Jesienna Wyprzedaż 2024
tel. 753 753 300
NOWOŚĆ od marki Ball  - zegarek stworzony w hołdzie dla Powstania Warszawskiego

NOWOŚĆ od marki Ball - zegarek stworzony w hołdzie dla Powstania Warszawskiego

2024-08-01
W sierpniu 2024 roku minie równo 80 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego - największego wysiłku podjętego przez jakikolwiek ruch oporu w czasie II Wojny Światowej. Z tej okazji, szwajcarski Ball przygotował specjalną edycję zegarka. Zapraszamy do poznania jej z bliska.

Powstanie Warszawskie 1.08.1944

Rozpoczęte 1 sierpnia 1944 roku zbrojne powstanie było próbą wyzwolenia Warszawy spod okupacji prowadzonej przez żołnierzy III Rzeszy. Organizacji powstania podjęła się Armia Krajowa, a jego rozpoczęcie zostało zaplanowane tak, by zbiegło się w czasie z odwrotem wojsk Rzeszy, które wycofywały się przed napierającą ze wschodu Armią Czerwoną. Celem było oswobodzenie miasta nim dotrą do niego żołnierze armii sowieckiej.

Moment rozpoczęcia walk został wyznaczony na godzinę 17:00, którą powstańcy określali kryptonimem “W”, jak Wolność. Zadanie było trudne - do walki przystąpiło około 30 000 żołnierzy Armii Krajowej z Okręgu Warszawskiego, a jedynie 10 procent z nich było uzbrojonych. Stanęli oni do heroicznego boju, w którym przeciwnikiem była najnowocześniejsza armia świata. Rzesza wystawiła do boju około 20 000 wyszkolonych i w pełni uzbrojonych żołnierzy, którzy mieli do dyspozycji zaplecze logistyczne, jednostki pancerne, artylerię i lotnictwo.

Powstanie Warszawskie 1.08.1944
Źródło: www.fotopolis.pl
Symbol Polski Walczącej PW
Źródło: www.sejm.gov.pl

Dowódcy Armii Krajowej planowali, że akcja zbrojna potrwa kilka dni. Oczekiwane posiłki nigdy nie nadeszły, Armia Czerwona zatrzymała się dając Niemcom szansę na przegrupowanie, a 10 września 1944 roku przypuściła atak na praskim brzegu Wisły.

Ostatecznie walki trwały aż 63 dni, do 2 października. Wtedy w Ożarowie podpisano dokument wzywający do zaprzestania działań wojennych w Warszawie. Tydzień później, Reichsführer-SS (marszałek) Heinrich Himmler wystosował rozkaz wzywający Wehrmacht, czyli armię III Rzeszy, do zniszczenia Warszawy. Miał to być przykład dla całej Europy, jakie konsekwencje poniosą narody i miasta występujące przeciw Rzeszy.

W czasie okupacji miasta, rozpoczętej 28 września 1939, na murach i chodnikach zaczęły pojawiać się malowane potajemnie znaki, mające dodawać otuchy mieszkańcom miasta. Od marca 1942 roku na ulicach pojawiały się symbole Polski Walczącej (PW). Charakterystyczny znak będący kotwicą powstał z połączenia liter “P” i “W” i stał się jednym z najważniejszych symboli patriotycznych naszej Ojczyzny.

Skutki Powstania Warszawskiego

Powstanie Warszawskie to nie tylko dramatyczna próba wyzwolenia się spod jarzma najeźdźców, ale przede wszystkim heroizm ludzi, często bardzo młodych, którzy ruszyli do walki gotowi oddać życie za sprawę. Mimo ich wysiłków, Powstanie upadło.

W czasie trwających 63 dni walk poległo około 18 000 Powstańców oraz między 150 000 a 180 000 cywilów. Zniszczono około ¼ zabudowań na lewym brzegu Wisły. Szacuje się, że w krótkim czasie z miasta wysiedlono od pół miliona, do sześciuset pięćdziesięciu tysięcy mieszkańców.

Powstanie Warszawskie było największym wystąpieniem zbrojnym przeciwko hitlerowskiej okupacji Europy. Żołnierze III Rzeszy mieli za wszelką cenę stłumić powstanie, co doprowadziło do licznych zbrodni wojennych.

Chociaż w latach powojennych rozgorzał spór, czy decyzja o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego była zasadna, to nie podlega wątpliwościom fakt, że było to jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w najnowszych dziejach Polski.

Skutki Powstania Warszawskiego 1944
Źródło: www.fotopolis.pl
Pomnik upamiętniający Powstanie Warszawskie

Pamięć Powstania Warszawskiego

Każdego roku w Warszawie organizowane są obchody upamiętniające trud i bohaterstwo młodych ludzi, którzy “poszli do powstania”. Pierwszego sierpnia o godzinie 17:00 w Warszawie i wielu innych miastach przez minutę wyją syreny alarmowe, by uczcić “Godzinę W”.

Pamięć o Powstaniu jest też na stale wpisana w tożsamość Warszawy. Miejsca pamięci rozsiane po całym mieście zdobią kwiaty i znicze, nie tylko w okresie od początku sierpnia, do października.

Niezłomność i gotowość do poświęceń inspirowała młodych ludzi po II Wojnie Światowej i inspiruje też młodzież współcześnie.

Ball Engineer III Warsaw Uprising

Szwajcarska marka Ball przygotowała specjalną, ściśle limitowaną edycję, która upamiętnia 63 dni bohaterskiej walki młodych Polaków przeciwko okupantom.Zegarek Ball Engineer III Warsaw Uprising NM9026C-S40-GYten jest pięknym, pełnym szacunku hołdem, który warto poznać bliżej, by w pełni go docenić.

Projektantom marki Ball udała się niełatwa sztuka - przygotowali model, który przy pierwszy spojrzeniu jedynie zdradza to, że jest wyjątkowy. Dopiero po uważniejszym obejrzeniu można wychwycić wszystkie eleganckie szczegóły, jakie zaprojektowano.

Zegarek na osiemdziesiątą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego to ekskluzywna seria licząca zaledwie 80 egzemplarzy.

Zegarek Ball Engineer III Warsaw Uprising NM9026C-S40-GY
24h
Ball Engineer III Warsaw Uprising NM9026C-S40-GY
11.990,00 zł
Ball Engineer III Warsaw UprisingNM9026C-S40-GY
Edycja specjalna Limited
Zegarek Ball Engineer III Warsaw Uprising NM9026C-S40-GY

Zegarek Ball Engineer III Warsaw Uprising - wyjątkowa tarcza

Tarcza zegarka Engineer III Warsaw Uprising jest szars i ma ziarnistą fakturę. Kolor to upamiętnienie Szarych Szeregów czyli organizacji harcerzy Związku Harcerstwa Polskiego w okresie okupacji niemieckiej. Wydawali oni pisma i broszury, a także nawoływali młodzież do dołączenia do działań przeciwko okupantom. Z kolei jej faktura to nawiązanie do zdjęć przedstawiających zrównaną z ziemią Warszawę po powstaniu - po pięknym mieście, nazywanym “Paryżem Wschodu” - pozostały pola gruzu, gdzieniegdzie przecięte pozostałością ścian kamienic.

Symbol Polski Walczącej, taka sama “kotwica” jaką malowali na chodnikach okupowanego miasta harcerze, znalazła się powyżej indeksu godziny szóstej. Jest ona nakładana, a powstała ze srebrnego wykończonego na wysoki połysk metalu. W 2014 roku Sejm Rzeczypospolitej uchwalił ustawę, wskazującą “kotwicę” jako dobro ogólnonarodowe, które podlega ochronie, jaka należy się historycznej spuściźnie Rzeczypospolitej Polskiej.

Specjalny jest też indeks godziny piątej, czyli “Godziny W”. Tworzą go cztery pałeczki trytowe, ułożone w kształt litery “W”, obleczone czerwonym otokiem. W ciemności, gdy szklane rurki z trytem świecą, litera “W” ma czerwony kolor.

Na czerwono świeci także szklana sztabka obsadzona w miejscu godziny dwunastej. Dziewięć pozostałych indeksów emituje światło barwy białej, czym producent nawiązał do polskich Barw Narodowych.

U góry tarczy znalazło się logo marki Ball z charakterystycznym oznaczeniem “Official RR Standard since 1981”, przypominającym o bogatej historii marki, która dostarczała zegarki dla kolei w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

Indeks godziny piątej w formie litery W w zegarku Ball Engineer III Warsaw Uprising

Ostatnim specjalnym elementem na tarczy nowego zegarka należącego do kolekcji Engineer III jest wskazówka sekundnika. Ma ona kształt znany ze standardowego modelu Engineer III - to znaczy, że jest długa, smukła a jej przeciwwagę zdobi symbol “RR”. W modelu Warsaw Uprising jej grot został pomalowany na czerwono, co wraz z białą rurką z trytem odzwierciedla barwy Flagi Polskiej. Po zmroku, wszystkie trzy wskazówki jarzą się czerwonym światłem.

Miejsce indeksu godziny trzeciej zastąpiło okienko datownika. Między indeksami godzinowymi zaznaczona została skala minutowa, w której każde pięć minut zostało opisanych cyframi arabskimi.

W dolnej części tarczy, po łuku wyznaczonym indeksami godzin ósmej i czwartej, dyskretnie zapisano wszystkie informacje o zegarku - rodzaj pracującego we wnętrzu mechanizmu, szwajcarskie pochodzenie, wodoszczelność oraz informację o wykorzystaniu trytu.

Podświetlenie trytowe w zegarku Ball Warsaw Uprising

Podświetlenie trytowe w zegarku Ball Warsaw Uprising

Ball to czołowy producent zegarków wykorzystujących podświetlenie trytowe. Należy do zaledwie garstki producentów wykorzystujących tę technologię w swoich wyrobach.

Precyzyjnie wykonane i cięte z użyciem wysokoenergetycznych laserów, szklane pojemniki skrywają w sobie jedną z dziesięciu najdroższych substancji - tryt H3 w formie gazowej. Powstają one w szwajcarskiej firmie mb-microtec, która stworzyła i opatentowała tę technologię. Ten izotop wodoru emituje promieniowanie, które dostarcza energii substancji luminescencyjnej, nałożonej na wewnętrzną powierzchnię szklanych rurek i sztabek. Tak przygotowane naczynia mogą świecić nieprzerwanie i bez utraty jasności, przez ponad dziesięć lat. Sprawiają, że zegarki Ball są czytelne w każdych warunkach.

Promieniowanie trytu jest na tyle słabe, że nie wydostaje się poza zegarek. Nieuszkodzony czasomierz wykorzystujący gaz nie stanowi zagrożenia dla człowiek.

W przyszłości, gdy rurki zgasną, będzie można zwrócić się do firmy Ball i wymienić je na nowe, odświeżając zegarek.

Takie rozwiązanie - podświetlenie trytem - wykorzystywane jest na przykład w oznakowaniu awaryjnym budynków użyteczności publicznej i przemysłowych, instrumentach pokładowych samolotów i przyrządach celowniczych broni. Ball stosuje rurki z trytem we wszystkich produkowanych modelach.

24h
Ball Engineer III Warsaw Uprising NM9026C-S40-GY
11.990,00 zł
Ball Engineer III Warsaw UprisingNM9026C-S40-GY
Edycja specjalna Limited

Ball Engineer III Warsaw Uprising - wygodny i elegancki

Przygotowując limitowaną edycję poświęconą pamięci Powstania Warszawskiego, projektanci firmy Ball wybrali klasyczną, okrągłą kopertę w wygodnym i uniwersalnym rozmiarze 40 milimetrów.

Do jej wykonania producent wykorzystał doskonałą stal 904L, która stosowana jest jedynie przez najlepsze firmy produkujące zegarki. Dodatkowa zawartość chromu, molibdenu, miedzi i niklu sprawia, że jest ona odporna na korozję oraz działanie kwasów. Jednocześnie, zawartość niklu jest w niej tak mała, a jego cząsteczki uwalniane powoli, że nie będzie problemem dla osób uczulonych na ten pierwiastek.

Dopełnieniem pięknie zaprojektowanej tarczy jest dekiel zegarka. W tym modelu jest zakręcany, pełny i ozdobiony okolicznościowym medalionem. W centralnej części dekla, na wykończonym matowo polu, zaprezentowany został duży symbol Polski Walczącej. Otoczono go okolicznościowym napisem i datą wybuchu Powstania.

Dekiel zegarka Ball Engineer III Warsaw Uprising  NM9026C-S40-GY
Opatentowana obudowa z kompozytu mu-metalu i węglików spiekanych Ball chroniąca mechanizm przed działaniem magnetyzmu

Na krawędzi dekla, która została wypolerowana, znalazły się dodatkowe informacje o zegarku. Najważniejszą z nich jest numer kolejny, danego egzemplarza, z puli zaledwie 80 sztuk. Pozostałe to nazwa producenta, numery referencyjny i seryjny, oznaczenie podświetlenia trytowego, wodoszczelności i odporność na pola magnetyczne.

We wnętrzu stalowej koperty znajduje się druga, przygotowana z mu-metalu. Ta dodatkowa klatka chroni pracujący w jej wnętrzu mechanizm przed działaniem magnetyzmu. Dzięki temu zegarki Ball Engineer III są odporne na pola magnetyczne o sile do 1000 Gausów. Tak wysoka wartość pozwala nie przejmować się oddziaływaniem komputerów, płyt kuchennych i głośników, nawet tych o dużej mocy. Praca mechanizmu pozostanie niezakłócona, a wskazywany przez niego czas będzie precyzyjny.

Wierzchnie szkło jest szafirowe, co gwarantuje jego doskonałą przejrzystość i ogromna odporność na zarysowania. Ponieważ syntetyczny szafir, tak samo jak naturalny, ma twardość ustępującą tylko diamentowi (9 punktów 10 stopniowej skali Mohsa), to w normalnym życiu bardzo trudno uszkodzić powierzchnię zastosowanego w zegarku szkła.

Wodoszczelność do 10 ATM / 100 metrów czyni z premierowego modelu zegarek gotowy na każdą okazję - sprawdzi się przy koszuli podczas spotkania firmowego, a także podczas wypadu nad jezioro noszony jako dodatek do stroju kąpielowego lub żeglarskiego. Koronka tego modelu jest zakręcana, co chroni ją przed przypadkowym uszkodzeniem podczas uprawiania sportu i zwiększa szczelność obudowy.

szklo-szafirowe-w-zegarku

Wygodna bransoleta w zegarku Ball Powstanie Warszawskie

Limitowany zegarek połączony został z uniwersalną, trzyrzędową bransoletą. Centralne ogniwo jest w niej wypolerowane, zaś dwa boczne wykończono eleganckim matowieniem. Producent zastosował w niej dodatkowe “małe ogniwo” pozwalające lepiej dopasować długość bransolety do obwodu nadgarstka. Do zapinania bransolety służy zapięcie motylkowe ozdobione logotypem marki.

Bransoleta również została przygotowana ze stali szlachetnej 904L.

24h
Ball Engineer III Warsaw Uprising NM9026C-S40-GY
11.990,00 zł
Ball Engineer III Warsaw UprisingNM9026C-S40-GY
Edycja specjalna Limited

Mechanizm automatyczny w zegarku Ball Engineer III

Jak wszystkie wyprodukowane przez szwajcarską markę Ball zegarki, tak i Engineer III poświęcony pamięci Powstania Warszawskiego, skrywa w swoim wnętrzu mechanizm z automatycznym naciągiem.

Kaliber Ball RR1103 prezentuje godziny, minuty, sekundy i datę (numer dnia miesiąca). Wyposażony jest w szybką zmianę daty, stop-sekundę, dokręcanie koronką i automatyczny naciąg sprężyny napędowej. Kaliber pracuje z częstotliwością 4 Hz, dzięki czemu jest niezwykle dokładny. Rezerwa jego naciągu to około 38 godzin.

Zegarmistrzowie zwykli nazywać zegarki mechaniczne “zegarkami z duszą”, ponieważ to czy zegarek spieszył się czy późnił, zależało częściowo od tego jaki temperament miał właściciel. Zegarki osób pełnych energii były zawsze maksymalnie nakręcone, przez co spieszyły, a te należące do stoików pracowały “na oparach”, często opóźniając się. Dziś takie sytuacje nie mają miejsca - mechanizmy zostały udoskonalone, a zegarmistrzowie marki Ball dokładają wszelkich starań, by wyregulować je idealnie. Marka słynie z tego, że nawet jej modele nie certyfikowane jako chronometr, prezentują czas z doskonałą dokładnością.

Mechanizm Ball RR1103
Pudełko do zegarka Zegarek Ball Engineer III Warsaw Uprising NM9026C-S40-GY

Zegarki Ball Engineer III Warsaw Uprising - piękny hołd

Przygotowując zegarek poświęcony pamięci Powstania Warszawskiego i uczestniczących w nim ludzi, dowiodła że poza precyzyjnymi i fantastycznie wykonanymi zegarkami, potrafi przygotować piękne wyroby, w elegancki sposób upamiętniające ważne wydarzenia.

Zegarek Ball Engineer III Warsaw Uprising może zachwycić delikatnymi, a jednocześnie czytelnymi detalami takimi jak kolor tarczy czy barwy podświetlenia trytowego. Jest to wyrób dla eleganckiego mężczyzny, który odczuwa dumę z wydarzeń późnego lata i wczesnej jesieni 1944, gdy młodzi Polacy walczyli o wolność Warszawy. Dzięki dyskretnym detalom, zegarek może być z powodzeniem noszony przy każdej, nawet najbardziej oficjalnej okazji.

Specjalna, limitowana do zaledwie osiemdziesięciu egzemplarzy edycja Engineer III Warsaw Uprising wyceniona została na 11 990 złotych. Wszystkich zainteresowanych zakupem jednego z egzemplarzy lub sprawdzeniem możliwości nabycia konkretnego numeru seryjnego, zapraszamy do kontaktu z naszym Działem Obsługi Klienta. Sprawdzimy dla Państwa możliwości i ustalimy sposób realizacji zamówienia. Jesteśmy do Państwa dyspozycji w dniach roboczych, od godziny 8:00 do 16:00.

Ball w ZEGAREK.NET

Producent oferuje na swoje zegarki rozszerzoną, aż 4 letnią gwarancję. Dodatkowo, każdy kto kupi zegarek Ball u oficjalnego sprzedawcy - takiego jak sklep internetowy ZEGAREK.NET - może do czterech lat dołożyć jeszcze dodatkowy rok, dokonując rejestracji zakupionego egzemplarza na międzynarodowej stronie internetowej producenta.
ball-gwarancja-na-zegarki

Autor artykułu

Cezary Grudziński- autor artykułu
Cezary GrudzińskiKiedy Cezary pisze o zegarkach, ma na myśli tylko te najbardziej prestiżowe. Jako ekspert w dziedzinie luksusowych czasomierzy, zna każdą markę, która liczy się w świecie zegarmistrzostwa. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem sztucznej inteligencji i matematyki.