Zegarki na Dzień Mamy 2024
tel. 753 753 300
Garmin regeneracja po treningu oraz wskazówki treningowe

Garmin regeneracja po treningu oraz wskazówki treningowe

2023-02-21
Regularnie trenujesz, ale brak widocznych postępów odbiera ci motywację? Jednego dnia dajesz z siebie wszystko, a potem potrzebujesz zbyt wiele czasu na odpoczynek? A może dopiero zaczynasz i nie masz pomysłu, jak zaplanować efektywny trening siłowy lub inne dowolne ćwiczenia? Podejdź do tego z pomocą technologii smart! Zaawansowany smartwatch Garmin przekaże ci wskazówki treningowe, zaplanuje regenerację i pomoże zwiększyć efektywność ćwiczeń. Oto jego możliwości!

Dlaczego regeneracja jest ważna? Jak ją mierzyć?

Na zdrowe, silne, atrakcyjnie zbudowane ciało pracujesz nie tylko podczas treningu. W twoim organizmie sporo dzieje się również w trakcie regeneracji – komórki się odbudowują, a tkanka mięśniowa rośnie. Zachowanie równowagi między ruchem i odpoczynkiem jest zatem kluczowe dla osiągnięcia zamierzonych założeń treningowych. Jak je wypracować?
Ważna regeneracja po treningu ze smartwatchem garmin
Smartwatch Garmin wskazuje jak intensywnie i jak często trenować
Smartwatch sportowy Garmin wskaże ci kierunek działań i krok po kroku doprowadzi do celu. To twój osobisty trener, który podpowie ci, jak często i intensywnie trenować, aby pozwolić organizmowi na powrót do sił i dopasowanie się do bodźców treningowych.
A to wszystko z pomocą zaawansowanych czujników zdrowia. Na bieżąco mierzą reakcje ciała. Następnie na ich podstawie otrzymujesz wskazówki regeneracji. Masz też przygotowany spersonalizowany trening z Garmin Connect (autorską aplikacją producenta do zarządzania aktywnością). Zobacz!
Aplikacja mobilna Garmin Connect
Zegarek męski Garmin Fenix 7S Sapphire Solar Tytanowo-szary

Statystyki efektywności – wykorzystaj swój potencjał

W zegarku znajdziesz m.in. statystyki efektywności, dzięki którym dowiesz się, jak zwiększyć swoją wydajność, np. podczas treningu na maraton. Raport obejmuje:

  • dane dynamiki biegu, w tym: rytm, długość kroku, czas i bilans kontaktu z podłożem – wiesz, jak możesz poprawić wyniki na różnych dystansach;
  • pułap tlenowy uwzględniający temperaturę otoczenia oraz wysokość. Oznacza on maksymalną ilość tlenu, jaką w ciągu minuty organizm może wchłonąć przy maksymalnym wysiłku w przeliczeniu na kilogram masy ciała. Jeśli osiągana przez ciebie wartość rośnie, to znak, że zwiększa się twoja wydolność sercowo-naczyniowa;
  • wskazówki dopasowania biegu przełajowego do panujących warunków oraz kondycji – twój smart trener pomoże ci dotrzeć do mety z mniejszym wysiłkiem;
  • sugestie odpoczynku, które pomagają osiągnąć zamierzony rezultat.

Wytrzymałość w czasie rzeczywistym – nie trać mocy

Smartwatch Garmin również na bieżąco monitoruje wydolność organizmu. Jeśli monitor snu ocenia, że jesteś wypoczęty i w pełni sił, rezerwa energii wynosi 100%. Następnie zmienia się wraz z wysiłkiem, ale ty masz to stale pod kontrolą!
Zegarek męski Garmin Venu 2 Slate Bezel with Black Case and Silicone Band
Maksymalna wydajność w trakcie treningu dzięki Smartwatchowi Garmin
Dzięki temu możesz równomiernie rozłożyć zasoby energetyczne. W efekcie unikasz przeciążenia tuż po starcie. Uzyskujesz maksymalną wydajność w trakcie. Natomiast w kluczowym momencie masz siły, by zawalczyć o życiowy rekord.

Wskazówki tempa – trzymaj rytm w każdym terenie

W utrzymaniu mocy przez cały trening na maraton lub inne wyzwanie biegowe pomagają również wskazówki tempa dostosowane do profilu trasy. Jeśli przed startem skonfigurujesz pola danych biegu, w trakcie będziesz wiedział, jak rozłożyć siły. Funkcja bierze pod uwagę zmienność wysokości terenu. Następnie na tej podstawie sugeruje, w jakich momentach przyspieszyć albo zwolnić, aby uzyskać na mecie najlepszy możliwy wynik.
Zegarek męski Garmin Fenix 6 Pro czarny na czarnym pasku
Zegarek męski Garmin Tactix 7 czarny smartwatch garmin

Moc biegowa – sprawdź, jak mocno trenujesz

A po treningu zostaje już tylko czas na odpoczynek i analizę efektów. Ważnych informacji na temat wysiłku w czasie biegu dostarcza wskaźnik mocy biegowej. To wyrażona w watach wielkość mocy, którą przykładasz do powierzchni drogi w czasie biegu.
Twój inteligentny trener oblicza ją na podstawie szeregu danych: dynamiki biegu, twojej masy ciała, danych środowiskowych i rezultatów z innych czujników. Uzyskany wynik daje bardziej miarodajny ogląd na włożony wysiłek niż sam wskaźnik tempa czy pomiar tętna. W przeciwieństwie do tych sensorów uwzględnia bowiem liczne zmienne czynniki zewnętrzne takie jak: wiatr, podbiegi czy zbiegi.
Trening ze smartwatchem Garmin
Zegarek męski Garmin Fenix 7S Sapphire Solar Edition Kremowozłoty tytan

Status zmienności tempa – osiągnij równowagę

Pomimo to nie warto ignorować w potreningowych analizach statusu zmienności tempa (HRV). Dużo mówi on bowiem o sprawności, wydolności czy regeneracji. Opiera się na pomiarze aktywności dwóch gałęzi autonomicznego układu nerwowego (AUN): części współczulnej i przywspółczulnej. Pierwsza uaktywnia się w momencie stresu, podnosząc tętno i jednocześnie obniżając HRV. Druga dochodzi do głosu, gdy jesteś zrelaksowany, co objawia się wolniejszym biciem serca oraz wyższym wskaźnikiem HRV. Celem jest takie realizowanie treningów i odpoczynku, aby oba układy znajdowały się w równowadze.

Stan wytrenowania – mierz siły na zamiary

Kiedy twój osobisty trener zna już status zmienności tempa, może przygotować bardziej szczegółowe informacje na temat ogólnej kondycji organizmu. Zestawienie danych HRV z historią treningów i wydajnością daje konkretną ocenę stanu wytrenowania. Ćwiczysz na miarę swoich możliwości, a może się przemęczasz lub nie dajesz z siebie wszystkiego? Zobacz swój wynik i sprawdź, jak efektywnie trenujesz
Zegarek męski Garmin Fenix 6 Pro czarny
Aplikacja Body Battery Garmin pokazująca poziom energii w organizmie

Monitor energii i asystent odpoczynku – daj sobie czas na regenerację

By uniknąć przeciążenia i skrócić czas regeneracji, miej stale na oku poziom energii w organizmie. Za jego obliczenie odpowiada aplikacja Body Battery, która w skali od 1 do 100 ocenia zapasy energetyczne. Jeśli w ciągu dnia jesteś zabiegany, zestresowany i fundujesz sobie np. intensywny trening interwałowy, wartość spada. A to sygnał dla ciebie, aby zwolnić tempo.
Na drodze do osiągnięcia maksymalnej efektywności pomogą Ci również sugestie dotyczące odpoczynku. Asystent regeneracji – podobnie jak Body Battery – sprawdza jakość snu, intensywność treningu, a także wysiłek włożony w inne aktywności danego dnia. Zamiast ogólnej oceny zasobów otrzymujesz jednak konkretną informację, ile czasu potrzebuje Twój organizm na powrót do pełni sił.
Zegarek męski Garmin Fenix 7S Sapphire Solar Edition Kremowozłoty tytan z funkcją monitorowania snu
Informacja o gotowości do treningu w smartwatchu garmin

Gotowość do treningu – zobacz, na ile cię stać

Nie tylko to pozwoli ci się upewnić się, czy jesteś fizycznie przygotowany na trening siłowy, biegowy lub inny. Garmin daje ci również do dyspozycji niezastąpione narzędzie w postaci alertu gotowości do ćwiczeń.
Jakość snu, odpoczynku, obciążenie treningowe z poprzedniego dnia oraz inne czynniki - to wszystko wpływa na to, jak intensywną aktywność dasz radę podjąć w ciągu najbliższych godzin. Raport otrzymujesz z samego rana. Na spokojnie zdążysz więc zaplanować sesję treningową i inne zajęcia w zgodzie ze swoimi możliwościami.
Zegarek męski Garmin Vivoactive 4 Silver pomoc treningowa
Przygotowanie do treningu ze smartwatchem Garmin

Wskazówki treningowe – ćwicz zgodnie z planem

Nie musisz działać intuicyjnie. Smartwatch przygotowuje dla ciebie plan codziennych sesji ruchowych, np. trening HIIT, interwałowy, biegowy i wiele innych. Trening Garmin jest regularnie aktualizowany po każdej sesji. Dzięki temu cały proces treningowy i regeneracja odpowiadają twojej bieżącej kondycji. Mogą być też przygotowane pod kątem planowanych startów, np. trening maraton. Efekt? Masz pewność, że w najlepszy sposób przygotowałeś się do zawodów.

Regeneracja i trening z Garmin Connect? Sprawdź ofertę ZEGAREK.NET

Chcesz trenować z tak kompleksowym wsparciem? Sprawdź ofertę smartwatchy Garmin w ZEGAREK.NET. Jesteśmy autoryzowanym sprzedawcą urządzeń tego producenta. Znajdziesz więc u nas w 100% oryginalne zegarki z polskiej dystrybucji stworzone do kontroli odpoczynku i treningu przez całą dobę.

Autor artykułu

Marcin Dębski- autor artykułu
Marcin DębskiDla niego sport to nie tylko pasja, ale przede wszystkim styl życia. Jako ekspert w dziedzinie sportowych smartwatchy, wie, jakie są ich możliwości. Czerpiąc z własnych doświadczeń górskich wycieczek i biegów, rekomenduje tylko to, co sam przetestował.