Wakacyjna Wyprzedaż 2024 na Zegarki
tel. 753 753 300

Arkadiusz Pawełek i Balticus RTW Expedition - podróż dookoła świata

13-10-2021

Na dniach Arkadiusz Pawełek wyruszy w samotniczą podróż dookoła świata. Rejs o nazwie Balticus RTW Expedition odbędzie na zaledwie 5-metrowym jachcie, a żeglarz przez cały czas trwania wyprawy ani razu nie zejdzie na ląd. Jeżeli wszystko się uda, będzie on drugim Polakiem, który w pojedynkę opłynie glob. 


Balticus RTW Expedition, czyli podróż dookoła świata

Choć podróż dookoła świata brzmi fascynująco i rozbudza wyobraźnię, to mało kto ma w sobie tyle pasji do realizacji tak odważnego planu. Pierwszym człowiekiem, który zdecydował się na jednoosobową wyprawę po świecie był Joshua Clocum. Nazywany przez niektórych największym marzycielem XIX wieku, opłynął glob w towarzystwie zabranych ze sobą książek, zatrzymując się co jakiś czas w portach świata. Wielu późniejszych podróżników poszło w ślady Clocum. Niejednokrotnie radykalizowali oni założenia wyprawy, chcąc opłynąć ziemię bez zawijania do portu. Pierwszym takim Polakiem był Henryk Jaskuła, który przemierzył świat  w latach 1979-1980. Stał się on inspiracją dla kolejnych pokoleń podróżników. Podobnego czynu próbowali dokonać Bartłomiej Czarciński, a także Rafał Moszyński. W tym roku na samotniczą podróż dookoła świata szykuje się Arkadiusz Pawełek.

Balticus RTW Expedition podróż dookoła świata Arkadiusza Pawełka

Arkadiusz Pawełek - człowiek, który chce więcej

Arkadiusz Pawełek

Arkadiusza Pawełka nie da się opisać jednym słowem. To żeglarz, nurek, alpinista, podróżnik i pisarz. Jako pierwszy człowiek samotnie opłynął w pontonie przylądek Horn i jako trzeci płynął tym rodzajem łodzi przez Atlantyk. Ponadto jeździł po Sacharze Land Roverem i próbował przejść przez niebezpieczną drogę na Gujanie Francuskiej.  W 2001 roku brał udział w jednych z najtrudniejszych na świecie regatach żeglarskich Sydney-Hobart. W 2010 i 2011 uczestniczył w rajdach samochodowych Budapest-Bamako i Caucasian Challenge. Swoje podróże opisał m.in. w książce Cena Strachu", za którą otrzymał nagrodę im. Leonida Teligi w kategorii Literatura i Sztuka.


Samotna podróż na 5-metrowym jachcie

Arkadiusz Pawełek wyprawę dookoła świata początkowo planował na rok 2020/2021. Pandemia koronawirusa uniemożliwiła jednak realizację tego planu — zamknięte porty i mariny nie dawałyby bowiem szans na ewentualne zawinięcie do nich w przypadku awarii, a także możliwość przekazywania materiałów z podróży. Nowym terminem stała się druga połowa 2021 roku, a dokładnie przełom września/października. Oznacza to, że już na dniach Arkadiusz Pawełek wyruszy w swoją podróż życia!

Samotna podróż na 5-metrowym jachcie


Arkadiusz Pawełek i jego podróż dookoła świata na 5-metrowym jachcie

Na 5-metrowym jachcie zamierza on samotnie przepłynąć dookoła świat — Round The World! Odbywać się to będzie w formule non-stop, czyli bez zawijania do portów. Podróż rozpocznie się i zakończy w Świnoujściu. Trasa prowadzić będzie wokół trzech przylądków: Hornu, Leeuwin oraz Dobrej Nadziei, których jeszcze nikt nie zdołał pokonać na tak małym jachcie. Decyzja o dokładnym przebiegu zostanie podjęta przez Pawełka na wysokości Rio de Janeiro, gdzie zdecyduje czy kierować się będzie szybszą trasą na wschód, czy na zachód. W tym pierwszym przypadku kurs będzie prowadzić przez Przylądek Nadziei, a w drugim przez Horn. 


Śledź wyprawę Balticus RTW Expedition!

Wyprawę Arkadiusza Pawełka we współpracy z marką Balticus będziemy mogli śledzić w Internecie m.in. poprzez wpisy na stronie „Arek Pawełek — Kapitan Przygoda”, czy z krótkich relacji video. Podróżnik zabierze ze sobą specjalny lokalizator z funkcją satelitarnego przesyłania danych. Dzięki przesyłanym przez urządzenie danych będziemy obserwować na mapie pozycję jachtu, pogody, prędkości, przebytej odległości i szacowanej odległości do zakończenia rejsu. Po zakończeniu rejsu planowane jest także powstanie filmu, dokumentującego całą przygodę.

Arkadiusz Pawełek

Blog

Kosmiczny zestaw - zegarek Balticus Perun i ręcznie wykonane pióro Makar Tools

Kosmiczny zestaw - zegarek Balticus Perun i ręcznie wykonane pióro Makar Tools

Odkryj kosmiczny zestaw zegarka Balticus Perun z ręcznie wykonanym piórem Makar Tools - obydwa produkty, które zostały stworzone z niezwykłą dbałością o detale!
Czytaj
Monachijskie targi biżuterii i zegarków Inhorgenta 2024 - będziemy tam!

Monachijskie targi biżuterii i zegarków Inhorgenta 2024 - będziemy tam!

Targi Inhorgenta są jednym z najważniejszych wydarzeń w branży zegarków i biżuterii. Ekipa Zegarek.net jedzie tam, by sprawdzić, czego Klienci mogą oczekiwać od największych producentów zegarków w nadchodzących miesiącach. Sprawdź szczegóły!
Czytaj
Dwa za jeden - niezwykła oferta Black Friday na zegarki Balticus!

Dwa za jeden - niezwykła oferta Black Friday na zegarki Balticus!

Czekasz na okazję, by obdarować kogoś bliskiego? Skorzystaj z okazji Black Friday w Balticus! Do 27 listopada, zakup zegarka Balticus za min. 4490 zł to drugi zegarek z linii New Sky GRATIS - idealny na prezent.
Czytaj
Etui podróżne Balticus x Cosma warte 1199 złotych GRATIS

Etui podróżne Balticus x Cosma warte 1199 złotych GRATIS

Niepowtarzalna okazja tylko dla Klientów zegarków Balticus - zdobądź etui warte 1199 zł zupełnie ZA DARMO. Sprawdź szczegóły oferty!
Czytaj
Historia marki Balticus

Historia marki Balticus

Odkryj historię jednej z polskich marek zegarkowych - Balticus. Jak morze i pasja rybołówstwa stały się inspiracją do stworzenia wyjątkowych czasomierzy?
Czytaj
Ambasador Balticusa Bartłomiej Foka Kubkowski na otwartych wodach Bałtyku

Ambasador Balticusa Bartłomiej Foka Kubkowski na otwartych wodach Bałtyku

Bartłomiej Kubkowski to “gość, który chce przepłynąć Bałtyk”. W jego staraniach wspiera go polska marka Balticus. Zapraszamy do bliższego poznania tej wyjątkowej współpracy!
Czytaj