Zimowa wyprzedaż
<<   POWRÓT13-10-2021

Arkadiusz Pawełek i Balticus RTW Expedition - podróż dookoła świata

Na dniach Arkadiusz Pawełek wyruszy w samotniczą podróż dookoła świata. Rejs o nazwie Balticus RTW Expedition odbędzie na zaledwie 5-metrowym jachcie, a żeglarz przez cały czas trwania wyprawy ani razu nie zejdzie na ląd. Jeżeli wszystko się uda, będzie on drugim Polakiem, który w pojedynkę opłynie glob. 


Balticus RTW Expedition, czyli podróż dookoła świata

Choć podróż dookoła świata brzmi fascynująco i rozbudza wyobraźnię, to mało kto ma w sobie tyle pasji do realizacji tak odważnego planu. Pierwszym człowiekiem, który zdecydował się na jednoosobową wyprawę po świecie był Joshua Clocum. Nazywany przez niektórych największym marzycielem XIX wieku, opłynął glob w towarzystwie zabranych ze sobą książek, zatrzymując się co jakiś czas w portach świata. Wielu późniejszych podróżników poszło w ślady Clocum. Niejednokrotnie radykalizowali oni założenia wyprawy, chcąc opłynąć ziemię bez zawijania do portu. Pierwszym takim Polakiem był Henryk Jaskuła, który przemierzył świat  w latach 1979-1980. Stał się on inspiracją dla kolejnych pokoleń podróżników. Podobnego czynu próbowali dokonać Bartłomiej Czarciński, a także Rafał Moszyński. W tym roku na samotniczą podróż dookoła świata szykuje się Arkadiusz Pawełek.

Balticus RTW Expedition podróż dookoła świata Arkadiusza Pawełka

Arkadiusz Pawełek - człowiek, który chce więcej

Arkadiusz Pawełek

Arkadiusza Pawełka nie da się opisać jednym słowem. To żeglarz, nurek, alpinista, podróżnik i pisarz. Jako pierwszy człowiek samotnie opłynął w pontonie przylądek Horn i jako trzeci płynął tym rodzajem łodzi przez Atlantyk. Ponadto jeździł po Sacharze Land Roverem i próbował przejść przez niebezpieczną drogę na Gujanie Francuskiej.  W 2001 roku brał udział w jednych z najtrudniejszych na świecie regatach żeglarskich Sydney-Hobart. W 2010 i 2011 uczestniczył w rajdach samochodowych Budapest-Bamako i Caucasian Challenge. Swoje podróże opisał m.in. w książce Cena Strachu", za którą otrzymał nagrodę im. Leonida Teligi w kategorii Literatura i Sztuka.


Samotna podróż na 5-metrowym jachcie

Arkadiusz Pawełek wyprawę dookoła świata początkowo planował na rok 2020/2021. Pandemia koronawirusa uniemożliwiła jednak realizację tego planu — zamknięte porty i mariny nie dawałyby bowiem szans na ewentualne zawinięcie do nich w przypadku awarii, a także możliwość przekazywania materiałów z podróży. Nowym terminem stała się druga połowa 2021 roku, a dokładnie przełom września/października. Oznacza to, że już na dniach Arkadiusz Pawełek wyruszy w swoją podróż życia!

Samotna podróż na 5-metrowym jachcie


Arkadiusz Pawełek i jego podróż dookoła świata na 5-metrowym jachcie

Na 5-metrowym jachcie zamierza on samotnie przepłynąć dookoła świat — Round The World! Odbywać się to będzie w formule non-stop, czyli bez zawijania do portów. Podróż rozpocznie się i zakończy w Świnoujściu. Trasa prowadzić będzie wokół trzech przylądków: Hornu, Leeuwin oraz Dobrej Nadziei, których jeszcze nikt nie zdołał pokonać na tak małym jachcie. Decyzja o dokładnym przebiegu zostanie podjęta przez Pawełka na wysokości Rio de Janeiro, gdzie zdecyduje czy kierować się będzie szybszą trasą na wschód, czy na zachód. W tym pierwszym przypadku kurs będzie prowadzić przez Przylądek Nadziei, a w drugim przez Horn. 


Śledź wyprawę Balticus RTW Expedition!

Wyprawę Arkadiusza Pawełka we współpracy z marką Balticus będziemy mogli śledzić w Internecie m.in. poprzez wpisy na stronie „Arek Pawełek — Kapitan Przygoda”, czy z krótkich relacji video. Podróżnik zabierze ze sobą specjalny lokalizator z funkcją satelitarnego przesyłania danych. Dzięki przesyłanym przez urządzenie danych będziemy obserwować na mapie pozycję jachtu, pogody, prędkości, przebytej odległości i szacowanej odległości do zakończenia rejsu. Po zakończeniu rejsu planowane jest także powstanie filmu, dokumentującego całą przygodę.

Arkadiusz Pawełek