Jesienna Wyprzedaż 2024
tel. 753 753 300
GWG-B1000 vs GWG-1000 - nowość kontra legenda

GWG-B1000 vs GWG-1000 - nowość kontra legenda

2023-10-25
Dzięki dostępnym materiałom reklamowym, różnym opisom oraz artykułom wiemy już jak wygląda nowy G-Shock Mudmaster GWG-B1000 i czekamy na jego dostępność w sklepie. Zdążyliśmy zapoznać się z podstawową specyfikacją i funkcjonalnością. Można założyć, że GWG-B1000 wydaje się być bardzo kompaktową propozycją, która łączy rozwiązania pierwszego Mudmastera GWG-1000 z pierwszym Mudmasterem wyposażonym w system Bluetooth - GG-B100. Tu rodzi się pytanie, jak wypada nowość w bezpośrednim zestawieniu z pierwowzorem - wręcz ikoną linii, za którą uchodzi GWG-1000 Mudmaster? Zestawmy ze sobą obydwa modele i sprawdźmy jakie są ich podobieństwa i różnice.
Pierwszy G-Shock Mudmaster GWG-1000

Pierwszy G-SHOCK Mudmaster GWG-1000

W 2015 roku Casio zaprezentowało pierwszego Mudmastera. Zegarek, który musiał konkurować z tak potężnymi modelami jak chociażby GW-9400 Rangeman, czy GWN-1000 Gulfmaster. Oczywiście nazwa Mudmaster niesie już ze sobą przekaz emocjonalny, jednak nie jest on wystarczający żeby zagwarantować sukces. Nowość musi mieć to coś, co porwie zagorzałych fanów marki i przyciągnie nowych. GWG-1000 okazał się strzałem w przysłowiową dziesiątkę.
24h
G-SHOCK MUDMASTER GWG-1000-1A3ERG-SHOCK MUDMASTER GWG-1000-1A3ER - hover
3.499,00 zł
Casio G-SHOCK MUDMASTERGWG-1000-1A3ER
(41)
Nowość

Pierwsze, co zwraca uwagę w tym modelu, to niespotykany dotąd, bardzo potężny i bezkompromisowy wygląd. GWG-1000 to G-Shock o pokaźnych wymiarach koperty i ciężarze: 56,7 mm x 56,1 mm x 18 mm / 119 g. Inżynierom Casio udało się osiągnąć to, co dla niektórych firm zegarkowych pozostaje do tej pory w sferze marzeń. Analogowo-cyfrowy zegarek do zadań specjalnych, którego bezkompromisowy wygląd idzie w parze z konstrukcją odporną na kurz i błoto.

Jeden z najbardziej potężnych bezeli w historii marki G-Shock, ozdobiony czterema wkrętami umieszczonymi w górnej części bezela. Cztery solidne boczne przyciski funkcyjne oraz centralnie umieszczony przycisk podświetlenia. Całość połączona z grubym paskiem, w którym dwa rzędy otworów oraz sprzączka z podwójnym trzpieniem mówią wszystko - nie da się mnie zniszczyć! Tak z pewnością pierwszy Mudmaster został odebrany przez większość użytkowników.

Zegarek Casio G-Shock Mudmaster GWG-1000 odporny na błoto
Duży i czytelny wyświetlacz w zegarku GWG-1000-1A3ER G-Shock Mudmaster

Przyjrzyjmy się teraz tarczy. Casio zdecydowało się na zastosowanie kompletu wskazówek: godzinowej, minutowej i sekundowej. Było to bardzo dobre rozwiązanie, gdyż bardzo często zdarza się, że bardzo ciekawe modele o naprawdę dużym potencjale tracą w oczach fanów marki właśnie z uwagi na brak wskazówki sekundowej.

Mudmaster GWG-1000 wyposażony został również w duży i czytelny wyświetlacz umieszczony w dolnej części tarczy. Niestety ale na przestrzeni 8 kolejnych lat nie doczekaliśmy się wersji z wyświetlaczem pozytywowym.

Między godziną 9 i 11 producent zdecydował się na umieszczenie subtarczy z dość szeroką, zwracającą na siebie uwagę wskazówką. Subtarcza odpowiedzialna jest za wskazywanie wybranej funkcji zegarka. Główne indeksy godzin są dość duże i bardzo czytelne i niewątpliwie dodają uroku całemu projektowi. Generalnie należy przyznać, iż mimo potężnej budowy, GWG-1000 to bardzo urokliwy G-Shock.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, iż ten model zaprezentowany został w czasie, gdy w ofercie japońskiego producenta dominowały raczej większe G-Shocki, co wówczas wyróżniało tą markę zegarkową na tle konkurencji. I mimo tego, iż był to złoty czas dla Casio, wywarł również negatywny skutek, który niewątpliwie producent odczuł w latach późniejszych. Mamy tu na myśli swego rodzaju paradoks polegający na tym, że dla Casio czas wielkich kopert był jednym z etapów w rozwoju marki, dla wybranych fanów marki natomiast ten czas stał się wyznacznikiem i elementem rozpoznawalnym marki.

Urokliwy zegarek G-SHOCK GWG-1000-1A3ER męski
Szkło szafirowe w zegarku Casio G-Shock GWG-1000

Rozwój linii Mudmaster - w oczekiwaniu godnego następcy

GWG-1000 był modelem, który tak naprawdę nie miał sobie równych. Wygląd to jedno, lecz funkcjonalność i użyte materiały to drugie. Pierwszy Mudmaster wyróżniał się przede wszystkim szafirowym szkłem, które do tej pory zarezerwowane było raczej dla stricte analogowych G-Shocków. Do tego radiowa kalibracja czasu przy wykorzystaniu systemu Multiband 6, zasilanie ogniwem słonecznym Tough Solar oraz sprawdzony w Rangemanie GW-9400 i lubiany przez użytkowników potrójny czujnik Triple Sensor. Zatem Casio postawiło poprzeczkę naprawdę bardzo wysoko - pytanie, czy był to zamierzony zabieg, czy popularność pierwszego Mudmastera przewyższyła oczekiwania producenta?
Dlaczego o tym wspominamy? Ponieważ przez kilka kolejny lat każda z pojawiających się nowych wersji Mudmastera nie oferowała tyle, co pierwszy model. Oczywiście wyposażenie kolejnych modeli odpowiadało zdecydowanie niższej cenie w porównaniu do GWG-1000. Może wydawać się, że jeżeli był to przemyślany zabieg producenta, to miał on rozkochać w Mudmasterze fanów marki po to, aby każdy chciał mieć w swojej kolekcji zegarek z takim magicznym napisem. Jakie zatem modele pojawiały się chronologicznie?
Wodoszczelny zegarek Casio G-Shock GWG-1000
Zegarek G-SHOCK Casio Mudmaster Carbon Core GG-B100 na pomarańczowym pasku
  • GG-1000 Mudmaster - moduł oparty na stosowanym wcześniej w GA-1000 podwójnym czujniku Twin Sensor, który umożliwiał pomiar kierunku i temperatury. Moduł pozbawiony został automatycznej kalibracji czasu oraz ładowania solarnego. Model nie posiadał również szafirowego szkiełka.
  • GWG-100 - w tej odsłonie Mudmastera wykorzystano moduł z serii G-Steel. Posiadał zasilanie ogniwem słonecznym oraz radiową kalibrację czasu. Zrezygnowano z czujników, zachowując wyjątkową odporność na awarie, z których niestety zasłynął GG-1000. W tym modelu również zrezygnowano z szafirowego szkła.
  • GG-B100 - pierwszy Mudmaster wyposażony w Bluetooth. To również pierwszy Mudmaster, w którym do potrójnego czujnika dołożono czwarty sensor - akcelerometr umożliwiający pomiar wykonywanych kroków. Największym minusem dla fanów marki G-Shock było standardowe zasilanie bateryjne, które zazwyczaj wystarczało na ok. 2 lata użytkowania z użyciem systemu Bluetooth. Zastosowano tutaj szkiełko sferyczne.
  • GWG-2000 - to ostatni model linii Mudmaster dzielący GWG-1000 od najnowszej odsłony w postaci GWG-B1000, który zdecydowanie najbardziej nawiązuje do ikony tej linii zegarków Master of G. To pierwszy, po sześciu latach od premiery, Mud, który posiadał funkcjonalność pierwszego GWG-1000. Nie obyło się jednak bez różnic - podstawową była zmniejszona koperta, zastosowanie kutego karbonu dla wybranych elementów konstrukcyjnych oraz ochrona modułu systemem Carbon Core Guard. GWG-2000 stał się zegarkiem, jeśli można tak nazwać - bardziej eleganckim. Tak tak, elegancki Mudmaster, coś tu nie gra. Ale gdy na żywo porównamy wykonanie i wygląd GWG-1000 i GWG-2000 bez wahania potwierdzona zostanie teza z poprzedniego zdania. GWG-2000 wydaje się być nieco bardziej dopracowany i jakkolwiek dziwnie to zabrzmi - bardziej luksusowy. Funkcjonalnie jednak jest to 1:1 w stosunku do GWG-1000.
Zegarek G-shock Mudmaster GWG-2000
GWG-B1000 Mudmaster nowy zegarek g-shock

Czas na nowość - GWG-B1000 Mudmaster

Czwarty kwartał 2023 roku i mamy w ofercie najnowszą propozycję ze stajni Casio G-Shock Mudmaster. To aż osiem lat od premiery pierwszego GWG-1000, lecz tylko dwa lata od premiery GWG-2000. Co w tak krótkim czasie dwóch lat pozwoliło producentowi na zaprezentowanie nowości?

To nie tylko nowy - podrasowany wygląd, to przede wszystkim funkcjonalność, czyli wszystko co użytkownik otrzymał w modelach GWG-1000/GWG-2000 plus rozszerzona funkcjonalność systemu Bluetooth oraz aplikacji Casio Watches. Zacznijmy jednak od kwestii wizualnej.

GWG-B1000 Mudmaster to bardziej kompaktowa propozycja, aniżeli kolejny kolos o potężnej kopercie. Jego wymiary i ciężar decydują o tym, że - i tu wracamy do wspomnianego wcześniej paradoksu - GWG-B1000 z jednej strony będzie idealną propozycją dla bardzo dużej części fanów marki, lecz z drugiej strony znajdą się rozczarowani użytkownicy, którzy w dalszym ciągu czekają na powrót ery naprawdę dużych zegarków G-Shock. Jednak przy GWG-B1000 nie jest tak źle - zegarek waży 114 gramów i mierzy 58,7 mm x 52,1 mm x 16,2 mm.

Dodatkowo, producent umieszcza informacje, iż długość paska będzie odpowiednia dla nadgarstka o zakresie od 145 do 215 mm. Tu oczywiście zalecamy przymiarkę - pomimo iż nadgarstki są raczej do siebie podobne, mogą jednak różnić się budową na tyle, że ten limit 21 cm może okazać się dla wybranych osób niewystarczający. Naszym zdaniem, patrząc na kierunek rozwoju marki, wielkość koperty i ciężar zegarka ocenić można na plus.

Zegarek Casio G-SHOCK Mudmaster Carbon Core
Zegarek Casio G-SHOCK Mudmaster Carbon Core na większe nadgarstki
Warto tutaj zwrócić uwagę na jeszcze inną kwestię - GWG-1000 to piękny zegarek, jednak wielkość jego koperty wykluczała możliwość użytkowania przez osoby o drobniejszym nadgarstku. Oczywiście, najlepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie do oferty Mudmastera z dużą kopertą nawiązującą do GWG-1000 oraz właśnie nieco mniejszej nowości. Patrząc na historię marki jest to raczej niemożliwe, tak samo jak wprowadzenie do oferty pasków o zróżnicowanej długości.

Najnowszy Mudmaster zachował wygląd potwierdzający przynależność do błotoodpornej linii analogowo-cyfrowych Master of G. Zresztą, uczciwie należy przyznać, iż każdy model tej linii wizualnie pozostawał w ramach wymyślonej idei błotniaków.

GWG-B1000 to nieco inny pomysł na wizualną stronę Mudmastera. W porównaniu do GWG-1000 znajdziemy tu zdecydowanie mniej żywicy. Pojawia się stal, włókno węglowe, powłoka DLC oraz bio-masa. Wydaje się, że GWG-B1000 ma bardziej nowoczesny - opływowy kształt. To duże przyciski schowane w stalowej obudowie.

Znajdziemy tutaj znaną i cenioną przez użytkowników funkcjonalność: szafirowe szkło, Triple Sensor, zasilanie ogniwem słonecznym Tough Solar czy kalibrację czasu drogą radiową. Pojawiają się również nowe elementy na tarczy, co związane jest z wyposażeniem modułu w system Bluetooth.

bezel w zegarku casio g-shock Mudmaster carbon core biomasa
Subtarcze w zegarku Casio G-SHOCK Mudmaster Carbon Core

Prostokątny i czytelny wyświetlacz nadal pozostaje w dolnej części tarczy, jednak zamiast jednej subtarczy pojawiają się dwie:

  • subtarcza umieszczona w lewej części tarczy zmienia funkcjonalność znaną z GWG-1000/GWG-2000 i po raz pierwszy odpowiada za wskazywanie poziomu naładowania akumulatora oraz wskazanie różnic pomiarów dokonywanych przez czujniki.
  • nowym rozwiązaniem jest subtarcza umieszczona po prawej stronie - odpowiada za wskazywanie zapisanej lokalizacji. Gdy przyjrzymy się wskazówce tej subtarczy oraz temu, jaki ma kształt i jak wygląda można odnieść wrażenie, że gdzieś już podobną subtarczę widzieliśmy. W naszej opinii przypomina ona samolocik z GA-1000 i wygląda naprawdę bardzo dobrze.
Rozszerzenie funkcjonalności modułu o systemBluetooth przynosi znane użytkownikowi korzyści. Bez względu na to, czy uważamy że zasadnym jest stosowanie takiego rozwiązania w zegarku outdoorowym, uczciwie należy przyznać, iż ułatwia ono posługiwanie się tą nową zaawansowaną bestią. Dodatkowo, żyjemy w czasach, gdzie smartfon stał się nieodzownym elementem naszego życia, także narzekanie że zegarek wykorzystuje poniekąd funkcjonalność telefonu jest raczej powtarzanym frazesem. Być może niektórym wstyd jest się przyznać do tego, że tak naprawdę system Bluetooth nie obciąża tak bardzo telefonu i jego baterii?
zegarek g-shock casio mudmaster carbon core z bluetooth
barometr w zegarku męskim casio g-shock mudmaster carbon core

Odnośnie korzyści - uproszczona obsługa i ustawienia modułu - to już wiemy. Zwiększona ilość dostępnych lokalizacji, automatyczna kalibracja czasu - należy pamiętać, iż wystarczy sparować urządzenia i użytkownik ma gwarancję automatycznego dostosowania DST, możliwość zapisania lokalizacji na mapie dostępnej w aplikacji, funkcja Mission Log umożliwiająca zapisanie punktów pokonywanej trasy oraz zachowanie w pamięci zarejestrowanej wysokości, funkcja znajdowania telefonu (jeśli tylko urządzenia są sparowane, aplikacja działa w tle a zegarek pozostaje w zasięgu działania systemu Bluetooth), możliwość zapisania punktu lokalizacji oraz nawigowanie do niej przy wykorzystaniu GPS aplikacji/telefonu, a także możliwość personalizacji funkcji dostępnych menu - według indywidualnych potrzeb użytkownika.

Warto zaznaczyć, iż GWG-B1000 posiada funkcję wschodów i zachodów słońca dla konkretnej daty. I co ważne - użytkownik nie musi korzystać z systemu Bluetooth i może używać GWG-B1000 jak standardowego GWG-1000 - tylko należy pamiętać iż funkcjonalność i potencjał nowości nie zostanie w pełni wykorzystany.

Czy zatem warto pokusić się o zakup nowości G-SHOCK GWG-B1000?

Jeżeli tylko pozwalają na to fundusze, zawsze warto pokusić się o zakup nowości żeby przetestować nową funkcjonalność. To ważne z perspektywy rozwoju i zrozumienia zamiarów producenta - szczególnie dla tych osób, które kolekcjonują G-Shocki i chcą być na bieżąco.

Z drugiej strony, nawet jeżeli funkcjonalność schodzi na drugi plan, to GWG-B1000 jest tak atrakcyjnym zegarkiem, że na pewno będzie wywoływał uśmiech na twarzy użytkownika, co niewątpliwie jest jedną z najważniejszych kwestii decydujących o zakupie zegarka. Obserwując rozwój wstrząsoodpornej marki zegarków Casio dostrzec można ciekawy kierunek, który w dalszym ciągu ma ułatwić dotarcie do pożądanego punktu. Jest to bardzo istotne z perspektywy tzw. zegarków zadaniowych, do których zaliczamy właśnie linię Mudmaster czy chociażby Rangeman.

Oczywiście to nadal nie jest funkcjonalność niezależnego GPS, który dostępny był w modelu GPR-B1000 Rangeman. Ale czy to nie jest czasem tak, że GPR-B1000 wyprzedził czas, powodując finalnie zbyt szybkie wycofanie go z produkcji? Może się wydawać, że GPR-B1000 za szybko ujrzał światło dzienne i powinien pojawić się dopiero po wykorzystaniu wszystkich możliwości płynących z funkcjonalności Bluetooth, aplikacji i smartfona. Ale to oczywiście niczym nie potwierdzona teoria.

Zegarek G-SHOCK Casio Mudmaster Carbon Core GWG-B1000-1AER
Zegarek Casio G-Shock Mudmaster Carbon Core

Który lepszy - GWG-1000 czy GWG-B1000?

To nigdy nie jest proste pytanie, a odpowiedź uzależniona jest od wielu czynników. Z pewnością nowość umożliwia wykorzystanie nowych rozwiązań. Pewnym jest również to, że wizualnie będzie bardziej nowoczesna - to przecież aż osiem lat różnicy. Przez taki czas wygląd i zastosowane materiały musiały ulec zmianie.
Pozostaje jeszcze kwestia tego, czy potencjalny użytkownik bezustannie wraca do czasu naprawdę dużych zegarków G-Shock, czy jednak jest skory na pewien kompromis polegający na rezygnacji z koperty o dużych wymiarach na rzecz wygody i kompaktowej wielkości. I na koniec najważniejsze - jeżeli naprawdę wahasz się i nie wiesz, czy GWG-B1000 to propozycja dla Ciebie, zachęcamy do przymiarki i obejrzenia nowości na żywo. To naprawdę potrafi wiele zmienić w postrzeganiu czy odbiorze konkretnego modelu. Nawet najlepsze filmy i zdjęcia bardzo często nie są w stanie oddać przekazu zegarka.
Zegarek Casio G-Shock Mudmaster Carbon Core z lokalizacją

Odkryj pełną ofertę zegarków G-SHOCK z serii Mudmaster:

Autor artykułu

Jakub Wronowicz- autor artykułu
Jakub WronowiczPasjonat zegarków męskich z głębokim zrozumieniem psychologii marketingu. Kiedy nie analizuje najnowszych trendów w zegarmistrzostwie, oddaje się rytmom tańca. Posiadacz kilku wyjątkowych modeli, wie dokładnie, jaki zegarek spełni Twoje oczekiwania.