Przezenty na Dzień Dziecka 2024
tel. 753 753 300
Kosmiczny zestaw - zegarek Balticus Perun i ręcznie wykonane pióro Makar Tools

Kosmiczny zestaw - zegarek Balticus Perun i ręcznie wykonane pióro Makar Tools

2024-04-30
Polska marka Balticus przygotowała nowy model, który wykracza poza granicę naszej planety. Jego związek z przestrzenią kosmiczną jest widoczny w każdym detalu. Zapraszamy do bliższego przyjrzenia się modelowi Balticus Perun.
Logo polskiej marki Balticus

Balticus i program kosmiczny z Polski

Chociaż Polska nie przychodzi na myśl, gdy dyskusja schodzi na tematy luksusowych zegarków, albo programów kosmicznych, to w naszym kraju stale rozwijają się obie te gałęzie przemysłu. Balticus już od ośmiu lat projektuje i produkuje najwyższej jakości zegarki, które zdobyły grono wiernych fanów nie tylko w kraju, ale również poza jego granicami.

Polski producent zegarków podjął współpracę z gdyńską firmą SpaceForest, której obszarem działań jest właśnie przemysł kosmiczny. Obecnie głównym celem SpaceForest jest stworzenie rakiety suborbitalnej wielokrotnego użytku, która będzie w stanie wynieść w przestrzeń kosmiczną ładunki o masie do 50 kilogramów, takie jak sprzęt badawczy lub eksperymentalny.

SpaceForest Perun - o krok od przestrzeni kosmicznej

Flagowy projekt SpaceForest- rakieta Perun - jest na dobrej drodze, by w ciągu kilku najbliższych lat z fazy eksperymentalnej przejść do “czynnej służby” w badaniu kosmosu w środowisku mikrograwitacji.

Obecnie w Polsce nie ma gotowej technologii, która pozwala wynosić ładunki ponad linię Kármána, czyli umowną granicę między ziemską atmosferą a przestrzenią kosmiczną. Leży ona na wysokości 100 kilometrów nad poziomem morza, chociaż sam Amerykanin węgierskiego pochodzenia określił ją na 83,8 kilometra, ponieważ powyżej tej wysokości atmosfera jest zbyt rozrzedzona, by istniała tam siła nośna kluczowa dla samolotów i śmigłowców. O tej granicy było głośno kilka lat temu, gdy dwie prywatne firmy przeprowadziły pierwsze próbne loty swoich statków kosmicznych. Były to przypominający dwukadłubowy samolot “Virgin Galactic” stworzony przez firmę Richarda Bransona oraz kapsuła napędzana rakietą “Blue Origin” przygotowaną przez firmę kosmiczną utworzoną przez Jeffa Bezosa.

Rakieta Perun
Źródło: https://www.whitemad.pl/wystartuje-z-ustki-polska-rakieta-poleci-w-kosmos/
Obie firmy przeprowadziły pierwsze loty załogowe w podobnym czasie - w lipcu 2021 roku. Pierwszy statek przekroczył pułap 80 kilometrów, zapewniając pasażerom możliwość doświadczenia nieważkości, zaś drugi przekroczył pułap 100 kilometrów nad poziomem morza. Sprawy były szeroko komentowane w mediach, a dyskusja o tym na jakiej wysokości zaczyna się przestrzeń kosmiczna, przez krótki czas była gorącym tematem.
Rakieta polska Meteor-2
Źródło: http://www.samolotypolskie.pl/samoloty/1271/126/IL-Meteor-2

W przeszłości w Polsce prowadzony był program rakiet Meteor, który w 1970 roku z pomocą rakiety Meteor-2 przekroczył granicę przestrzeni kosmicznej. W czasie próby polska rakieta wzniosła się na pułap 90 kilometrów, sprawiając że nasz kraj jako szósty na świecie wyniósł autorski system nośny w kosmos.

Od tego czasu minęły pięćdziesiąt cztery lata, a korzystające z grantów SpaceForest postanowiło stworzyć polską konstrukcję, która sięgnie kosmosu.

Perun to z założenia rakieta suborbitalna - docierająca za wspomnianą umowną linię 100, lecz nie przekraczającą 200 kilometrów nad powierzchnią morza. Taka rakieta ma za zadanie dotrzeć za linię Kármána, przez około 4 minuty przebywać w środowisku mikrograwitacji, zostawić tam wynoszony ładunek, a później wrócić na Ziemię, by bezpiecznie opaść do Morza Bałtyckiego na sterowalnych spadochronach, wyłowiona i ponownie wykorzystana. W zamyśle ludzi ze SpaceForest, każdy Perun ma być wykorzystywany aż pięć razy, co jak na standardy lotów w kosmos jest doskonałym wynikiem.

Perun ma 11,5 metra wysokości, średnicę 45 centymetrów i waży około 970 kilogramów. Używa silnika hybrydowego, który zasilany jest paliwem z wosku parafinowego i utleniacza w postaci ciekłego podtlenku azotu, które razem tworzą ekologiczny materiał pędny.

Jego nazwa odnosi się do słowiańskiego panteonu, w którym Perun odgrywał jedną z najważniejszych ról. Był to bóg gromów, a jego atrybutami były piorun, orzeł, topór i dąb. Kult Peruna był popularny wśród plemion Słowian wschodnich. Nazwanie rakiety, która pokonuje przestworza, niemal sięga gwiazd, a przy okazji robi dużo hałasu imieniem boga grzmotów zdaje się być trafną decyzją.

W ubiegłym roku odbyły się dwa loty testowe Peruna. Jeden osiągnął pułap 22 kilometrów, jednak musiał zostać przerwany w związku z anomaliami. Drugi, z poprawkami wprowadzonymi do algorytmów sterujących, osiągnął pułap 10 kilometrów. Po obu lotach wszystkie części rakiet zostały odzyskane i niedługo ponownie ruszą w przestworza.

Balticus jest partnerem SpaceForest i rakiety Perun, na której widnieje rysunek najbardziej rozpoznawalnego polskiego zegarka - Balticus Gwiezdny Pył.

Balticus - pierwszy polski zegarek kosmiczny

Perun to pierwszy model polskiej marki, który nie został zainspirowany morzem. Balticus ma swoje korzenie na wybrzeżu Bałtyku, a jego poprzednie modele wiązały się z pięknem mórz i oceanów. Nowość powstała jako wyraz zachwytu nad pięknem kosmosu i zachodzących w nim zjawisk. Marka podkreśla, że Perun był najtrudniejszym i najbardziej wymagającym projektem, jakiego podjęła się od początku istnienia.
Balticus Perun inspirowany kosmosem
preorder
Balticus Chrono Moonphase 42mm Limited Edition PERUN
4.790,00 zł
Balticus Chrono Moonphase 42mm Limited EditionPERUN
Edycja specjalna Limited

Prace nad Balticus Perun wystartowały w 2023 roku. Bartosz Knop, twórca marki Balticus, o nowym projekcie i tym czym ma on być powiedział:

„Cel jaki postawiłem sobie oraz moim współpracownikom był prosty, stworzyć zegarek o wyjątkowych walorach estetycznych, najwyższej precyzji wykonania oraz z najlepszej jakości materiałów”.

Elegancki zegarek męski Balticus Perun

Marka przygotowała kilka prototypów, z których każdy kolejny coraz bardziej rozwijał koncepcję, prezentował jeszcze lepiej dopracowane szczegóły i pozwalał sprawdzić czy zegarek jest równie praktyczny jak widowiskowy.

Wystarczy spojrzeć na naprawdę spektakularny efekt końcowy, by wiedzieć, że ta oparta na kolejnych egzemplarzach próbnych metoda, była właściwa.

Balticus Perun - skomplikowany i piękny

Premierowy model Balticus to wyrób luksusowy w każdym calu. Jego koperta, chociaż wierna stylistyce wyznaczonej przez Gwiezdny Pył - najbardziej znany zegarek polskiego producenta - przynosi zupełnie nowe detale. Zegarek posiada też jedyny w swoim rodzaju, grawerowany dekiel, będący wyrazem współpracy ze SpaceForest.

Jednocześnie, Perun jest pierwszym wyrobem Balticus, w którym połączone zostały komplikacje prezentacji aktualnej fazy księżycy i chronografu, umożliwiającego pomiar czasu na żądanie. Jego tarcza łączy kosmiczne materiały z zaawansowanymi pomiarami, prezentowanymi za pomocą aż sześciu wskazówek i dwóch okienek.

We wnętrzu producent wykorzystał najwyższej jakości szwajcarski mechanizm kwarcowy, dostarczony przez jednego z trzech najważniejszych na świecie producentów kalibrów do zegarków naręcznych.

Dekiel w zegarku Balticus Perun PERUNFP
Zegarek Balticus Chrono Moonphase 42mm z Piórem Limited Edition
Dziesięć osób będzie miało okazję kupić Balticus Perunfp w zestawie z ręcznie wykonanym piórem wiecznym Makar Tools. To już kolejny raz, gdy marka zegarkowa zaskakuje nietuzinkową kooperacją, w efekcie której grono klientów obdarzonych najlepszym refleksem, może wejść w posiadanie zestawu daleko wykraczającego poza granice zegarmistrzostwa. Wcześniej taką możliwość dawała klientom specjalna reinterpretacja zegarka Deep Water Limited Edition BAL-DWUB, oferowana z profesjonalną latarką dla nurków.
preorder
Balticus Chrono Moonphase 42mm z Piórem Limited Edition PERUNFPBalticus Chrono Moonphase 42mm z Piórem Limited Edition PERUNFP - hover
11.500,00 zł
Balticus Chrono Moonphase 42mm z Piórem Limited EditionPERUNFP
Edycja specjalna Limited Zestaw

Balticus Perun - dopracowana koperta

Perun Balticus ma znany i lubiany kształt modelu Gwiezdny Pył, w kopercie w rozmiarze 42 milimetrów. Zamykające ją od wierzchu szafirowe szkło otoczone jest przez gładki, wykończony metodą satynowania bezel, który przechodzi w dwunastościenny element, o fasetowanej i polerowanej górnej powierzchni. Tłem dla tych otaczających szkło części jest pionowo szczotkowana, bardzo geometryczna powierzchnia koperty. Krawędzie korpusu zostały sfazowane i wypolerowane, co nadaje całości delikatności i czyni bryłę optycznie mniejszą.
Szkło szafirowe w zegarku Balticus Perun
Duża koronka z wygrawerowanym B w zegarku Balticus Perun

Ponieważ Perun jest modelem wyposażonym w komplikację stopera, to po prawej stronie jego obudowy poza koronką, znalazły się również dwa przyciski pozwalające korzystać z tej komplikacji. Dość duża koronka w kształcie koła zębatego ma polerowany bok i matowy wierzch, sygnowany logo marki - stylizowaną literą “B”. Masywne osłony koronki zaprojektowane są w taki sposób, by ułatwiać odkręcanie, korzystanie i ponowne dokręcanie koronki. Oglądane od góry, czyli tak jak patrzy się na tarczę zegarka, mają kształt bliski trapezom równoramiennym, w efekcie czego między ich ściankami, a koronką jest dużo przestrzeni co czyni bardziej komfortowym regulowanie wskazań.

Unikatowy, bardzo techniczny fason mają przyciski stopera, które umieszczone są w delikatnych wgłębieniach prawego boku koperty. Przygotowanie takiego rozwiązania wymaga nie tylko świetnego i pomysłowego projektu, ale też bardzo zaawansowanych technik obróbki stali. Poszczególne ścianki przycisków i zagłębienia są polerowane i satynowane. W wielu uznanych szwajcarskich zegarkach trudno szukać takiego poziomu wykończenia jak w polskim Balticusie!

Od spodu kopertę zamyka pięknie zdobiony dekiel. W jego centrum znalazł się medalion, na którym wykonany został relief przedstawiający Rakietę Perun sięgającą gwiazd. Matowienie tła osiągnięto przez nadanie mu ziarnistej faktury. Z kolei rakieta i różnej wielkości gwiazdki, wystające ponad matową powierzchnię, zostały bardzo precyzyjnie wypolerowane. Dekiel, podobnie jak koronka, jest zakręcany, dzięki czemu koperta jest bardziej szczelna.
Elegancki dekiel w zegarku Balticus Perun PERUNFP
Gerald Genta
Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/G%C3%A9rald_Genta
Producent przyznaje, że Perun inspirowany jest klasycznymi projektami designera, pana Geralda Genty. I tak jak modele, które zaprojektował Szwajcar, tak i Perun jest zegarkiem ze zintegrowaną bransoletą. Sprawia to, że chociaż koperta ma dużą średnicę, wynoszącą 42 milimetry, to doskonale leży na nadgarstku, gdyż nie ma klasycznych uszu, w których mocowany jest pasek lub bransoleta. Elementem charakterystycznym projektu Perun, a także Gwiezdny Pył, jest polerowane ostatnie ogniwo bransoletki w kształcie litery “T”, głęboko wchodzące w ścięty pod ostrym kątem bok koperty.

Sama bransoleta jest na końcach tej samej szerokości co koperta i stopniowo zwęża się, aż do wygodnego w użyciu zapięcia, sygnowanego logo firmy. Ogniwa składają się z trzech rzędów - zewnętrzne zdobią pionowe szczotkowania, a centralny jest wykończony na wysoki połysk. Wypolerowany jest również bok ogniw.

Zapinany w jednym kierunku zamek jest wygodny i pewnie mocuje zegarek na nadgarstku. Do koperty bransoleta jest mocowana za pomocą teleskopów typu Quick Release, które umożliwiają łatwe i szybkie zdemontowanie jej i zastąpienie oryginalnym paskiem Balticus. Zarówno do zdjęcia, jak i założenia paska lub bransolety, nie są potrzebne żadne narzędzia.

Polerowana bransoleta w zegarku Balticus Perun PERUNFP
Zegarek Balticus Chrono Moonphase PERUN wykonany ze stali szlachetnej

Koperta zegarka Perun, jak przystało na wyrób firmy związanej z morzem, jest wodoszczelna do 200 metrów. Taka wodoodporność pozwala wykorzystywać ją w czasie uprawiania sportów wodnych, a nawet amatorskiego nurkowania. Ważne jest, by zawsze przed wejściem do wody sprawdzić, czy koronka została dokręcona do końca.

Stal szlachetna użyta do produkcji czasomierza, jest odporna na korozję, łatwa w utrzymaniu w czystości i hipoalergiczna. Kontakt z wodą słodką i słoną nie sprawi, że zegarek zacznie rdzewieć. Można go łatwo wyczyścić za pomocą ciepłej wody z delikatnym detergentem, na przykład mydłem. Stop jest hipoalergiczny, bo chociaż zawiera śladowe ilości mogącego powodować uczulenie niklu, to proces uwalniania tego pierwiastka ze stopu jest tak wolny, że nie powinien stanowić problemu dla osób mierzących się z alergią.

preorder
Balticus Chrono Moonphase 42mm z Piórem Limited Edition PERUNFPBalticus Chrono Moonphase 42mm z Piórem Limited Edition PERUNFP - hover
11.500,00 zł
Balticus Chrono Moonphase 42mm z Piórem Limited EditionPERUNFP
Edycja specjalna Limited Zestaw
preorder
Balticus Chrono Moonphase 42mm Limited Edition PERUN
4.790,00 zł
Balticus Chrono Moonphase 42mm Limited EditionPERUN
Edycja specjalna Limited

Perun i meteoryt - niepowtarzalne tarcze

Wielokrotnie, w ciągu ośmiu lat istnienia marki, w jej topowych wyrobach, wykorzystywany był metal pochodzący z meteorytów, które po setkach tysięcy lat przemierzania przestrzeni kosmicznej, spadły na Ziemię. Warto wiedzieć, że nie wszystkie kosmiczne skały, które zostają złapane przez pole grawitacyjne Ziemi, docierają do jej powierzchni. Spośród tych, które nie spłonęły w atmosferze naszej planety, mniej niż pięć procent składa się ze skał i żelaza. Podróżujący w kosmosie metal jest bogaty w kamacyt i taenit, które na jego powierzchni tworzą fantazyjne wzory, znane jako Figury Widmanstättena. To one sprawiają, że każdy kawałek metalu wydobytego z meteorytów, jest unikatowy.

W przypadku zegarków oznacza to, że każdy egzemplarz modelu z tarczą z meteorytu jest zupełnie inny i niepowtarzalny!

Unikatowa tarcza w zegarku Balticus Perun z meteorytu
Subtarcze w zegarku Balticus PERUN

Wszystkie wskazania, a tych Perun oferuje wiele, przedstawione są w sposób atrakcyjny i czytelny. Trzy centralne wskazówki - godzin, minut i sekund stopera, są długie, srebrne i doskonale widoczne na skrzącym się tle z meteorytu. Strzałka godzinowa i minutowa mają fason obelisków i wypełnione są substancją świecącą w ciemnościach, co pozwala sprawdzać czas również po zmroku.

Z powierzchni tarczy, przez delikatne zagłębienie i antracytowe otoki, wyróżnione zostały dwie subtarcze. Przy godzinie szóstej prezentowane są sekundy czasu bieżącego, a przy godzinie dziesiątej z pomocą dwóch wskazówek godziny i minuty odmierzane przez stoper. Obie subarcze opisane są podwójnie - wewnątrz za pomocą czarnych cyfr i kreseczek symbolizujących każde pięć sekund/minut w przypadku stopera godziny oraz białymi kreseczkami i cyframi na otoku, co odnosi się do pojedynczych sekund i minut.

Tuż obok godziny czwartej znalazło się otoczone antracytową ramką okienko datownika. Polski producent dopracował ten element, czyniąc go doskonale czytelnym i perfekcyjnie wkomponowanym w tarczę. Czytelność zapewnia biała czcionka, którą prezentowane są numery dni miesiąca i jej czarne tło. Z kolei antracytowa ramka wychodząca bezpośrednio z otoku na krawędzi tarczy sprawia, że okienko datownika jest integralną częścią tarczy i nie wyróżnia się ze wspaniale skomponowanej przestrzeni pod szafirowym szkłem.
Datownik w zegarku Balticus Perun PERUNFP
Funkcja faz księżyca w zegarku Balticus Perun PERUNFP
Najważniejszym, z punktu widzenia kosmicznego zegarka, wskazaniem jest umieszczona przy godzinie drugiej prezentacja faz księżyca. Na niebieskim tle producent umieścił srebrny księżyc i gwiazdki, które każdego dnia przesuwają się odrobinę w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, aby pokazać aktualny wiek ziemskiego satelity. Prezentacja kalendarza księżycowego, składającego się z trwających 29,5 dnia miesięcy, jest jedną z klasycznych i znanych od setek lat komplikacji mechanizmów zegarowych, a później też tych do zegarków kieszonkowych i naręcznych. Zastosowany w modelu Perun kaliber jest tak dokładny, że kalendarz księżycowy nie wymaga korekty przez 2,5 roku.
Zewnętrzna krawędź tarczy to antracytowy ring, na który naniesiona została biała i doskonale czytelna skala minut/sekund. Jest to detal bardzo ważny w zegarku związanym z kosmosem - historia misji Apollo 13 pokazuje, że nawet w kosmosie pozornie proste urządzenie, jakim w porównaniu do rakiety kosmicznej jest zegarek ze stoperem, może być na wagę złota. Astronauci podczas tej misji stanęli oko w oko ze śmiercią, a ich bezpieczny powrót na Ziemię zależał od precyzyjnego manewru, wymagającego użycia silników przez dokładnie 14 sekund. Jeśli manewr trwałby zbyt krótko lub zbyt długo, mężczyźni zginęliby przy wejściu w atmosferę. Dzięki czytelnemu zegarkowi ze stoperem, mogli wykonać właściwy manewr i bezpiecznie wrócić do domów.
Apollo 13
Źródło: https://www.nasa.gov/missions/apollo/apollo-13-the-successful-failure/
Zegarek Balticus Chrono Moonphase 42mm ze stoperem
Tarczę otacza umieszczona pod kątem flansza opisana skalą tachymetru, dzięki czemu korzystając z wbudowanego w mechanizm stopera, można łatwo sprawdzić prędkość poruszania się, na przykład samolotu albo samochodu na dystansie jednego kilometra. Skala pozwala też zmierzyć jak dużo operacji da się wykonać w ciągu godziny lub jak wydajna jest produkcja. Jeśli za pomocą stopera zmierzy się, że wykonanie jakiejś czynności lub wyprodukowanie jednego egzemplarza trwa 20 sekund, to wskazówka sekundnika stopera zatrzyma się przy punkcie “180” informując, że w ciągu godziny ukończonych może zostać 180 czynności lub sztuk produktu.
preorder
Balticus Chrono Moonphase 42mm z Piórem Limited Edition PERUNFPBalticus Chrono Moonphase 42mm z Piórem Limited Edition PERUNFP - hover
11.500,00 zł
Balticus Chrono Moonphase 42mm z Piórem Limited EditionPERUNFP
Edycja specjalna Limited Zestaw
preorder
Balticus Chrono Moonphase 42mm Limited Edition PERUN
4.790,00 zł
Balticus Chrono Moonphase 42mm Limited EditionPERUN
Edycja specjalna Limited

Fazy księżyca - o czym tak naprawdę informują?

Wskazanie faz księżyca lub miesiąca synodycznego, to jedna z najpiękniejszych komplikacji jakie można spotkać w zegarkach naręcznych. Producenci starają się nadać jej unikatowy charakter, dzięki czemu właściciele zegarków mogą cieszyć oczy prawdziwie zjawiskowymi pomysłami na to, jak w niewielkim okienku pokazać księżyc i gwiazdy nocnego nieba. Nie inaczej było w przypadku zegarka Balticus Perun, który zaprojektowany jest z niebywałą wręcz atencją do detali. Jednak co tak naprawdę jest prezentowane w okienku przy godzinie drugiej?
Fazy księżyca
Fazy księżyca w zegarku Balticus Perun

Obracający się w okienku dysk informuje o postępie miesiąca synodycznego, czyli czasu między kolejnymi nowiami Księżyca. Nowiem określa się sytuację, w której ziemski satelita znajduje się między Ziemią, a Słońcem. W koniunkcji ze Słońcem, tak nazywa się ten układ ciał niebieskich, z powierzchni Ziemi Księżyc nie jest widoczny gołym okiem, ponieważ zwrócona w stronę obserwatora powierzchnia Srebrnego Globu jest zacieniona.

Na zegarku Księżyc porusza się zgodnie z ruchem wskazówek zegara i w ciągu 29,5 dnia przemierza całą powierzchnię widoczną przez wycięcie w tarczy - od nowiu, przez pierwszą kwadrę, pełnię, ostatnią kwadrę, aż po kolejny nów.

To widowiskowe wskazanie nie jest dziś tak ważne jak było w przeszłości - w wielu kulturach stosowano kalendarze księżycowe, a buddyści poszczą w czasie nowiu i pełni.

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by mieć je zawsze przy sobie i w pędzie codzienności od czasu do czasu zerknąć na tarczę zegarka Balticus Perun i przypomnieć sobie, jak wspaniałym i zachwycającym widokiem potrafi być czyste, nocne niebo.

Wskazanie faz księżyca, zarówno w zegarku mechanicznym, jak i kwarcowym, jest wymagające i wymusza zastosowania wielu dodatkowych elementów w mechanizmie. To sprawia, że zegarki z kalendarzem księżycowym są sporo droższe od tych, pozbawionych tego wskazania. Jednocześnie jest to jedna z bardziej wyszukanych i pięknych stylistycznie komplikacji, która jeśli zrealizowana jest w sposób interesujący, czyni zegarek luksusowym i wyszukanym stylistycznie.

Fazy księżyca
Mechanizm ETA G10.962EO w zegarku Balticus Perun

Serce Peruna - szwajcarski kaliber od ETA

W tym naprawdę wyjątkowym modelu, Balticus wykorzystał mechanizm Swiss Made od firmy ETA, będącej jednym z trzech największych producentów mechanizmów zegarkowych na świecie!

Kwarcowy kaliber ETA G10.962EO to konstrukcja nowoczesna i pełna zaawansowanych rozwiązań. Na tarczy prezentuje godziny, minuty, sekundy - przy godzinie szóstej, dzień miesiąca i aktualną fazę księżyca.

Mechanizm pozwala również zmierzyć czas trwania obserwowanego wydarzenia, które nie jest dłuższe niż 11 godzin, 59 minut i 59 sekund. Dodatkowo, pomiar można zatrzymać i w razie potrzeby wznowić. Może się to przydać na przykład jeśli trenujemy biegi - startując uruchamiamy stoper, a jeśli zatrzymamy się przy sklepie, aby kupić wodę, możemy zatrzymać pomiar i wznowić, gdy znów ruszymy biegiem.

Kaliber posiada 4 kamienie łożyskujące i może działać nawet przez 38 miesięcy bez potrzeby wymiany baterii. Wszystkie funkcje mechanizmu reguluje się za pomocą koronki i dwóch przycisków - start/stop przy godzinie drugiej i reset przy godzinie czwartej.

preorder
Balticus Chrono Moonphase 42mm z Piórem Limited Edition PERUNFPBalticus Chrono Moonphase 42mm z Piórem Limited Edition PERUNFP - hover
11.500,00 zł
Balticus Chrono Moonphase 42mm z Piórem Limited EditionPERUNFP
Edycja specjalna Limited Zestaw
preorder
Balticus Chrono Moonphase 42mm Limited Edition PERUN
4.790,00 zł
Balticus Chrono Moonphase 42mm Limited EditionPERUN
Edycja specjalna Limited

Balticus Perun - edycja limitowana

Do tego, że zegarki Balticus są limitowane, producent zdążył już przyzwyczaić. Nie inaczej jest w przypadku modelu Perun z tarczą z meteorytu. Powstanie jedynie 200 sztuk tego modelu, a każda z nich zostanie oznaczona na deklu indywidualnym numerem seryjnym, zapisywanym w formacie xxx/200.

Chociaż dwieście egzemplarzy może wydawać się dużą pulą limitacji, to w zegarkowej rzeczywistości oznacza, że Perun będzie bardzo rzadki. Dodatkowo, Balticus sprzedaje swoje zegarki także na rynkach zagranicznych, więc część “nakładu” pojedzie w świat, czyniąc szansę na spotkanie dwóch egzemplarzy w jednym budynku na terenie Polski, jeszcze mniejszą.

Pierwszych 10 egzemplarzy zostanie sprzedanych w naprawdę unikatowych zestawach, składających się z zegarka Perun i jedynego w swoim rodzaju pióra wiecznego, wykonanego w zakładzie Makar Tools.

Balticus PERUN w zestawie z ręcznie robionym piórem
Noże marki Makar Tools

Makar Tools - unikatowe przedmioty z olsztyńskiej manufaktury

Przy tworzeniu dziesięciu zestawów z najniższymi numerami seryjnymi modelu Perun, Balticus współpracował z manufakturą Makar Tools. To niewielka, wywodząca się z Olsztyna firma, której wyroby z metalu stały się słynne na całym świecie. Makar Tools specjalizuje się w wykonywaniu noży, piór, długopisów i innych “gadżetów”, między innymi z tytanu, a także renowacji noży. Wśród gadżetów znaleźć można na przykład tytanowe wkrętaki, które mogą posłużyć do skracania zegarkowych bransolet.

Kompletem do zegarków Perun są wykonane ręcznie z tytanu pióra wieczne. Mają one smukły, kojarzący się z rakietą lub cygarem kształt i pełne są unikalnych detali.

Na szczycie zakręcanej skuwki znalazł się barwiony termicznie spinner - “czubek” skuwki obraca się na ceramicznych łożyskach, podobnie jak popularne przed kilkoma laty zabawki. Jeśli spojrzy się na ten niebieski element od góry, to zobaczyć można koronkę zegarka Balticus z wygrawerowanym logo w postaci litery “B”.

Z kolei koniec korpusu pióra powstał na wzór silnika rakietowego. Wgłębienie, które otacza kolejny barwiony termicznie na niebiesko element, wypełnione zostało substancją świecącą Super-LumiNova, by jeszcze bardziej przypominać silnik rakiety Perun. Na korpusie znalazł się jeszcze jeden niebieski element - rollstop. Ta specjalna wypustka chroni pióro przed stoczeniem się z biurka i uszkodzeniem stalówki.

W miejscu, gdzie na korpus nakręca się skuwka tytan został wypolerowany, a na powstałym błyszczącym pierścieniu wygrawerowane zostało logo Balticusa.

Tytanowe pióro dołączane do zegarka Balticus Perun
preorder
Balticus Chrono Moonphase 42mm z Piórem Limited Edition PERUNFPBalticus Chrono Moonphase 42mm z Piórem Limited Edition PERUNFP - hover
11.500,00 zł
Balticus Chrono Moonphase 42mm z Piórem Limited EditionPERUNFP
Edycja specjalna Limited Zestaw
Wyjątkowe tytanowe pióro dołączane do zegarka Balticus Perun

Uchwyt, czyli część którą łapie się palcami, by pisać, skrywa system napełniania i został wykończony metodą młotkowania. Dzięki temu każde z dziesięciu piór będzie zupełnie inne, ponieważ młotkując metalowy element ręcznie, artysta nie jest w stanie powtórzyć uzyskanego wzoru. Taka “pogięta” powierzchnia zapewnia nie tylko niepowtarzalny wygląd, ale też pewny chwyt, co jest ważne w pisaniu piórem.

Podobną technikę spotkać można było w limitowanych do kilkudziesięciu sztuk zegarkach Casio G-Shock MR-G, przygotowanych na przykład z okazji rocznicy istnienia marki.

Niebiesko-fioletową, tytanową stalówkę zdobią grawerunki - logo firmy Makar, jej nazwa oraz adnotacja o tym, z jakiego powstała materiału. Głębiej zastosowany został ebonitowy pływak, będący odwołaniem do tradycji tworzenia piór i kontrastujący z nowoczesną stalówką (klasycznie stalówki piór wiecznych wykonywane były ze złota czternasto lub osiemnastokaratowego lub stali). Takie pływaki można znaleźć nawet w najbardziej klasycznych wyrobach włoskich i niemieckich producentów.

Większość wyrobów Makar Tools to przedmioty tworzone na indywidualne zamówienia, a ich ceny pozostają tajemnicą. Jednak, aby zaspokoić państwa ciekawość, informujemy że najprostsze pióra Makar, wykorzystujące stalówki niemieckiej firmy Bock, to wydatek ponad 2200 złotych. Oznacza to, że pióro towarzyszące zegarkowi Perun, gdyby można było je kupić, byłoby o wiele droższe.

Grawerunek na piórze dołączanym do zegarka Balticus Perun
Zegarek Balticus Perun limitowana edycja

Balticus Perun - dla kogo?

To, że Balticus Perun jest zegarkiem wyjątkowym, stworzonym z uwagą i niezwykłą starannością, widać już przy pierwszym spotkaniu. Jednak czy jest to zegarek dla każdego?

To wyrób wykonany z najlepszych materiałów - meteorytu, szkła szafirowego i stali szlachetnej, który łączy w sobie cechy modelu eleganckiego, sportowego i typowo użytkowego.

Elegancji nadają mu unikalna tarcza z meteorytu, która w każdym z dwustu egzemplarzy będzie inna oraz gustownie zrealizowane wskazanie aktualnej fazy Księżyca, które przez dekady kojarzone było z najbardziej eleganckimi zegarkami w złotych kopertach. Jest to też model ściśle limitowany, który trudno będzie zobaczyć na żywo. Nie ma bardziej luksusowych i eleganckich przedmiotów niż te naprawdę rzadkie.

Sportowy charakter wynika z kształtu koperty oraz pieczołowicie wykończonej, zintegrowanej bransolety. Takie zegarki - sportowe ze zintegrowaną bransoletą - powstały w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, a tworzyły je największe Domy Zegarmistrzostwa. Miały one być luksusowe, wyglądać świetnie przy sportowym stroju, a dodatkowo nadawać się do używania podczas aktywności nad wodą, na przykład żeglowania.
Zegarek Balticus Chrono Moonphase 42mm z Piórem Limited Edition do żeglarstwa
wodoszczelny zegarek Balticus PERUN

W kwestiach typowo użytkowych Perun może pochwalić się wysoką wodoszczelnością do 200 metrów, która pozwala używać go nawet podczas amatorskiego nurkowania oraz niezwykle dokładnym mechanizmem, który umożliwia właścicielowi nie tylko odczytanie precyzyjnej godziny, ale też pomiar czasu na żądanie.

Skoro Balticus Perun jest tak uniwersalny, to trafi w gusta wielu Klientów o bardzo różnych charakterach i oczekiwaniach.

Przede wszystkim jest to przedmiot kolekcjonerski, oferowany przez dynamiczną polską firmę, którą doceniają znawcy zegarków zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Warto włączyć taki zegarek do swojej kolekcji, ponieważ może on być ciekawym punktem wyjścia do rozmowy w czasie firmowych wyjazdów, konferencji branżowych czy small talku w czasie szkoleń. Bardzo możliwe, że w przyszłości jego wartość wzrośnie - to pierwszy model Balticus, w którym połączone zostały tarcza z meteorytu, chronograf i kalendarz księżycowy. W świecie zegarków, podobnie jak w świecie samochodów, pierwsze edycje danego modelu zawsze są przedmiotami kolekcjonerskimi.
Zegarek Balticus Chrono Moonphase 42mm z piórem Limited Edition z kalendarzem księżycowym
preorder
Balticus Chrono Moonphase 42mm z Piórem Limited Edition PERUNFPBalticus Chrono Moonphase 42mm z Piórem Limited Edition PERUNFP - hover
11.500,00 zł
Balticus Chrono Moonphase 42mm z Piórem Limited EditionPERUNFP
Edycja specjalna Limited Zestaw
preorder
Balticus Chrono Moonphase 42mm Limited Edition PERUN
4.790,00 zł
Balticus Chrono Moonphase 42mm Limited EditionPERUN
Edycja specjalna Limited
Zegarek Balticus Perun z piórem na prezent

Modele z numerami od pierwszego do dziesiątego, czyli te sprzedawane w zestawach z ręcznie wykonanym piórem Makar Tools, to gratka dla kolekcjonerów artykułów piśmienniczych. Oszałamiająca jakość wyrobów z olsztyńskiej manufaktury zjednała jej miłośników na całym świecie - przedmioty tej firmy pojechały już do Klientów w najdalszych zakątkach świata.

Taki zestaw jest wspaniałym pomysłem na prezent, na przykład z okazji okrągłych urodzin, ważnego jubileuszu pracy lub rocznicy założenia przedsiębiorstwa.

Peruna docenią eleganccy mężczyźni, którzy po godzinach lubią założyć coś mniej formalnego i spotkać się ze znajomymi, na przykład na polu golfowym. Klasyczna i piękna tarcza będzie doskonale wyglądała pod mankietem koszuli, a prezentująca się nowocześnie koperta i bransoleta będą pasować do swobodniejszego stroju.

Sportowe cechy docenią wszyscy, którzy każdy wolny czas spędzają aktywnie. Nie ważne czy “na żaglach” czy może na wyprawach outdoorowych, Perun sprosta każdemu wyzwaniu.

Również Klienci szukający zegarków skomplikowanych powinni uważnie przyjrzeć się Balticusowi. Jego kwarcowy mechanizm jest bardzo precyzyjny i wskazuje wiele przydatnych informacji.

Tak samo miłośnicy kosmosu i wyścigu kosmicznego mogą być zainteresowani Perunem, który jest pierwszym polskim “spacewatch’em”.

Jest to też idealna propozycja dla panów, którzy chcieliby kupić swój pierwszy luksusowy zegarek, który poza świetnym wyglądem opowiada też ciekawą historię, a Balticus Perun z pewnością jest takim wyrobem.

Zegarek Balticus Perun dla mężczyzn

Balticus w ZEGAREK.NET

Jesteśmy partnerem polskiej marki Balticus od wielu lat, dlatego mamy możliwość zaoferowania Państwu modeli Perun w standardowej wersji. Dodatkowo, za naszym pośrednictwem możecie Państwo zamówić jeden (a być może i więcej) z 10 ściśle limitowanych zestawów składających się z zegarka i ręcznie wykonanego, tytanowego pióra wiecznego. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani nabyciem efektów kooperacji Balticus i Makar Tools, zapraszamy do kontaktu z naszym biurem obsługi Klienta. Nasi konsultanci sprawdzą dostępność zestawów i to jakie numery seryjne zegarka są osiągalne. Biuro jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 16:00, a bezpośredni numer telefonu to +48 753 753 300.
Wszystkie zegarki Balticus sprzedane w sklepie internetowym ZEGAREK.NET są oczywiście wyrobami oryginalnymi, nowymi i objętymi dwuletnią gwarancją producenta. Zapewniamy, że każdy z tych wyjątkowych czasomierzy dostarczymy do Państwa domu, biura lub wybranego paczkomatu w oryginalnym opakowaniu, z kompletem dokumentów i akcesoriów, jeśli takie wchodzą w skład zestawu.

Odkryj pozostałe zegarki męskie marki Balticus:

Autor artykułu

Cezary Grudziński- autor artykułu
Cezary GrudzińskiKiedy Cezary pisze o zegarkach, ma na myśli tylko te najbardziej prestiżowe. Jako ekspert w dziedzinie luksusowych czasomierzy, zna każdą markę, która liczy się w świecie zegarmistrzostwa. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem sztucznej inteligencji i matematyki.