Zimowa wyprzedaż
POWRÓT08-09-2020

Wyraziste i niepowtarzalne zegarki Zeppelin - dlaczego warto?

Zeppelin to niemieckie zegarki o wyrazistym i rozpoznawalnym designie nawiązującym do początków XX wieku i czasów majestatycznych sterowców. Od lat zbierają pozytywne opinie. Cenione są nie tylko za wzornictwo, ale precyzję i jakość wykonania. Czy warto w nie zainwestować?


Zegarki Zeppelin na rynku pojawiły się w 2002 roku i od razu wzbudziły zainteresowanie miłośników klasycznych czasomierzy. „Zeppeliny” nie były podobne do większości nowych zegarków - od razu przykuwały uwagę. Nie tylko wyróżniały się designem, ale pobudzały wyobraźnię historią o pionierskich lotach pasażerskich i imponujących sterowcach. To właśnie legendarne latające “cygara” konstruowane przez hrabiego Ferdinanda von Zeppelina na początku XX wieku były inspiracją dla wzornictwa czasomierzy i ich charakterystycznego stylu retro. Znakiem rozpoznawczym zegarków stało się wyraziste logo z konturami sterowca.

Uwagę zwracały również nazwy męskich kolekcji zegarków, nawiązujące do najbardziej znanych modeli statków powietrznych, jakie przemierzały wówczas przestworza (Hindenburg) lub popularnych celów podróży (Atlantic, Los Angeles). Historia sterowców — ich niezwykłej popularności i ostatecznego upadku od początku otaczała zegarki Zeppelin wyjątkową aurą przeszłości, która wzbudzała emocje i intrygowała. Te elementy sprawiają, że zegarków Zeppelin nie można włożyć do jednej szuflady z innymi czasomierzami z tej półki cenowej. Czy mają inne atuty oprócz interesującego designu i pięknej historii w tle? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie analizując kilka istotnych aspektów dotyczących zegarków Zeppelin - producenta, mechanizmy, konstrukcję i wykończenie.

Zegarki Zepplein inspirowane sterowcamiPOINTtec i 30-letnie doświadczenie w branży

sterowiec jako inspiracja zeppelin

Zegarki Zeppelin są projektowane i składane w pracowniach POINTtec Electronic GmbH — niemieckiego przedsiębiorstwa, które działa w branży zegarmistrzowskiej już od ponad 30 lat. Firma powstała w 1987 r. w Ismaning/Monachium i do początku podstawą jej działalności było wytwarzanie zegarków naręcznych. POINTtec w pierwszych latach funkcjonowania nie wprowadzał jednak na rynek własnych marek. Firma zaczynała od produkcji zegarków firmowych i reklamowych tzw. private label dla producentów takich jak Bosch, Siemens i VW. W 1998 roku przedsiębiorstwo zawarło umowę długoterminową z Lufthansą i rodziną Junkers, z której pochodził znany niemiecki inżynier Hugo Junkers.

Zegarki Junkers — które były efektem tego porozumienia — pojawiły się na rynku w tym samym roku. Oficjalne zegarki Lufthansy wyróżniały się stylistyką retro sięgającą korzeniami do stylu Bauhaus, lat 20. i 30. XX wieku i wzornictwa zegarków lotniczych. W następnych latach pojawiły się kolejne marki zegarkowe - marka Zeppelin (2002), a potem Rosenthal (2014) oraz Bauhaus (2019). W 2019 roku POINTtec zdecydował się nie odnawiać umowy z rodziną Junkers po sporym wzroście kosztów licencji. Zegarki marki Junkers zmieniły nazwę na Iron Annie — przydomek Ju 52, niemieckiego samolotu transportowego produkowanego od lat dwudziestych XX w. Obecnie marka POINTtec jest jednym z największych producentów zegarków w Niemczech. W jej portfolio znajdują się trzy marki zegarkowe — Bauhaus, Iron Annie oraz Zeppelin.


Doświadczenie i zróżnicowane portfolio POINTtec to element przemawiający na korzyść zegarków Zeppelin. POINTtec konsekwentnie buduje wizerunek marki, inwestując w jej rozwój, jakość i prestiż zegarków, czego efektem jest m.in. zegarek Graf Zeppelin z mechanizmem VALJOUX 7753. Najnowsze modele z kolekcji pokazują wyraźnie, że marka pracuje nad poszerzeniem rynku odbiorców i podnosi jakość projektowanych zegarków.Sprawdzone i solidne mechanizmy japońskie i szwajcarskie

POINTtec, pomimo bogatego doświadczenia i wielu lat funkcjonowania w branży, nie jest manufakturą - co oznacza, że nie konstruuje własnych mechanizmów. Wszystkie zegarki Zeppelin wyposażone są w mechanizmy, które zostały zakupione od zewnętrznych producentów. Czy to minus? Absolutnie nie. To popularne rozwiązanie, które spotykamy w wielu markach zegarkowych plasujących się na piramidzie prestiżu nieco wyżej od marki Zeppelin. W zegarkach Zeppelin umieszczane są kalibry mechaniczne oraz kwarcowe uznanych i renomowanych marek zarówno szwajcarskich jak i japońskich. Modele kwarcowych zegarków Zeppelin napędzane są przez mechanizmy ETA i Ronda. W czasomierzach mechanicznych wykorzystywane są z kolei werki szwajcarskie (ETA i Sellita), jak i japońskie (Miyota i Seiko).
Niezwykły zegarek Zeppelin z kolekcji Atlantic


Mechanizm zegarka Zeppelin z kolekcji Atlantic
Każda z tych marek oferuje sprawdzone i niezawodne mechanizmy doskonałej jakości. Seiko od lat znajduje się w czołówce, pod względem rozwiązań technologicznych wykorzystywanych w mechanizmach zegarków. Miyota to szanowana japońska manufaktura należąca do grupy CITIZEN, której mechanizmy są dobrze znane ze swojej wartości, precyzji i doskonałego stosunku ceny do jakości. Warto nadmienić, że ETA i Miyota dostarczają mechanizmów do około 80% zegarków automatycznych na światowym rynku. Jednym z nich jest właśnie marka Zeppelin. Kalibry to bez wątpienia jedna z zalet zegarków Zeppelin. Wykorzystanie mechanizmów renomowanych marek daje też spore pole manewru w zakresie komplikacji. Zegarki Zeppelin wyposażone są zatem w rozbudowane datowniki, prezentację rezerwy chodu, wskaźniki faz księżyca i precyzyjne chronografy.“Zeppeliny” są produkowane w Niemczech

Na uwagę zasługuje fakt, że na cyferblacie zegarków Zeppelin znajdziemy dopisek “Made in Germany”. Oznacza to w tym przypadku, że czasomierze tej marki w większości posiadają komponenty produkowane w Europie, a montaż zegarków w całości odbywa się w Niemczech. Jeszcze do 2019 roku firma POINTtec nie posiadała własnego zakładu produkcyjnego i zegarki montowane były przez wiele lat w miejscowości Ruhla w Turyngii.
Elegancki zegarek Zeppelin z kolekcji Atlantic


Widoczny mechanizm w zegarku Zeppelin z kolekcji Atlantic
Zeppeliny powstawały we współpracy z posiadającą ponad 100-letnie tradycje zegarmistrzowskie fabryką Gardé Uhren und Feinmechanik Ruhla GmbH. W sierpniu 2019 roku po upadłości Gardé, POINTtec przejął wszystkich pracowników z działu montażu zegarków wieloletniego partnera produkcyjnego. W ten sposób jednocześnie objął kompleksowy nadzór nad montażem zegarków. Obecnie cały proces produkcyjny związany z powstawaniem zegarków Zeppelin znajduje się pod pieczą POINTtec. A to oznacza również jeszcze lepszą kontrolę jakości i podniesienie standardów produkcji.Oryginalna stylistyka retro zegarków Zeppelin

Tym, co bez wątpienia wyróżnia zegarki Zeppelin od innych marek, jest ich design. Mocno nawiązuje on do stylistyki początków XX wieku, w tym szkoły Bauhaus. Niemiecka marka czerpie inspirację z historii lotów pasażerskich, która rozpoczęła się w 1899 roku, kiedy został zbudowany pierwszy sterowiec nazwany na cześć jego konstruktora - Ferdinanda Grafa von Zeppelina. Stylistyka zegarków w pełni oddaje ducha tamtej epoki — to zegarki retro w klasycznym stylu. Wiele modeli prezentuje bardzo minimalistyczne wzornictwo, które doskonale odzwierciedla wyrazistość designu Bauhaus.

Zegarki Zeppelin szczycą się wypukłymi, hesalitowymi szkłami, które mają swoim kształtem przypominać majestatyczne sterowce z minionej epoki. Taka półokrągła forma wzmacnia wygląd retro zegarków i dodaje im niepowtarzalnego uroku. Tego typu szkło w formie kopuły jest elastyczne, trudno je stłuc, a w razie zarysowania – można je polerować. Oprócz hesalitowego szkła w zegarkach Zeppelin znajdziemy też szkła mineralne, a w modelach premium - szafirowe.

Zeppelin to również niemiecka precyzja i dbałość o szczegóły. Zegarki mają ładnie wyprofilowane i polerowane koperty, wiele tarcz ozdobionych jest charakterystycznym szlifem słonecznym. Dekiel zegarków kwarcowych wykańcza grawer z wizerunkiem sterowca, a w przypadku zegarków automatycznych przezroczyste szkło mineralne prezentujące pracę mechanizmu.

Heslitowe szkieła w zegarkach Zeppelin


Na koniec warto wspomnieć o paskach, które wyróżniają się solidnym wykonaniem i wytrzymałością. Paski z naturalnej skóry w zegarkach Zeppelin wytwarzane są ręcznie i prezentują wysoki standard wykończenia. Zazwyczaj ozdobione są eleganckimi przeszyciami i perforacjami, które dodają im ekskluzywnego wyglądu. Paski stanowią bez wątpienia jeden ze znaków jakości zegarków Zeppelin i są kolejnym dowodem na to, że aspiracje marki sięgają znacznie wyżej niż segment fashion.Zegarki Zeppelin podsumowanie i opinia

Zegarki Zeppelin jako idealna propozycja dla osób lubiacych ponadczasowe dodatki
Zegarki Zeppelin to propozycja, która z pewnością zainteresuje miłośników czasomierzy w stylu retro. Każdy, kto czuje nostalgię za dobrym i klasycznym zegarkiem, w tych kolekcjach znajdzie czasomierz spełniający jego oczekiwania. Atutami “Zeppelinów” bez wątpienia są: dopracowana, zgodna z duchem epoki stylistyka oraz japońskie/szwajcarskie mechanizmy gwarantujące precyzję chodu i doskonałą funkcjonalność. Zegarki Zeppelin zapewniają naprawdę dobry stosunek ceny do jakości i pod tym względem stanowią świetny wybór dla wielu wielbicieli ponadczasowej klasyki.


Plusy (+)

+oryginalny, klasyczny wygląd z nutą retro

+projektowane i składane w Niemczech - Made in Germany

+japońskie i szwajcarskie mechanizmy renomowanych marek

+różnorodność funkcji i komplikacji w zegarkach

+wysokiej jakości komponenty i wykończenie


Minusy (-)

-szkło hesalitowe, podatne na zarysowania

Elegancki zegarek Zeppelin na czarnym skórzanym pasku z fazami księżyca na tarczy