Świąteczne promocje na zegarki 2023
tel. 753 753 300
POWRÓT14-01-2019

Limitowany zegarek Seiko Presage Urushi Byakudan-Nuri

Nowa kreacja, która wzbogaciła prestiżową kolekcję automatycznych zegarków Seiko Presage, zachwyca pod każdym względem. Limitowany zegarek Seiko Presage SPB085J1, bo o nim mowa, swój niepowtarzalny charakter zawdzięcza inspiracji odwieczną fascynacją księżycem. W kulturze i tradycji japońskiej księżyc odgrywa rolę mitycznego Boga. Trudno o bardziej uduchowioną inspirację.

Limitowany zegarek Seiko Presage SPB085J1 inspirowany księżycem.


Nowe zegarki Seiko Urushi Byakudan-Nuri – tradycyjna technika i kulturowa inspiracja

Do aranżacji tarczy nowej, limitowanej edycji zegarków Seiko Urushi Byakudan, wykorzystano najbardziej oryginalne techniki lakiernicze w historii dalekowschodniej sztuki zdobienia. Byakudan-nuri, a także tradycja Urushi to bardzo złożone, wyrafinowane rzemiosła, które dawniej stosowano wyłącznie do zdobienia świątyń, sanktuariów oraz zbroi samurajów. Marka Seiko użyła wielowiekowych zdobyczy tego rzemiosła do zdobienia tarczy zegarka Seiko Presage SPB085J1. Osiągnięto w ten sposób unikalną barwę aksamitnego nieba tuż przed świtem, oświetlonego ostatnim blaskiem księżyca. Kunsztownym elementem jest także wewnętrzny koniec wskazówki sekundnika, który przedstawia pozłacany półksiężyc. Złotym proszkiem usiany jest  także wskaźnik rezerwy chodu, którego kształt nasuwa skojarzenia z półksiężycem. Jego blask jest udaną próbą uzyskania efektu oświetlenia księżyca pierwszym światłem wschodzącego słońca. 

Wykonywanie zegarka za pomocą tradycyjnych rzemiosł takich jak Byakudan-nuri oraz Urushi.


Ręcznie zdobiony zegarek Seiko Presage

Urushi

Zegarki Seiko Presage Urushi Byakudan-Nuri, posiadają tarcze wykonane tradycyjną techniką Urushi. Polega ona na tym, że czarny lakier jest ręcznie nakładany na metalową podstawę tarczy, następnie suszony i szlifowany. Te procesy powtarza się kilka razy, aż rzemieślnik osiągnie pożądaną głębię czerni.

Zegarki Seiko Presage Urushi Byakudan-Nuri, posiadają tarcze wykonane tradycyjną techniką Urushi.

Byakudan-nuri

Byakudan-Nuri jest tradycyjną, japońską techniką zdobienia lakieru Urushi. Zwróćmy uwagę na subtarcze nowego zegarka Seiko. Przy użyciu nowej warstwy Urushi jako środka wiążącego, sub-tarcze są posypywane warstwą bardzo drobnego proszku metalicznego. Cała tarcza jest następnie kilkakrotnie malowana zabarwionym na czerwono, półprzezroczystym lakierem Urushi. Każda nowa warstwa jest suszona i polerowana tyle razy, ile rzemieślnik uzna za konieczne. Efekt jest subtelny i jednocześnie głęboki. Czerwone subtarcze wychwytują światło i połyskują w miarę zwiększającego się oświetlenia. Wszystkie te zabiegi mają na celu odtworzenie wizerunku nieba,które łapie pierwsze lśnienie poranka.

W zegarku Seiko Presage Urushi Byakudan-Nuri cała tarcza jest kilkakrotnie malowana zabarwionym na czerwono, półprzezroczystym lakierem Urushi.

Maki-e

Przy użyciu techniki Maki-e powstał półksiężycowy wskaźnik rezerwy chodu. Podobnie jak w przypadku techniki Byakudan-nuri, półksiężyc został najpierw pokryty warstwą lakieru Urushi, który działa jak klej. Następnie na świeży lakier nakłada się pozłacany proszek, który wprawną ręką rzemieślnika zostaje równomiernie rozprowadzony na powierzchni. Rezultatem jest wskaźnik, który nie tylko odzwierciedla kształt sierpa księżyca, ale ma migotliwą, ziarnistą teksturę, kontrastującą z gładkością nieba.

Półksiężyc, który znajduję się na tarczy zegarka został najpierw pokryty warstwą lakieru Urushi, który działa jak klej. Następnie na świeży lakier nakłada się pozłacany proszek, który daje złotą migotliwą poświatę.


Luksusowy zegarek Seiko Presage Urushi Byakudan-Nuri

Limitowany zegarek Seiko Presage Urushi Byakudan-Nuri jest kunsztownym rękodziełem. Każdy krok z tych trzech złożonych procesów jest wykonywany ręcznie przez rzemieślników w pracowni Urushi pod okiem głównego projektanta Seiko, Pana Isshu Tamura. To on jest autorem wszystkich tarcz tego typu w kolekcji Presage. Dzięki niemu możemy być świadkami najbardziej efektownego wzornictwa cyferblatu w historii zegarmistrzostwa. Urodzony w 1957 roku, Isshu Tamura przeszkolił się w tradycyjnej technice Kaga Maki-e. Po doskonaleniu umiejętności w tej dziedzinie,  postanowił tworzyć niezrównane, oryginalne dzieła sztuki. Wykorzystał swoją technikę do tworzenia luksusowych piór wiecznych i zegarków naręcznych. Jego rękodzieła zyskały światowe uznanie.


Jakość koperty zegarka Seiko, automatyczny mechanizm oraz wszystkie inne elementy czasomierza odzwierciedlają kunszt jego tarczy. Wykonane są z równą pieczołowitością, zachowując najwyższe standardy japońskiej marki. Edycja limitowana Seiko Urushi Byakudan-nuri jest dostępna tylko w 2000 egzemplarzy na całym świecie. Każdy model z tej elitarnej kolekcji jest opatrzony indywidualnym numerem seryjnym.

Obejrzyj film z procesu zdobienia zegarka Seiko Urushi Byakudan-Nuri

Poznaj bliżej manufakturowy model Seiko Presage: