W pierwszej części cyklu: Zegarki BALL — innowacyjne patenty i rozwiązania omówiliśmy system pałeczek trytowych Night Reding Evolution oraz niezwykle efektywny system antywstrząsowy SpringLOCK®, który zabezpiecza włos balansowy przed splątaniem i uszkodzeniem. Dziś bierzemy na tapet kolejne dwa, równie intrygujące, rozwiązania stosowane z powodzeniem w zegarkach BALL.
Antymagnetyczność zegarków Ball
Zegarki Ball są instrumentami pomiarowymi przystosowanymi do stawiania czoła nieznanym i najbardziej niekorzystnym warunkom zewnętrznym. Wśród wielu rozwiązań technicznych, jakie stosuje producent, nie mogło zabraknąć zwiększonej ochrony przed polem magnetycznym, które jak wiadomo, oddziałuje na mechanizm w sposób negatywny, powodując, że zegarek wskazuje nieprecyzyjnie czas, robiąc przy tym spore odchyłki dobowe. Pole magnetyczne jest wszechobecne w naszym codziennym życiu. Daleko nie trzeba szukać, telefony komórkowe, telewizory, głośniki, radia oraz inne przedmioty elektroniczne stanowią realne zagrożenie dla poprawnej pracy zegarków mechanicznych. Nawet krótki kontakt ze sztucznym magnesem może namagnesować sprężynę włosową i spowodować zatrzymanie werku. Zgodnie z przyjętymi normami zegarmistrzowskimi, czasomierz mechaniczny jest uważany za antymagnetyczny, pod warunkiem, że jego bijące serce znosi pole magnetyczne o natężeniu co najmniej 4 800 amperów na metr, a odchyłka dobowa nie przekracza 30 sekund na dobę.
Większość zegarków BALL, z wyjątkiem kolekcji Ball Trainmaster, spełnia standardy dotyczące antymagnetyczności do 4 800 amperów na metr. Do tego celu wykorzystuję się nierdzewną stal ferrytyczną, którą „wyściela” się wewnętrzną część koperty zegarka. Wyższy parametr antmagnetyczności można spotkać w modelach z serii Ball Engineer Hydrocarbon. Tam próg odporności w większości zegarków sięga nawet 12 000 amperów na metr. Dodatkowo czasomierze z tej kolekcji posiadają inne rewolucyjne rozwiązania usprawniające funkcjonowanie w ekstremalnych warunkach.
Jednak to kolekcja Ball Engineer III łamie wszelkie bariery, ponieważ wszystkie zegarki wywodzące się z tej linii mają najwyższy parametr antymagnetyczności, sięgający aż 80 000 amperów na metr. Tak imponujący wynik udało się uzyskać za pomocą specjalnej osłony wykonanej z Mu-metalu, którą implementuje się do wnętrza koperty. Jeśli chodzi o Mu-metal, to jest to stop niklu i żelaza z niewielką domieszką miedzi i molibdenu. Stanowi on perfekcyjną tarczę przed polem magnetycznym. Użytkując zegarek marki BALL nie trzeba się już obawiać złowrogiego pola magnetycznego i można swobodnie z niego korzystać praktycznie w każdej sytuacji.
SpringSEAL®
Pierwsza część cyklu: Zegarki BALL — innowacyjne patenty i rozwiązania cz.1
W kolejnej części cyklu BALL — innowacyjne patenty i rozwiązania skupimy się na opatentowanym systemie A-Proof® oraz DuraLOCK®. Zachęcamy do bycia z nami na bieżąco.