Grawerowanie 2024
tel. 753 753 300
Marcin Oleksy na gali FIFA The Best 2023 z zegarkiem Balticus na nadgarstku!

Marcin Oleksy na gali FIFA The Best 2023 z zegarkiem Balticus na nadgarstku!

2023-03-06
Podczas gali FIFA, polski amp futbolista Marcin Oleksy został wyróżniony prestiżową nagrodą, na stałe zapisując się na kartach historii tej dyscypliny sportowej. Zobacz który model zegarka polskiej marki Balticus mu towarzyszył!

Prestiżowa gala FIFA The Best 2023 z polskim akcentem

Wieczorem, 27 lutego 2023, podczas paryskiej imprezy, gdy wręczana miała zostać nagroda Puskás, wyczytane zostało imię i nazwisko polskiego reprezentanta. Widocznie poruszony tym wyróżnieniem zawodnik wszedł na scenę oklaskiwany przez największe gwiazdy boisk z całego świata! W tej właśnie chwili, Marcin Oleksy przeszedł do historii, nie tylko amp futbolu - dyscypliny uprawianej przez osoby po amputacji kończyny, ale całej piłki nożnej! W plebiscycie rywalizował z Francuzem Dimitrim Payetem i Brazylijczykiem Richardsonem, czyli zawodnikami nie mierzącymi się z niepełnosprawnością narządu ruchu.

Marcin Oleksy będzie już zawsze wymieniany wśród największych sław piłki nożnej - w przeszłości laureatami nagrody Puskás byli między innymi Cristiano Ronaldo, Neymar i Zlatan Ibrahimović.

Prestiżowa gala FIFA The Best 2023 z polskim akcentem
Marcin Oleksy na gali rozdania nagrody Puskas
Zawodnik Warty Poznań odebrał nagrodę z rąk reprezentanta Włoch - Alessandro Del Piero. Na galę wybrał niebieski garnitur i białą koszulę, które połączył z czerwoną muchą i brązowymi butami. Uzupełnieniem tego zestawu był zegarek polskiej marki Balticus na skórzanym pasku.

Amp futbol - co to za dyscyplina?

Amp futbol to sport uprawiany przez osoby, którym amputowana została jedna kończyna. Zawodnicy grający na pozycji bramkarza to osoby po jednostronnej amputacji kończyny górnej, zaś ci grający w polu są osobami po zabiegu wykonanym na jednej z kończyn dolnych. Zawodnicy po murawie poruszają się z pomocą kul, których nie mogą używać do gry. Celowe zagranie kulą traktowane jest jak zagranie ręką, czyli jest niedopuszczalne.

Większośc zasad jest taka sama jak w przypadku piłki nożnej, jednak mecze są krótsze - trwają 2 x 25 minut i rozgrywane są na odrobinę mniejszym boisku - najczęściej o wymiarach 40 x 60 metrów. Od 2005 roku, funkcjonuje World Amputee Football Federation, które jest odpowiedzialne za ustalanie standardów i wytycznych organizacji międzynarodowych turniejów.

Amp futbol - co to za dyscyplina?
Dyscyplina narodziła się w 1980 roku w Stanach Zjednoczonych Ameryki, a w Polsce jej początki datuje się na 2011 rok. Polska jest jednym z krajów, gdzie organizowane są rozgrywki ligowe. Amp Futbol Ekstraklasa działa od sezonu 2015. W Mistrzostwach Świata w 2022 roku wzięły udział 24 drużyny, w tym reprezentacja Polski, w składzie której grał Marcin Oleksy. Polacy zajęli 13 miejsce. Nasza kadra została jednak doceniona i przyznano jej nagrodę “Fair Play”.
Marcin Oleksy - piłkarz, który zawsze walczy

Marcin Oleksy - piłkarz, który zawsze walczy

Marcin Oleksy swoją przygodę z piłką nożną rozpoczął wiele lat temu. W 2010 roku grał na pozycji bramkarza w zespole Arka Nowa Sól, rywalizującym w III Lidze. Oceniano, że ma szanse na większe osiągnięcia, jednak ówcześnie 23 letni zawodnik zawiesił karierę piłkarską, by skupić się na pracy. Jesienią tego samego roku, w wyniku wypadku w pracy stracił lewą nogę. Jak sam mówi w wywiadach, czas po wypadku był dla niego trudny, jednak najważniejsze to nie poddawać się i stale walczyć. W 2019 roku rozpoczął karierę amp futbolisty, trenując najpierw w drużynie Miedziowi Polkowice, a w następnym sezonie dołączył do Warty Poznań. Rozpoczynając treningi postanowił dokonać czegoś, co zostanie na długo zapamiętane. Historycznego gola strzelił z tak zwanej “Przewrotki” w meczu rozgrywanym przez Wartę Poznań i Stal Rzeszów 6 listopada 2022 roku. Tak zdobyty gol jest rzadkością, nie tylko w rozgrywkach amp futbolu.

FIFA Puskás Award

Nagroda imienia Ferenca Puskása ustanowiona została przez FIFA (fr.: Fédération Internationale de Football Association czyli Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej) w 2009 roku. Przyznawana jest zawodnikowi, który strzelił “najpiękniejszego” gola sezonu. Została nazwana na część węgierskiego zawodnika, który uznawany jest jednym z najważniejszych piłkarzy w historii. Węgier strzelił 999 goli w 533 meczach. Zasłynął niesamowicie mocnym i precyzyjnym kopnięciem lewą nogą oraz golami strzelonymi z dużych odległości od bramki.
FIFA Puskás Award
Balticus na nadgarstku Marcina Oleksego

Balticus na nadgarstku Marcina Oleksego

Uwagę wielu kibiców, którzy są również miłośnikami zegarków, przykuła zielona, gradientowa tarcza oraz dwie koronki zegarka wybranego przez zawodnika. Są to cechy charakteryzujące polskie zegarki Balticus Grey Seal!

Grey Seal to jeden z hitów producenta, który nazwą nawiązuje do Bałtyku. To elegancki sportowy zegarek, który można z powodzeniem założyć na wielką galę, jak i wykorzystać podczas uprawiania sportów wodnych. Tarcza modelu wybranego przez Marcina Oleksego jest ciemniejsza w górnej połowie, co czyni ją łatwą do rozpoznania. Stalowa koperta modelu Balticus Grey Seal BLT-BALGSGRN została wypolerowana, a obie jej koronki są radełkowane, by ułatwić korzystanie z nich podczas dokręcania automatycznego mechanizmu lub ustawiania wewnętrznego pierścienia dla nurków.

Solidna obudowa jest uszczelniona i zapewnia wodoszczelność na poziomie 200 metrów. W jej wnętrzu pracuje doskonały i trwały mechanizm typu slim premium - Miyota 9015, który powstaje w japońskiej fabryce należącej do koncernu Citizen. Niebanalny pasek z naturalnej skóry zapinany jest na nadgarstku za pomocą zapięcia motylkowego. Do produkcji zegarków Grey Seal marki Balticus wykorzystuje najlepsze materiały - stal szlachetną, szkło szafirowe oraz naturalną skórę.
Balticus Grey Seal III Limited Edition BLT-BALGSGRN
Marcin Oleksy z zegarkiem Balticus na nadgarstku

Niesamowite osiągnięcie i ciekawe perspektywy

W wywiadach udzielonych po zakończeniu paryskiej gali, Marcin Oleksy wielokrotnie podkreślał, że jak tylko uda mu się odpocząć, spędzić czas z rodziną i odpowiedzieć na tysiące wiadomości z całego świata, to wraca do intensywnych treningów na boisku. Wygląda na to, że amp futbolista nie spoczął na laurach i ma zamiar jeszcze wiele osiągnąć! Panu Marcinowi gratulujemy pięknej bramki “z przewrotki” oraz zdobycia prestiżowej nagrody od FIFA. Liczymy, że jeszcze nie raz jego gra przyniesie radość miłośnikom piłki nożnej i innych sportów.

Dodatkowo podpowiadamy - Balticus Grey Seal może być w tym sezonie najlepszym prezentem dla zapalonego kibica, który uważnie śledzi rozgrywki ligowe i międzynarodowe!

Autor artykułu

Piotr Strzępski- autor artykułu
Piotr StrzępskiZegarmistrzostwo to dla niego nie tylko pasja, ale rodzinna tradycja. Jego fascynacja zegarkami narodziła się dzięki dziadkowi-kolekcjonerowi. Prywatnie zanurza się w świecie gier, a wieczory spędza przy dobrym filmie, obserwując ludzi i czerpiąc z tego inspirację.