Grawerowanie 2024
tel. 753 753 300

Kiedy przestawiamy zegarki na czas zimowy w 2022 roku? Kiedy zmiana czasu z letniego na zimowy?

04-10-2022

Zagadnienie, kiedy przestawiamy zegarki na czas zimowy, powraca każdej jesieni. Chłodne i krótkie wieczory sprawiają, że instynktownie zastanawiamy się, kiedy zmiana czasu. W dzisiejszym artykule przedstawiamy odpowiedź na kluczowe pytanie, a ponadto pochylamy się nad historią zmiany czasu oraz wadami i zaletami całego przedsięwzięcia. 


Kiedy będzie zmiana czasu w 2022 roku?

Każdej jesieni i wiosny pojawia się pytanie - kiedy będzie zmiana czasu? Ponadto niezmiennie do głosu dochodzą też wątpliwości, czy to już ostatnia zmiana czasu i ewentualnie kiedy zmiana czasu się skończy. Na razie nic nie wskazuje na to, aby miały zostać wprowadzone stałe zmiany, które by np. niwelowały podział roku na dwie strefy czasowe.

Zmiana czasu  
Kraje Unii Europejskiej i zmiana czasu

W krajach Unii Europejskiej, to kiedy przestawiamy czas na zimowy i letni, warunkowane jest przez dyrektywę z 2000 roku. Zgodnie z nią w ostatnią niedzielę marca zegary przestawiane są o godzinę do przodu, natomiast w ostatnią niedzielę października o godzinę do tyłu. W zależności od strefy czasowej wskazówki mogą być przesuwane m.in. o 22:00, 00:00 czy 3:00. Łatwo więc obliczyć, że czas letni obowiązuje przez większą część roku.


To, jaki czas zostanie na stałe w Polsce najprawdopodobniej jest zależne od odgórnych ustaleń Unii Europejskiej. Warto jednak dodać, że w Polsce formalnie zmiany czasu są wprowadzane na podstawie rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów. Kiedy przestawiamy zegarki 2022? W nocy z 29 na 30 października cofniemy zegarki z godziny 3:00 na godzinę 2:00. 

Zmiana czasu w 2022 roku

Kiedy przestawiamy czas z letniego na zimowy i czy robimy to w każdym kraju?

Czarny zegarerk męski na pasku

Wiemy już m.in. o tym, czy w 2023 będzie zmiana czasu oraz kiedy przestawiamy zegarki na czas zimowy. Pozostaje jeszcze odpowiedzieć na pytanie, kto nie przestawia czasu? Wbrew pozorom wiele państw postanowiło nie wprowadzać zmian. W tej grupie znalazły się m.in. Indie, Chiny i Japonia, a więc kraje azjatyckie. Ponadto zagadnieniem, kiedy cofamy zegarki, nie przejmują się Islandczycy, Rosjanie i Białorusini.


Czy w Niemczech jest zmiana czasu? Tak, podobnie jak w innych krajach należących do Unii Europejskiej. We wszystkich tych państwach na czas zimowy przechodzi się w ostatnią niedzielę października, natomiast na czas letni w ostatnią niedzielę marca. Szacuje się, że mieszkańcy blisko 70 państw dwa razy w roku zastanawiają się nad tym, kiedy przestawiamy czas. Co ciekawe, nie wszyscy robią to w tym samym terminie.

Zmiana czasu


Kalendarzowa zmiana czasu

Przykładowo USA, Kanada i Meksyk przechodzą na czas zimowy w pierwszą niedzielę listopada, a Brazylia w trzecią niedzielę lutego. Na to, kiedy przestawiamy zegarki, odmienną odpowiedź znaleźli też Australijczycy, którzy czas zimowy rozpoczynają w pierwszą niedzielę kwietnia, a czas letni w pierwszą niedzielę października.


Kiedy jest zmiana czasu i jakie są jej wady oraz zalety?

Wiele osób zastanawiało się przynajmniej raz nad tym, co daje zmiana czasu? Większość z nas wie, kiedy się przestawia zegarki, ale z pewnością przyda się też wiedza dotycząca zalet i wad związanych z tą aktywnością. Już Benjamin Franklin wspominał o tym, że człowiek nie korzysta w pełni ze światła słonecznego. Główną zaletą zmiany czasu jest właśnie fakt, że ludzie mogą lepiej spożytkować słoneczne godziny. Następstwem tego jest również oszczędność energii elektrycznej. 

 Męski zegarek srebrny na bransolecie


Zegarek męski z białą tarczą

Kiedy przestawiamy czas z letniego na zimowy, mamy szansę na wydajniejsze funkcjonowanie. Według specjalistów korzyścią płynącą ze zmiany czasu jest również zwiększenie bezpieczeństwa. Zarówno piesi, jak i kierowcy dłużej posiadają dobrą widoczność. Jednak warto zaznaczyć, że argument ten ma na razie charakter tezy, nie potwierdzonej jeszcze dokładnymi badaniami.


Jest jednak trochę osób, które czekają na moment, kiedy nie będzie zmiany czasu w Polsce. Powodem tego są m.in. trudności wywoływane w związku ze zmianami. Dotyczy to m.in. rozkładów jazdy czy systemów informatycznych. Część osób skarży się także na obniżone samopoczucie i problemy z przystosowaniem się do nowego czasu. Obecnie nie ma więc jednoznacznej opinii stwierdzającej, czy zmiana czasu niesie ze sobą więcej korzyści czy komplikacji.

Zmęczenie wywołane zmianą czasu

Krótka historia dlaczego i kiedy się przestawia zegarki

potrzeba zmiany czasu

O potrzebie zmiany czasu wspominał już Benjamin Franklin. Wzmianka o tym znalazła się w jego artykule w 1784 roku. Amerykański polityk proponował, aby ludzie wcześniej kładli się spać oraz wstawali. Dzięki takiej praktyce mieli pełniej korzystać z dostępu światła słonecznego. Niestety filozof nie określił, kiedy jest zmiana czasu, a w eseju zabrakło konkretów. Dodatkowo humorystyczna wymowa tekstu sprawiła, że nie potraktowano go zbyt poważnie.


Na pierwszą próbę wprowadzenia zmiany czasu trzeba było czekać aż do 1907 roku. Wtedy to William Willett wydał samodzielnie napisaną i sfinansowaną broszurę o nazwie Waste od Daylight. Brytyjczyk ustalił m.in., kiedy zmiana czasu z letniego na zimowy będzie najkorzystniejsza oraz podał argumenty, przemawiające za wprowadzeniem nowego systemu np. obliczył, że dzięki temu w Anglii zaoszczędzonoby na oświetleniu aż 2,5 mln funtów.

Kiedy nastąpiła pierwsza zmiana czasu ?


Kto jako pierwszy przestawił czas ?

Projekt spotkał się ze sporym zainteresowaniem ze strony rządu brytyjskiego, jednak nie udało się uzyskać większości głosów. Tym razem jednak nie musiało minąć wiele czasu, aby jedno z państw zdecydowało się na podobne zmiany. Niemcy przestawili zegarki 30 kwietnia oraz 1 października 1916 roku. Ponieważ nowy system wprowadzono podczas trwania I wojny światowej, zmianom podlegały też sojusznicze Austro-Węgry oraz okupowane przez Niemcy tereny Polski i Bałkanów.


Kolejne na zmianę czasu zdecydowały się Wielka Brytania i USA. W Stanach Zjednoczonych zmiana czasu była wprowadzona ze względu na konieczność oszczędności paliwa. Jednak zasada ta miała obowiązywać tylko podczas trwania wojny. Dopiero w 1966 Kongres Stanów Zjednoczonych uchwalił Uniform Time Act, który zakładał możliwość korzystania z czasu letniego również podczas pokoju. Kiedy zmieniono czas w Polsce? W całym kraju pierwsza zmiana została wprowadzona jednorazowo w 1919 roku. Następnie w okresie od 1946 do 1949 roku oraz od 1957 do 1964 roku. Po 1977 roku obowiązuje stała zmiana czasu w Polsce.

Wprowadzenie zmian czasu


Sprawdź, jak zmienić czas w zegarku kwarcowym