Jesienna Wyprzedaż 2024
tel. 753 753 300
Jakie zegarki były w filmie Oppenheimer? Sprawdź i poznaj nasze propozycje odpowiedników z artykułu

Jakie zegarki były w filmie Oppenheimer? Sprawdź i poznaj nasze propozycje odpowiedników z artykułu

2023-08-02
Przyglądając się rekwizytom wykorzystanym w filmie Oppenheimer, można zobaczyć, że dobrano je z największą starannością, tak by oddać ducha epoki, w której rozgrywa się akcja. Opowiemy dokładniej o zegarkach z filmu i podpowiemy jakie dostępne w Polsce modele mogą je zastąpić.
Jakie zegarki pojawiły się w filmie Oppenheimer

O czym jest film Oppenheimer?

Najnowszy film Christophera Nolana opowiada o J. Robercie Oppenheimerze - jednym z najlepiej znanych współczesnych naukowców. Amerykański fizyk jest uznawany za ojca bomby atomowej. Kierował amerykańskim projektem Manhattan, którego zrealizowanym z powodzeniem celem, była konstrukcja broni jądrowej.

Fizyk kojarzony jest z bombą atomową, jednak jego osiągnięcia są znacznie większe. Holistyczne podejście do badanych zagadnień pozwoliło mu rozwinąć między innymi teorie czarnych dziur i promieniowania kosmicznego. Po II Wojnie Światowej zajął mocne stanowisko, nawołując do rozbrojenia i ograniczenia ilości broni atomowej na świecie, za co odebrano mu dostęp do tajnych dokumentów i oskarżano o sympatyzowanie z komunistami.

Ten biograficzny film przedstawia historię, ukazaną z perspektywy bohatera, który jest motorem napędowym ważnych i wielkich wydarzeń, zmagając się przy tym z potężnymi emocjami i presją wynikającą z charakteru pracy szefa projektu Manhattan. Film prezentuje kilka etapów jego życia - drogę do objęcia stanowiska oraz budowy i testu bomby, późniejszy osąd bohatera, skomplikowaną relację z jednym z wojskowych-biznesmenów.

Każdy z wątków prezentowany jest bardzo dokładnie, ponieważ w licznych dialogach między bohaterami pojawia się wiele wiadomości i opisów wydarzeń. Cillian Murphy, odtwarzający postać J. Roberta, jest w centrum wszystkich zdarzeń, ponieważ według opisów znajomych i współpracowników, Oppenheimer nie zarządzał zza biurka, a był szefem obecnym w każdej operacji.

Zegark w filmie Oppenheimer
Zegarki występujące w filmie pt. Oppenheimer
Warto wiedzieć, że biografia prezentująca losy jednego z największych naukowców swojej epoki, jest filmem który można sklasyfikować jako dramat proceduralny, podążający krok po kroku za przeżyciami głównej postaci.

Oppenheimer według Christophera Nolana

Scenariusz filmu został oparty o nagrodzoną Pulitzerem książkę - Oppenheimer triumf i tragedia ojca bomby atomowej, napisaną przez duet Kai Bird i Martin J. Sherwin.

To monumentalne i niezwykle szczegółowe opracowanie powstawało na przestrzeni kilkudziesięciu lat - Sherwin, jeszcze sam, rozpoczął pracę w 1979 roku. Autor stracił wsparcie wydawnictwa, a ostatecznie książka ukazała się dopiero w 2005 roku. Do jej ukończenia przyczynił się Kai Bird, który dołączył do prac w 1999 roku.

Film pt. Oppenheimer
Długi scenariusz w filmie Oppenheimer

Typowy scenariusz filmu mającego trafić do kin ma od 90 do około 120 stron i bardzo rzadko się zdarza, żeby przekraczał 150 stron.

Gotowy i zaakceptowany przez studio filmowe scenariusz Nolana miał aż 180 stron - czyli więcej niż najbardziej kasowe filmy ostatnich pięciu lat - Top Gun: Maverick oraz Avengers: Endgame.

Realizacja filmu o tak obszernym scenariuszu wymaga po pierwsze dużego budżetu, a po drugie odpowiedniego metrażu.

Oba warunki zostały spełnione - budżet przyznany przez studio filmowe to 200 milionów dolarów amerykańskich (po 100 milionów na produkcję i marketing), a ostateczna wersja filmu trwa aż 3 godziny.

Realizacja filmu Oppenheimer
Znani aktorzy w filmie Oppenheimer

To oczywiście nie koniec niesamowitości tej produkcji. Przez lata, reżyser przyzwyczaił widzów do tego, że w jego filmach grają najbardziej znani aktorzy, a sam obraz rejestrowany jest za pomocą kamer IMAX.

Na potrzeby tego konkretnego filmu Kodak wyprodukował specjalny czarno biały film, ponieważ nigdy wcześniej nikt nie filmował kamerami IMAX w czerni i bieli.

Premiera filmu poprzedzona była ogromną kampanią marketingową, w której dużą rolę odegrały media społecznościowe i memy. Ponieważ premiera została zaplanowana ten sam weekend co premiera filmu Barbie, powstał internetowy viral pod hasłem BarbenhHeimer.

Aktorzy zaangażowani do obu filmów podchwycili motyw BarbenHeimera. Margot Robbie grająca Barbie sfotografowała się z biletami na Oppenheimera i wrzuciła fotkę do sieci, a chwilę później podobne zdjęcie dodali Cillian Murphy oraz Christopher Nolan. Nawet Tom Cruise w swoim tweecie zapowiedział, że w weekend otwarcia idzie obejrzeć oba filmy.

Barbienheimer
Źródło: https://rozrywka.spidersweb.pl/barbenheimer-memy-w-japonii-oswiadczenie-warner-bros
Barbienheimer słowo łączące fragmenty tytułów obu filmów
Źródło: https://plejada.pl/zagraniczni-celebryci/barbie-vs-oppenheimer-najlepsze-memy-o-najgoretszych-premierach-2023-r/437bnvj
Słowo łączące fragmenty tytułów obu filmów, odnosiło się do ich drastycznie różnych charakterów - poważnej biografii naukowca i komediodramatu w różowej stylistyce znanej z dziecięcych zabawek, zestawiając je ze sobą.

Intensywny marketing opłacił się - do kin przybyły tłumy, żeby obejrzeć jeden lub oba filmy. Oppenheimer, żeby wytwórnia mogła liczyć na zwrot poniesionych wydatków, musiał zarobić 50 milionów dolarów w pierwszy weekend wyświetlania na rynku amerykańskim. Kwotę tę udało się przekroczyć - w USA film zarobił 80 milionów, a następne 100 wpłynęło z pozostałych rynków.

To duże zaskoczenie, zwłaszcza w kontekście premiery Barbie i Mission Impossible 7. Oppenheimer to film historyczny o kategorii wiekowej R, wymagającej zgody opiekunów na to, żeby nastolatkowie poniżej 17 roku życia kupili bilety. Tematyka filmu i kategoria wiekowa zadawały się nie poprawiać szans na zwrot kosztów filmu!

Tłumy na premierze filmu Oppenheimer
Film Interstellar

Zegarki w filmach Christophera Nolana

W wielu obrazach wyreżyserowanych przez Nolana czas odgrywał kluczową rolę. Tak było w - Tenet, w którym John David Washington i Robert Pattinson pędzą w przyszłość i przeszłość ratując świat, co wymaga od nich doskonałej znajomości aktualnego czasu.

Matthew McConaughey odgrywający rolę Coopera w filmie Interstellar też posługiwał się zegarkiem, by przekazać wiadomość swojej córce.

Jak mówi sam reżyser, w filmie Oppenheimer czas jest kluczowy, ponieważ niemal cały film jest odliczaniem, zmierzającym do wydarzenia mającego na zawsze zmienić oblicze świata. Dlatego czas, jego upływ i możliwość mierzenia jest bardzo istotne dla bohaterów, którzy są naukowcami przeprowadzającymi eksperyment.
Czas w filmie pod tytułem Oppenheimer
Logo Hamilton

Zegarki Hamilton w filmach

Tym, co łączyło obie produkcję Interstellar i Trener były zegarki amerykańskiej marki Hamilton, która dostarczyła modele będące rekwizytami.

Ponadto Hamilton dostarczał zegarki do innych znanych hitów kinowych - między innymi do 2001: Odyseja Kosmiczna, Faceci w Czerni, Thor: Miłość i Grom czy Marsjanin. Łącznie zegarki tej firmy pojawiły się w ponad 500 filmach i serialach.

Christopher Nolan dobrze wspominał współpracę z marką Hamilton, dlatego ponownie zwrócił się do niej o pomoc w przygotowaniu rekwizytów.

Ponieważ Oppenheimer to film historyczny, to reżyser chciał, by wszystkie widoczne w filmie przedmioty były zgodne z tym, co mogli kupić i używać ludzie żyjący w tym samym czasie co J. Robert Oppenheimer.

Zegarek Hamilton użyty w filmie pt. Oppenheimer
Zegarki Hamilton kieszonkowe

Jak wyglądały zegarki w latach 40 ubiegłego wieku?

W latach czterdziestych XX wieku zegarki były zupełnie inne, niż te produkowane dziś czy na przykład w latach osiemdziesiątych. Wynika to z faktu, że poza zupełnie innym gustem ówczesnych klientów, proces produkcji i możliwości techniczne firm były dużo bardziej ograniczone.

Dodatkowo, zegarki naręczne były nadal stosunkowo nowymi wyrobami - mimo, że pomysł nie był nowy, to zdobył popularność dopiero w czasie I Wojny Światowej, na którą żołnierze byli wyposażeni w zegarki naręczne. Wcześniej, eleganccy mężczyźni preferowali zegarki kieszonkowe, pozostawiając modele z paskami dla kobiet.

W okresie, gdy J. Robert Oppenheimer kierował projektem Manhattan, modne były zdecydowanie mniejsze zegarki niż nosimy współcześnie.

Modele okrągłe o średnicy 36 milimetrów uchodziły za bardzo duże. Wiele kwadratowych modeli miało bok o długości 29-30 milimetrów.

Wodoszczelność była pojęciem nowym i mało znanym. Oczywiście Rolex już oferował swoje wodoszczelne koperty z zakręcanymi koronkami, a Omega produkowała zegarek Marine stworzony dla pionierów nurkowania, jednak te modele stanowiły jedynie promil możliwych do kupienia wyrobów.

Firma EKB, która później przerodziła się w Atlantic - była jednym z producentów, w ofercie którego dostępnych było wiele wariantów wodoszczelnego zegarka. Firma ze szwajcarskiego Bettlach sprzedawała je od 1932 roku.

Mężczyźni chętnie wybierali modele w prostokątnych, beczkowatych i kwadratowych kopertach. W Stanach Zjednoczonych popularne były między innymi zegarki Bulova o delikatnie wygiętej obudowie w kształcie tonneau.

Ci, którzy odbyli służbę wojskową, korzystali z wyrobów zbliżonych wyglądem do tych przydziałowych - w okrągłej lub poduszkowej kopercie, z prostymi tarczami o dużych indeksach godzinowych, często wykończonych radioaktywnym radem, z komplikacją małej sekundy. Zegarki wojskowe, chociaż utylitarne i proste, były wyposażone w niezawodne mechanizmy i dodatkowo zabezpieczone przed wodą, co czyniło je bardziej praktycznymi.

Zegarki w filmie Oppenheimer Hamilton
Zegarek Hamilton PIPING-ROCK występujący w filmie Oppenheimer

Czasomierze, zależnie od charakteru mogły być opisane cyframi arabskimi lub rzymskimi - modne były w tamtym czasie kwadratowe tarcze Paris o czterech normalnych zapisanych liczbach rzymskich i ośmiu liczbach chylących się w kierunku rogów.

W bardziej ozdobnych wyrobach popularne były też skale minutowe w formie torów kolejowych. Nie oferowano też tak wielkiego wyboru koloru tarcz jak dziś. Sprzedawane zegarki miały białe, czarne, srebrne, złote lub łososiowe tarcze.

Zdecydowana większość produkowanych w latach trzydziestych i czterdziestych ubiegłego wieku zegarków posiadała mechanizmy z ręcznym naciągiem.

W sprzedaży były już zegarki z mechanizmami automatycznymi, zarówno tym znanym ze współczesnych zegarkach, jak i tym nazywanym bumper, w których zamiast wahnika stosowano ciężarek poruszający się po około 270 stopniowym łuku w tę i z powrotem. Były to jednak nadal nowe technologie, które wciąż wymagały dopracowania, dlatego nadal królowały zegarki mechaniczne.

W kwestii komplikacji mechanizmów, to były one niezwykle rzadkie. Spotkać można było zegarki ze stoperem i datownikiem.Oferowano modele z sekundnikami na subtarczach.

Centralnie prezentowany sekundnik dopiero zyskiwał popularność, ponieważ profesjonaliści tacy jak lekarze i naukowcy, oczekiwali możliwości szybkiego i łatwego odczytania aktualnego czasu z dokładnością co do sekundy.

Bransolety kojarzone były ówcześnie z zegarkami damskimi, które były dla pań dodatkową biżuterią. Panowie wybierali paski skórzane.

Ponieważ wiele kopert nie miało uszu takich do jakich jesteśmy dziś przyzwyczajeni, a jedynie zamkniętą na stałe pętlę paski były zaszywane lub nitowane po przełożeniu przez ten element koperty. Do ich zapinania służyły klasyczne sprzączki.

oppenheimer zegarek hamilton z subtarczą
Zegarki noszone przez Oppenheimera

Inną rzeczą, która odróżniała zegarki sprzed 80, 90 lat, było to, że były znacznie rzadsze niż dziś, przez co mężczyźni używali ich dłużej. Często jeden zegarek służył mężczyźnie przez większość dorosłego życia, aż do odejścia na emeryturę - w USA zegarek jest popularnym prezentem z tej okazji.

Dlatego stylistyka zegarka i moda nie miały większego znaczenia. Istotne było to, by zegarek pokazywał właściwy czas i w razie potrzeby dało się go naprawić u lokalnego zegarmistrza.

Gdy wiemy już o czym jest film i jak wyglądały zegarki z okresu, gdy żył J. Robert Oppenheimer, warto sprawdzić czy pojawiające się w filmie rekwizyty były dobrze dobrane.

Sam reżyser deklarował, że przygotowując film, on i jego ekipa starali się możliwie najlepiej oddać realia Ameryki lat czterdziestych.

Główny bohater - J. Robert Oppenheimer - w którego brawurowo wciela się Cillian Murphy używa w filmie aż trzech zegarków. Nie nosi ich jednak jednocześnie - tak jak Ken w filmie Barbie, o czym pisaliśmy w poprzednim artykule. Wykorzystanie trzech różnych czasomierzy wiąże się z tym, że historia rozgrywa się na przestrzeni około czterdziestu lat.

Widoczne w filmie zegarki nie zostały przygotowane specjalnie na jego potrzeby, jak miało to miejsce przy filmie Interstellar i Tenet, ani nie były to reedycje, jak w przypadku filmu o archeologu-awanturniku Indiana Jones i artefakt przeznaczenia. Zegarki wykorzystane w filmie Oppenheimer to historyczne modele, które zostały wypożyczone ekipie filmowej z archiwum marki Hamilton.

Zegarki Hamilton noszone w filmie Oppenheimer przez głównego bohatera
Hamilton Oppenheimer zegarek Cushion B

Model Cushion B to zegarek w złotej kopercie o kształcie poduszki, z białą tarczą, na którą nałożono arabskie cyfry w stylu Art Deco. Skala minutowa miała postać torów kolejowych z grubszymi kreseczkami wyróźniającymi każde pięć minut. Poza cyframi, jedynym napisem na tarczy jest nazwa producenta.

Wskazówce godzinowej w kształcie rydla towarzyszyła prosta strzałka minutowa. Powiększona koronka zegarka ułatwiała nakręcanie jego mechanizmu. Zegarek z wczesnych lat trzydziestych ubiegłego wieku został zaprezentowany na brązowym pasku ze skóry jaszczurki.

Drugi wyrób to model Lexington, pochodzący z krotkiej serii zegarków przygotowanych w latach czterdziestych ubiegłego roku. To okrągły model z prostą czarną tarczą, srebrnymi wskazówkami, małym sekundnikiem w miejscu indeksu godziny szóstej oraz skalą minutową w formie torów. Cyfry duże lecz smukłe, a ich liternictwo jest charakterystyczne dla epoki.

Uszy koperty mają szeroki rozstaw jak na zegarek vintage, są proste i mogą przypominać literę H. Duża koronka jest minimalistyczna i ciasno przylega do koperty. Zegarek wyposażono w szary pasek ze skóry, który delikatnie lecz wyraźnie różni się od koloru cyferblatu.

zegarek hamilton LEXINGTON w filmie oppenheimer
oppenheimer zegarki hamilton ENDICOTT

Ostatni zegarek noszony przez Cilliana Murphyego w filmie to model Endicott, który przedstawiciele marki datują na koniec trzeciej dekady ubiegłego wieku. Zegarek ma złotą kopertę, tarczę w kolorze szampańskim, nakładane indeksy oraz pole sekundnika z wyrazistą skalą i wykończeniem przy pomocy delikatnego szlifu.

Proste logo marki łączy cyfry jeden z indeksów godzin 1 i 11. Koperta to tak zwany krab z masywnymi uszami, zdającymi się być dołączonymi, a nie wypływającymi wprost z koperty. Zegarek Endicott, który jest często widoczny w filmie, został uzupełniony jasno brązowym paskiem z kontrastującymi przeszyciami.

Portretowana przez Emily Blunt żona bohatera - Kitty Oppenheimer - korzysta z zegarka Hamilton A-2 z 1947 roku. To prostokątny zegarek na sztywnej stalowej bransolecie, z daleka prezentujący się niczym drogocenny wyrób najlepszych jubilerów.

Matt Damon wcielił się w rolę przedstawiciela Armi Stanów Zjednoczonych. Generał Leslie Groves w filmie używa dwóch zegarków. Pierwszy to Piping Rock z lat dwudziestych, wyróżniający się beczułkowatą, ażurową kopertą chroniącą okrągłą tarczę. Drugi, czyli Military Ordonance z lat czterdziestych, to typowy zegarek militarny - z czarną tarczą, radowymi cyframi i dużymi wskazówkami.

Damski zegarek Lady Hamilton występujący w filmie Oppenheimer
Hamilton CushionB w filmie oppenheimer

Zegarki służące jako rekwizyty są obecnie do zdobycia jedynie na rynkach wtórnych. Na ten moment marka nie oferuje ich współczesnych edycji. Nawet gdyby tak było, to niestety Hamilton jest nieobecny na polskim rynku.

Na szczęście w ofercie sklepu Zegarek.net mamy zegarki wielu luksusowych, szwajcarskich i niemieckich producentów, którzy w portfolio mają zegarki stylistycznie łudząco podobne do klasycznych wzorów widocznych w filmie.

Zegarek Iron Annie Amazonas IA-5934-5

Iron Annie to niemiecka marka, której wyroby inspirowane są przeszłością i lotnictwem spod znaku Junkers. Zegarki Iron Annie swój przydomek zawdzięczają samolotom Junkers Ju 52/3m.

Model Amazonas IA-5934-5 to kwarcowy zegarek o surowej wojskowej stylistyce - prosta tarcza została oznaczona dużymi cyframi arabskimi, a minuty znaczą tory kolejowe. Czas wskazują strzałki o kształcie strzykawek. Srebrna powierzchnia tarczy zdaje się być pokryta delikatną patyną, co powoduje, że całość wygląda jak zegarek sprzed 80 lat. Pole małego sekundnika przesunięto nad godzinę 7, a dyskretny datownik ku godzinie 2. Koronka przy godzinie czwartej zapewnia wygodę podczas całodziennego noszenia zegarka.

Zegarek Iron Annie Amazonas
Zegarek Iron Annie Amazonas na pasku

Koperta ma 41 milimetrów średnicy i 10 milimetrów grubości. W jej wnętrzu pracuje szwajcarski kaliber Ronda 6004, który działa do 40 miesięcy bez potrzeby wymiany baterii i jest klasycznie zbudowanym mechanizmem, który można w razie potrzeby naprawić.

Zegarek prezentowany jest na brązowym pasku ze skóry cielęcej, przeszytym jasnymi nićmi, który zapinany jest klasyczną sprzączką.

Cena Iron Annie Amazonas to 1203 złote.

Zobacz więcej modeli od Iron Annie:

24h
Iron Annie Amazonas 59345
1.203,00 zł1.082,00 zł
Iron Annie Amazonas59345
7 dni
Iron Annie Bauhaus Automatic 50562
2.652,00 zł2.386,00 zł
Iron Annie Bauhaus Automatic50562

Zegarek Aerowatch Renaissance Aviateur 39982-AA09

Szwajcarska marka Aerowatch to niezależny producent prowadzony przez rodzinę Bolzli. Marka przygotowuje pięknie wykończone modele, inspirowane klasycznymi wzorami zegarków z przeszłości.

Renaissance Aviateur ma tarczę, która z powodzeniem mogłaby zostać przygotowana w latach czterdziestych ubiegłego wieku. Duże wskazówki w fasonie lancy, wypełnione substancją świecącą w kolorze Old Radium, poruszają się ponad czarną tarczą, na której zaznaczono indeksy i cyfry przy pomocy tej samej odmiany substancji luminescencyjnej. W pole małego sekundnika przy godzinie szóstej został doskonale wpasowany duży datownik. Dwie duże cyfry zapisano białą czcionką na czarnym tle, co sprawia, że datę można sprawdzić szybko i z łatwością.

Gładki skórzany pasek ma jedynie dwa niewielkie przeszycia tuż przy uszach koperty. Wyróżnia się on tym, że jest zintegrowany z kopertą - skóra wypełnia całą przestrzeń między uszami.

Zegarek Aerowatch RENAISSANCE AVIATEUR

Obudowa ma 41 milimetrów średnicy, 12 milimetrów grubości i jest wodoszczelna do 50 metrów. Z wierzchu zamknięta została szafirowym szkłem.

Zegarek męski Aerowatch Renaissance Aviateur to 2950 złotych.

Zobacz więcej modeli od Aerowatch:

24h
Aerowatch RENAISSANCE BIG DATE 39982-AA10
30 dni
Aerowatch 1942 AUTOMATIC 60900-AA20
5.460,00 zł4.641,00 zł
Aerowatch 1942 AUTOMATIC60900-AA20
Zegarek Atlantic Worldmaster Mechanical Manufacture Calibre

Zegarek Atlantic Worldmaster Mechanical Manufacture Calibre 52952.41.93

Atlantic to lubiana marka, oferująca wiele modeli w stylistyce retro. Warto mieć na uwadze, że wiele z nich to dostosowane do oczekiwań współczesnego klienta reedycje historycznych modeli Atlantic. Więcej o historii marki można przeczytać w naszym artykule - Historia sukcesu zegarków Atlantic.

Worldmaster Mechanical Manufacture Calibre to doskonały przykład - zegarek jest wierny wyrobom z lat czterdziestych, został jednak powiększony i wyposażony w manufakturowy mechanizm ATL-2, który można znaleźć wyłącznie w zegarkach Atlantic.

Na beżowej tarczy nałożono powiększone indeksy w formie cyfr arabskich. Powstały one przy wykorzystaniu substancji Super-LumiNova w kolorze Old Radium - na taki kolor zabarwia się z czasem radioaktywna farba radowa, która była używana w zegarkach produkowanych w okresie II Wojny Światowej.

Duże wskazówki o kształcie mieczy również wypełniono tą substancją, a ich kontury wykończono na czarno, czyniąc strzałki doskonale widoczne ponad jasną tarczą. U dołu znalazł się mały sekundnik oraz napis Mechanical wskazujący na rodzaj wykorzystanego mechanizmu.

Zegarek Atlantic Worldmaster Mechanical Manufacture calibre tarcza
Kaliber ALT-2

Kaliber ATL-2 to duży, pięknie wykończony mechanizm z ręcznym naciągiem. Jego konstrukcja czerpie z historycznych werków produkowanych z myślą o zegarkach kieszonkowych. Rezerwa naciągu w mechanizmie ATL-2 to aż 53 godziny!

Koperta ma średnicę 42, wysokość 52, a grubość 12 milimetrów. Jest wodoszczelna do 50 metrów. Po obu jej stronach znalazły się szkła szafirowe. Skórzany pasek w odcieniu czekoladowego brązu zapina się zapięciem motylkowym, sygnowanym logo marki Atlantic.

Zegarek Atlantic męski o numerze 52952.41.93 kosztuje 4900 złotych

Atlantic Worldmaster Original Heritage 53760.41.73

Zegarek Atlantic Worldmaster Original Heritage to kolejny niezwykle ciekawy model szwajcarskiej marki Atlantic.

Jego tarcza jest zielona, jednak z daleka może wyglądać jak czarna. W ten sposób producent nawiązał do niektórych zegarków vintage, których czarne tarcze w procesie starzenia zmieniają się w ciemnozielone.

Wskazówki w kształcie ołówków wykończono białą substancją świecącą. Indeksy, skale i linie na tarczy zdają się być pokryte delikatną patyną. U góry tarczy znalazło się historyczne logo marki, zaś u dołu pole małego sekundnika z informacją o tym, jaki mechanizm pracuje we wnętrzu zegarka.

Zegarek Atlantic Worldmaster Original Heritage
Automatyczny kaliber Sellita SW 261-1

Automatyczny kaliber Sellita SW 261-1 oferuje około 38 godzin rezerwy naciągu. Jego pracę można oglądać przez przejrzysty dekiel. Stalowa obudowa wykończona jest na wysoki połysk. Jej wymiary to 42 milimetry średnicy i grubość wynosząca dokładnie 11 milimetrów. Wodoszczelność do 50 metrów pozwala zanurzyć zegarek w wodzie bez obaw, że woda dostanie się do środka, jednak jest niewystarczająca do uprawiania sportów wodnych.

Zegarek wyposażony jest w czarny pasek o szerokości 21 milimetrów, który powstał z naturalnej skóry cielęcej. Producent wyposażył pasek w system szybkiej wymiany, co przypadnie do gustu mężczyznom lubiącym zmieniać pasek zależnie od tego jaki wybierają strój. Jak inne zegarki męskie atlantic na pasku, tak Worldmaster Original Heritage posiada zapięcie motylkowe.

Cena Worldmaster Original Heritage to 3955 złotych.

Zobacz więcej modeli od Atlantic:

Zegarek Aviator DOUGLAS DAKOTA V.3.31.7.229.4

Szwajcarska marka Aviator związana jest z lotnictwem nie tylko za sprawą nazwy. Siedziba jej biura projektowego mieści się na terenie lotniska, dzięki czemu projektanci mają każdego dnia wgląd w to, jak lotnictwo wygląda naprawdę.

Zegarek Aviator męski, model Douglas Dakota to zegarek w stylistyce vintage, dla mężczyzn preferujących większe tarcze. Jego ciemnoszara koperta ma 45 milimetrów średnicy. Na szczęście jej grubość to zaledwia 12 milimetrów, dzięki czemu jest wygodna na nadgarstku i nie przeszkadza. Uwagę zwraca duża diamentowa koronka, charakterystyczna dla historycznych egzemplarzy zegarków dla pilotów. Aviator Douglas Dakota jest wodoszczelny do 100 metrów, co pozwala używać go podczas uprawiania sportów wodnych.

Zegarek Aviator DOUGLAS DAKOTA
Zegarek Aviator ze substancją świecącą we wskazówkach

Ciemnoszara, matowa tarcza została opisana arabskimi, polerowanymi cyframi. Skala minutowa, rozpisana na samej krawędzi, posiada indeksy każdych pięciu minut przygotowane z substancji świecącej. Wskazówki godzinowa i minutowa mają kształt katedralny, są czarne i wypełnione substancją świecącą.

Także prosty sekundnik świeci w ciemnościach. We wnętrzu pracuje automatyczny mechanizm Sellita SW200 o 26 kamieniach. Jego rezerwa naciągu to około 38 godzin. Zegarek sprzedawany jest z prostym, acz niepozbawionym elegancji paskiem z brązowej skóry, który zapina się klasyczną sprzączką.

Cena Douglas Dakota V.3.31.7.229.4 to 5650 złoty.

Zobacz więcej modeli od Aviator:

Zegarek Bauhaus Automatic Classic BA-2152-1

Bauhaus zegarek Automatic Classic to propozycja od niemieckiej marki, która podąża za ideami szkoły Bauhaus - uczelni artystyczno-rzemieślniczej w niemieckim Weimarze.

Model Automatic Classic ma szarą, minimalistyczną tarczę. Kolejne minuty na skali symbolizują kreseczki lub kropeczki. Przy indeksach godzinowych znalazły się proste cyfry arabskie. Także wskazówki są oszczędne - mają kształt pałeczek. Nie wykorzystano na nich substancji świecącej, a w rozróżnianiu ich pomagają zróżnicowana długość i grubość każdej ze strzałek. Okienko datownika znalazło się przy godzinie 3, jednak nie zasłoniło ono ani cyfry ani kreseczki symbolizujących godzinę. U góry widoczne jest logo, niżej napis automatic. Na samym dole zapisana została informacja o niemieckim rodowodzie zegarka.

Zegarek Bauhaus Automatic Classic
Zegarek Bauhaus Automatic Classic mechanizm

Okrągła koperta ma wypukłe mineralne szkło, otoczone niezwykle subtelnym bezelem. Proste są także uszy mocujące pasek ze skóry naturalnej, który zapina się klasyczną sprzączką. Wymiary koperty to 41 średnicy i 11 milimetrów wysokości.

Zegarek jest też bardzo lekki - waży zaledwie 65 gramów. Czas odmierza szwajcarski mechanizm z automatycznym naciągiem ETA 2824, łożyskowany przy pomocy 25 kamieni.

Cena Bauhaus Automatic Classic BA-2152-1 to 2410 złotych.

Zobacz więcej modeli od Bauhaus:

7 dni
Bauhaus 4041338203721 20372
1.229,00 zł1.106,00 zł
Bauhaus 20372
7 dni
Bauhaus 4041338213010 21301
1.107,00 zł996,00 zł
Bauhaus 21301
24h
Bauhaus 4041338214222 21422Bauhaus 4041338214222 21422 - hover
865,00 zł
Bauhaus 21422

Podsumowanie

Wykorzystane w filmie Oppenheimer zegarki są dziś niemal nieosiągalne. Mamy nadzieję, że nasze propozycje zegarków o stylistyce nawiązującej do lat trzydziestych i czterdziestych ubiegłego wieku, trafią w państwa gusta. Każdy z tych zegarków to wyrób wysokiej jakości, który może być świetnym prezentem dla bliskiej osoby.
zegarki w filmie oppenheimer

Zegarki luksusowe w Zegarek.net

Sklep interenetowy Zegarek.net jest certyfikowanym sprzedawcą wszystkich wymienionych w artykule marek. Oznacza to, że wybierając zakupy w Zegarek.net macie państwo pewność legalności pochodzenia zegarków oraz tego, że są objęte gwarancją producenta.

Sprawdź pełną ofertę męskich zegarków na pasku:

24h -10%
Balticus Steersman Sternik - Srebrny BLT-BALSTSWS
3.590,00 zł3.231,00 zł
Balticus Steersman Sternik - SrebrnyBLT-BALSTSWS
(2)
Limited
24h
Tissot PR 100 40mm T150.410.16.031.00Tissot PR 100 40mm T150.410.16.031.00 - hover
1.250,00 zł1.250,00 zł
Tissot PR 100 40mmT150.410.16.031.00
(2)
24h
Citizen C7 Mechanical NH8390-03XE
24h
Tissot CHRONO XL CLASSIC 45mm T116.617.16.047.00Tissot CHRONO XL CLASSIC 45mm T116.617.16.047.00 - hover
24h
Tissot CHRONO XL CLASSIC 45mm T116.617.36.042.00Tissot CHRONO XL CLASSIC 45mm T116.617.36.042.00 - hover

Autor artykułu

Piotr Strzępski- autor artykułu
Piotr StrzępskiZegarmistrzostwo to dla niego nie tylko pasja, ale rodzinna tradycja. Jego fascynacja zegarkami narodziła się dzięki dziadkowi-kolekcjonerowi. Prywatnie zanurza się w świecie gier, a wieczory spędza przy dobrym filmie, obserwując ludzi i czerpiąc z tego inspirację.