POWRÓT21-02-2023
Garmin regeneracja po treningu oraz wskazówki treningowe
Regularnie trenujesz, ale brak widocznych postępów odbiera ci motywację? Jednego dnia dajesz z siebie wszystko, a potem potrzebujesz zbyt wiele czasu na odpoczynek? A może dopiero zaczynasz i nie masz pomysłu, jak zaplanować efektywny trening siłowy lub inne dowolne ćwiczenia? Podejdź do tego z pomocą technologii smart! Zaawansowany smartwatch Garmin przekaże ci wskazówki treningowe, zaplanuje regenerację i pomoże zwiększyć efektywność ćwiczeń. Oto jego możliwości!
Dlaczego regeneracja jest ważna? Jak ją mierzyć?
Na zdrowe, silne, atrakcyjnie zbudowane ciało pracujesz nie tylko podczas treningu. W twoim organizmie sporo dzieje się również w trakcie regeneracji – komórki się odbudowują, a tkanka mięśniowa rośnie. Zachowanie równowagi między ruchem i odpoczynkiem jest zatem kluczowe dla osiągnięcia zamierzonych założeń treningowych. Jak je wypracować?

Smartwatch sportowy Garmin wskaże ci kierunek działań i krok po kroku doprowadzi do celu. To twój osobisty trener, który podpowie ci, jak często i intensywnie trenować, aby pozwolić organizmowi na powrót do sił i dopasowanie się do bodźców treningowych.
A to wszystko z pomocą zaawansowanych czujników zdrowia. Na bieżąco mierzą reakcje ciała. Następnie na ich podstawie otrzymujesz wskazówki regeneracji. Masz też przygotowany spersonalizowany trening z Garmin Connect (autorską aplikacją producenta do zarządzania aktywnością). Zobacz!


Statystyki efektywności – wykorzystaj swój potencjał
W zegarku znajdziesz m.in. statystyki efektywności, dzięki którym dowiesz się, jak zwiększyć swoją wydajność, np. podczas treningu na maraton. Raport obejmuje:
- dane dynamiki biegu, w tym: rytm, długość kroku, czas i bilans kontaktu z podłożem – wiesz, jak możesz poprawić wyniki na różnych dystansach;
- pułap tlenowy uwzględniający temperaturę otoczenia oraz wysokość. Oznacza on maksymalną ilość tlenu, jaką w ciągu minuty organizm może wchłonąć przy maksymalnym wysiłku w przeliczeniu na kilogram masy ciała. Jeśli osiągana przez ciebie wartość rośnie, to znak, że zwiększa się twoja wydolność sercowo-naczyniowa;
- wskazówki dopasowania biegu przełajowego do panujących warunków oraz kondycji – twój smart trener pomoże ci dotrzeć do mety z mniejszym wysiłkiem;
- sugestie odpoczynku, które pomagają osiągnąć zamierzony rezultat.
Wytrzymałość w czasie rzeczywistym – nie trać mocy
Smartwatch Garmin również na bieżąco monitoruje wydolność organizmu. Jeśli monitor snu ocenia, że jesteś wypoczęty i w pełni sił, rezerwa energii wynosi 100%. Następnie zmienia się wraz z wysiłkiem, ale ty masz to stale pod kontrolą!

Dzięki temu możesz równomiernie rozłożyć zasoby energetyczne. W efekcie unikasz przeciążenia tuż po starcie. Uzyskujesz maksymalną wydajność w trakcie. Natomiast w kluczowym momencie masz siły, by zawalczyć o życiowy rekord.
Wskazówki tempa – trzymaj rytm w każdym terenie
W utrzymaniu mocy przez cały trening na maraton lub inne wyzwanie biegowe pomagają również wskazówki tempa dostosowane do profilu trasy. Jeśli przed startem skonfigurujesz pola danych biegu, w trakcie będziesz wiedział, jak rozłożyć siły. Funkcja bierze pod uwagę zmienność wysokości terenu. Następnie na tej podstawie sugeruje, w jakich momentach przyspieszyć albo zwolnić, aby uzyskać na mecie najlepszy możliwy wynik.

Moc biegowa – sprawdź, jak mocno trenujesz
A po treningu zostaje już tylko czas na odpoczynek i analizę efektów. Ważnych informacji na temat wysiłku w czasie biegu dostarcza wskaźnik mocy biegowej. To wyrażona w watach wielkość mocy, którą przykładasz do powierzchni drogi w czasie biegu.Twój inteligentny trener oblicza ją na podstawie szeregu danych: dynamiki biegu, twojej masy ciała, danych środowiskowych i rezultatów z innych czujników. Uzyskany wynik daje bardziej miarodajny ogląd na włożony wysiłek niż sam wskaźnik tempa czy pomiar tętna. W przeciwieństwie do tych sensorów uwzględnia bowiem liczne zmienne czynniki zewnętrzne takie jak: wiatr, podbiegi czy zbiegi.


Status zmienności tempa – osiągnij równowagę
Pomimo to nie warto ignorować w potreningowych analizach statusu zmienności tempa (HRV). Dużo mówi on bowiem o sprawności, wydolności czy regeneracji. Opiera się na pomiarze aktywności dwóch gałęzi autonomicznego układu nerwowego (AUN): części współczulnej i przywspółczulnej. Pierwsza uaktywnia się w momencie stresu, podnosząc tętno i jednocześnie obniżając HRV. Druga dochodzi do głosu, gdy jesteś zrelaksowany, co objawia się wolniejszym biciem serca oraz wyższym wskaźnikiem HRV. Celem jest takie realizowanie treningów i odpoczynku, aby oba układy znajdowały się w równowadze.Stan wytrenowania – mierz siły na zamiary
Kiedy twój osobisty trener zna już status zmienności tempa, może przygotować bardziej szczegółowe informacje na temat ogólnej kondycji organizmu. Zestawienie danych HRV z historią treningów i wydajnością daje konkretną ocenę stanu wytrenowania. Ćwiczysz na miarę swoich możliwości, a może się przemęczasz lub nie dajesz z siebie wszystkiego? Zobacz swój wynik i sprawdź, jak efektywnie trenujesz

Monitor energii i asystent odpoczynku – daj sobie czas na regenerację
By uniknąć przeciążenia i skrócić czas regeneracji, miej stale na oku poziom energii w organizmie. Za jego obliczenie odpowiada aplikacja Body Battery, która w skali od 1 do 100 ocenia zapasy energetyczne. Jeśli w ciągu dnia jesteś zabiegany, zestresowany i fundujesz sobie np. intensywny trening interwałowy, wartość spada. A to sygnał dla ciebie, aby zwolnić tempo.Na drodze do osiągnięcia maksymalnej efektywności pomogą Ci również sugestie dotyczące odpoczynku. Asystent regeneracji – podobnie jak Body Battery – sprawdza jakość snu, intensywność treningu, a także wysiłek włożony w inne aktywności danego dnia. Zamiast ogólnej oceny zasobów otrzymujesz jednak konkretną informację, ile czasu potrzebuje Twój organizm na powrót do pełni sił.


Gotowość do treningu – zobacz, na ile cię stać
Nie tylko to pozwoli ci się upewnić się, czy jesteś fizycznie przygotowany na trening siłowy, biegowy lub inny. Garmin daje ci również do dyspozycji niezastąpione narzędzie w postaci alertu gotowości do ćwiczeń.Jakość snu, odpoczynku, obciążenie treningowe z poprzedniego dnia oraz inne czynniki - to wszystko wpływa na to, jak intensywną aktywność dasz radę podjąć w ciągu najbliższych godzin. Raport otrzymujesz z samego rana. Na spokojnie zdążysz więc zaplanować sesję treningową i inne zajęcia w zgodzie ze swoimi możliwościami.

