Gwarancja dostawy przed Mikołajkami 2023
tel. 753 753 300
POWRÓT18-05-2021

Zegarek Zeppelin z jedną wskazówką

Chociaż zegarki z jedną wskazówką można uznać za dość nietypowe lub  niekonwencjonalne, to trzeba zaznaczyć, że mechaniczny pomiar czasu rozpoczął się właśnie od tego typu czasomierzy. Wprawdzie współcześnie takie modele pozostają głównie ciekawostką, ale mimo wszystko mogą mieć wiele do zaoferowania - tak, jak ma to miejsce w przypadku zegarków Zeppelin z jedną wskazówką.O zegarku z jedną wskazówką

Co niektórych może zaskoczyć fakt, że aż do XVIII wieku zegary wieżowe miały tylko jedną wskazówkę, pokazującą pełną godzinę lub kwadrans. Wystarczyło wówczas wiedzieć, że jest mniej więcej piąta po południu, więc czas wracać do domu po całym dniu pracy w polu. Wraz z rozwojem dokładniejszych czasomierzy, tarcze zaczęły również pokazywać interwały pięciominutowe. Współcześnie uznajemy za standard, że zegarek posiada dwie lub trzy wskazówki.  Ograniczenie do jednej może wydawać się nawet okropnie niewygodną funkcją. Oczywistym pytaniem jest, jak dokładnie można w ogóle określić godzinę na takim zegarku? W jaki sposób on działa? W końcu, z jakich powodów miałby on być nam współcześnie przydatny? Jak działa zegarek z jedną wskazówką?

Zegarek z jedną wskazówką posiada 12 lub 24-godzinną tarczę. Co jednak ciekawe, na jej powierzchni znajduje się 144 znaczników. Każdy z tych punktów oznacza odległość 5 lub 10 minut. Wbrew pozorom odczytywanie godziny z takiego czasomierza jest stosunkowo proste, ale wymaga jednak pewnego przyzwyczajenia. Wszystko, co należy zrobić, to spojrzeć na miejsce, gdzie znajduje się aktualnie wskazówka i policzyć odległość punktów. Dla łatwości odczytu wiele modeli ma pogrubiony znacznik co 15 minut. 

Prostym przykładem z życia codziennego, gdzie używany jest zegar z jedną wskazówką to prędkościomierz w samochodzie. I przypuszczalnie nikt nigdy nie rozważyłby dodania drugiej wskazówki, aby jeszcze dokładniej wskazać prędkość do drugiego miejsca po przecinku. Wręcz przeciwnie, sekunda na prędkościomierzu służyłaby jedynie dezorientacji i utrudniałaby spontaniczne odczytanie wskazania.Wada, a może tak naprawdę zaleta zegarka z jedną wskazówką?

W przypadku zegarka jednowskazówkowego wystarczy rzut oka, aby sprawdzić aktualną godzinę. Na podstawie dokładnego położenia wskazówki godzinowej między oznaczeniami godzin można na zegarku jednoręcznym stwierdzić, czy jest na przykład „krótko po dziesiątej”, czy już „prawie jedenasta”. Jak łatwo zauważyć - zegarek jednowskazówkowy nie podaje nam konkretnej godziny typu 11:44 lub 10: 12. I choć dla wielu osób informacja ta wystarcza, aby wyśmiać tego typu zegarek i raz na zawsze o nim zapomnieć, to jednak warto chwilę zastanowić się nad tą kwestią. Czy faktycznie drobiazgowe sprawdzenie godziny jest nam potrzebne w codziennym użytkowaniu? Być może w tym pędzącym świecie, który każe nam kontrolować niemal każdą aktywność, bardziej ogólne wskazanie czasu stanowi próbę wyjścia poza schemat i uwolnienia się od wszechobecnego pędu?
Zegarek Zeppelin 8642-5 New Captain's Line MonotimerZegarek jednowskazówkowy Zeppelin New Captain's Line Monotime

Zegarek Zeppelin 8642-3 New Captain's Line Monotimer z jedną wskazówką
O tym, że zegarki jednowskazówkowe nie odeszły do lamusa i współcześnie znajdują swoich użytkowników, świadczy choćby fakt, że takie modele posiada w swojej ofercie bardzo wiele cenionych marek. Jedną z nich jest niemiecki Zeppelin z kolekcją czasomierzy New Captain's Line Monotimer. Niezwykle eleganckie modele wchodzące w skład tej serii posiadają 12-godzinną tarczę z wyraźnymi oznaczeniami godzin w formie cyfr arabskich i jedną, strzelistą wskazówkę. Utrzymane w jednolitym kolorze cyferblaty wraz z kontrastującą wskazówką, pozostają bardzo czytelne. Dodatkowo na powierzchnię naniesione jest tylko logo marki Zeppelin, a nad godziną 6. widnieje mały datownik wskazujący dzień miesiąca.


Tarczę zegarków Zeppelin New Captain's Line Monotimer otacza ozdobna, wąska ramka nawiązująca swoim wzornictwem do lat 50. XX wieku. Koperta z giloszowaną koronką, zawieszona została z kolei na mocnym, skórzanym pasku z widocznymi przeszyciami po bokach. Trzeba przyznać, że te zaprojektowane z dbałością o każdy szczegół czasomierze prezentują się naprawdę świetnie. Przyciągają wzrok swoim szykownym wyglądem i widniejącą na tarczy tylko jedną wskazówką.Komu dedykowane są  zegarki z jedną wskazówką Zeppelin?

Zegarki z jedną wskazówką Zeppelin New Captain's Line Monotime pomyślane zostały o osobach poszukujących niestandardowych i oryginalnych czasomierzy na co dzień. Tych, którzy być może są nieco zmęczeni szybkim tempem życia oraz przymusu zaplanowania każdej sekundy życia. Bo choć proponowane przez niemiecką markę modele wciąż wskazują nam dość precyzyjnie czas, to jednocześnie pozwalają mentalnie trochę zwolnić i nabrać dystansu wobec codziennej gonitwy. Jednym słowem - koniec z nerwowym sprawdzeniem godziny!
Zegarek Zeppelin 8642-2 z jedną wskazówką