Dzień Kobiet 2024 Zegarek.net
tel. 753 753 300

Zegarki BALL — innowacyjne patenty i rozwiązania cz.1

12-04-2021

Szwajcarska manufaktura BALL od samego początku istnienia podąża jasno sprecyzowanym kierunkiem. W tym wypadku mowa o wytwarzaniu zegarków mechanicznych cechujących się ponadprzeciętną precyzją chodu, niezawodnością, fenomenalną jakością wykonania, a także niezwykłą czytelnością. Obecnie BALL od lat poszukuje nowych technologii, które następnie są wdrażane w życie. Marka na przestrzeni lat dorobiła się pokaźnej ilości opatentowanych rozwiązań, których nie powstydziłyby się czołowe manufaktury. W niniejszym artykule przybliżymy dwa rozwiązania, które stanowią DNA marki, czyli system pałeczek trytowych Night Reading Evolution, a także system antywstrząsowy SpringLOCK®Night Reading Evolution

Night Reading Evolution w zegarkach Ball

Czytelność, to jedno z najważniejszych założeń marki BALL, które przyświeca od początku egzystencji na rynku zegarmistrzowskim. Założyciel Webb C. Ball już w 1891 roku ustanowił bardzo rygorystyczne standardy odnośnie tego aspektu. Prawdziwy przełom nastąpił natomiast w 2001 r., kiedy to tarcze wraz ze wskazówkami zostały wyposażone w specjalne mikrorurki wypełnione gazem H3, umożliwiające bezproblemowy odczyt wskazań w każdych warunkach, nawet tych ekstremalnych.


BALL postawił na zaawansowaną szwajcarską technologię wykorzystującą gaz trytowy w bardzo stabilnej formie. Gaz H3 zamyka się w pustej mikrorurce wykonanej ze szkła mineralnego. Jej wewnętrzne ściany pokrywa się substancją luminescencyjną, która po „aktywacji” przez uwalniające się elektrony z trytu emituje zimne źródło światła — podobnie jak w przypadku ekranu telewizora.

 Gaz H3 w zegarkach Ball


mikrorurki jako oświetlenie zegarków Ball

Te małe mikrorurki są wykonywane bardzo precyzyjnie za pomocą lasera CO2. Implementowane są do traczy oraz wskazówek w bezpieczny sposób, który wyklucza ryzyko pęknięcia. Osoba nosząca zegarek w stanie nienaruszonym nie jest narażona na żadne promieniowanie. Co ważniejsze nawet po uwolnieniu taka ilość trytu nie jest szkodliwa dla zdrowia, bowiem ów gaz występuje w przyrodzie w większym stężeniu, aniżeli w tych szklanych mikrorurkach.Największe korzyści systemu Night Reading Evolution

Przede wszystkim mikrorurki wypełnione gazem H3 są autonomiczne i nie wymagają wcześniejszego naświetlania zewnętrznym źródłem światła. Świecą do 100 razy jaśniej od konwencjonalnej substancji luminescencyjnej, a ich żywotność to 25 lat. Dodatkowo projektanci mogą uzyskać większą paletę barw, co wpływa w znaczący sposób na estetykę zegarka.


SpringLOCK®

BALL jako pionier standardów chronometrii posiadający bogatą przeszłość związaną z historią amerykańskich kolei, pozostaje jedną z najbardziej szanowanych i uznanych marek wytwarzających zegarki w Stanach Zjednoczonych. Stąd też producent nieustannie szuka nowych rozwiązań technologicznych, aby z dumą kontynuować spuściznę i oferować zegarki odznaczające się wysoką precyzją chodu. Właśnie po to narodził się opatentowany system SpringLOCK®. Pierwsza jego wersja ujrzała światło dzienne w 2013 roku. Od tego czasu system jest stale ulepszany w celu uzyskania lepszej efektywności.

SpringLOCK w zegarkach Ball


system SpringLOCK w zegarkach Ball

W wyniku upadku bądź dużych wstrząsów sprężyna balansowa potrafi splątać lub odkształcić się, co zazwyczaj jest przyczyną niedokładności chodu mechanizmu. SpringLOCK® to rewolucyjny autorski system antywstrząsowy, który redukuje siłę wstrząsów oddziaływających na sprężynę włosową aż o 66%.


System składa się ze specjalnej klatki wykonanej z wytrzymałego czerwonego kompozytu, która otacza sprężynę balansową. Pochłania ona energię wytwarzaną, podczas gdy zegarek jest poddawany intensywnym wstrząsom, wpływającym znacząco na dokładność chodu mechanizmu. Dzięki temu innowacyjnemu rozwiązaniu użytkownicy zegarków BALL wyposażonych w SpringLOCK® mogą uprawiać różne sporty, w tym także ekstremalne, wiedząc, że dokładny pomiar czasu jest nadal możliwy w przypadku występowania zewnętrznych sił.

innowacyjne rozwiązanie zegarków BALLNiezwykle użyteczne rozwiązania techniczne w zegarkach Ball

To tylko kropla w morzu. Producent w swoim „arsenale” posiada znacznie więcej opatentowanych, a co najważniejsze niezwykle użytecznych rozwiązań technicznych zabezpieczających zegarek przed złowrogimi warunkami zewnętrznymi. W następnej części cyklu: Zegarki BALL — innowacyjne patenty i rozwiązania, przedstawimy kolejne dwa rozwiązania.