Finał letniej wyprzedaży
tel. 753 753 300
Powrót króla - nowe modele Seiko King

Powrót króla - nowe modele Seiko King

2023-05-17
Jedną z tegorocznych nowości japońskiego Seiko są kolejne warianty zegarka King Seiko, który w 2021 roku, po kilkudziesięciu latach nieobecności na rynku, powrócił do kolekcji marki.

King Seiko w latach sześćdziesiątych i obecnie

SPB281J1 seiko king na srebrnej bransolecie
King Seiko powstało w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku - czyli dekady, w której świat przekonał się, że Seiko, mimo azjatyckiego pochodzenia, jest jednym z najważniejszych i najbardziej innowacyjnych graczy na rynku producentów zegarków. W 1960 roku marka wprowadziła do sprzedaży pierwszy model kolekcji Grand Seiko. U podstaw tego modelu leżały dokładność, czytelność, trwałość, wygoda użytkowania i doskonała stylistyka.
Nowe zegarki były dużo droższe od pozostałych zegarków oferowanych przez Seiko, jednak wraz ze wzrostem ceny szła lepsza, niespotykana na całym świecie precyzja odmierzania czasu. Te nowe, luksusowe modele, były często wymieniane jako najdokładniejsze zegarki na świecie. Grand Seiko okazało się sukcesem, ponieważ dostarczyło to, czego oczekiwali Klienci.
Zegarek Seiko King z białą tarczą
Zegarek Grand Seiko
W połowie dekady lat sześćdziesiątych zadebiutowało King Seiko - zegarek, który miał stanowić pewnego rodzaju pomost pomiędzy standardową kolekcją, a Grand Seiko. Także i przy jego tworzeniu japońscy zegarmistrzowie i inżynierowie kierowali się wytycznymi dotyczącymi łatwości użytkowania, dokładności mechanizmu i wysokiej jakości. Koperty były proste i solidne, a ich design można śmiało określić jako mocny.
Uwagę zwracały sfazowane krawędzie uszu. We wnętrzach pracowały manufakturowe mechanizmy 44A z 25 kamieniami łożyskującymi o niskiej, jak na dzisiejsze standardy, częstotliwości pracy 3 Hz. Były to modele tworzone z myślą o konkurowaniu z ówczesnymi szwajcarskimi liderami jak Omega, Longines czy Zenith.
Grand Seiko
Grand Seiko
King Seiko również było olbrzymim sukcesem japończyków, czego najlepszymi dowodami są kultowy status i fakt, że zachowane w dobrym stanie modele vintage, które pojawią się na aukcjach zegarków używanych, znikają błyskawicznie. Grand Seiko zostało oddzielone od Seiko w 2017 roku, stając się niezależną marką, nic dziwnego, że King Seiko zostało przywrócone do kolekcji w 2021 roku jako seria limitowana.
Był to dla Seiko sposób na zbadanie popytu na modele droższe niż większość oferowanych w kolekcji, które jednak cenowo nie zahaczają o terytorium zajęte przez nowy brand. W jej wnętrzu pracował bardzo rzadko spotykany mechanizm 6L35 określany jako hi-beat slim movement (z ang.: mechanizm o wysokiej częstotliwości pracy i cienkiej konstrukcji). Wszystkie 3000 egzemplarzy tej specjalnej edycji zostało sprzedanych błyskawicznie udowadniając, że jest grono Klientów zdecydowanych zapłacić więcej za Seiko.
Mechanizm zegarka Seiko
Zegarek Seiko SPB279J1 na srebrnej brasolecie

Rok później do stałej oferty weszły modele w rozmiarze 37 milimetrów, z mechanizmami bez datownika. Zaoferowano tarcze w wielu kolorach - srebrnym (SPB279J1), jasnoszarym (SPB281J1), czarnym (SPB283J1), brązowym (SPB285J1). Jasnoszara tarcza wyróżnia się wzorem utworzonym przez pionowe szczotkowanie, a pozostałe wykończono szlifem słonecznym.

W bieżącym roku, kolekcja King Seiko zostanie rozszerzona o model z datownikiem, o rozmiarze koperty bardziej odpowiadającym gustom współczesnych mężczyzn.

Seiko King Seiko w 2023 roku

Jak do tej pory, japońska marka przedstawiła limitowany model upamiętniający 110 rocznicę stworzenia przez Seiko pierwszego japońskiego zegarka naręcznego i trzy premierowe zegarki będące częścią standardowej kolekcji, które mają pojawić się w tym roku.
Nowości z linii regularnej są warte uwagi nie tylko z powodu rozmiaru, ale też w związku z tym, że wprowadzają do rodziny Seiko 6R nowy mechanizm. Wszystkie trzy nowe warianty oferowane są z bransoletami o łatwym do rozpoznania wzorze ogniw, składających się z siedmiu rzędów każde. Zegarek limitowany wyróżniają wspaniała kolorystyka i faktura tarczy. Jest on skierowany do kolekcjonerów i Klientów gotowych spróbować mniejszego, a jednocześnie odważnego kolorystycznie zegarka.
Zegarek Seiko King edycja limitowana

Limitowany Seiko King Seiko Seiko Watchmaking 110th Anniversary Limited Edition SPB365J1

Zegarek Seiko spb365j1 automatyczny z limitowana tarczą
Stworzony, by upamiętnić 110 rocznicę wprowadzenia do sprzedaży zegarka Laurel - pierwszego japońskiego zegarka naręcznego - model o oznaczeniu SPB365J1 jest wyrobem obok którego trudno przejść obojętnie. Projektanci Seiko doskonale znają się na swojej pracy, co widać już w momencie pierwszego spojrzenia na tarczę
Została ozdobiona japońskim wzorem kikkuoumon, inspirowanym wzorem jaki natura utworzyła na żółwich skorupach. Żółw jest w japońskiej kulturze symbolem długowieczności, którą zapewnia mu jego powolność, szczęścia, wiedzy i ochrony. Zastosowanie tradycyjnej metody zdobniczej jest wyrazem szacunku Seiko do jej japońskich korzeni. Pokazuje także, jak ważna w dzisiejszej - nowoczesnej - Japonii jest historia i tradycja.
Zegarek Seiko King automatic
Złota wskazówka na tarczy zegarka Seiko King edycja limitowana

Jej powierzchnia została wykończona kolorami przywodzącymi na myśl prawdziwego żółwia - brązem, który stopniowo ciemnieje do czerni przy krawędzi tarczy. Na tak atrakcyjnie ozdobionej tarczy nałożone zostały indeksy w formie pałeczek o sfazowanych krawędziach i szczotkowanym wykończeniu na wierzchu. Podwójny indeks godziny dwunastej otrzymał radełkowane wykończenie, które doskonale go wyróżnia i rozprasza padające nań światło.

Trapezoidalne, polerowane wskazówki godzinowa i minutowa zostały wypolerowane. Ostatnim elementem układu wskazań, dopełniającym doskonale zharmonizowanej całości, jest złota wskazówka sekundnika o bardzo prostym kształcie.

Koperta Seiko King Seiko SPB365J1

Koperta limitowanego modelu Seiko King Seiko SPB365 ma 37 milimetrów średnicy, co w połączeniu z 43,6 milimetra wysokości i grubości 12,1 milimetra, tworzy bardzo zwarty model. Oceniając po papierowych danych jest to mały, jak na dzisiejsze standardy, zegarek. Jednak założony na rękę prezentuje się doskonale, dzięki wąskiej lunecie wokół szkła i dużej tarczy o ciekawym wzorze. Wysokość to w dużej mierze zasługa wypukłego, pudełkowatego szkła szafirowego - sama koperta ma bardzo niski i smukły profil. Krótkie i świetnie uformowane uszy koperty sprawiają, że zegarek wygodnie przylega do nadgarstka.

Powiększona koronka jest nawiązaniem do oryginalnych modeli King Seiko, które wyposażone były w mechanizm o ręcznym naciągu.

Srebrna koperta zegarka Seiko King
Dekiel z logotypem king seiko
Specjalny dekiel nie jest przejrzysty. W jego centrum znalazł się grawerowany medalion ozdobiony historycznym logotypem King Seiko. Zapisano na nim także informację o numerze danego egzemplarza z całej puli limitacji, która wynosi dokładnie 1200 sztuk. Bransoletka składa się z doskonale wykończonych elementów, łączących się w drobną i fantastycznie układającą na nadgarstku całość. W każdym elemencie łączą się polerowane i matowe powierzchnie, nadając bransolecie delikatnego blasku. Koperta jest wodoszczelna do stu metrów, co pozwala używać zegarka na przykład podczas pływania w basenie.

Mechanizm 6R31

Sercem tego limitowanego Seiko King Seiko jest kaliber 6R31. To mechanizm z doskonale znanej linii 6R, która słynie z trwałości i niezawodności. Mechanizm wskazuje godziny, minuty i sekundy, jednak w odróżnieniu od najczęściej spotykanych kalibrów z rodziny, nie prezentuje daty.

Pełna rezerwa naciągu tego mechanizmu określana jest jako “do 70 godzin”. Mechanizm wyposażony jest w automatyczny naciąg sprężyny oraz oferuje możliwość ręcznego nakręcania sprężyny.

Mechanizm 6R31 w zegarku Seiko King edycja limitowana
Pasek skórzany w zestawie do zegarka King Seiko

Seiko King Seiko Seiko Watchmaking 110th Anniversary Limited Edition - zestaw

Decydując się na to limitowane King Seiko otrzymuje się tak naprawdę dwa zegarki. Jest to możliwe dzięki temu, że w specjalnym pudełku poza zegarkiem na bransolecie, dostarczany jest skórzany pasek z zapięciem motylkowym. Pasek powstał ze skóry, którą dostarczyła garbarnia certyfikowana przez Leather Working Group czyli międzynarodowe stowarzyszenie, dążące do zrównoważonego rozwoju, dzięki odpowiedzialnemu wykorzystaniu skór.
Leather Working Group pomaga dbać o środowisko naturalne przez popularyzowanie skóry garbowanej w sposób niewpływający na środowisko naturalne. Zegarki Seiko King Seiko Seiko Watchmaking 110th Anniversary Limited Edition SPB365J1 są już dostarczane do butików. Jeśli ktoś poważnie myśli nad włączeniem tego modelu do swojej kolekcji, to powinien kupić go bez zbędnej zwłoki, nim zrobią to inni kolekcjonerzy. Powstanie zaledwie 1200 sztuk, które zostaną podzielone na wszystkie światowe rynki, co biorąc pod uwagę ogromną ilość butików oferujących Seiko, sprawi, że zegarek będzie trudny do kupienia.
Zegarek Seiko King na skórzanym czarnym pasku

Seiko King Seiko 39 milimetrów - nowy rozmiar i mechanizm

Srebrna koperta w zegarku seiko king z białą tarczą
Kolejna generacja oferowanych dziś modeli King Seiko to zegarki w kopertach powiększonych do 39 milimetrów średnicy. Ich obudowy, mimo że większe, to zachowały cechy charakterystyczne oryginału. Zegarek ma cienką lunetę wokół szkła, sfazowane uszy, “ostre” i wyraziste krawędzie między powierzchniami. Także i tarcze wyglądają jak te oferowane przed ponad pięćdziesięciu laty - proste indeksy w postaci pałeczek i minimalistyczna skala minutowa zaznaczona kreseczkami. Dopełnieniem są trapezoidalne wskazówki.
Nowe modele oferują komplikację daty. W okienku przy godzinie trzeciej prezentowany jest numer dnia miesiąca. Bardzo ciekawie rozwiązano kwestię tego, jak okienko datownika zostało wkomponowane w tarczę. Decydując się na umieszczenie datownika przy godzinie 3, producent nie zrezygnował z prostokątnego znacznika. Jest on po prostu mniejszy niż przy pozostałych godzinach, a polerowana ramka datownika wygląda jak jego przedłużenie.
Datownik w zegarku seiko king
Logo seiko king na tarczy zegarka
W ten sposób uniknięto dysproporcji na tarczy, która często pojawia się w zegarku z datownikiem po lewej lub prawej stronie tarczy. U góry tarczy - zgodnie z tym jak było w pierwszych egzemplarzach - nałożone zostało logo Seiko. Z kolei dół tarczy zajął - ponownie tak samo jak w przeszłości - napis King Seiko, oraz informacja o tym, jaki w środku pracuje mechanizm.

Seiko King Seiko 39 mm - dwa warianty wykończenia i trzy kolory tarcz

Nowy, powiększony model, debiutuje z tarczami w trzech kolorach. Pozwoli to wielu osobom wybrać model najlepiej odpowiadający indywidualnym gustom.

Seiko King trzy warianty kolorystyczne
Zegarek Seiko King SPB369J1

W modelu o referencji SPB369J1tarcza jest srebrzysto-biała, o wyraźnie widocznej fakturze układającej się w delikatną krateczkę. Takie wykończenie tarcz pojawia się w zegarkach Seiko od wielu dekad. Złamana biel doskonale wygląda przy wszystkich popularnych kolorach męskich koszul, co czyni zegarek bardzo uniwersalnym.

Niebieska tarcza modelu Seiko SPB371J1 jest propozycją bardzo uniwersalną - w końcu w zegarkach kolor niebieski to nowa czerń! Zależnie od tego ile światła pada na tarczę oraz pod jakim kątem jest ona ogląda, to kolor zmienia się od jasnego odcienia niemal do zupełnej czerni. Także i tę tarczę elegancki mężczyzna z łatwością połączy z ubraniami, które wchodzą w skład jego garderoby.
Zegarek Seiko SPB37J1
Zegarek Seiko SPB373J1
Trzecia propozycja, oznaczona numerem referencyjnym SPB373J1, to intensywna zieleń. Także i ten wariant kolorystyczny został wykończony szlifem słonecznym, na którym światło tworzy atrakcyjne bliki. Zieleń, zmieniająca się podobnie jak kolor niebieski, od jasnego do niemal czarnego koloru, robi obecnie karierę w eleganckich zegarkach męskich. Jest odrobinę bardziej wymagająca przy dobieraniu koszul, jednak pozwala tworzyć naprawdę spektakularne stylizacje.

Nowy mechanizm Seiko 6R55

Wraz z trzema nowymi referencjami King Seiko z datownikiem zaprezentowano nowy mechanizm. Kaliber 6R55 zbudowany jest w oparciu o wcześniejsze konstrukcje, jednak poprawiono ich kluczowe elementy, dzięki czemu jego zapas energii pozwala na pełne 3 dni (72 godziny) nieprzerwanej pracy. Dzięki automatycznemu naciągowi sprężyny, zawsze, gdy zegarek jest na ręku, mechanizm zbiera energię do dalszej pracy.
Seiko King z zieloną tarczą
Seiko King mechanizm
Seiko stosuje dwukierunkowy naciąg Magic Lever, który jest bardzo wydajny i szybko gromadzi zapas energii. Mechanizm oferuje możliwość ręcznego nakręcenia - trzeba przekręcić koronką zgodnie z ruchem wskazówek zegara przynajmniej 55 razy. Sprężyna balansu powstała ze stopu SPRON, który Seiko opracowało przy współpracy naukowców z tokijskiej politechniki. Zapewnia on zwiększoną odporność na działanie pól magnetycznych.

Seiko King Seiko - dlaczego warto się nim zainteresować?

Produkowane w drugiej połowie lat sześćdziesiątych modele King Seiko cieszyły się ogromną sławą i sympatią Klientów. Powrót tej linii to doskonała wiadomość dla osób szykujących się do zakupu mechanicznego zegarka, który będzie mógł im służyć przez wiele lat. King Seiko to fantastycznie wykonane i zaprojektowane zegarki, przywołujące jedne z najważniejszych modeli z bogatej historii marki Seiko.
Klasyczne modele zegarków King Seiko
Srebrna koperta w zegarku spb369j1 king seiko
Producentowi udało się uchwycić w nich charakter oryginalnych wyrobów, bez nadmiernego unowocześniania ich, by lepiej pasowały do gustów dzisiejszych klientów. Dzięki temu, zegarki zachowały elegancki, męski charakter. Oszczędność detali i wysoka jakość wykończenia owocują mocną, łatwą do rozpoznania stylistyką.
Specjalny model Seiko King Seiko Seiko Watchmaking 110th Anniversary Limited Edition SPB365J1 z pewnością spodoba się mężczyznom doceniającym nietuzinkowe materiały i nie obawiającym się kolorów. Dodatkowo, powinni na niego zwrócić też uwagę kolekcjonerzy i klienci szukający potencjalnej lokaty kapitału - krótka seria 1200 egzemplarzy, przygotowana z tak ważnej okazji jak rocznica wprowadzenia na rynek pierwszego japońskiego zegarka naręcznego, to doskonały pomysł na zysk w perspektywie najbliższych kilku lat.
Elegancki męski zegarek King Seiko edycja limitowana
Zegarki King seiko
Z kolei nowymi, powiększonymi modelami King Seiko z datownikiem, mogą być zaciekawieni wszyscy Ci, którzy poszukują eleganckiego zegarka doskonałej marki, który będzie służył im każdego dnia. Wygodny rozmiar, doskonała drobna bransoletka, nowy mechanizm o trzydniowej rezerwie chodu i uniwersalne kolory tarcz, składają się na prawdziwie luksusowy zegarek. Japończycy z Seiko już dawno udowodnili, że ich wyroby są ogromną konkurencją dla tych ze szwajcarskich firm, a nowo zaprezentowane King Seiko jest kolejnym tego dowodem.
Zegarek.net jest oficjalnym dystryburorem zegarków Seiko, dlatego decydując się na zakup w naszym sklepie macie Państwo pewność oryginalności kupowanych zegarków Seiko oraz gwarancję najwyższej jakości opieki posprzedażowej.

Zobacz pełną ofertę zegarków King Seiko: