Grawerowanie 2024
tel. 753 753 300

Przegląd niemieckich zegarków marki Zeppelin

02-11-2021

W zegarmistrzostwie bardzo wiele uwagi przykłada się pochodzenia, które ma symbolizować jakość danego czasomierza. Choć w zbiorowej świadomości Niemcy nie słyną z zegarmistrzowskiej tradycji, to wśród pasjonatów niemieckie zegarki cieszą się ogromnym poszanowaniem. Głównym powodem jest jakość produktów made in germany, połączona z oryginalnym podejściem do projektowania. Czołową niemiecką marką na rynku konsumenckim jest marka Zeppelin, która należy do rodzinnej manufaktury POINTtec. W tym artykule przedstawimy Ci jej najlepsze i najbardziej pożądane kolekcje, a także wskażemy, dlaczego warto zainteresować się niemiecką szkołą zegarmistrzostwa.


Dlaczego warto postawić na zegarki Zeppelin?

Wystarczy jedno spojrzenie na dowolny model marki Zeppelin, aby dostrzec, że mamy do czynienia z wyjątkowym producentem. Ich niezwykła stylistyka zaskakująco skutecznie łączy ze sobą dwa światy, w sposób niespotykany u innych producentów. Zegarki Zeppelin z jednej strony mają wyraźnie starodawną stylistykę, a mimo to prezentują się zaskakująco nowocześnie. Oryginalny design nie jest jednak kluczowym elementem, jakiego oczekujemy od produktu made in germany. Najważniejsza będzie tu oczywiście wysoka jakość, a tą gwarantuje niezwykłe doświadczenie manufaktury POINTtec. Rodzinna firma założona w 1987 roku nie należy co prawda do najstarszych firm w branży, ale zdecydowanie może pochwalić się imponującymi osiągnięciami. Oprócz zegarków Zeppelin, manufaktura POINtec posiada jeszcze dwie marki własne, to jest Iron Annie oraz Bauhaus. Co jednak najistotniejsze, firma trudni się projektowaniem i produkcją czasomierzy na zamówienie, posiadając już bogate portfolio największych marek na świecie. POINTtec od lat tworzy zegarki dla takich marek jak Audi, Siemens, Volkswagen, Honda, Bosch, a także dla zespołu piłkarskiego Borussia Dortmund i niemieckiej Bundeswehry.

Kolekcje zegarków Zeppelin


Kolekcje zegarków Zeppelin

Jak sama nazwa wskazuje, zegarki Zeppelin inspirowane są sterowcami, których najbardziej znanym twórca był niemiecki inżynier Graf von Zeppelin. O jego projektach po dziś dzień uczy się na lekcjach historii, a wiele kolekcji poświęconych jest konkretnym modelom sterowców Zeppelina. Wśród nich dominuje nowocześnie zaaranżowana stylistyka retro, a wśród licznych kolekcji odnaleźć można zarówno zegarki damskie, jak i zegarki męskie.


Zegarki Zeppelin 100 Jahre Zeppelin

Flagowa kolekcja niemieckiej marki, stworzona została na 100-lecie pierwszych lotów sterowcowych i szybko zdobyła uznanie wielu użytkowników. Modele z tej serii z samego założenia projektowane były właśnie jako “nowoczesne retro” i nie da się ukryć, że wyglądają naprawdę fenomenalnie. Koperty zegarów Zeppelin 100 Jahre są wykańczane ręcznie i posiadają charakterystyczny kształt krawędzi, typowy jedynie dla produkcji POINTtec. Co ciekawe, w ich przypadku zdecydowano się nie tylko na wypukłe szkiełko, ale również wypukłą tarczę, która lepiej dopasowuje się do krzywizny szkła. Na uwagę bez wątpienia zasługują zresztą same projekty cyferblatów, mogące pochwalić się dużą szczegółowością przy dużej ilości drobnych detali. Zegarki Zeppelin 100 Jahre mogą być wyposażane w takie dodatki, jak tachometr, telemetr i pulsometr i przepiękne wskazówki Bregueta.

Zegarki Zeppelin 100 Jahre Zeppelin

Zegarki Zeppelin Atlantic

Sama nazwa kolekcji sugeruje związek z Oceanem Atlantyckim, ale wśród nich nie należy szukać zegarków typu diver. Zegarki Zeppelin Atlantic są bowiem upamiętnieniem niesamowitego wydarzenia, jakim był pierwszy przelot sterowca nad Oceanem Atlantyckim. Ciekawostką z pewnością będzie również fakt, że ich stylistyka inspirowana jest wnętrzem prawdziwego sterowca. Do cech charakterystycznych kolekcji zaliczyć należy przede wszystkim fazowaną tarczę z segmentami 3D, która pięknie mieni się pod różnymi kątami światła. Zegarki Zeppelin Atlantic posiadają przy tym klasyczną, ale dość oryginalnie wykończoną kopertę z krawędzią nazywaną “zeppelin ring” oraz charakterystycznie zaoblonymi uszami. W tej kolekcji nie można również narzekać na mnogość komplikacji – od datownika, przez chronograf, na wskaźniku rezerwy chodu kończąc.


Zegarki Zeppelin Atlantic

Zegarki Zeppelin New Captain’s Line

Kolekcja zegarków Zeppelin New Capitain’s Line to swego rodzaju alternatywa dla zegarków lotniczych, stworzona z myślą o pilotach sterowców. W tym celu zdecydowano się na połączenie technologicznego wyrafinowania oraz elegancji, co daje naprawdę niesamowity efekt. Kształt oraz konstrukcja koperty współdzielona jest z kolekcją Atlantic, ale tarcze zegarków Zeppelin New Captain to całkowicie inna historia. Stosunkowo niewielkie indeksy arabskie skutecznie budują wrażenie dużej przestrzeni, co wspaniale współgra z licznymi i ciekawymi komplikacjami. Najlepszym przykładem są tutaj zegarki z komplikacją monotimer, w których na głównej tarczy widoczna jest tylko wskazówka godzinowa, zaś pozostałe przesunięte są na subtarcze. Cechą charakterystyczną zegarków Zeppelin New Captain’s Line jest także wytłaczany pasek z logo marki oraz ekskluzywne mechanizmy jak Sellita SW266 lub MIYOTA 8257.


Zegarki Zeppelin New Captain’s Line

Zegarki Zeppelin LZ126 Los Angeles

Zegarki Zeppelin LZ126 Los Angeles nazwano na cześć pierwszego pasażerskiego sterowca do lotów długodystansowych, oznaczonego symbolem LZ126. Legendarny sterowiec wpisał się do historii przede wszystkim niesamowitym tempem, z jakim przemierzał niebo. W 1924 roku ustanowił on z resztą rekord prędkości w podróży przez Atlantyk, co projektanci postanowił zawrzeć w stylistyce tych wyjątkowych modeli. Pomimo wyraźnie vintage-owego charakteru, zegarki Zeppelin LZ126 Los Angeles skupione są właśnie na prędkości, a to za sprawą podwójnej skali tachometrycznej. W tej kolekcji pomyślano również typowo o miłośnikach retro stylistyki, stosując odpowiednie detale, jak wskazówki typu spade i charakterystyczne dla dawnych lat zestawienia kolorystyczne.


Zegarek Zeppelin Los Angeles 7614-5

Zegarki Zeppelin LZ127 Graf Zeppelin

Model sterowca LZ127 był jednym z większych projektów niemieckiego inżyniera, dlatego otrzymał przydomek Graf Zeppelin od nazwiska swego twórcy. Zegarki Zeppelin LZ127 Graf Zeppelin stawiają przede wszystkim na klasyczny design, dlatego cieszą się szczególną popularnością wśród zwolenników ponadczasowych stylizacji. Modele z tej serii charakteryzują się przy tym dużymi indeksami w postaci cyfr arabskich, a w niektórych modelach datownikiem typu Big-Date. Dzięki temu są one niesłychanie proste i intuicyjne w odczycie, a tego w końcu należy oczekiwać od porządnego czasomierza. Zegarki Zeppelin LZ127 Graf Zeppelin będą sprawdzały się wyśmienicie jako klasyczne, ale obdarzone własnym stylem dodatki do garnituru, a dzięki swojej czytelności, także jako nieskomplikowane czasomierze dla osób starszych.


Zegarki Zeppelin LZ127 Graf Zeppelin

Zegarki Zeppelin LZ129 Hindenburg

Specyficzna stylistyka niemieckich zegarków sprawia, że trudno co do zasady trudno odmówić im wyjątkowości. Kolekcja zegarków LZ129 Hindenburg jest jednak na tyle specyficzna, że można śmiało je uznać za crème de la crème niemieckiego zegarmistrzostwa. Ich harmonijny design zestawiony luksusową kolorystyką doskonale łączy klasyczną prezencję z atutami vintage-owego sportowego chronografu. Na ich tarczach dominują przede wszystkim wskazówki typu pomme lub wskazówki typu spade, posiadające długą tradycję stosowania właśnie w zegarkach niemieckich. Najciekawiej prezentują się zegarki Zeppelin LZ129 Hindenburg z dodatkowymi komplikacjami, jak wskaźnik faz księżyca i rozbudowany datownik. W modelach niektórych modelach możemy odczytać z czasomierza nie tylko numer i nazwę dnia, ale również numer tygodnia wskazywany przez poruszającą się w przeciwnym kierunku wskazówkę. W tej kolekcji dostępne są również zegarki damskie o średnicy poniżej 40 mm.


Zegarki Zeppelin LZ129 Hindenburg

Zegarki Zeppelin LZ120 Rome

Historia ma w sobie bardzo wiele zawiłości, co nie ominęło także historii sterowców. Jeden z projektów Grafa von Zeppelina trafił bowiem w ręce Włochów i to właśnie nim inspirowane są zegarki LZ120 Rome. W tej wyjątkowej serii zegarków, projektanci marki zapragnęli uchwycić styl oraz lekkość włoskiego życia. Jak należy się zatem spodziewać, na ich tarczach nie ma nadmiernej ilości rozpraszających dodatków, a zamiast arabskich indeksów zastosowano rzecz jasna indeksy rzymskie. W gruncie rzeczy można porównać tą kolekcję do typowo klasycznych model LZ127, ale w cieplejszym, śródziemnomorskim wydaniu. Na uwagę z pewnością zasługują tutaj modele ze wskazówkami bregueta, a także te wyposażone w małą tarczę faz księżyca. Rozwiązanie to jest charakterystyczne wyłącznie dla zegarków Zeppelin LZ120 Rome, które oparte są o automatyczny mechanizm. W tej kolekcji również nie zabrakło zegarków damskich o średnicy poniżej 40 mm, dzięki czemu seria ta stanowi ciekawą propozycję dla par.


Zegarki Zeppelin LZ120 Rome

Zegarki Zeppelin Night Cruise

Dobra manufaktura to taka, która wsłuchuje się w potrzeby swoich klientów. Miłośnicy charakterystycznej stylistyki marki Zeppelin często poszukiwali jednak czegoś nieco bardziej sportowego i to właśnie dla nich powstała kolekcja zegarków Zeppelin Night Cruise. Aby stylistycznie oddać nazwę serii nawiązującą do magii nocnego przelotu sterowca, wszystkie modele łączy czarny kolor bezela. Wspólne jest także pokrycie dużych elementów na tarczy masą luminescencyjną oraz zakręcana koronka. Poza tym wśród zegarków Zeppelin Night Cruise można odnaleźć eleganckie chronografy ze skalą tachometryczną i charakterystycznym czerwonym przyciskiem stopera oraz typowe divery ze zwiększonym standardem wodoszczelności do 200 metrów.


Zegarki Zeppelin Night Cruise

Zegarki damskie Zeppelin Princess Of The Sky

Wśród dość licznych kolekcji zegarków Zeppelin nie mogło zabraknąć serii skierowanych tylko i wyłącznie do kobiet. Zegarki Zeppelin Princess Of The Sky to flagowa damska kolekcja marki, której wyjątkową stylistykę trudno przyrównać do jakiejkolwiek damskiej kolekcji dostępnej na rynku. W jej skład wchodzą bowiem wyłącznie zegarki damskie typu skeleton, ze specjalnie skomponowanymi kobiecymi wzorami. Jak to bywa w przypadku zegarków ze szkieletowymi tarczami, wszystkie są napędzane automatycznym mechanizmem, którego pracę możemy podziwiać od przodu tarczy. Co do zasady zegarki Zeppelin Princess Of The Sky podzielić można na dwa główne typy modeli – nieco większe o średnicy 36 mm z kryształami Swarovskiego zamiast standardowych indeksów oraz nieco mniejsze o średnicy 34 mm i koronką umiejscowioną na godzinie 12.


 Zegarki damskie Zeppelin Princess Of The Sky


Zegarki Zeppelin Mandala

Zeppelin Mandala to kolejna kolekcja zegarków stworzonych specjalnie z myślą o kobiecych nadgarstkach. Zgodnie z nazwą inspirację do ich stworzenia daje Mandala, czyli motyw artystyczny występujący przede wszystkim w buddyzmie. Kwieciste motywy występują zarówno na tarczach zegarków, jak i na paskach, które prezentują się nad wyraz nietuzinkowo. Pomimo tego nie można im przypisać nazbyt dużej krzykliwości, co z pewnością spodoba się kobietom poszukującym wyrazistych, ale nienachalnie rzucających się w oczy dodatków. Zegarki damskie Zeppelin Mandala napędzane są głównie przez szwajcarskie mechanizmy kwarcowe, a ich wodoszczelność wynosi do 50 metrów.


Zegarki Zeppelin Eurofighter Typhoon

Zeppelin Eurofighter Typhoon to najnowsza kolekcja niemieckiego producenta, która wychodzi ze świata sterowców i przechodzi do świata samolotów. Stworzono ją na cześć myśliwca najnowszej generacji, czyli Eurofighter Typhoon, który powstał z inicjatywy państw europejskich, jako odpowiedź na amerykańskie i rosyjskie maszyny. Na tarczach zegarków znajduje się z resztą wiele odniesień do myśliwca, jak choćby jego nazwa umieszczona w centralnej części lub techniczny rzut od góry na subtarczach w modelach z chronografem. Na uwagę zasługuje z pewnością nietypowa podziałka z indeksami sekundowymi zamiast minutowych, na której czerwonymi znacznikami oznaczono pierwsze 8 sekund. Jest to jasne nawiązanie do osiągów myśliwca Eurofighter Typhoon, który by wzbić się w powietrze potrzebuje jedynie 8 sekund. Do wyboru mamy tutaj kilka odmian zegarków Zeppelin Eurofighter Typhoon, w tym modele automatyczne, kwarcowe modele z chronografem, a także zegarki na bransolecie lub specyficznym skórzanym pasku.

Zegarki Zeppelin Eurofighter Typhoon