Grawerowanie 2024
tel. 753 753 300

ZEGAREK.NET w fabryce bolidów Formuły 1!

03-07-2019

W dniach 28-29 czerwca wraz z przedstawicielami naszego partnera biznesowego GRUPA ZIBI S.A., odwiedziliśmy fabrykę jednego z zespołów Formuły 1 - Scuderia Toro Rosso z siedzibą w Faenza.  Mieliśmy okazję przyjrzeć się krok po kroku, w jakich warunkach tworzone są najszybsze pojazdy na świecie. Oczywiście nie mogło zabraknąć wątków zegarkowych! Zapraszamy na wspólną wycieczkę po fabryce Scuderia Toro Rosso.

zdjęcie z partnerem biznesowym - GRUPA ZIBI S.A.Badania i Rozwój

Proces powstawania bolidów Formuły 1, wyznaczony jest ściśle określonymi etapami pracy. Wszystko rozpoczyna się od Działu Badań i Rozwoju, który zajmuje się obliczaniem, a także ocenianiem poszczególnych części samochodu (podwozie, skrzydła, zawieszenia, kolumna kierownicy, skrzynia biegów itp.) pod względem efektywności pracy. Mowa jest tu o projektowaniu struktur uderzeniowych przez pryzmat takich wartości jak pochłanianie energii czy homologacja. Dział ten prowadzi również badania nad materiałami wykorzystywanymi przy produkcji bolidów.

Cała praca rozpoczyna się od przekazania przez Departament Aerodynamiki, ogólnej wizji samochodu. Następnie zespół badawczo-rozwojowy wspólnie z biurem projektowym zastanawia się nad możliwościami realizacji poszczególnych założeń i ewentualnych udoskonaleń.

Bolid Formuły 1.Biuro projektowe

To właśnie tutaj wstępne pomysły oraz założenia zostają przełożone na projekt. Cały sztab ludzi pracuje w podzespołach nad najmniejszymi elementami pojazdu, które wpływają na sukces bolidu podczas turnieju wyścigowego. Co jednak ważne, sam etap projektowania uzależniony jest w dużym stopniu od aktualnych przepisów prawnych. Konstruktorzy muszą dbać o to, aby wszystkie zmiany techniczne były zgodne z przyjętymi normami i regułami.Biuro projektowe umożliwiające przełożenie pomysłów na projekty.


Projektownia części dotyczących zewnętrznej i wewnętrznej dynamiki bolidu F1 (skrzydła, dyfuzory, hamulce itp.).

Mechanika płynów 

Biuro projektowe jest wspomagane przez zespół badający aerodynamiczne rozwiązania dla samochodu. To właśnie tutaj oblicza się rozkład prędkości, ciśnienia oraz innych parametrów wpływających na szybkość poruszania się pojazdu. Wszelkie testy odbywają się na modelu w skali 1:2. Dział ten pozostaje zaangażowany w proces projektowania części dotyczących zewnętrznej i wewnętrznej dynamiki bolidu F1 (skrzydła, dyfuzory, hamulce itp.)


Warsztat maszynowy

Projektowanie bolidów odbywa się za pomocą nowoczesnych technologii komputerowych, wykorzystujących system CAD i CAM. Pierwszy z nich odpowiada za całościowy projekt, zaś drugi zawiera instrukcje dla maszyn. To właśnie dzięki niemu frezarka jest w stanie odtworzyć rysunek na powierzchni materiału. Przeniesiony wzór będzie źródłem form wykorzystywanych do produkcji części końcowych. Z kolei Maszyna SLS odpowiada za wydruk 3D – powstała forma jest zamocowywana na modelu pojazdu, będącego przedmiotem wspomnianych już wcześniej testów.

Bolid Formuły 1, który zaprojektowany został za pomocą nowoczesnych technologii komputerowych, wykorzystujących system CAD i CAM.

Projekty bolidu Formuły 1.Od lat 70. Formuła 1 wykorzystuje włókno węglowe.

Włókno węglowe

Od lat 70. Formuła 1 wykorzystuje w swojej produkcji włókno węglowe. Początkowo stosowano je do tworzenia elementów skrzydeł oraz nadwozia, a w kolejnych latach zaczęto używać tę strukturę materiału także do wyrobu monokoków. To właśnie ta niesamowicie wytrzymała i lekka część każdego podwozia jest głównym składnikiem sukcesu Formuły 1. Co ciekawe, cena budowy jednego monokoku wynosi w przybliżeniu, aż jeden milion funtów!
Kontrola jakości

Końcowy etap produkcji polega na kontroli jakości wszystkich - nawet tych najmniejszych - części bolidu. Celem tych testów jest zbadanie niezawodności poszczególnych elementów pojazdu wraz z próbą znalezienia najlepszej wydajności. Odbywa się to m.in. poprzez sprawdzanie zgodności części mechanicznych z komponentami węglowymi. W tym celu wykorzystywane są najróżniejsze metody - począwszy od analiz mikroskopowych, aż po testy przy użyciu barwników. Elementy, które przeszły pozytywnie kontrolę mogą zostać włączone do mechanizmu samochodu. Pozostałe części trafiają do magazynu.

Końcowy etap polegający na kontroli jakości części bolidu.Sala przedstawiająca elemanty budowy bolidu.Zegarek inspirowany Formułą 1

Zwiedzanie fabryki bolidów Formuły 1 nie było przypadkowe, ponieważ Scuderia Toro Rosso od kilku lat współpracuje z marką Casio. Podobnie, jak konstruktorzy intensywnie pracują nad każdym detalem swoich bolidów, tak też japoński brand zwraca szczególną uwagę na najwyższą jakość tworzonych zegarków. Każdy model zostaje poddany serii testów, które mają wykazać solidność oraz funkcjonalność tych czasomierzy.


Scuderia Toro Rosso od kilku dobrych lat współpracuje z marką Casio


W naszej wycieczce towarzyszyli nam dwaj szczególni goście: Marc Czemper – przedstawiciel Casio Europe oraz polski ambasador marki Casio Edifice - Adam Kornacki. Dziennikarz motoryzacyjny od wielu lat jest wielkim pasjonatem szybkich samochodów i dobrych zegarków. Sam również ma doświadczenie w wyścigach samochodowych, czego dowodem jest zdobyty w 2009 roku tytuł Mistrza Polski w klasyfikacji generalnej. Ambasador łączy elegancję z zamiłowaniem do sportu, a zegarki Edifice doskonale wpisują się właśnie w taki styl.


Marc Czemper – przedstawiciel Casio Europe oraz polski ambasador marki Casio Edifice - Adam Kornacki.

Pracownik firmy ZEGAREK.NET oraz Adam Kornacki.Limitowana seria Edfice Scuderia Toro Rosso

Przy tej okazji koniecznie trzeba wspomnieć o limitowanej edycji zegarków Edifice, która sygnowana jest przez team Scuderia Toro Rosso. Do linii tej należą modele EFR-559TR-2AER, ECB-800TR-2AER oraz EFR-564TR-2AER.  Koperty zegarków zostały wykonane ze stali szlachetnej, co zapewnia im doskonałą ochronę oraz genialny design. Mocna konstrukcja idealnie sprawdzi się zarówno podczas uprawiania sportów, jak i w codziennych aktywnościach. Każdy z tych zegarków posiada wygrawerowane na deklu logo Scuderia Toro Rosso. W niektórych modelach ta sama sygnatura znajduje się również na tarczy.
Model EFR-559TR-2AER jest wzorcowym przykładem połączenia sportowego temperamentu z szykownym stylem. Stalowa, srebrna bransoleta idealnie współgra z granatową tarczą, na której widnieją czerwone wstawki. Rozmieszczone na tarczy poszczególne funkcje, tworzą spójną całość. Indeksy zostały pokryte powłoką Neobrite, która umożliwia odczyt godziny w ciemności.


Wielofunkcyjny zegarek męski Edifice wykonany został w całości z odznaczającej się wysoką odpornością na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne stali szlachetnej.
Model Casio EFR-564TR-2AER jako zegarek idealny dla osób lubiących prędkość.
Czasomierz Casio EFR-564TR-2AER posiada dużą okrągłą kopertę ze stali szlachetnej.


Jeszcze bardziej dynamiczny charakter posiada ECB-800TR-2AER. Tutaj zamiast bransolety znajduje się pasek wykonany z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Design paska nie jest przypadkowy. Swoim wyglądem nawiązuje do bieżnika opony. Ciemna kolorystyka modelu została ożywiona,  przez wzorzystą, granatową tarczę nawiązującą swoją strukturą do karbonu. Wskazówki oraz indeksy zostały pokryte powłoką Neobrite. Jest to model najbardziej bogaty w funkcje i wyróżniający się swoim solarnym mechanizmem. Wyposażony został w takie funkcje jak: Bluetooth, stoper, rozbudowany kalendarz czy też 5 alarmów dziennych.

Wbudowany chronograf w zegarku Edifice zapewnia sprawne działanie manualnego stopera, pozwalając na dokonywanie precyzyjnych pomiarów czasu.  
Elementy cyferblatu pokryto niezawodną powłoką Neobrite. Na barwę cyferblatu EDIFICE EFR-564TR-2AER  składają się, aż trzy tonacje granatu. Stalowa bransoleta złożona jest ze srebrnego i niebieskiego odcienia. Wszystkie te kolory harmonizują z subtelnie rozmieszczonymi na tarczy czerwonymi dodatkami. Całość  przywodzi na myśl wygląd samochodów Formuły 1. Godziny zostały oznaczone cyframi arabskimi i indeksami. Motylkowe zapięcie zapewnia bezpieczeństwo zegarka przed jego upuszczeniem.

Wyjątkową częścią modelu jest jego tarcza, która swym designem i kolorami nawiązuje do stylistyki bolida Formuły 1.
Zegarek Edifice inspirowany Formułą 1.
Granat i czerwień podkreślają sportowy charakter czasomierzu, a umieszczone z prawej strony logo kolekcji wraz z bykiem symbolizuje współpracę z Red Bullem.Kilka słów o zespole Scuderia Toro Rosso

Scuderia Toro Rosso tworzy wraz z Red Bull Racing jeden z najbardziej rozpoznawalnych zespołów Formuły 1.  Team powstał w 2005 roku na bazie włoskiego zespołu Mirandi i w początkowym okresie szkolił przede wszystkim młodych zawodników. W sezonie 2006 Team Scuderia Toro Rosso zadebiutował podczas Grand Prix Bahrajnu. Sezon 2008 okazał się dla zespołu Toro Rosso najlepszym w dotychczasowej historii. Kierowca Sebastian Vettel, który wtedy reprezentował team, zdobył pole position i zwyciężył w wyścigu o Grand Prix Włoch na słynnym torze Monza. W tym też sezonie, niestrudzona praca doprowadziła zespół do zajęcia szóstej pozycji w klasyfikacji generalnej konstruktorów.Samochody i zegarki

Możliwość zwiedzenia fabryki Formuły 1 była dla nas niezwykłą atrakcją!  Byliśmy przecież w sercu inspiracji dla serii zegarków Edifice. Miejscu, w którym konstruowane są światowej sławy bolidy. To niesamowite ile wspólnego mogą mieć ze sobą świat zegarków i świat sportu. Potrafią się niesamowicie nawzajem przenikać. W każdym z nich ceni się przecież sprawność, precyzję i styl !


Zobacz modele zegarków EDIFICE inspirowane Formułą 1: