Finał letniej wyprzedaży
tel. 753 753 300
Historia marki Balticus

Historia marki Balticus

2023-09-04
Balticus to jedna z najdłużej działających polskich marek zegarkowych. Jej bogata oferta kierowana jest do Klientów, którzy chcą posiadać przedmioty o wysokiej jakości i wyjątkowej stylistyce. Warto bliżej poznać historię, która ukształtowała zegarki Balticus.
Bartosz Knopp założyciel marki Balticus

Polskie zegarki Balticus - początki

Twórcą firmy jest Bartosz Knopp, który przez lata był związany z przetwórstwem ryb i produkcją konserw. Karierę zaczął w Polsce, później przeniósł się do Islandii, gdzie kierował polsko-islandzką spółką.

To właśnie w Islandii Bartosz podjął decyzję o kompletnej odmianie swojego życia i podjęciu się wyzwania stworzenia własnej marki zegarkowej. Jednym z powodów podjęcia takiej decyzji było poznanie oferty JS Watch Reykjavik Co., czyli jedynego islandzkiego producenta zegarków.

Sama nazwa Balticus jest wyrazem miłości do Morza Bałtyckiego, nad którym wychowywał się i pracował twórca marki.

Balticus - zegarki od 2015 roku

Pierwsze modele Balticus powstały w 2015 roku. Na początku były to sportowy Grey Seal w lubianej przez kolekcjonerów kopercie z wewnętrznym pierścieniem do nurkowania oraz flagowy model marki, czyli Gwiezdny Pył pierwszej generacji.

Sportowy Balticus Grey Seal posłużył jako baza ściśle limitowanej serii dla polskich kolekcjonerów zegarków. Z kolei w oparciu o Gwiezdny Pył powstał model dla Mustang Klub Polska (grupy miłośników Forda Mustanga). W procesie tworzenia zegarka wziął udział młody projektant - Mateusz Przystał.

Pierwsze zegarki Balticus powstałe w 2015 roku
Zegarek męski Balticus Grey Seal z niebieską tarczą
Dążąc do zapewnienia najwyższej jakości swoich wyrobów, marka produkuje każdy model w krótkich seriach, nie przekraczających 500 sztuk. Właśnie dlatego każdy zegarek Balticus jest limitowany.

Balticus x Mateusz Przystał - wyjątkowe projekty

Mateusz Przystał to urodzony w 1995 roku projektant, który pierwsze kroki stawiał będąc jeszcze nastolatkiem. Jego styl i karierę zdefiniowała współpraca z przemysłem ciężkim. Brał udział w projektowaniu różnych środków lokomocji - tramwaju, wagonu restauracyjnego, kampera i autobusu. Nakreślił też kształty jednej ze stołecznych stacji benzynowych.

W swojej pracy kieruje się maksymą Im mniej designu, tym więcej designu - dlatego jego projekty są kompletne, a jednocześnie oszczędne, co nadaje im nowoczesnego charakteru.

Mateusz Przystał projektany zegarków Balticus
Powstawanie wytrzymałych zegarków Balticus

Gdzie są produkowane zegarki Balticus?

Podzespoły wytwarzane są u dostawców w Szwajcarii, Chinach i Hongkongu, jednak całe przedsięwzięcie nie mogłoby się udać gdyby nie udział doświadczonego zegarmistrza. Piotr Ogrodowicz, który fachu uczył się od ojca, nie tylko z powodzeniem prowadzi serwis zegarków mechanicznych, ale też zajmuje się finalnym montażem modeli Balticus. Zakład Zegarmistrzostwo Ogrodowicz i syn znajduje się w centrum Gdyni, kilkaset metrów od popularnego Molo Południowego.

Zegarek Balticus Gwiezdny Pył

Dopracowana stylistyka zegarków Balticus Gwiezdny Pył stała się źródłem, jego sukcesu. Koperta o mocnym kształcie, ciekawy pierścień łączący ośmiokąt i okrąg, a także fascynujące tarcze z awenturynu, meteorytu lub młotkowanego metalu spodobały się Klientom. Kolejne wersje, gdy tylko zadebiutują na rynku, są błyskawicznie wyprzedawane. W tej rodzinie oferowano zegarki mechaniczne i kwarcowe, z trzema wskazówkami lub stoperem. Jednym z najbardziej wyjątkowych modeli był Gwiezdny Pył The O, którego wnętrze wypełniono płynem.
Zegarek Balticus Gwiezdny Pył Meteoryt Bikolor damski na bransolecie
Zegarek męski Balticus Greal Seal na czarnym pasku

Zegarek Balticus Grey Seal

Balticus Foka Szara to kolejny doskonale rozpoznawalny model polskiego producenta. Ten sportowy zegarek w stylistyce diver, który wyróżniają dwie koronki - jedna służy do obsługi mechanizmu, a druga do regulacji wewnętrznego pierścienia do nurkowania. Takie koperty zegarka powstały w latach 60 ubiegłego wieku i są uwielbiane przez miłośników stylistyki vintage

Zegarki Balticus Moonfish

Pierwsze polskie zegarki ze stali nierdzewnej 904L powstały w właśnie w firmie Balticus. Zegarek Moonfish, czyli luksusowy model sportowy o smukłej kopercie i wysokiej wodoszczelności, przygotowano w całości z tego trwałego i odpornego na korozję stopu. Z niego produkowane są zegarki Rolex i Ball. Zegarek Moonfish oferowany jest z różnokolorowymi tarczami, między innymi pomarańczową i zieloną.
Męski zegarek Balticus z pomarańczową tarczą na bransolecie edycja limitowana
Damski zegarek Balticus z różową tarczą na srebrnej bransolecie mesh

Zegarki Balticus New Sky i Sky Viariety

W ofercie można znaleźć też zegarki damskie Balticus. Kolekcje New Sky i Sky Variety dedykowane są kobietom, które preferują wysmakowane dodatki, wykonane z największą starannością.

Balticus New Sky to minimalistyczne zegarki, których tarcze ozdobiono róznokolorową masą perłową. Oferowane są w kolorze srebrnym, złotym i odcieniu różowego złota, a ich tarcze mogą być białe, szare, różowe, niebieskie i granatowe. Dostarczane są w eleganckim, ekologicznym opakowaniu, które zawiera dodatkowy pasek skórzany.

Balticus Sky Variety to luksusowe, powiększone i bardziej sportowe modele. Multifunkcyjne mechanizmy mają sześć wskazówek, które pięknie wypełniają perłowe tarcze. Zegarek może być srebrny, srebrno-złoty lub całkowicie wykończone powłoką w kolorze żółtego i różowego złota.

Balticus: zegarki, współprace i ambasadorowie

Marka zegarkowa to nie tylko wyroby, ale też przyjaciele i ambasadorowie marki oraz współpraca z firmami i uczestnictwo w różnego rodzaju wydarzeniach.

W 2016 roku Balticus został partnerem PGNiG Super Liga - ligi szczypiornistów i szczypiornistek. Najlepsi zawodnicy sezonu - MVP - otrzymują polski zegarek Balticus. W 2022 roku umowa została przedłużona.

Balticus stworzył także specjalną, krótką serię zegarków dla najwierniejszych fanów zespołu piłkarskiego Wisła Kraków.

Zegarek Blticus Wisła Kraków
Źródło: https://www.wisla.krakow.pl/aktualnosci/aktualnosci/nowy-zegarek-wisly-krakow
Bartłomiej Kubkowski ambasador marki Balticus

Ambasadorowie marki to:

  • Marcin Oleksy - zawodnik Amp Futbolu, piłki nożnej uprawianej przez osoby po amputacji kończyny, któremu przyznana została nagroda za najpiękniejszego gola 2022 roku w plebiscycie FIFA;
  • Bartłomiej Kubkowski - pływak, którego celem jest przepłynięcie wpław przez Morze Bałtyckie, czyli pokonanie około 170 kilometrów w ciągu 60 godzin. Do tej pory Bartłomiej podjął 2 próby, jednak burzliwy charakter Bałtyku zmusił go do przerwania;
  • Michał Perl, również pływak, jest aktualnym rekordzistą świata, wpisanym do Księgi Rekordów Guinnessa, w pływaniu lodowym, czyli takim, które odbywa się w wodzie o temperaturze poniżej 5º Celsjusza;
  • Krzysztof Miruć - wzięty architekt i projektant wnętrz, współwłaściciel biura projektowego L AB Architekci. Znany jest z udziału w programie telewizyjnym o metamorfozach domów.

Balticus - świetlana przyszłość polskiej marki

W ciągu zaledwie 5 lat marka stworzona przez Bartosza Knoppa zdążyła zyskać zaufanie Klientów i inwestorów, co zaowocowało powstaniem w lutym 2020 roku spółki akcyjnej Balticus S.A.

Dzięki inwestorom rozwinęła skrzydła wprowadzając do sprzedaży nowe modele jak Balticus Deep Water i Balticus Sternik, a także podjęła współpracę z nowymi Oficjalnymi Sprzedawcami w kraju i na świecie.

Zegarek klasyczny Balticus Deep Water na bransolecie
Wysokiej jakości zegarki Balticus
Dzisiaj, ponad 8 lat od założenia, marka ma jasno sprecyzowany cel: produkowanie wysokiej jakości zegarków, które będą stanowiły konkurencję dla wyrobów globalnych firm. Rosnąca z roku na rok sprzedaż pokazuje, że plany udało się zrealizować, a Klienci coraz częściej sięgają po polskie zegarki.

Zegarki Balticus w ZEGAREK.NET

Sklep internetowy ZEGAREK.NET jest oficjalnym sprzedawcą zegarków Balticus, co gwarantuje Państwu oryginalność zamówionego zegarka, pełne wsparcie posprzedażowe i bezpieczeństwo transakcji.

Pełna oferta zegarków Balticus: