Zegarek na komunię 2024
tel. 753 753 300
Wyjątkowe zegarki kieszonkowe Tissot w dwóch wariantach kolorystycznych

Wyjątkowe zegarki kieszonkowe Tissot w dwóch wariantach kolorystycznych

2024-03-19
Zegarki Tissot to jedne z najlepiej rozpoznawalnych szwajcarskich wyrobów. Nic w tym dziwnego, skoro marka istnieje od ponad 170 lat, a jej produkty oferowane są na całym świecie. To też jedna z niewielu firm, która do dziś oferuje zegarki kieszonkowe. Zapraszamy do poznania modelu Tissot Stand Alone.
Założyciele marki Tissot

Tissot - rodzinna firma

Firmę CHs Tissot ; Fils, czyli przedsiębiorstwo, które dziś znamy jako Tissot, założyli ojciec i syn - Charles-Félicien Tissot oraz Charles-Emile Tissot. Jeden z nich posiadał wieloletnie doświadczenie w produkcji złotych kopert zegarków kieszonkowych, drugi był zegarmistrzem. W niewielkiej i niezwykle malowniczej miejscowości Le Locle, 1 lipca 1853 roku założyli działalność, która mieściła się na jednym z pięter należącej do rodziny, czteropiętrowej kamienicy.
Na początku wytwarzali zegarki kieszonkowe, wykorzystując własne koperty i części mechanizmów kupione u okolicznych dostawców. Le Locle, chociaż małe (dziś nadal jest jednym z najmniejszych miasteczek Szwajcarii) jest miejscem gdzie od dawna przemysł zegarmistrzowski rozwijał się prężnie, a wielu mieszkańców w przydomowych warsztatach zajmowało się produkcją pojedynczych części mechanizmów. W połowie XIX wieku produkcja w szwajcarskiej Jurze wyglądała zupełnie inaczej niż w Genewie, gdzie marki wytwarzały zegarki od początku do końca w swoich manufakturach, często zajmujących okazałe kamienice.
Tissot i rynek sprzedaży w Rosji zegarków kieszonkowych
Zegarki Tissot kieszonkowe w Rosji

Swoje kieszonkowe modele marka oferowała w Europie zachodniej i Ameryce Północnej. Jednym z jej pierwszych hitów był czasomierz prezentujący czas w dwóch strefach czasowych jednocześnie. Złota koperta skrywała białą tarczę z trzema subtarczami i jedną centralną wskazówką. Na subtarczach po lewej i prawej stronie prezentowane były czasy domowy i lokalny. Centralny sekundnik odnosił się do czasu lokalnego, a dolny do czasu domowego. Zegarek w krótkim czasie po wprowadzeniu do sprzedaży zyskał sporą popularność i rozgłos.

Z czasem zegarki Tissot dotarły na dwór Cara Rosji i były używane przez belgijską królową Elżbietę. Z niewielkiego, rodzinnego przedsiębiorstwa panowie Tissot potrafili stworzyć potężną firmę, która w ciągu ponad siedemnastu dekad istnienia stała się drugim największym pod względem eksportu szwajcarskim producentem zegarków.

Zegarki kieszonkowe - atrybut eleganckich mężczyzn

Chociaż zegarki naręczne powstały na początku dziewiętnastego wieku - pierwszy przypisuje się francuskiemu mistrzowi zegarmistrzostwa Abrahamowi-Louisowi Breguetowi, to początkowo były one tworzone jedynie z myślą o kobietach. Działo się tak, ponieważ eleganccy mężczyźni preferowali używanie zegarków kieszonkowych, które uchodziły za szykowne i wygodne.

Męskie zegarki naręczne stały się popularne dopiero w dwudziestym wieku. Pierwszym cieszącym się sławą i uznaniem męskim zegarkiem naręcznym był model przygotowany przez paryski Dom Jubilerski dla ekscentrycznego brazylijczyka, Alberto Santos-Dumonta, który był jednym z pionierów lotnictwa. Bogacz nie rozstawał się ze swoim kwadratowym czasomierzem, co można zauważyć na zdjęciach, na których został uwieczniony.

Eleganckie zegarki kieszonkowe dla mężczyzn
Tworzenie zegarków Tissot

Jednak prawdziwy rozkwit popularności męskich zegarków noszonych na nadgarstku wiąże się z Pierwszą i Drugą Wojną Światową. Siły zbrojne niemal wszystkich zaangażowanych państw zamawiały zegarki u producentów z całego świata - Szwajcarii, Niemiec, Japonii i Stanów Zjednoczonych Ameryki, które wręczane były żołnierzom. Panowie w tych trudnych i traumatycznych warunkach szybko docenili zegarki przypięte na ręku i po powrocie do domu nie wyobrażali sobie już korzystania z “cebul” noszonych na łańcuszkach.

Nie znaczy to jednak, że zegarki kieszonkowe przestały istnieć. Zniknęły jednak z oferty większości szwajcarskich producentów, stając się rzadkością. Jednak kilka firm pozostało wierne tradycji i oferuje takie wyroby po dzień dzisiejszy. Jedną z nich jest Tissot.

Tissot - bogate tradycje zegarmistrzowskie

Ponieważ firma Tissot osiągnęła sukces i sławę, dostarczając swoim Klientom wysokiej jakości zegarki kieszonkowe, na dobrą sprawę nigdy nie zrezygnowała z ich produkcji. Chociaż przygotowywane są w zdecydowanie mniejszych ilościach niż najmniej nawet popularne modele naręczne, to zegarki kieszonkowe są stałą częścią katalogu Tissot, czym marka wyróżnia się na tle konkurencji.

W ofercie znaleźć można modele mechaniczne z naciągiem ręcznym - czyli takie jak te, które oferowano w dziewiętnastym wieku. Charakteryzują się one pięknymi wskazówkami i grawerowaniem obudowy. Niektóre z tych wyrobów są zegarkami szkieletowanymi - ich tarcze odsłaniają pracujące pod spodem mechanizmy.

Tissot oferuje też modele kwarcowe, które łączą klasyczną stylistykę i charakter z nowoczesnym, przystępnym cenowo i nie wymagającym nakręcania mechanizmem na baterię. Te dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych i oferują komplikację datownika, tak bardzo przydatną w dzisiejszym świecie.

Zegarek Tissot DOUBLE SAVONNETTE MECHANICAL T865.405.99.038.00
Zegarek kieszonkowy Tissot Stand Alone T866.410.99.013.01

Zegarek kieszonkowy Tissot Stand Alone - praktyczny i elegancki

Lada dzień kolekcja Tissot Pocket Watch rozszerzona zostanie o dwa warianty modelu Stand Alone. Pierwszy wariant o referencji T866.410.99.013.01to model zachowany w kolorze różowego złota. Stand Alone to bardzo klasyczny zegarek kieszonkowy Tissot, który wyróżnia się tym, że można używać go jako zegarka stołowego. Jest to możliwe dzięki ciekawej konstrukcji obudowy - nie ma ona klapki zamykającej się nad tarczą, a jedynie tylną pokrywę, która po rozłożeniu pozwala postawić zegarek na płaskiej powierzchni. Pomagają w tym dwie “nóżki” zamontowane w dolnej części zegarka. Wraz z pokrywką tworzą one trzy punkty podparcia, które zapewniają zegarkowi stabilność na każdej gładkiej płaszczyźnie.
30 dni -23%
Tissot POCKET 49mm T866.410.99.013.01Tissot POCKET 49mm T866.410.99.013.01 - hover

Wspomniana klapka jest gładka i wypolerowana, dlatego świetnie nadaje się do wykonania na niej graweru- kilku ciepłych słów, które przypomną bliskiej osobie o uczuciach jakimi ją darzymy.

Nad indeksem godziny dwunastej znalazła się koronka w kształcie dużego “diamentu”. Jej powierzchnię przecina głębokie, ułatwiające obsługę żłobkowanie. Wokół koronki znalazło się “oczko” umożliwiające przypięcie łańcuszka.

Nowy Tissot Stand Alone oferowany jest w dwóch wariantach kolorystycznych - srebrnym i w kolorze różowego złota. Zależnie od koloru, Tissot kieszonkowy dostarczany jest z dewizką w dopasowanym kolorze.

Zegarek Tissot z gładką klapą, która nadaje się do grawerowania
Zegarek Tissot POCKET STAND ALONE T866.410.99.013.00

Przepiękna tarcza zegarka kieszonkowego Tissot Stand Alone

Drugi wariant Tissot Stand Alone T866.410.99.013.00oferowany jest z białą tarczą, na której znalazły się indeksy godzinowe utworzone przez powiększone cyfry rzymskie o bardzo smukłym kroju. Przestrzeń między indeksami kolejnych godzin zajmują symbole Fleur de Lis, które umieszczono w połowie drogi od jednej do drugiej rzymskiej liczby.

Centrum tarczy jest niemal puste - znalazło się w nim jedynie logo i data założenia Tissot oraz datownik. Dalej dwa okręgi oddzielają skalę godzinową, a za nią w kolejnych dwóch okręgach zamknięto skalę minutowo-sekundową o fasonie “torów kolejowych”. Między dwoma okręgami, kreseczkami zaznaczono pojedyncze minuty i sekundy, a z pomocą metalowych kropeczek każde pełne pięć minut lub pięć sekund. Na samej zewnętrznej krawędzi opisano cyframi arabskimi każde pięć minut. U dołu tarczy znalazł się jeszcze napis Swiss Made.

Wszystkie skale i okręgi w obu wersjach są czarne. Tak samo czarne są wskazówki godzinowa, minutowa i sekundowa.

Zależnie od wersji kolorystycznej, zegarek kieszonkowy Tissot może mieć srebrne lub różowo-złote kwiaty lilii i kropeczki na skali minutowo-sekundowej. Te nakładane elementy zostały perfekcyjnie wykonane i wyważone - są wypukłe, jednak nie za bardzo, dzięki czemu nie dominują na tarczy, co mogłoby zaburzyć wygodę sprawdzania aktualnego czasu.

Numer dnia miesiąca prezentowany jest w okienku otoczonym prostokątną ramką. Wartość zapisano czarną czcionką na białym dysku. Całość, chociaż zawiera wiele elementów, jest czytelna, elegancka i doskonale oddaje ducha dawnych czasów, gdy dżentelmeni przykładali wagę do nienagannego stroju i każdego, nawet najmniejszego detalu uzupełniającego go.

Zegarek Tissot POCKET 49mm z czarnymi wskazówkami
Srebrna obudowa z mosiądzu w zegarku Tissot Stand Alone

Obudowa zegarka Stand Alone

Koperta tego kieszonkowego zegarka przygotowana została z mosiądzu - wybór tego materiału jest nieprzypadkowy - był on powszechnie wykorzystywany w czasach świetności zegarków kieszonkowych. Wariant ze srebrną obudową pokryto warstwą palladu - metalu szlachetnego z grupy platynowców. Wariant w kolorze różowego złota został pokryty warstwą złota o grubości 5 mikronów. Chociaż może wydawać się, że to cienka warstwa, to warto pamiętać o przeznaczeniu zegarka - ma on być noszony w kieszonce, w której jest bezpieczny i niemal nieruchomy.

Z tego samego powodu w zegarku zastosowano mineralne szkiełko - jest ono wystarczająco odporne, by nie zarysować się od materiału kamizelki, a dodatkowo idealnie przejrzyste na całej swojej powierzchni, co jest niezwykle istotne dla wygody sprawdzania tego, która jest godzina.

Koperty mają 49,6 milimetra średnicy i ważą około 63 gramów, dzięki czemu mieszczą się w kieszeniach nie obciążając ich zbytnio. Tissot Stand Alone jest smukły jak na kieszonkowy czasomierz - mierzy tylko 12,3 milimetra grubości.

Szkło mineralne w zegarku kieszonkowym Tissot

Kwarcowy mechanizm w zegarku kieszonkowym Tissot - wygoda i solidność

W przeszłości każdy zegarek kieszonkowy Tissot opuszczał fabrykę wyposażony w nakręcany ręcznie mechanizm, ponieważ nie było dla tego rozwiązania żadnej alternatywy.

Dziś, gdy producenci mają do dyspozycji wysokiej jakości, bardzo dokładne mechanizmy kwarcowe, stają się one naturalnym wyborem do zegarków kieszonkowych. Zwłaszcza, że chociaż są to najbardziej eleganckie męskie czasomierze, to jedynie promil użytkowników będzie z nich korzystał każdego dnia i pamiętał o nakręcaniu mechanizmu.

Kwarcowy mechanizm w zegarku Tissot Stand Alone wskazuje godziny, minuty, sekundy i dzień miesiąca. Dodatkowo, wyposażony jest we wskazanie End of Life, które informuje o tym, że bateria zbliża się do wyczerpania. Na około dwa tygodnie przed rozładowaniem baterii, sekundnik zegarka zacznie przeskakiwać o pięć sekund.

Ponieważ jedna bateria starcza na około trzy lata pracy, zegarek zawsze jest gotowy i wskazuje właściwą godzinę, co znacznie ułatwia przygotowania i wyjście o właściwej godzinie, na przykład by zdążyć na ważną uroczystość.

Męski elegancki zegarek kieszonkowy Tissot POCKET 49mm T866.410.99.013.01

Nowoczesna klasyka - zawsze elegancka

Wybierając Tissot zegarek kieszonkowy, można stać się posiadaczem przedmiotu wywodzącego się z bardzo długiej historii jednej z najważniejszych szwajcarskich firm zajmujących się produkcją zegarków.

Odpowiedni strój, wybrany na oficjalną okazję, uzupełniony za pomocą Tissot Pocket Watch Stand Alone pokaże innym, że mężczyzna jest elegancki i ubiera się odpowiednio do okazji, a jednocześnie ma czas, zasoby i umiejętności, by zadbać o swoją prezencję. Taki komunikat może często pomóc i zapewnić lepsze kontakty z innymi ludźmi, a nawet ułatwienie przy prowadzeniu interesów. Czasem pierwsze wrażenie - które robimy w ciągu kilkunastu sekund - może okazać się jedynym jakie mamy szanse zrobić, dlatego warto zadbać o każdy element wyglądu i zachowania.

Zegarki Tissot Stand Alone to też doskonały pomysł na prezent dla kolekcjonerów zegarków - nie wszyscy decydują się włączyć taki wyrób do swojej kolekcji, a jeśli otrzymają taki w prezencie, z pewnością chętnie spróbują poczuć się jak dżentelmeni z dawnych lat i używać zegarka kieszonkowego. W Zegarek.net można domówić usługę pakowania na prezent, wybierając jedno z wielu dostępnych na naszej stronie pudełek prezentowych wiązanych satynową, elegancką wstążką.
Pudełko prezentowe czarne

Tissot w ZEGAREK.NET

Chętni mogą już zamówić swój egzemplarz. Ponieważ Tissot zegarek kieszonkowy jest produkowany w niewielkich ilościach, zamówienie wiąże się z około tygodniowym okresem oczekiwania. Ogromnym plusem tej sytuacji jest to, że każdy dostarczany zegarek jest zupełnie nowy - nie leżał w magazynie Tissot, ani w centrum logistycznym, dzięki czemu zawsze ma nową baterię, która nie wyczerpie się w najmniej oczekiwanym momencie.

Autor artykułu

Cezary Grudziński- autor artykułu
Cezary GrudzińskiKiedy Cezary pisze o zegarkach, ma na myśli tylko te najbardziej prestiżowe. Jako ekspert w dziedzinie luksusowych czasomierzy, zna każdą markę, która liczy się w świecie zegarmistrzostwa. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem sztucznej inteligencji i matematyki.