Salon Harf x Zegarek.net we Wrocławiu
tel. 753 753 300

Seiko Astron GPS Solar Kintaro Hattori 160th Anniversary Limited Edition

19-03-2021

Świętowanie urodzin to dla wielu wspaniała zabawa, która wprowadza w stan euforii już na kilka dni przed właściwą rocznicą. Nic dziwnego, że nawet światowe korporacje chętnie obchodzą takie Jubileusze. Japońskie Seiko upamiętniło 160 jubileusz urodzin założyciela marki, prezentując wyjątkowy model Seiko Astron GPS Solar Kintaro Hattori 160th Anniversary Limited Edition. Warto poznać historię pana Kintaro Hattori, którego postawa i determinacja były motorem napędowym marki cenionej przez setki tysięcy miłośników zegarków na całym świecie. Gdyby nie wizja i niewątpliwy talent, być może nigdy by nie powstały ikony takie jak pierwszy skomercjalizowany zegarek kwarcowy, czyli Seiko Astron z 1969 roku czy tani, masowo produkowany i doceniany na całym świecie diver o oznaczeniu SKX007.



Historia twórcy marki Seiko - Pana Kintaro Hattori - na przełomie epok

Sto sześćdziesiąt lat temu Japonia była zupełnie innym krajem od pozostałych. Państwo stało na granicy między dwustuletnią izolacją, a otwarciem na nowoczesność jaka płynęła z każdej strony. W tych zamkniętych na obcych, rządzonych przez szogunów czasach, w pobliżu dzisiejszego Tokio urodził się Kintaro Hattori, późniejszy twórca Seiko. Jego ojciec był poważanym handlarzem antyków, dzięki czemu mógł posłać syna do prywatnej szkoły. Jeszcze w okresie jego młodości nastąpiła rewolucja polityczna i społeczna, a władzę objął cesarz. Reformy dotknęły każdego aspektu życia - lecznictwa, szkolnictwa, obronności, administracji, a nawet systemu monetarnego. Chętnie korzystano z zachodnich wzorców, zapraszano specjalistów pomagających budować przemysł i unowocześniać Japonię. W wieku trzynastu lat Hattori odwiedził Kobayashi Clock Shop, stworzony w poprzedniej, japońskiej erze Edo zakład naprawy zegarów. Cieszył się on ówcześnie doskonałą opinią. To właśnie podczas tej wizyty nastolatek postanowił zostać zegarmistrzem.

Historia twórcy marki Seiko - Pana Kintaro Hattori - na przełomie epok


Dwa lata później Hattori podjął pracę w Kameda Clock Shop w Nihonbashi, czyli  ruchliwej okolicy handlowej w tokijskiej dzielnicy Chuo. Mimo funkcjonowania w pełnym życia sąsiedztwie, właściciel firmy musiał ogłosić bankructwo, krótko po tym jak Hattori dołączył do jego pracowników. Lojalny i wdzięczny młodzieniec ofiarował właścicielowi zamkniętego warsztatu swoje oszczędności, jako wyraz uznania i podziękowanie. Ten epizod z jego życia jest jednym z kilku dowodzących szczodrości jaka cechowała twórcę Seiko. W warunkach przemian i rozwijającego się kapitalizmu młody Hattori podjął decyzję o podjęciu pracy polegającej na naprawie zegarów i zegarków. Miał wtedy zaledwie 17 lat, a swój warsztat stworzył w domu. Domostwo ozdobił szyldem z napisem “Hattori Clock Repairer”. W tym samym czasie uczył się i jednocześnie pracował dla eksperta Seijiro Sakurai. Wysiłki, poświęcenie i ciężka praca opłaciły się, a Kintaro Hattori powoli sam stawał się ekspertem.




Pierwszy biznes Pana Kintaro Hattori

Pierwszy biznes Pana Kintaro Hattori

Po czterech latach, w 1881 roku ustanowił swój pierwszy biznes, nazwany K. Hattori & Co. Decyzja była niezwykle odważna - w Japonii panowała recesja. Jednak otwarty umysł i wizja pomogły Hattoriemu znaleźć drogę nawet w trudnych czasach. Zajął się naprawą, a także importem i sprzedażą zegarów i zegarków. Nowa firma współpracowała z zagranicznymi dostawcami, zaopatrując też lokalnych producentów. Zachodnie firmy spotykały się jednak z dość niezwykłymi warunkami handlowymi. Lokalni biznesmeni nalegali, by dostawcy zgadzali się na to, aby Japończycy regulowali swoje należności dwukrotnie w ciągu roku, nie co trzydzieści dni. Takie płatności - w sierpniu i na koniec roku - wynikały z tradycji poprzedniej japońskiej ery, jednak dla “nowoczesnych” przedsiębiorstw z innych krajów były nie do zaakceptowania. Kintaro Hattori rozumiał to i szanował. Jego mottem stało się dotrzymywanie umów, niezależnie od warunków i okoliczności. Taka polityka zaowocowała zaufaniem ze strony partnerów handlowych, a biznes młodego Japończyka stale się rozwijał. Zaufanie przekuło się w preferencyjne warunki na jakich K. Hattori & Co w pierwszej kolejności otrzymywało nowe dostawy i modele zegarków. W ten sposób marka stała się liderem. Rok 1887 to moment gdy Hattori przeniósł siedzibę na główną ulice dzielnicy Ginza. W jej krajobraz na stałe wpisał się budynek z szesnasto metrową wieżą zegarową. W toku dziejów, Ginza będąca ośrodkiem westernizacji skupiła wiele domów towarowych oferujących dobra luksusowe.



Fabryka Seikosha - początki marki Seiko

Po dekadzie, w 1892 roku, firma była na tyle duża, że potrzebowała własnego zakładu, w którym mogłaby produkować zegary ścienne. W ten sposób powstała fabryka Seikosha. Kintaro Hattori sfinansował ją z oszczędności jakie udało mu się zgromadzić dzięki sukcesom w handlu. Wyznaczył sobie i przedsiębiorstwu ambitny cel - rozpoczęcie produkcji japońskich zegarów. W tym zadaniu polegał na specjaliście Tsuruhiko Yoshikawa, który pełnił funkcję głównego inżyniera tymczasowej fabryki, zatrudniającej około dwunastu osób. Co ciekawe, pierwszy zajmowany przez zakład budynek w dzielnicy Sumida był zaadaptowaną na potrzeby produkcji zegarów fabryką saletry. Już rok później produkcja została przeniesiona do nowego, lepiej przystosowanego do potrzeb specyficznej produkcji budynku. Premierowymi produktami były wiszące zegary określane jako “Bonbon Clocks”. Nadal można je znaleźć na aukcjach internetowych z całego świata.

Fabryka Seikosha - początki marki legendarnej Seiko



Kluczowe zasady produkcji zegarków Seiko

Kluczowe zasady produkcji zegarków Seiko

Człowiek kierujący się i przestrzegający w życiu zasad, korzysta z nich także w pracy. Wraz z rozpoczęciem produkcji zegarów, twórca Seikosha stworzył także reguły według jakich mają powstawać produkty. Po pierwsze, wyroby miały być dokładne, by mogły z powodzeniem konkurować z ofertą zachodnich dostawców. Wyrazem tego jest nawet nazwa - jej pierwszy człon, słowo “seiko” w języku japońskim oznacza “dokładny”. Hattori miał przekonanie, że klienci zawsze wybiorą produkt wyższej jakości, w związku z tym istotnym było oferowanie zegarów o najlepszej możliwej jakości i dopasowane do oczekiwań kupujących. Kolejnym elementem drogi rozwijającego się przedsiębiorstwa była edukacja młodych ludzi. Młody Kintaro miał szczęście korzystać z edukacji i szkolić się u specjalistów, więc chciał, by taką szansę dostali zatrudniani przez niego ludzie. W 1900 roku utworzył dla nich dormitorium, w którym popołudniami odbywały się lekcje języka japońskiego, matematyki i kaligrafii. Później przyczynił się do powstania kolejnych szkół, łącznie z czteroletnim wieczorowym kursem przedsiębiorczości. Trzecim filarem było skupienie na marce. W wizji biznesmena ważny był nie tylko wysokiej jakości produkt, lecz także jego dobre imię i rozpoznawalność. Pierwsze reklamy radiowe i telewizyjne w japońskich środkach masowego przekazu, wykupiło Seiko. Było to w 1951 i 1953 roku.


Nie bez znaczenia dla rozpoznawalności marki było stanowisko oficjalnego chronometrażysty na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, w 1964 roku. Ostatnią “kluczową regułą” było “ucz się od innych z całego świata i działaj globalnie”. Nie tylko importowanie zegarków, było przejawem tej maksymy. Hattori inwestował w firmę - na przykład w Stanach Zjednoczonych Ameryki zamówił najnowocześniejszy sprzęt usprawniający produkcję, co przyczyniło się do błyskawicznego rozwoju i wzrostu zainteresowania wyrobami K. Hattori & Co i Seikosha.



Szybki wzrost fabryki Seikosha

Pierwsze warsztaty produkujące zegary na terenie Japonii powstały piętnaście lat przed Seikosha. Jednak już po dwudziestu latach od jej startu, sześćdziesiąt procent rynku zegarów w Japonii należało do Seikosha. Fabryka Seikosha była jedną z najnowocześniejszych na świecie. Siła ludzkich rąk była wspomagana przez maszyny parowe. Najpierw zainstalowano w taką, której moc wynosiła 5 koni mechanicznych. Później, wraz ze wzrostem zapotrzebowania, wymieniano je na coraz większe - 25, 60, aż po 140 konną. Maszyny sprowadzane były z zachodu, a pan Kintaro sam wizytował ich producentów. Właściciel był przekonany o tym, że jego firma musi być najnowocześniejszą i najefektywniejszą, co pozwoli jej konkurować z zachodnimi przedsiębiorstwami. Firma zaczęła korzystać z modelu integracji wertykalnej, czyli modelu zarządzania wewnątrz przedsiębiorstwa, łączącego zróżnicowane fazy produkcji, dystrybucji i sprzedaży. W obrębie Seikosha produkowano części i kompletowano wyroby, by dostarczyć je do klientów końcowych. Było to odejście od popularnego modelu horyzontalnego, stosowanego przez innych producentów z Japonii i Szwajcarii. W ten sposób możliwe stało się łatwiejsze osiągnięcie produkcji precyzyjnych i dostępnych urządzeń do pomiaru czasu.

Szybki wzrost fabryki Seikosha




Chronologia sukcesu założyciela marki Seiko

Chronologia sukcesu założyciela marki Seiko

Czy sześćdziesięciu dwu letni właściciel był zdruzgotany, gdy zdawało się, że w ciągu kilkunastu sekund stracił dorobek życia? Oczywiście, przez dzień lub dwa. Już czwartego dnia po potężnym trzęsieniu ziemi i pożarach jakie spustoszyły Kanto w 1923 roku, podjął ambitną decyzję o odbudowie firmy oraz będącej jej częścią fabryki. Katastrofa miała miejsce we wrześniu, a już w połowie października interes działał na pełnych obrotach. Ponownie zaczęto od importu. W listopadzie ruszył tymczasowy punkt sprzedaży. W zakładach firmy spłonęło około półtora tysiąca zegarów przekazanych do firmy celem naprawy. Właściciel firmy dał ogłoszenie do gazety, w którym informował, że zrekompensuje Klientom straty zapewniając nowe zegary. W ten sposób, po raz kolejny udowodnił, że jest człowiekiem zasad i dba o społeczność. Mimo, że produkcję wznowiono szybko, odbudowa i rozbudowa fabryki trwała około roku. W grudniu 1924 roku zaczęto oferować wyroby pod nowym szyldem - był to pierwszy japoński zegarek naręczny. To właśnie w tym momencie narodziło się Seiko.



Późniejsze lata - Światowa marka Seiko

Odbudowa fabryki i budynku wraz z konstrukcją nowej wieży zegarowej w dzielnicy Ginza, to dzieło późniejszych lat pana Kintaro Hattori. Jesienią 1933 roku, ten pełny silnej woli człowiek zachorował, a w następnym roku odszedł w wieku 73 lat otoczony przez bliskich. Jego wizja, którą wyrażał słowami “the World’s Brand Seiko” (z ang.: Światowa marka Seiko), była podstawą wielu osiągnięć i sukcesów. Firma pokazała swój pełny potencjał całemu światu pełniąc funkcję chronometrażysty tokijskich Igrzysk w 1964 roku. Kolejny epokowy moment nastąpił pięć lat później, gdy po dziesięciu latach badań ujawniono i skomercjalizowano pierwszy zegarek kwarcowy - Seiko Astron. Ten przełomowy produkt oferował niezwykłą dokładność, a także zapowiadał rewolucję w podejściu do produkcji zegarków naręcznych.

Późniejsze lata - Światowa marka Seiko



Upamiętnienie 160 rocznicy urodzin Pana Kintaro Hattori

Upamiętnienie 160 rocznicy urodzin Pana Kintaro Hattori

By upamiętnić 160 rocznicę urodzin i spuściznę założyciela, przygotowano specjalną wersję kolejnej generacji modelu Seiko Astron. Zegarek Seiko Astron GPS Dual Time jest prawdziwym klejnotem w kolekcji. Podobnie jak oryginalny model sprzed ponad pół wieku, tak i ten oferuje niezrównaną dokładność, zapewnioną przez mechanizm korzystający z energii elektrycznej. Ta jest absorbowana ze światła słonecznego oraz sztucznego i wykorzystywana do odbierania sygnału GPS. Teoretyczna dokładność tego systemu to 1 sekunda błędu na milion lat.



Limitowany Seiko Astron GPS Solar Kintaro Hattori 160th Anniversary SSH073J1

Limitowany model poświęcony Kintaro Hattori powstanie w liczbie 2500 numerowanych indywidualnie egzemplarzy. Koperta i bransoleta powstały z tytanu wykończonego na czarno i pokrytego powłoką uodparniającą całość przed zarysowaniami. Bezel wokół szkła to polerowany pierścień z ceramiki o szesnastu fasetach. Każda z nich symbolizuje jedną dekadę jaka upłynęła od urodzin Kintaro. Złote akcenty dodają całości odpowiedniej dla jubileuszowego wyrobu prezencji i elegancji. Dekiel ozdobiony został stylizowaną literą "S", wierną zarejestrowanemu w 1900 roku znakowi towarowemu. Można z niego odczytać też maksymę jaką posługiwał się twórca Seiko - "One step ahead of the rest", czyli "jeden krok przed resztą". To nie tylko słowa, lecz fakty - Seiko wielokrotnie udowadniało, że potrafi wyprzedzać konkurencję. Na deklu znalazła się także informacja o kolejnym numerze z puli dwóch i pół tysiąca sztuk.

Limitowany Seiko Astron GPS Solar Kintaro Hattori 160th Anniversary



Wyjątkowe zegarki Seiko i wspaniała historia twórcy marki

Wyjątkowe zegarki Seiko i ich oryginalne opakowania

Tak jak wyjątkowa jest historia Pana Kintaro Hattori i jego droga od chłopca pragnącego naprawiać zegary do twórcy japońskiego przemysłu zegarkowego, tak naprawdę specjalny jest poświęcony jego pamięci zegarek. Oferuje idealnie dokładne informacje o aktualnej godzinie w każdym miejscu na świecie, jest lekki, wygodny, trwały i wyróżnia się z tłumu innych dostępnych na rynku wyrobów. To cechy zegarka jakie docenią niemal wszyscy Klienci, a opowiadana historia, jaką ze sobą niesie, z pewnością będzie bliska sercu fascynatom marki Seiko.