Pixel (MIP) Czytelny w słońcu, transreflektywny | Memory-In-Pixel (MIP) Czytelny w słońcu, transreflektywny | Memory-In-Pixel (MIP) Czytelny w słońcu, transreflektywny | Memory-In-Pixel (MIP) Czytelny w słońcu, transreflektywny | AMOLED opcjonalny tryb „zawsze włączony” | AMOLED opcjonalny tryb „zawsze włączony” |
Rozdzielczość wyświetlacza, szer. x wys. | 208 × 208 pikseli | 208 × 208 pikseli | 240 × 240 pikseli | 260 × 260 pikseli | 240 × 240 pikseli | 260 × 260 pikseli | 416 × 416 pikseli | 454 × 454 pikseli |
Klasa wodoszczelności | 5 ATM | 5 ATM | Pływanie, 5 ATM | Pływanie, 5 ATM | Pływanie, 5 ATM | Pływanie, 5 ATM | Pływanie, 5 ATM | Pływanie, 5 ATM |
Czas działania baterii | Tryb zegarka: do 7 dni | Tryb analogowy: do 2 tygodni | Tryb zegarka: do 7 dni | Tryb zegarka: do 14 dni | Tryb zegarka: do 7 dni | Tryb zegarka: do 15 dni / do 20 dni z zasilaniem energią słoneczną | Tryb zegarka: do 13 dni | Tryb zegarka: do 23 dni |
Garmin Pay™ | Nie | Nie | Nie | Tak | Tak | Tak | Tak | Tak |
Pamięć/historia | Dane dotyczące 200 godzin aktywności | Dane dotyczące 200 godzin aktywności | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 32 GB | 8 GB | 32 GB |
SatIQ™ Technology | Nie | Nie | Nie | Tak | Nie | Tak | Tak | Tak |
Funkcje bezpieczeństwa i monitorowania | tylko w systemie Android™ | tylko w systemie Android™ | tylko w systemie Android™ | tylko w systemie Android™ | tylko w systemie Android™ | tylko w systemie Android™ | tylko w systemie Android™ | tylko w systemie Android™ |
Garmin Forerunner 45 dla niego i Forerunner 45S dla niej
Przygotowany z myślą o amatorach biegania Forerunner 45 to najbardziej podstawowy z oferowanych przez markę zegarków dla biegaczy. Jednak w przypadku urządzeń Garmin podstawowy nie oznacza, że czegoś mu brakuje.
Wersja dla mężczyzn ma 42 milimetry średnicy, zaś wariant kobiecy tylko 39 milimetrów. Obie wersje są niezwykle lekkie, 36 i 32 gramy z paskiem, co pozwala wygodnie nosić je przez całą dobę. Oba modele są wodoszczelne do 5 atmosfer / 50 metrów. Model męski oferowany jest w kolorze czarnym i czerwonym, damski można kupić w kolorach czarnym, fioletowym i białym.
Zegarek posiada energooszczędny ekran Memory-In-Pixel, który pozostaje zawsze włączony i jest czytelny w słońcu. Do obsługi smartwatcha służy pięć przycisków rozmieszczonych po lewej i prawej stronie obudowy. Pamięć pozwala przechowywać dane z 200 ostatnich treningów.
Bateria wystarcza na maksymalnie 7 dni pracy jako zegarek. W trybie GPS zegarek będzie pracował do 13 godzin.
Dzięki całodobowym odczytom tętna zegarek jest w stanie dokładniej oceniać kondycję właściciela, obliczać spalone kalorie i lepiej dopasowywać podpowiedzi treningowe Garmin. Zegarek pozwala ściągać plany treningowe, które pomagają właścicielowi poprawiać kondycję, wytrzymałość lub trenować do biegów na określonym dystansie.
Zaprogramowane zostały tryby do biegania i biegania na bieżni. Dodatkowo, z poziomu aplikacji w telefonie można dodać na przykład tryb biegania na torze krytym.
Nadgarstkowy pomiar tętna (stały, co sekundę) pozwala obserwować strefy tętna - czyli przedziały tętna, określające to jakiego rodzaju wysiłkiem jest trening. Od bardzo lekkiego do bardzo intensywnego, który nie powinien trwać zbyt długo.
Zegarek oferuje kilka przydatnych funkcji, których działanie możliwe jest dzięki połączeniu z telefonem. Są to powiadomienia z telefonu, kalendarz, prognoza pogody, sterowanie muzyką, znajdź mój telefon i znajdź mój zegarek. Dodatkowo, zegarkiem można sterować z pomocą aplikacji Garmin Connect Mobile, a dzięki Connect IQ można zmieniać w nim tarcze i wgrywać nowe widżety i pola danych, prezentowane w trybach treningowych. Forerunner 45 i 45S współpracują z Android i iOS.
Modele Forerunner 45 polecamy osobom, które szukają pierwszego, wygodnego zegarka do biegania lub chcą kupić prezent dla dziecka.
Garmin Forerunner 55 - zegarek sportowy z pojemną baterią
Kolejny model w gamie to Forerunner 55, który wyróżnia się przede wszystkim bardzo długim czasem pracy po naładowaniu. Zegarek może działać do 14 dni, a pomiar aktywności sportowej w trybie GPS może trwać do 20 godzin!
Obudowa modelu Forerunner 55 ma średnicę 42 i grubość 11,6 milimetrów, co czyni z niego model unisex. Waga z paskiem to jedynie 37 gramów, więc nie będzie ciążył na nadgarstku podczas treningów. Wodoszczelność 5 atmosfer pozwala wykorzystać go podczas pływania.
Ekran to panel MIP o przekątnej 1,04 cala i rozdzielczości 208x208 pikseli. Chroni go utwardzanie, chemicznie szkło i odrobinę wystająca ponad jego powierzchnię ramka.
Zegarek wyposażono w łatwo wymienny pasek Quick Fit w rozmiarze 20 milimetrów, co sprawia, że łatwo go spersonalizować dokupując jeden z kilkudziesięciu oferowanych przez Garmin pasków.
Forerunner 55 posiada wszystkie funkcje, które znalazły się w Forerunner 45 i 45S, a dodatkowo oferuje bardziej zaawansowane funkcje szkolenia, planowania i analizy. Znaleźć tu można automatycznie obliczany czas regeneracji, automatyczne tętno maksymalne, częstotliwość oddechu podczas ćwiczeń i bardzo praktyczny - polecany trening codzienny.
Funkcje dla biegaczy zostały rozwinięte. Dodano strategie tempa PacePro (wskazówki dotyczące tempa, pomagające lepiej kontrolować trening), symulator wyścigu oraz automatyczne wykrywanie biegu/spaceru/stania.
Dodano również funkcjonalności dla pływaków - profil do monitorowania pływania w basenie. Zegarek jest w stanie mierzyć tętno pod wodą, obliczać czas odpoczynku i zapamiętywać treningi w dzienniku ćwiczeń.
Z myślą o paniach dodano funkcje zdrowia kobiet, czyli aplikację umożliwiającą śledzenie cyklu menstruacyjnego i ciąży.
W zegarku znalazły się też funkcje związane z bezpieczeństwem podczas treningów:
- wykrywanie zdarzeń podczas wybranych aktywności;
- alert zdarzeń w telefonie dla urządzeń noszonych na ciele;
- pomoc;
Jeśli zegarek wykryje, że właściciel upadł podczas treningu, to wyśle wiadomość alarmową z danymi o położeniu. Do prawidłowego działania wiadomości alarmowych należy odnaleźć je i skonfigurować w menu zegarka.
Dostępne są cztery wersje kolorystyczne - czarna, biała, turkusowa i szara.
Ten model polecamy osobom, które regularnie biegają, a dodatkowo jeżdżą na rowerze lub pływają. Garmina Forerunner 55 łatwo spersonalizować dodając do niego kolorowy pasek Garmin QuickFit.
Garmin Forerunner 245 i Forerunner 245 Music - w bieganiu chodzi o wynik
Garmin Forerunner 245 i jego muzyczny bliźniak Forerunner 245 Music to zegarki, które z każdym przebytym kilometrem lepiej poznają właściciela i mogą podawać dokładniejsze dane pomagające planować wysiłki.
Oba modele mają takie same obudowy - przygotowane z GFRP, ze szkłami Corning Gorilla Glass 3 i silikonowymi paskami Quick Fit o szerokości 20 milimetrów. Średnica to 42,3, a grubość 12,2 milimetra, dzięki czemu mogą być z powodzeniem noszone przez kobiety. Waga to zaledwie 38,5 grama. Oczywiście obudowy są wodoszczelne - do pięciu atmosfer.
Forerunnery 245 mają większy ekran - o przekątnej 1,2 cala, który ma też odpowiednio wyższą rozdzielczość - 240x240 pikseli. Także i ten ekran powstał w technologii MIP.
Bateria zegarka pozwala na pracę w trybie zegarka do 7 dni i do 24 godzin w trybie treningu GPS. Model muzyczny jest w stanie pracować w trybie treningowym i odtwarzać muzykę przez około 6 godzin.
W zegarku poza optycznym czujnikiem tętna Garmin Elevate i łącznością satelitarną GPS/GLONASS/GALILEO wbudowany jest także pulsoksymetr. Pozwala on oszacować natlenienie krwi, co pomaga oceniać to w jaki sposób ciało przyswaja tlen i informować o stopniu aklimatyzacji podczas pobytu w górach.
Dodano profile treningowe do ćwiczeń na siłowni i uzupełniono je funkcjonalnością dotyczącą wydolności, siły oraz automatycznym licznikiem powtórzeń. W zakresie szkolenia, planowania i analizy dodano:
- % maksymalnego tętna;
- % rezerwy tętna;
- stan wytrenowania (analiza uwzględniająca zmiany w kondycji na podstawie liczby treningów i ich rodzaju);
- obciążenie treningowe (obliczane przy wykorzystaniu wskaźnika EPOC - powysiłkowego wykorzystania tlenu na bazie danych z 10 dni);
- efekt treningu (daje wgląd wpływu ćwiczeń na kondycję);
- efekt treningu beztlenowego (informacja o poprawie wydolności beztlenowej);
- konfigurowalne alerty;
- wirtualnego partnera (pomaga ćwiczyć utrzymywanie właściwego tempa);
- wirtualnego wyścigu (można posłużyć się zapamiętanym treningiem jako wzorem, a zegarek podpowie jakie utrzymywać tempo);
Rozbudowane zostały też opcje nawigacyjne. Z Forerunner 245 i Forerunner 245 Music można korzystać z nawigacji od punktu do punktu, wrócić do startu, cofnąć się po własnych śladach z funkcją TrackBack, ograniczyć częstotliwość połączenia GPS z wydłużającą czas działania na baterii funkcją Ultra Track, a także sprawdzić dystans do zaprogramowanego celu i współrzędne GPS.
Pamięć obu wersji to 4 gigabajty. Forerunner 245 Music wymaga podłączenia słuchawek Bluetooth, aby możliwe było odtwarzanie wgranej do pamięci muzyki.
Rowerzyści docenią kompatybilność z systemem Garmin Varia - zegarek można połączyć z radarem wstecznym, światłami oraz montowanym na okularach monitorem HUD.
Model Forerunner 245 dostępny jest w kolorach bordowym i szarym, zaś wariant muzyczny zawsze ma czarną kopertę, która zestawiona jest z bordowym lub szarym paskiem.
Naszym zdaniem Forerunner 245 i Forerunner 245 Music sprawdzą się jako sportowe smartwatche dla klientów, którzy trenują regularnie i ważne jest dla nich stałe poprawianie wyników. Są to też najkorzystniejsze cenowo modele, które będą w stanie pomóc w przygotowaniach do triathlonu.
Rodzina zegarków Garmin Forerunner 255
Wraz z premierą zegarków dla biegaczy Forerunner 255 powróciły modele oznaczone literą S. Podobnie jak we wcześniejszym Forerunner 245, klienci otrzymali wybór między wersją standardową i muzyczną. Wydłużyła się także lista dostępnych funkcji.
Forerunner 255S i Forerunner 255S Music to zegarki, których koperty mają średnicę 41 i grubość 12,4 milimetra. Wraz z dostarczanym w opakowaniu paskiem pasują na nadgarstki o średnicy od 110 do 175 milimetrów, więc będą doskonale pasowały kobietom oraz mężczyznom o drobniejszej budowie ciała. Paski mają 18 mm średnicy. Oba warianty ważą 39 gramów.
Informacje prezentowane są na kolorowych ekranach MIP o przekątnej 1,1 cala.
Bateria pozwala na około 12 dni pracy w trybie zegarka, do 26 godzin w trybie treningowym z GPS oraz do 5,5 godziny w trybie sportowym przy wykorzystaniu wszystkich systemów pozycjonowania i jednoczesnym odtwarzaniu muzyki. Model standardowy sprzedawany jest w kolorach różowym i szarym, zaś muzyczny w bieli i czerni.
Duży wariant - Forerunner 255 - ma średnicę powiększoną do 45,6 milimetra oraz grubość wynoszącą dokładnie 12,9 milimetra. Z dostarczonym paskiem będzie pasował na nadgarstki o średnicy od 130 do 205 milimetrów. W większym modelu pasem ma dwadzieścia dwa milimetry szerokości. Model waży 49 gramów.
W większej obudowie możliwe było zastosowanie ekranu o przekątnej 1,3 cala. Rozdzielczość tego panelu to 260 x 260 pikseli. Bateria powinna wystarczyć na 14 dni pracy w trybie zegarka, 30 godzin pracy w trybie treningowym GPS oraz do 6,5 godziny w trybie sportowym przy wykorzystaniu wszystkich systemów pozycjonowania i odtwarzaniu muzyki. Wersja bez muzyki może być niebieska lub czarna, zaś ta z wbudowanym odtwarzaczem biała lub czarna.
Dużą nowością względem modelu oznaczonego liczbą 245, jest technologia SatIQ. To autorskie rozwiązanie, stworzone z myślą o zegarkach dla biegaczy, zbiera dane o tym w jakim otoczeniu biega właściciel i dostosowuje do niego połączenie z systemami nawigacji satelitarnej. Dzięki temu, gdy trening odbywa się w płaskim, niezabudowanym terenie, zegarek łączy się jedynie z GPS.
Na otwartej przestrzeni będzie to wystarczające, by zegarek dokładnie mierzył prędkość i dystans biegu. Jeśli jednak otoczenie pełne jest wysokich budynków, drzew lub szczytów i wąwozów, to by zegarek biegowy zebrał poprawne dane potrzebne będą wszystkie systemy nawigacyjne. Funkcja SatIQ może działać automatycznie, wydłużając czas pracy na baterii lub zapewniając precyzyjne pomiary, zależnie od sytuacji.
Garmin Forerunner 745 zegarek biegowy idealny na każdy dzień
Garmin reklamuje model Forerunner 745 jako zegarek do biegania i treningów triathlonowych. W zegarku zawarto też dodatkowe funkcje, które sprawdzą się na co dzień - płatności zbliżeniowe i szybkie odpowiedzi na wiadomości/połączenia telefoniczne.
Zegarek ma 43,8 milimetra średnicy i 13,3 milimetra grubości. Waży 47 gram i jest wodoszczelny do 5 atm. Pasek w rozmiarze 22 pewnie trzyma Forerunnera 745 na nadgarstku. Ekran MIP o przekątnej 1,2 cala został zabezpieczony szkłem Corning Gorilla Glass DX. Model 745 dostępny jest w czterech kolorach - czarnym, miętowym, czerwonym i białym. Można go kupić w zestawie z napiersiowym pasem HR.
Jedno ładowanie wystarcza na maksymalnie 7 dni pracy, 16 godzin treningu lub 6 godzin treningu z muzyką. Uruchomienie technologii UltraTrac pozwala wydłużyć maksymalny czas trwania treningu do 21 godzin.
Rozbudowane funkcje monitorowania zdrowia przydadzą się podczas obciążających treningów. Znalazły się tu stały pomiar tętna, mierzenie rytmu oddychania, kontrola saturacji oraz monitor snu. Zegarek wylicza też poziom stresu, może proponować ćwiczenia oddechowe, przypominać o nawodnieniu, a także przedstawiać zebrane informacje o stanie organizmu z prostym raporcie Body Battery.
Przygotowany dla bardziej zaawansowanych biegaczy Garmin Forerunner 745 ma pełny zestaw czujników - wielozakresową nawigację satelitarną, czujnik tętna Garmin Elevate, pulsoksymetr, wysokościomierz barometryczny, kompas, żyroskop, akcelerometr i termometr.
Poza rozbudowanymi opcjami dla biegaczy, model ten pomaga mierzyć aktywność w czasie wspinaczki, jazdy na nartach i snowboardzie (także poza trasą), wiosłowania, pływania kajakiem i supowania.
Forerunner 745 nawiguje od punktu do punktu, pozwala wrócić po własnym śladzie, informuje o dystansie pozostałym do celu, zapisuje dane o podejściach i zejściach oraz prędkości pionowej. Wyposażony jest też w technologię UltraTrac.
Zegarek może pomóc ocenić stopień aklimatyzacji, poziom wytrenowania, obciążenie treningowe oraz efekty treningów.
Funkcje smartwatcha to przede wszystkim bezstykowe płatności Garmin Pay. To bezpieczne rozwiązanie jest wspierane przez wiele polskich banków i pozwala nie zabierać na trening karty płatniczej. Zegarek może sterować muzyką w smartfonie lub odtwarzać tę, która została wgrana do 4 gigabajtowej pamięci urządzenia.
Współpraca z aplikacją Garmin Conncet IQ pozwala wgrywać do zegarka dodatkowe aplikacje, widżety, tarcze oraz pola danych, które można wykorzystać przy konfiguracji ekranów treningowych. Zegarek pozwala także odrzucić połączenie przychodzące i wysłać wiadomość tekstową z krótką informacją typu Jestem na spotkaniu, oddzwonię później (ta funkcja działa jedynie przy połączeniu ze smartfonem z systemem Android).
Garmin Forerunner 955 dla biegaczy z przewagą
Najwyższa seria spośród modeli Forerunner, czyli 9xx, to zegarki z których korzystają profesjonaliści. Są one kompletnie wyposażone, a liczba oferowanych pomiarów i możliwych raportów sprawia, że przydadzą się zarówno w czasie treningów triathlonowych, jak i przygotowań do ultrabiegów.
Zegarek dla ultrabiegaczy Garmin Forerunner 955 może być ładowany przy pomocy kabla USB lub ładowania solarnego. Oba warianty mają te same wymiary - 46,5 x 14,4 milimetra. Są wodoszczelne do 5 atmosfer i mają paski o szerokości 22 milimetrów. Odrobinę różnią się masą - 52 g w modelu bez ładowania i 53 g w tym z panelem solarnym.
Ich wyświetlacze dotykowe powstały w technologii MIP, więc są czytelne w słońcu, a ich przekątna to 1,3 cala.
Dostępny w dwóch wariantach Forerunner 955 jest dziś ciekawą, wartą rozważenia propozycją z uwagi na to, że można go kupić w atrakcyjnej cenie.
Czasy pracy na baterii są analogiczne - w trybie zegarka 15 dni, tryb treningowy GPS do 42 godzin, tryb treningowy ze wszystkimi systemami i muzyką do 20 godzin. W modelu Solar, ładowanie światłem pozwala wydłużyć czas działania odpowiednio do 20 dni, 49 i 22 godzin.
Tym, co wyróżnia modele Forerunner 955 jest obecność map topograficznych i map dróg i szlaków. Dodatkowo, zegarki posiadają funkcje dla grających w golfa - w pamięci zapisano 43 000 pól golfowych z całego świata. Zegarek ma też dodatkowe funkcje związane z grą - między innymi cyfrową tablicę wyników.
Jak przystało na nowoczesny zegarek dla biegaczy, Garmin Forerunner 955 może mierzyć biegi, biegi w hali, biegi przełajowe, ultrabiegi oraz biegi wirtualne. Ponadto w menu sportowym znaleźć można kilkadziesiąt trybów, przygotowanych z myślą o różnych dyscyplinach.
Codzienność ułatwią funkcje Garmin Pay, integracja ze Spotify, inteligentne (konfigurowalne) powiadomienia oraz możliwość połączenia z trenażerami Tacx.
Garmin Forerunner 955 i Forerunner 955 Solar sprzedawane są w dwóch kolorach - białym i czarnym. Marka oferuje też zestaw w skład którego wchodzi czarny Forerunner 955 Solar i pas napiersiowy HRM=Pro Plus.
Garmin Forerunner 955 to produkt bezkompromisowy - zawarto w nim niemal wszystkie funkcje i rozwiązania, jakimi dysponuje producent. To pozwoliło przygotować przydatny zegarek, mogący mierzyć najróżniejszego typu treningi, a zebrane dane prezentować w sposób zrozumiały, co pozwala efektywniej pracować nad formą.
Forerunnery 955 polecamy klientom biegającym w wymagających imprezach, takich jak maratony, zawody triathlonowe lub wyścigi kolarskie.
Garmin Forerunner 265 - nowoczesny zegarek dla biegacza
Model mniejszy - Forerunner 265S - ma średnicę 41,7 milimetra i grubość 12,9 milimetra. Na wierzchu wykorzystano szkło Gorilla Glass 3. Pasek z systemem szybkiej wymiany ma standardową szerokość 18 milimetrów. Całość z paskiem waży jedynie 39 gram i jest zabezpieczona przed ciśnieniem wody na głębokości 50 metrów.
Dostępne są trzy połączenia kolorystyczne - żółto-czarne, biało-miętowe oraz różowo-białe.
Ekran AMOLED z trybem zawsze włączony ma przekątną 1,1, a jego rozdzielczość to 360 x 360 pikseli.
Bateria pozwala na maksymalnie 15 dni pracy w trybie zegarka, 24 godziny treningu z GPS oraz do 6 godzin treningu z wykorzystaniem wszystkich systemów satelitarnych i odtwarzaniem muzyki.
Większy brat - Forerunner 265 - ma średnicę 46,1 oraz grubość 12,9 milimetra. Jego waga to 47 gram. W tym wariancie pasek ma 22 milimetry szerokości.
Dla tego modelu przygotowano inne połączenia kolorystyczne: biało-niebieskie, czarno-szare oraz miętowo-czarne.
Wyświetlacz AMOLED ma tu przekątną 1,3 cala, a rozdzielczość to 416 x 416 pikseli.
Bateria zegarka pozwala na 13 dni pracy w trybie zegarka, 20 godzin treningu z GPS i maksymalnie 6 godzin treningu z muzyką przy pozycjonowaniu wszystkimi systemami nawigacji.
Garminy Forerunner 265, niezależnie od rozmiaru, mają 8 gigabajtów wbudowanej pamięci.
Te nowe zegarki posiadają większość funkcji pomiarów i analiz. Tym czego w nich zabrakło to wbudowane mapy topograficzne, drogowe i golfowe oraz kilku powiązanych z nimi funkcji.
Doskonale sprawdzą się biegaczom amatorom, którzy nie potrzebują opcji związanych z mapami, a chcieliby, by ich smartwatch do biegania był obsługiwany dotykowo. Właśnie sposób sterowania zegarkiem i rodzaj wyświetlacza, to elementy, które odróżniają go od poprzedniej generacji Forerunner 255. Polecamy je klientom, którzy szukają najnowocześniejszych rozwiązań i są gotowi za nie dopłacić.
Garmin Forerunner 965 najdoskonalszy dla biegaczy przełajowych
Najdoskonalszy z obecnie oferowanych zegarków do biegania, Forerunner 965, to jednocześnie jeden z najlepszych modeli jakie w swojej historii wyprodukowała marka Garmin. Bogactwem funkcji dorównuje topowym modelom Fenix 7 i Epix, a dla wygody biegaczy jest niezwykle lekki.
Jak łatwo się domyślić, również Forerunner 965 został wyposażony w piękny ekran AMOLED z trybem zawsze włączony. Dodatkowo, zegarek ma większą, bo aż 32 gigabajtową pamięć wewnętrzną, do której producent załadował mapy całego świata.
Koperta zegarka ma średnicę 47,2 milimetra i grubość 13,2 milimetra. Ramka wokół szkła Gorilla Glass 3 DXpowstała z tytanu. Zegarek waży 53 gramy.
W powiększonej kopercie zmieszczono ekran AMOLED o przekątnej 1,4 cala i rozdzielczości 454 x 454 pikseli. Większa obudowa pozwoliła też na instalację wydajniejszej baterii. Ta pozwala na maksymalnie działanie w trybie zegarka przez 23 dni, trening z GPSem przez 31 godzin lub trening ze wszystkimi systemami satelitarnymi, pozycjonowaniem na wielu częstotliwościach i muzyką przez 8,5 godziny.
W zegarku znalazły się mapy topograficzne całego świata, mapy dróg i szlaków, 43 000 planów pól golfowych oraz mapa rowerowa. Producent daje możliwość wgrywania innych map, dzięki czemu można samemu, łatwo i za darmo zaktualizować posiadane urządzenie.
Najbardziej zaawansowany model Forerunner potrafi mierzyć długość kroków, rytm biegu, moc biegową, tempo skorygowane względem nachylenia, próg mleczanowy, dynamikę biegu i stosunek ruchu pionowego do ruchu poziomego.
Do trybów treningowych dodano bieg na bieżni mechanicznej i biegi na bieżni lekkoatletycznej. Rozbudowane zostały także funkcje pływackie - pojawił się tryb pływanie/bieganie.
Poza szerokim wachlarzem funkcji przydatnych atletom, zegarek biegowy Forerunner 965 oferuje też płatności zbliżeniowe, powiadomienia z telefonów i rozbudowane funkcje związane z udostępnianiem na żywo swoich treningów.
Gwarantujemy, że ten model jest obecnie najlepszym na rynku zegarkiem dla biegaczy - posiada szereg opcji pomagających w najbardziej nawet wymagających treningach i wyposażony jest w świetny wyświetlacz dotykowy. Sprawdzi się on jako narzędzie u osób, które żyją sportem, uczestniczą w zawodach różnych dyscyplin i potrzebują monitorować stan organizmu w każdej chwili. Ponieważ nie ma obecnie żadnego modelu, który by dorównywał Forerunnerowi 965, to polecamy go też średnio zaawansowanym biegaczom, którzy myślą o tym, by zrobić krok dalej i rozpocząć bardziej wymagające wyniki. Wtedy nie staną oni przed potrzebą wymiany średniopółkowego modelu na topowy, gdy ich treningi staną się naprawdę wymagające.
Porównanie 8 wybranych faworytów z serii smartwatchy Garmin Forerunner - funkcje specjalistyczne
Model | Forerunner® 45 | Forerunner® 55 | Forerunner® 245 | Forerunner® 255 Music | Forerunner® 745 | Forerunner® 955 Solar | Forerunner® 265 | Forerunner® 965 |
DOSTĘPNE PROFILE BIEGU | Bieganie, bieg na bieżni. Bieganie po torze krytym można dodać z poziomu aplikacji | Bieganie, bieganie na bieżni, bieg lekkoatletyczny i bieganie po torze krytym, bieganie wirtualne | Bieganie, bieganie na bieżni, bieganie po torze krytym i bieganie w terenie | Bieganie, bieg na zewnątrz, bieganie na bieżni, bieganie po torze krytym, bieganie na szlaku, bieganie wirtualne, ultrabieg | Bieganie, bieg na bieżni, bieganie w pomieszczeniu i na zewnątrz, bieganie wirtualne, biegi przełajowe | Bieganie, bieg lekkoatletyczny na zewnątrz, bieganie na bieżni, bieganie po torze krytym, bieganie na szlaku, bieganie wirtualne, ultrabieg | Bieganie, Bieg na bieżni lekkoatletycznej, Bieg na bieżni mechanicznej, Bieganie po torze krytym, Bieg przełajowy, bieganie wirtualne, ultrabieg | Bieganie, Bieg na bieżni lekkoatletycznej, Bieg na bieżni mechanicznej, Bieganie po torze krytym, Bieg przełajowy, bieganie wirtualne, ultrabieg |
POMIAR GPS ODLEGŁOŚCI, CZASU I TĘTNA | Tak | Tak | Tak | Tak | Tak | Tak | Tak | Tak |
DYNAMIKA BIEGU | Nie | Nie | Tak (ze zgodnym akcesorium) | Tak | Tak (ze zgodnym akcesorium) | Tak | Tak | Tak |
STOSUNEK RUCHU PIONOWEGO DO RUCHU POZIOMEGO | Nie | Nie | Tak (ze zgodnym akcesorium) | Tak | Tak (ze zgodnym akcesorium) | Tak | Tak | Tak |
BILANS I CZAS KONTAKTU Z PODŁOŻEM | Nie | Nie | Tak (ze zgodnym akcesorium) | Tak | Tak (ze zgodnym akcesorium) | Tak | Tak (ze zgodnym akcesorium) | Tak (ze zgodnym akcesorium) |
DŁUGOŚĆ KROKU (NA BIEŻĄCO) | Nie | Nie | Tak (ze zgodnym akcesorium) | Tak | Tak (ze zgodnym akcesorium) | Tak | Tak | Tak |
RYTM (LICZBA KROKÓW NA MINUTĘ NA BIEŻĄCO) | Tak | Tak | Tak | Tak | Tak | Tak | Tak | Tak |
MOC BIEGOWA | Nie | Nie | Nie | Tak | Nie | Tak | Tak | Tak |
TEMPO SKORYGOWANE WZGLĘDEM NACHYLENIA | Nie | Nie | Nie | Tak | Nie | Tak | Tak | Tak |
PRZYGOTOWANIE WYDOLNOŚCIOWE | Nie | Nie | Tak | Tak | Tak | Tak | Tak | Tak |
PRÓG MLECZANOWY | Nie | Nie | Nie | Tak (ze zgodnym akcesorium) | Tak (ze zgodnym akcesorium) | Tak (ze zgodnym akcesorium) | Tak (ze zgodnym akcesorium) | Tak (ze zgodnym akcesorium) |
STRATEGIE TEMPA PACEPRO™ | Nie | Tak | Tak | Tak | Tak | Tak | Tak | Tak |
TRENINGI BIEGOWE | Tak | Tak | Tak | Tak | Tak | Tak | Tak | Tak |
AUTOMATYCZNE PRZEŁĄCZANIE MIĘDZY BIEGIEM I WSPINACZKĄ | Nie | Nie | Nie | Tak | Tak | Tak | Tak | Tak |
SYMULATOR WYŚCIGU | Nie | Tak | Tak | Tak | Tak | Tak | Tak | Tak |
SYMULATOR WYŚCIGU DLA KURSU I POGODY | Nie | Nie | Nie | Tak | Nie | Tak | Tak | Tak |
OBSŁUGA CZUJNIKA PRĘDKOŚCI I RYTMU (Z CZUJNIKIEM) | Tak | Tak | Tak | Tak | Tak | Tak | Tak | Tak |
WYKRYWANIE BIEGU/SPACERU/STANIA | Nie | Tak | Tak | Tak | Tak | Tak | Tak | Tak |
Zegarek Garmin dla biegacza - podsumowanie
Początkujący biegacze i osoby, które nie potrzebują urządzenia sprawdzającego mniej istotne na początku drogi biegacza parametry, powinni zainteresować się modelami Forerunner 45, Forerunner 55 i Forerunner 245. Pozwolą one precyzyjnie mierzyć czas, dystans i prędkość biegów, a także korzystać z porad treningowych.
Zakup tych podstawowych modeli wiąże się z wydatkiem rzędu 600-1160 złotych.
Biegającym regularnie, a za razem długo polecamy zegarki Forerunner 255 i Forerunner 265. Są one dobrze wyposażone, potrafią odtwarzać muzykę, świetnie sprawdzą się też w czasie jazdy na rowerze i pływania w basenie. Dodatkowo oferowane są w różnych wersjach kolorystycznych.
Na zakup tych zegarków potrzebna będzie kwota od 1400 do 2300 złotych.
Dla biegaczy startujących w zawodach i profesjonalistów biegających dystanse ultra, polecamy Forerunner 745, Forerunner 955 i najnowszy Forerunner 965. Powstały one z myślą o wymagających treningach, a zebrane w nich funkcje mają pomóc w przygotowaniu organizmu na najcięższe zawody.
Ponieważ rozrzut cenowy jest bardzo duży - od 1450 do 3100 złotych, to zachęcamy klientów do dokładnej analizy indywidualnych potrzeb treningowych.
Zegarki Garmin dla biegaczy w ZEGAREK.NET
Sklep internetowy ZEGAREK.NET jest wieloletnim partnerem marki Garmin. Wszystkie sprzedawane przez nas egzemplarze są nowe i objęte dwuletnią gwarancją producenta.
W naszej ofercie znajdziecie państwo nie tylko smartwatche Garmin, ale także akcesoria do nich - paski Quick Fit, kable do ładowania, a nawet czujniki rozszerzające funkcjonalność zegarków. Jeśli na stronie nie znaleźliście państwo interesującego urządzenia, to prosimy o kontakt przez czat, e-mail lub telefon, sprawdzimy jego dostępność.