Finał letniej wyprzedaży
tel. 753 753 300
Ambasador Balticusa Bartłomiej Foka Kubkowski na otwartych wodach Bałtyku

Ambasador Balticusa Bartłomiej Foka Kubkowski na otwartych wodach Bałtyku

2023-08-24

Bartłomiej Kubkowski to pochodzący z Mazur sportowiec. Swoją przygodę ze sportem rozpoczął w wieku ośmiu lat, gdy zgłosił się do udziału w sztafecie pływackiej, której brakowało zawodnika, by móc uczestniczyć w rywalizacji międzyszkolnej. W pierwszych zawodach, w jakich wziął udział, jemu i zespołowi udało się wywalczyć drugie miejsce.

W wieku trzynastu lat przeczytał artykuł o pływaku, który wpław przepłynął jezioro Niegocin, czyli trzecie największe jezioro w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Postanowił spróbować swoich sił w pływaniu w otwartych wodach, co okazało się doświadczeniem, które zmieniło jego życie!

Bartłomiej Kubkowski z zegarkiem Balticus z pomarańczową tarczą

W sportowej karierze oprócz pływania trenował też sztuki walki, które pozwoliły mu lepiej poznać siebie i nauczyły samodyscypliny. Przekonał się też o tym, że w każdej, nawet ekstremalnej sytuacji może liczyć i oczekiwać czegokolwiek wyłącznie od siebie. Wielokrotnie przepływał największe jeziora mazurskie, co pozwalało mu sprawdzić się i poczuć wolnym.

Te doświadczenia oraz lata intensywnych treningów doprowadziły go do podjęcia niecodziennego wyzwania - samotnego przepłynięcia Morza Bałtyckiego.

Zegarki Balticus od 2015 roku

Firma Balticus powstała w 2015 roku. Inspiracją do jej stworzenia było piękno Morza Bałtyckiego oraz zainteresowanie klasycznym zegarmistrzostwem. Od samego początku celem twórcy było dostarczenie wyrobów, które będą charakteryzowały się wspaniałym i dopracowanym wzornictwem zapadającym w pamięć Klientów.
Morze Bałtyckie inspiracją do zegarków Balticus
Zegarek Balticus inspirowany Morzem Bałtyckim
Dziś, po ośmiu latach od stworzenia, Balticus oferuje Klientom szereg interesujących modeli, wyróżniających się na tle konkurencji. Każdy zegarek Balticus łączy w sobie ciekawy temat i niespotykane detale, które nadają gotowym wyrobom unikalnego charakteru. Nowoczesny język projektowania, obecny w każdym z czasomierzy, został starannie przygotowany.
Ikony marki, takie jak Balticus Moonfish czy Grey Seal są doskonale rozpoznawalne nie tylko wśród Klientów w Polsce, ale również w odległych zakątkach świata. Obecnie polska firma nie tylko pracuje nad nowymi wzorami lecz jednocześnie rozwija sieć partnerów handlowych na całym świecie.
Zegraek Balticus Moonfish na srebrnej bransolecie z granatową tarczą
Ulubiony zegarek Bartka Kubkowskiego Balticus Moonfish z pomarańczową tarczą

Zegarki Balticus x Bartłomiej Kubkowski

Bartek pierwszy zegarek Balticus kupił na długo przed tym, nim stał się ambasadorem marki, ponieważ spodobała mu się jego stylistyka i możliwość wsparcia polskiej firmy. Zegarek, jak każdy wyrób tej marki, okazał się być nie tylko ładny, ale też solidny i praktyczny.

Z czasem dokupił kolejne modele, które jak sam mówi, bardzo lubi. Najczęściej zakłada modele Balticus Moonfish z pomarańczową tarczą i Grey Seal z tarczą w kolorze zielonym, bo są związane z wodą, która jest żywiołem Bartłomieja.

Gdy producent zegarków odezwał się do Bartka w sprawie potencjalnej współpracy, Foka nie wahał się zostać ambasadorem, ponieważ już wcześniej poznał jakość oferowaną przez Balticusa.

Człowiek vs Bałtyk

Bartłomiej postanowił zostać pierwszym człowiekiem w historii, który wpław przepłynie Bałtyk.

Zadanie wymaga przepłynięcia około 170 kilometrów, a założony czas trwania próby to 60 godzin. W czasie próby sportowiec nie może używać płetw, ani wiosełek pływackich (zakładanych na dłonie). Od momentu startu, aż do osiągnięcia celu nie może też dotknąć łodzi, która przez cały czas płynie obok. W związku z tym, że dotknięcie jednostki wiązałoby się z niezaliczeniem próby, to ekipa musi podawać Foce posiłki z pomocą specjalnego wysięgnika, a całe wydarzenie jest rejestrowane przez kamery.

Oczywiście, spanie w wodzie jest niebezpieczne, dlatego Foka Kubkowski będzie próbował pokonać dystans bez spania.

Bartłomiej Kubkowski vs Bałtyk
Bałtyk nie jest morzem ani ciepłym, latem temperatura wody rzadko przekracza 20 stopni Celsjusza, ani spokojnym. Morze Bałtyckie jest burzliwe, a sztormy potrafią być naprawdę niebezpieczne (w ciągu ostatnich dwudziestu lat na morzu zatonęły 3 promy).
Akcja charytatywna podczas przepływania Bałtyku przez Bartłomieja Kubkowskiego

Foka, Balticus i akcja charytatywna

Pierwszą próbę, do której przygotowywał się przez około rok, ambasador marki Balticus podjął w ubiegłym roku w sierpniu. Wyruszył z Kołobrzegu w poniedziałek 8 sierpnia, kierując się do szwedzkiego Kaseberga.

Warunki na starcie były dobre - morze było spokojne, a woda ciepła (14-17 stopni Celsjusza). Niestety, po ponad dobie warunki zmieniły się, co doprowadziło do tego, że próba została przerwana po niespełna 33 godzinach, w czasie których Kubkowski pokonał około 110 kilometrów. Jego wyczynowi towarzyszyła zbiórka charytatywna.

W 2023 pływak wspierany przez rodzinę, przyjaciół i markę Balticus ponownie wrócił nad Bałtyk. Przygotowanie do tegorocznej próby zaczął niemal od razu po tym, jak w ubiegłym roku natura pokonała jego determinację.

Treningi pływackie, odpowiednia dieta i praca nad kondycją psychiczną sprawiły, że wchodząc do wody 15 sierpnia bieżącego roku w szwedzkim Löderup, Bartek był pewny sukcesu. Niestety i w tym roku natura nie pozwoliła się poskromić. Po 40 godzinach i pokonaniu większości trasy. Ponieważ do polskiego wybrzeża zabrakło jedynie 40 kilometrów, pływak od razu zapowiedział podjęcie kolejnej próby.

Bartłomiej FOKA Kubkowski ambasador marki Balticus przepływający Bałtyk
Bartek Foka Kubkowski

Wodoszczelne modele Balticus

Podczas prób przebycia Bałtyku, Bartłomiej Kubkowski używał komputera pływackiego, mogącego mierzyć specjalistyczne parametry, które mogą mieć wpływ na powodzenie ponad dwudniowego, nieprzerwanego pływania.

Nie wynikało to z faktu, że polskie zegarki Balticus nie przetrwałyby podczas kilkudziesięciogodzinnego pływania w słonej wodzie. Zegarki polskiego producenta radzą sobie doskonale w słonej wodzie, ponieważ powstają z wysokogatunkowej stali szlachetnej 316L i 904L, które są odporne na korozję.

Wiele oferowanych przez markę zegarków jest wodoszczelna do 200, a nawet 300 metrów. Doskonałym przykładem jest Balticus Deep Water, który z powodzeniem został zanurzony przez profesjonalnego nurka Marcina Chochorowskiego na głębokość 100 metrów.

Balticus w ZEGAREK.NET

Sklep internetowy ZEGAREK.NET jest oficjalnym partnerem marki Balticus. Marka produkuje swoje zegarki w krótkich seriach, co nadaje im ekskluzywnego charakteru. W naszej ofercie znajdziecie Państwo wszystkie dostępne aktualnie modele, także te wysoce wodoszczelne jak Gwiezdny Pył, Grey Seal i Deep Water.