Zegarki na Dzień Mamy 2024
tel. 753 753 300
Historia sukcesu zegarków Atlantic

Historia sukcesu zegarków Atlantic

2023-03-07
Zegarki Atlantic to jedne z najbardziej rozpoznawalnych szwajcarskich wyrobów dostępnych na rodzimym rynku. Warto poznać historię tego producenta, by lepiej zrozumieć skąd wzięła się niekwestionowana sympatia polskich klientów do jego produktów.
Historia szwajcarskiej marki Atlantic zaczyna się podobnie jak wielu innych wiodących producentów ze Szwajcarii - od wizji twórcy i podjęcia przez niego odważnej decyzji o ustanowieniu własnego biznesu.
Zegarki Atlantic historia logo
Eduard Kummer Początki marki zegarków Atlantic

Historia Atlantic - szwajcarskie przedsiębiorstwo z XIX wieku

Twórcą firmy był Eduard Kummer, urodzony 26 marca 1845 roku. Młodość spędził na nauce zawodu zegarmistrza, pracując w różnych przedsiębiorstwach szwajcarskich i francuskich, leżących tuż za szwajcarską granicą. Po zdobyciu tytułu mistrzowskiego wrócił do swojej małej ojczyzny w Bettlach, miejscowości sąsiadującej z Grenchen, w kantonie Sotura. Z głową pełną pomysłów i ambicjami, by stworzyć w Bettlach przemysł zegarkowy, przystąpił do działania.
W wieku 43 lat, czyli w 1888 roku, Eduard ustanowił swój pierwszy warsztat produkujący części do mechanizmów zegarków kieszonkowych, które dostarczane były do producentów w regionie. Zakład nazywał się EKB, co było skrótem od Eduard Kummer Bettlach. Początkowo zatrudniał 15, później dwudziestu pracowników, jednak przed końcem dziewiętnastego wieku firma rozrosła się i zatrudniała około 720 pracowników. Początkowo, pracownicy musieli polegać na sile mięśni, z czasem zaadaptowano małe maszyny parowe, które pozwoliły odciążyć ludzi i przyspieszyć procesy produkcji. Przełomem było zainstalowanie w fabryce LOKOMOBILE - parowego silnika o mocy określanej na 900 koni mechanicznych, który sprzęgnięto z generatorem prądu. W ten sposób lampy naftowe odeszły do lamusa, a pomieszczenia rozświetlało światło elektryczne, ułatwiając prace precyzyjne przy produkcji podzespołów.
Lokomobile
Fabryka zegarków Atlantic
Ten błyskawiczny wzrost był wynikiem nacisku na rozwój firmy, dbałości o wysoką jakość oferowanych komponentów oraz wysiłków i pracowitości założyciela firmy. Podobno w tamtym czasie, w Szwajcarii nie było ustanowionego prawa do płatnego urlopu, co z dzisiejszej perspektywy wydaje się wręcz niewyobrażalne. Kummer pracował przez sześć dni w tygodniu, często po 11 godzin na dobę, wieczorem odpoczywał w domu, a następnego ranka stawiał się w fabryce jeszcze nim zadźwięczał dzwonek sygnalizujący rozpoczęcie pracy. Zmiany dotyczące prawa pracy miały nadejść dopiero w latach trzydziestych dwudziestego wieku.
Części produkowane w EKB kupowane były przez najważniejsze firmy zegarkowe tamtego czasu - między innymi przez firmy Longines i Certina. W późniejszych latach EKB rozpoczęło współpracę z firmami zrzeszonymi w grupie ASUAG, ustanowionej w 1931 roku. Założycielem grupy było Ebauches SA, czyli holding zrzeszający wielu producentów mechanizmów zegarkowych, początkowo z terenów szwajcarskiej Jury, a potem z całego kraju. Ostatecznie ASUAG skupiał około 75% szwajcarskich producentów gotowych mechanizmów. Dlatego też podpisanie umowy handlowej z tak dużą grupą było dla EKB wyjątkową biznesową okazją.
Fabryka zegarków Atlantic
Wodoszczelne koperty w zegarkach Atlantic

Produkcja zegarków naręcznych w EKB

Druga połowa lat dwudziestych dwudziestego wieku to moment, gdy wewnątrz firmy EKB zapadła decyzja o rozpoczęciu produkcji zegarków naręcznych we własnej fabryce i samodzielnego ich dystrybuowania. Pierwsze modele opuszczające fabrykę w 1928 roku sprzedawano pod różnymi markami. Wśród nich były między innymi zegarki Ariston, Aristex oraz Opus. Dla tych wyrobów prowadzone nawet były intensywne kampanie reklamowe. Dwa lata później - w 1930 roku - zakłady Eduard Kummer Bettlach rozpoczęły produkcję wodoszczelnych kopert zegarkowych, dołączając w ten sposób do szwajcarskiej awangardy.

Debiut wodoszczelnych zegarków Atlantic

Pierwsza seria została nazwana Atlantic, ponieważ było to łatwe do zrozumienia nawiązanie do faktu, że koperta jest uszczelniona. Jej sprzedaż rozpoczęto w 1932 roku. W pierwszej połowie dwudziestego wieku wodoszczelne zegarki nie były tak jak dziś, czymś normalnym. Wprowadzenie wodoszczelnych zegarków Atlantic do stałej sprzedaży było dużym sukcesem i zwróciło uwagę klientów. Najstarsze modele - te z okresu, gdy Atlantic był wyłącznie jedną z wielu produkowanych przez EKB serii zegarków, opisane są na tarczy “ATLANTIC” - za pomocą wersalików prostej czcionki, pod którymi nie pojawiały się dodatkowe informacje. Najnowsze zegarki adresowane były do ludzi o silnej osobowości, którzy dążyli do osiągania swoich celów, a w drodze do ich realizacji potrzebowali przedmiotów i narzędzi, na których można było polegać.
Zegarek Atlantic, który przyniósł firmie sukces
Zmiana nazwy firmy z EKB na Atlantic Watch Ltd
Szybko zegarki Atlantic stały się najważniejszym produktem firmy, co ostatecznie doprowadziło do zmiany nazwy z EKB na Atlantic Watch Ltd, w 1952 roku. Przez następne dekady logo marki przechodziło ewolucję. W latach czterdziestych i pięćdziesiątych zapisywano nazwę jako “Atlantic”, a pod tą nazwą zaczęły pojawiać się dodatkowe napisy, określające konkretną grupę modeli lub specjalne właściwości mechanizmu. W dekadzie lat sześćdziesiątych pojawiły się na tarczy nakładane logotypy i indeksy, ponad którymi znajdowała się stylizowana litera “a”. W późnych latach osiemdziesiątych i wczesnych dziewięćdziesiątych coraz częściej nad nazwą Atlantic lub w miejscu indeksu godziny 12 zaczął pojawiać się sekstans - symbol marki.
Sekstans to optyczny przyrząd, umożliwiający obserwowanie gwiazd i ich wysokości nad horyzontem, co jest pomocne przy nawigacji na morzach i oceanach. Dziś, na tarczach nowych modeli marki Atlantic można zobaczyć kilka różnych logotypów, co jest uzależnione od tego czy jest to model zaprojektowany od nowa czy reedycja. Jeśli zegarek wiernie odtwarza historyczny model, to jego logo jest zgodne z tym, w jakich latach narodziła się oryginalna linia zegarków i jakie logo producent nanosił na ich tarczę w danym okresie.
Sekstans przyrząd do obserwowania gwiazd
Speed switch koronka do nakręcania i regulacji mechanizmów w zegarkach Atlantic

Speed switch - rewolucja w zegarmistrzostwie

Jednym z kamieni milowych dla zegarków naręcznych było wynalezienie przez zegarmistrzów marki Patek Philippe koronki służącej do nakręcania i regulacji wskazań mechanizmów. Kolejnym takim epokowym wynalazkiem był Speed-switch czyli mechanizm umożliwiający szybką zmianę prezentowanej daty. To właśnie Atlantic wprowadził to rozwiązanie w 1960 roku jako pierwszy producent na świecie.
W zegarkach produkowanych wcześniej, aby ustawić pożądaną datę, należało obracając koronkę przesuwać wskazówki wprzód, aż do pojawienia się w okienku datownika właściwej wartości. Jeśli zdarzyła się sytuacja, w której właściciel musiał skorygować wskazanie dnia miesiąca o na przykład dwa tygodnie, to był to proces niezwykle czasochłonny. Atlantic reklamował swoje innowacyjne rozwiązanie jako 52 razy szybsze niż wszystkie inne oferowane wcześniej konstrukcje.
Historyczny Zegarek Atlantic Speed Switch
Jak rozpoznać oryginalny zegarek Atlantic Speedswitch?
Oryginalne modele zegarków Atlantic z funkcją Speed-switch są dziś poszukiwane przez kolekcjonerów, gotowych zapłacić za nie duże sumy, byle móc włączyć je do zbiorów. Łatwo te zegarki poznać ponieważ pod logo Atlantic w górnej części tarcz, miały one dodatkowy napis “Speedswitch” lub “Solo-Dater speedswitch”.
Opracowanie mechanizmu umożliwiającego szybką zmianę daty w kalibrach zegarkowych na zawsze zmieniło oczekiwania klientów z całego świata. Echem tego była też zupełna zmiana podejścia zegarmistrzów do zagadnienia projektowania nowych werków - te musiały być wyposażone w możliwość błyskawicznej korekty daty, inaczej od razu stawały się przestarzałe.
Zegarek Atlantic złoty werk
Pierwszy model dostępny w Polsce od 1950 roku

Popularność budowana przez ponad siedem dekad

Męskie zegarki Atlantic są dostępne w Polsce od 1950 roku, czyli od 73 lat. Przez ten długi czas oferowane przez firmę Eduarda Kummera wyroby zdążyły zyskać gigantyczne grono użytkowników, którzy byli zadowoleni ze swoich zegarków. Na skalę ich popularności miało też wpływ to, że wiele marek szwajcarskich było nieobecnych w Polsce lub ich wyroby można było nabyć epizodycznie.
Według danych zebranych przez producenta, od 1965 roku do wczesnych lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, zegarki Atlantic były numerem jeden w Polsce pod względem sprzedaży.
Wysoka jakość i trwałość tych wyrobów oraz ich ponadczasowa stylistyka, szczególnie w linii Worldmaster, sprawiała, że wiele egzemplarzy przekazywanych było z pokolenia na pokolenie. Męskie zegarki Atlantic były prezentem od ojca dla syna lub od dziadka dla wnuka. Dziś, wiele prywatnych kolekcji zawiera stare modele zegarków Atlantic, które dla właścicieli mają olbrzymią wartość sentymentalną.
Zegarek Atlantic Wordlmaster
Zmiany w firmie Atlantic
W związku ze zmianami organizacyjnymi między 1998 a 2000 rokiem, luksusowe zegarki spod znaku sekstantu były chwilowo nieobecne na krajowym rynku. Ta wieloletnia obecność marki w polskich salonach z zegarkami i biżuterią sprawiła, że Atlantic Worldmaster Automatic był dla wielu osób pierwszym zegarkiem automatycznym jaki kupili, kierując się wspomnieniami o zegarkach przodków lub podpowiedziami znajomych.
Szwajcarzy szybko skupili swoją uwagę też na innych rynkach Europy Wschodniej, co ugruntowało pozycję marki w tym regionie. Nie tylko w Polsce, ale też u naszych najbliższych sąsiadów zegarki Atlantic cieszą się doskonałą renomą.
Zegarki Atlantic cieszyły się doskonałą renomą
Dawna reklama zegarków Atlantic na pasku

Zegarki Atlantic - stare modele w reklamach

Wiele spośród dzisiaj produkowanych zegarków marki Atlantic odwołuje się do wzorów z przeszłości. Najlepszą dokumentacją tego jak w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych wyglądały wyroby Atlantic, są reklamy z epoki. Pozwalają przyjrzeć się stylistyce i odnaleźć wiele elementów, które zostały przez designerów niemal bez zmian przeniesione do współcześnie produkowanych modeli.
Oglądając stare reklamy bez trudu można zauważyć liternictwo i fason indeksów godzinowych oraz charakterystyczne dwukolorowe wykończenie tarczy, które pojawiają się we współcześnie produkowanych modelach Atlantic Worldmaster Original oraz Atlantic Worldmaster Art Deco.
Stara reklama zegarka Atlantic
Dawna reklama złotego zegarka Atlantic na bransolecie
Fakt, że niektóre z modeli produkowane są w niemal niezmienionej wizualnie formie przez 40, 50 czy 60 lat pokazuje, że marka ma bogate doświadczenie w produkcji zegarków na których można polegać oraz to, że liczy się ze zdaniem klientów chcących sięgać po wzory znane im od ich dzieciństwa.

Mechanizmy w zegarkach Atlantic

Stare, męskie modele Atlantic wykorzystywały szeroką gamę mechanicznych kalibrów od różnych dostawców. W historycznych wyrobach można znaleźć ręcznie nakręcane mechanizmy od ETA, Unitas, AS Schild, Felsa czy nawet Landeron. W drugiej połowie dwudziestego wieku były to najlepsze dostępne na rynku mechanizmy.
Mechanizm Unitas w zegarkach Atlantic
Mariner GMT Quartz Steel
Dziś, marka nadal wykorzystuje najlepsze kalibry! We współcześnie produkowanych zegarkach można znaleźć mechaniczne werki od ETA i Sellita - zarówno z ręcznym naciągiem, jak i automatyczne, a nawet ze stoperem. Mechanizmy tych dostawców są gwarancją punktualności i długowieczności współcześnie produkowanych zegarków Atlantic. Atlantic to producent nowoczesny i wychodzący naprzeciw oczekiwaniom klientów. Dlatego w jego ofercie znalazły się też zegarki kwarcowe. Przy ich produkcji wykorzystywane są najlepsze kwarcowe mechanizmy od ETA oraz konkurującej z nią Rondy. Cechuje je dokładność, możliwość naprawy w przypadku awarii oraz długowieczność. Na przykład mechanizmy Ronda 515.24H stosowane w zegarkach Atlantic Mariner GMT działają około 45 miesięcy bez wymiany baterii, co czyni je wygodnymi i bezobsługowymi.
Bogata historia przedsiębiorstwa założonego przez pana Eduarda Kummera pozwala dzisiejszej firmie Atlantic produkować luksusowe zegarki dla szerokiego grona odbiorców, których charakteryzują zróżnicowane potrzeby. Najbardziej drogocenne modele marki kosztują kilkanaście tysięcy złotych, co jest ceną adekwatną do oferowanej przez markę jakości i dopracowanej w każdym detalu stylistyki.
Zegarek Atlantic Seasport Chronograph na niebieskim skórzanym pasku z niebieską tarczą
Zegarek męski Atlantic Mariner z szkłem szafirowym i stalą szlachetną
Opuszczające fabrykę zegarki powstają z przyjaznej dla osób z alergiami stali szlachetnej i są wyposażone w szafirowe szkła, które trudno zarysować. Dla jeszcze lepszego zrozumienia fenomenu marki Atlantic warto też poznać odrobinę bliżej oferowane przez nią kolekcje zegarków.

Kultowe kolekcje marki Atlantic

Atlantic Worldmaster - kultowa kolekcja z latami tradycji

Najlepiej rozpoznawalna seria marki. Jest produkowana nieprzerwanie przez kilkadziesiąt lat, a model taki jak Atlantic Worldmaster Art Deco z zewnątrz niemal nie zmienił się od momentu wprowadzenia na rynek. Model Art Deco został oczywiście dostosowany do gustów współczesnych klientów i powstaje z nowoczesnych materiałów, jednak zachował swój charakter. Wśród licznych wariantów zegarka Worldmaster oferowane są modele z różnymi komplikacjami. Na przykład ze stoperem - Worldmaster Valjoux Limited Edition ; wierny tradycji zegarów w zakładach pracy model Worldmaster Regulator Automatic czy szkieletowany Worldmaster Open Heart Limited Edition. Olbrzymią popularnością cieszy się zegarek Atlantic Worldmaster 1888 z indeksami w kolorze złotym oraz Atlantic Worldmaster Mechanical z doskonałym mechanizmem ETA 2804-2. Z pewnością odpowiedni zegarek dla siebie może znaleźć tu klient poszukujący doskonałej jakości, jak i wyrafinowanej stylistyki.

Zegarek Atlantic Worldmaster Incabloc Automatic
Atlantic Worldmaster Manufacture na czarnym pasku

Atlantic Manufacture - dla osób, które cenią sobie oryginalność

Najbardziej luksusowa linia, wyróżniająca się manufakturowymi mechanizmami. To znaczy, że dostępne w tej kolekcji werki zostały przygotowane przez markę Atlantic i nie da się znaleźć ich w ofercie żadnej innej szwajcarskiej marki. Te wyroby charakteryzują się małoseryjną produkcją, wspaniałym wykończeniem i zdobieniem mechanizmu, a przede wszystkim wyjątkową stylistyką. Modele Manufacture to zegarki z dolnym sekundnikiem, wyposażone w mechanizm z ręcznym naciągiem, wierne najlepszym tradycjom marki. Tak jak w modelach Worldmaster, tak i w zegarkach Manufacture wyraźnie widać inspirację modelami z lat czterdziestych, pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku. To właśnie modele z tych dekad dla wielu mężczyzn są wzorcowymi zegarkami, które znali z nadgarstków swoich ojców i dziadków. Dziś, mogą oni stać się posiadaczami wyglądających niemal tak samo czasomierzy, jednak przygotowanych zgodnie z dzisiejszymi, najlepszymi branżowymi standardami.

Pokaż swój wyjątkowy styl z zegarkiem Atlantic Beachboy

Zegarki w najmodniejszym fasonie ostatnich lat, czyli sportowe modele ze zintegrowanymi bransoletkami. Są to modele wskrzeszające wprowadzone w latach siedemdziesiątych zegarki męskie Atlantic na bransolecie. Wewnątrz jego ośmiokątnej koperty instalowane są tarcze o kontrastowych flanszach, na których znajduje się skala minutowa. Atlantic był jednym z pionierów tego typu fasonów. Zegarki Atlantic Beachboy to pochwała indywidualizmu, skierowana dla osób nie bojących wyróżniać się z tłumu.

Zegarek Atlantic Beachboy Automatic
Zegarek Atlantic Seagold 14K ze złota na brązowym skórzanym pasku

Złote zegarki Atlantic Seagold

Kolekcja ponadczasowych zegarków w kopertach z czternasto karatowego złota. Dedykowana dla eleganckich mężczyzn, którzy potrzebują uzupełnić swój strój o najdoskonalsze dodatki. Te cenne zegarki ze złota dostarczane są z certyfikatem potwierdzającym autentyczność wyrobu i kruszcu użytego do jego produkcji. Pakowane są w piękne drewniane opakowania, co czyni z nich okazały prezent na najważniejsze okazje. Oferowane są warianty damskie i męskie. Panowie mogą wybierać między wariantem z mechanizmem automatycznym i kwarcowym.

Zegarki Atlantic Mariner inspirowane morzem

Kolekcja dla miłośników zegarków sportowych i sportów wodnych. Cechuje je doskonała relacja jakości do ceny i ponadczasowy wygląd zegarków typu Diver. Wyróżniają się indeksami w złotym kolorze oraz obrotowymi pierścieniami ze skalą nurkową na kolorowym tle. Dostępne są modele kwarcowe, w tym z komplikacją GMT oraz Mariner Automatic wyposażone w mechaniczne kalibry z automatycznym naciągiem. Doskonale nadają się jako uzupełnienie sprzętu do nurkowania, ponieważ ich koperty sa wodoszczelne do 200 metrów.

Zegarek Atlantic Classic Diver Sapphire
Zegarek Atlantic Sealine

Atlantic Sealine - uniwersalne modele dla każdego

To rodzina zegarków o stonowanej, pasującej do każdej okazji, stylistyce. Można w niej wybrać model trójwskazówkowy lub bardziej skomplikowany, jak na przykład Atlantic Sealine Chronograph. Bogactwo wersji kolorystycznych - zarówno tarcz, jak i kopert oraz pasków - czyni te zegarki łatwymi do dopasowania do własnego gustu. Dzięki temu, że ich dekle są gładkie, to doskonale nadają się do spersonalizowania za pomocą okolicznościowego grawerunku. Tak przygotowany zegarek może być idealną pamiątką ważnego wydarzenia.

Damskie zegarki Atlantic dla kobiet z klasą

Producent nie zapomina o kobietach. Liczne warianty stylistyczne i kolorystyczne sprawiają, że damskie zegarki Atlantic są często wybierane przez kobiety charakteryzujące się wyczuciem stylu i chętnie sięgające po wyroby wysokiej jakości. Kolekcja Atlantic Elegance pełna jest wysmakowanej stylistyki, a panie mogą znaleźć w niej także modele w kwadratowej kopercie, będące obecnie rzadkością. Damskie zegarki Atlantic oferowane zarówno na skórzanych paskach jak i na metalowych bransoletkach - zarówno typu mesh, jak i klasycznych, złożonych z ogniw. Niektóre modele z linii Elegance oferowane są z bransoletkami biżuteryjnymi, których trudno szukać w konkurencyjnych wyrobach.

Zegarek Atlantic Royal Diamonds Edition
Swiss Made na tarczy czarnego zegarka Atlantic

Atlantic - marka, której możesz zaufać

Historia marki Atlantic, jej osiągnięcia techniczne i dopracowane w każdym calu wzornictwo oraz doskonała rozpoznawalność są fundamentami jej sukcesu w Polsce i regionie Europy Wschodniej. Pomimo, że producent jest świadomy nostalgicznego przywiązania swoich klientów do wzorów takich jak Worldmaster Art Deco, to nie boi się poszerzać swoje horyzonty i ofertę. Wybierając wyroby Atlantic można być pewnym ich wysokiej jakości - pochodzą przecież z zakładów, które w przeszłości były zegarmistrzowską awangardą. Symbol Swiss Made na ich tarczach dodatkowo potwierdza najwyższą jakość, ponieważ producent musi spełniać szereg urzędowych wymogów, by móc stosować go na swoich wyrobach.
Na naszej stronie znajdziesz najnowsze i najbardziej pożądane modele zegarków Atlantic z darmową dostawą w 24 godziny.

Autor artykułu

Piotr Strzępski- autor artykułu
Piotr StrzępskiZegarmistrzostwo to dla niego nie tylko pasja, ale rodzinna tradycja. Jego fascynacja zegarkami narodziła się dzięki dziadkowi-kolekcjonerowi. Prywatnie zanurza się w świecie gier, a wieczory spędza przy dobrym filmie, obserwując ludzi i czerpiąc z tego inspirację.