Finał letniej wyprzedaży
tel. 753 753 300
Jubileuszowe modele Seiko Presage Craftsmanship Series

Jubileuszowe modele Seiko Presage Craftsmanship Series

2023-05-17
W 1913 roku, w zakładach Seikosha powstał zegarek Laurel, który był pierwszym zegarkiem naręcznym jaki wyprodukowano w Japonii. W tamtym czasie, w wielu szwajcarskich firmach funkcjonował pogląd, że zegarki zapinane na nadgarstku to tylko chwilowa moda, która minie równie szybko jak się pojawiła.

Pewny ruch założyciela Seiko

Kintaro Hattori - twórca Seiko, błyskawicznie zdecydował, by jego firma produkowała zegarki naręczne. W ten sposób japoński Laurel dołączył do światowej awangardy! Dziś, by uczcić model Laurel, do oferty Seiko dołączają cztery limitowane modele Presage Craftsmanship. Prezentują one tradycyjne techniki zdobnicze, jakie funkcjonują w japońskim rzemiośle artystycznym od setek lat. Uzupełnieniem niesamowitego wyglądu zewnętrznego tych modeli, jest sprawdzona i niezawodna technologia jaką dysponuje japoński koncern.
Zegarki Seiko Presage Craftsmanship Series

Seiko Presage Craftsmanship Series 2023 - zmiany nie tylko kosmetyczne

Zegarki Seiko na skórzanym pasku
Premierowe modele na pierwszy rzut oka prezentują się analogicznie do modeli oferowanych w poprzednich edycjach specjalnych. Jest to częściowo prawda, ponieważ każda z 4 technik wykorzystanych do produkcji ich tarcz pojawiła się już w modelach Seiko Presage Craftsmanship Series. Tym, co ujawnia się dopiero przy bliższej inspekcji jest to, że nowości mają odświeżone koperty, które są teraz smuklejsze i lepiej leżą na nadgarstku, dzięki zmienionemu kształtowi uszu.
Dwa zegarki wykorzystują mechanizm prezentujący rezerwę naciągu i dzień miesiąca, pozostałe dwa wzbogacono o prezentację nazwy dnia tygodnia i wskazania powracające.
Dni tygodnia na tarczy zegarka Seiko

Seiko Watchmaking 110th Anniversary Seiko Presage Craftsmanship Series Limited Edition SPB399J1

Zegarek Seiko Presage 110th Anniversary Craftsmanship Series Limited Edition
Niebieska tarcza modelu Seiko SPB399J1 powstała dzięki technice emaliowania nazywanej Shippo. Przedmioty wykonywane w ten sposób - tu tarcza zegarka - składają się z dwóch warstw. Spodnia, powstaje z metalu i jest ozdobiona drobnym falistym wzorem, uzyskanym dzięki precyzyjnej technice giloszowania metalu. Wierzchnia to warstwa częściowo przejrzystej, kolorowej emalii. Jednak jej wykonanie nie jest proste - wymaga kilkukrotnego, odręcznego nakładania emalii i wypalania jej w specjalnym piecu, a każdą z tak powstałych warstw należy wypolerować.
Tylko w ten sposób możliwe jest uzyskanie pięknego pół przejrzystego lakieru, ujawniającego wzór naniesiony na metalową płytkę pod spodem. To nie koniec prac, jakie zespół mistrza Wataru Totani i zegarmistrzów Seiko musieli wykonać, by powstała część gotowa do zamontowania w zegarku. Przygotowany przez zespół pana Wataru dysk musiał zostać jeszcze przewiercony i wykończony napisami oraz skalami.
Malowanie tarczy w zegarku Seiko
Złote indeksy w zegarku Seiko Presage 110th Anniversary Craftsmanship Series Limited Edition
Niebieską powierzchnię rozświetlają refleksy słońca tworzące się na giloszowanym wzorze oraz białe indeksy i skale. Indeks godziny dwunastej ma kolor złoty, co koresponduje ze złotą strzałką sekundnika. Po lewej stronie tarczy znalazł się wskaźnik rezerwy naciągu wyskalowany do 45 godzin. U dołu można odczytać numer aktualnego dnia miesiąca. Kolor niebieski został wykorzystany też do wykończenia skórzanego paska, który zapinany jest wygodnym zapięciem bransoletowym. Tego rodzaju zapięcie sprawia, że powierzchnia skóry paska jest przez długi czas idealna.
Dodatkowo, dzięki temu, że pasek nie rozpina się całkowicie, a nawet po otwarciu zapięcia tworzy pętle, ułatwia zakładanie i zdejmowanie zegarka. Gdyby zegarek wyślizgnął się właścicielowi przy zapinaniu lub rozpinaniu, to nie upadnie, ponieważ zatrzyma się na szerszej od przegubu dłoni.
Zegarek Seiko Presage 110th Anniversary Craftsmanship Series Limited Edition z granatową tarczą na skórzanym pasku
Limitowana edycja niebieskiego zegarka Seiko
Tarcza powstała metodą Shippo jest najrzadsza spośród czterech nowych wzorów. Ponieważ jej produkcja wymaga długotrwałego i wieloetapowego procesu przygotowania, powstanie jedynie 800 egzemplarzy modelu Seiko Watchmaking 110th Anniversary Seiko Presage Craftsmanship Series Limited Edition SPB399J1 Shippo Enamel.

Seiko Watchmaking 110th Anniversary Seiko Presage Craftsmanship Series Limited Edition Arita Porcelain SPB397J1

Bliźniaczy pod względem mechanizmu model - czyli Seiko SPB397J1 - otrzymał tarczę z porcelany produkowanej w miejscowości Arita. To położone w północno-zachodnim, górzystym regionie wyspy Kiusiu miasteczko słynie na całym świecie z produkcji jednej z najdoskonalszych odmian porcelany. Za powstanie tej tarczy odpowiada Hiroyuki Hashiguchi, który współpracował z Seiko już wcześniej, między innymi przy modelach Presage Craftsmanship Arita Porcelain Dial o numerach referencyjnych SPB293J1 i SPB319J1.
Hiroyuki Hashiguchi
Tarcza z wgłębieniem w Seiko SPB397J1
W najnowszym modelu porcelana ma kolor ecru. Nakładany indeks godziny dwunastej i sekundniki są złote, zaś pozostałe wskazówki i oznaczenia godzin przygotowano z użyciem czarnej farby. Pole datownika i rezerwy naciągu są delikatnie zagłębione w powierzchni tarczy. Dla osiągnięcia tego efektu tarcza musiała być kilkukrotnie wypalana w piecu i każdorazowo polerowana. Każda operacja musi zostać wykonana z najwyższą starannością, tak aby tarcza nie pękła. Ta ciepła, elegancka kompozycja została podkreślona paskiem z naturalnej skóry w kolorze gorzkiej czekolady. Powstanie 1500 egzemplarzy tego wariantu.

Seiko Presage Arita i Shippo - mechanizm 6R27

W zegarkach z tarczami powstałymi dzięki technikom Shippo i Arita pracują mechanizmy 6R27. To kalibry oferujące około 45 godzin rezerwy chodu. Ich doskonała dokładność to zasługa wysokiej częstotliwości pracy mechanizmów - 4 Hz. Trwałość zapewnia 29 kamieni łożyskujących, które zmniejszają tarcie między najważniejszymi elementami tej konstrukcji.
Zegarek Seiko SPB397J1 na skórzanym brązowym pasku
Srebrna koperta w zegarku Seiko Presage 110th Anniversary Craftsmanship Series Limited Edition

Seiko Presage Arita i Shippo - koperty

Limitowane Seiko Presage z tarczami Shippo i Arita zamknięte są w odświeżonych kopertach o średnicy 40,6 milimetra. Ich wysokość to 49,1, a grubość 14,1 milimetra. Producent odświeżył delikatnie kształt uszu i zaprojektował inne boki koperty tak, aby zegarek lepiej przylegał i był wygodniejszy w noszeniu. Znaczna wysokość zegarków wynika z zastosowania wypukłego szafirowego szkła. Jest ono podwójnie wypukłe, a jego wewnętrzna powierzchnia została pokryta warstwą antyrefleksyjną.
Tak przygotowane szkło jest doskonale przejrzyste, a informacje prezentowane przez wskazówki pozostają dla ludzkiego oka czytelne nawet w pełnym słońcu. Oba modele mają przejrzyste dekle, umożliwiające obserwację pracy mechanizmów. Na spodzie zegarków zapisane zostały także informacje o tym, że zegarki są limitowane oraz ich kolejne numery z puli limitacji.
Przejrzysty dekiel w zegarku Seiko SPB397J1 na skórzanym pasku

Seiko Watchmaking 110th Anniversary Seiko Presage Craftsmanship Series Limited Edition Urushi Lacquer SSA395

Tarcza Urushi
Miedziano brązowa tarcza Seiko Presage SPB395J1 powstała dzięki udoskonalonej przez stulecia metodzie lakierowania Urushi. Lakierowanie i późniejsze malowanie tą techniką było wykorzystywane do przygotowywania najróżniejszych przedmiotów codziennego użytku - od misek, aż po samurajskie zbroje. Najstarsze przykłady wykorzystania soku drzewa urushi do wykończenia przedmiotów datowane jest na 9000 lat wstecz.
Rzemiosło jest nadal żywe, ponieważ japońscy artyści przez całe swoje życia dążą do samodoskonalenia i perfekcji przygotowywanych przedmiotów, niezależnie od tego czy wykonują miski czy szkatułki na biżuterię. Za każdą tarczę do zegarków Presage SPB395J1 odpowiedzialny jest mistrz Isshu Tamura i jego zespół pracujący w mieście Kanazawa. Kolor tarczy zainspirowany został wieczornym widokiem na ulice miasteczka, w którym dziś pracuje i tworzy wielu artystów posługujących się technikom urushi.
Zegarek Seiko SPB395J1 z bordową tarczą
Białe i złote indeksy w zegarku Seiko SPB395J1
Gładka, pozbawiona zróżnicowanych poziomów, tarcza ozdobiona jest indeksami i skalami w kolorze złotym i białym. Wskazówki godzinowa i minutowa oraz dodatkowe - rezerwy naciągu, dnia tygodnia i dnia miesiąca są białe. Centralny sekundnik zakończony sierpem księżyca wykończono w kolorze złotym. Powstanie 1500 egzemplarzy tego wariantu. Tarcza Urushi zachwyca nieszablonowym kolorem, który może przypaść do gustu mężczyznom gustującym w barwach ziemi.

Seiko Watchmaking 110th Anniversary Seiko Presage Craftsmanship Series Limited Edition Enamel SPB393J1

Ostatnia z nowości to śnieżnobiały model Presage Enamel SPB393J1. Tarcza tego modelu to dzieło mistrza Mitsuru Yokosawa, który jest obecnie jednym z zaledwie kilku artystów na świecie, zdolnych przygotować warstwę emalii o grubości zaledwie 1/10 milimetra! Proces tworzenia białej, szklistej emalii, podobny jest do tego metody Shippo. Różnicą jest to, że aby powstała biała szklista powłoka, temperatura w piecu musi być znacznie wyższa i wynosić około 900︒Celsjusza.
tarcz zegarka seiko wykonana metodą Shippo
Metoda Shippo wykorzystywana do tworzenia tarcz zegarków Seiko Presage 110th Anniversary Craftsmanship Series Limited Edition
Do osiągnięcia pozbawionej skaz emalii o grubości 1/10 milimetra, potrzeba nie tylko precyzyjnego przygotowania i wypalenia płytki, która stanie się tarczą, ale także umiejętności modyfikowania składu barwnika w zależności od temperatury i wilgotności powietrza. Oznacza to, że każdego dnia, mistrz Yokosawa może musieć używać innego proszku, by efekt końcowy był zgodny z zamierzeniami i oferował odpowiednią jakość.
Tarcza nie jest gładka - wskazania rezerwy naciągu oraz powracające day-date są lekko zagłębione. Główny indeks zaznaczono czerwonym kolorem, pozostałe są czarne. Czas prezentują niebieskie wskazówki. Śnieżnobiałe emaliowanie to doskonale pasująca do zegarków technika zdobnicza. Ta piękna biel nie będzie się starzeć, sprawiając, że zegarek zawsze będzie wyglądał olśniewająco. Powstanie 1500 sztuk tego modelu.
Tracza z wgłębieniami w zegarku seiko SPB393J1
Przeszklony dekiel w zegarkach seiko

Seiko Presage Urushi i Enamel - koperty

Koperty modeli ze wskazaniami powracającymi są odrobinę mniejsze. Mają 40,2 średnicy, 48 wysokości i 12,8 milimetra grubości. Podobnie w pierwszej opisanej parze, tak i tu za znaczną część wysokości odpowiada wypukłe szafirowe szkiełko z powłoką antyrefleksyjną. Dekle modeli SPB393J1 i SPB395J1 są oczywiście przeszklone, co pozwala przyjrzeć się mechanizmom.

Seiko Presage Urushi i Enamel - kaliber 6R24

W zegarkach z tarczami powstałymi dzięki technikom Shippo i Arita pracują mechanizmy 6R24. To kalibry oferujące około 45 godzin rezerwy chodu. Ich doskonała dokładność to zasługa wysokiej częstotliwości pracy mechanizmów - 4 Hz. Trwałość zapewnia 31 kamieni łożyskujących, które zmniejszają tarcie między najważniejszymi elementami tej konstrukcji.
Mechanizm w zegarkach Seiko
Mechanizm 6R24 w zegarkach Seiko

Mechanizmy 6R24 to aktualnie najbardziej dostępne kalibry z podwójnym wskazaniem powracającym na rynku! Wskazanie retrograde polega na tym, że wskazówka odpowiedzialna za jakąś informację nie wykonuje pełnego obrotu, a porusza się jedynie po stosunkowo niewielkim łuku. Gdy dotrze do końca skali błyskawicznie wraca do punktu początkowego.

Tego typu rozwiązanie spotyka się zazwyczaj w zegarkach ultra luksusowych, których ceny zaczynają się najczęściej od 10 tysięcy Euro. Wybierając zegarki Seiko z mechanizmem 6R24 można stać się posiadaczem naprawdę wyjątkowego zegarka!

Seiko Watchmaking 110th Anniversary Seiko Presage Craftsmanship Series - unikatowe w każdym calu

Nowa, jubileuszowa kolekcja Seiko Watchmaking 110th Anniversary Seiko Presage Craftsmanship Series, to cztery unikatowe modele, które doskonale odzwierciedlają japońską doskonałość i głęboko zakorzenioną symbolikę. Każdy z zegarków posiada tarcze wykonaną przy pomocy techniki praktykowanej przez japońskich rzemieślników od setek lat! Ich kolorystyka także nie jest przypadkowa - łączy się z miejscami, w których pracują mistrzowie sztuk zdobniczych.
Tarcze wykonywane przez artystów w zegarkach Seiko
Luksusowe pudełko w zegarkach seiko edycja limitowana
Dla jeszcze lepszego podkreślenia doskonałości tych zegarków, każdy egzemplarz opisany jest indywidualnym numerem i zamknięty w luksusowym, drewnianym pudełku. Każdy z czterech modeli jest pewną inwestycją, ponieważ nowe Seiko Presage Watchmaking 110th Anniversary to modele rzadkie, przygotowane technikami niespotykanymi na tym poziomie cenowym i wyróżniające się ciekawie zaprojektowanymi mechanizmami.
Nowości doskonale sprawdzą się też w roli prezentów. Wręczenie komuś bliskiemu tak wyjątkowego przedmiotu to wyraz oddania i szacunku, a także piękna pamiątka, która będzie towarzyszyła obdarowanemu przez dekady. Warto w tym przypadku skorzystać z naszej usługi pakowania na prezent.
Luksusowe pudełka idealne na prezent