Zegarek na komunię 2024
tel. 753 753 300

Największy zegar na świecie

18-03-2021

Zegar ma przede wszystkim wskazywać czas. Modele użytkowe - naręczne albo ścienne są przy okazji biżuterią lub dekoracją. Można by pomyśleć, że na tym rola czasomierza się kończy - nic bardziej mylnego! Okazuje się, że ważna jest wielkość zegara. Powstają modele o niebotycznych gabarytach, a inżynierowie prześcigają się w projektach, by zdobyć tytuł największego czasomierza na Ziemi. Po co tworzy się największe zegary świata? Mają zachwycać, intrygować i być celami wycieczek turystów. Kto nie chciałby zobaczyć, jak wygląda największy zegar na świecie.  


Okazałe budowle z czasomierzami wzbudzają podziw i zaskakują. Największe zegary na świecie najczęściej instaluje są na wysokich wieżach, by były widoczne dla ludzi znajdujących się w pobliżu. Zegar wieżowy posiada kilka tarcz i montowany jest na budynkach użyteczności publicznej, np. ratuszach lub kościołach. W niektórych modelach upływ czasu sygnalizowany jest dźwiękiem (dzwonu albo kurantu). Gdzie znajdują się największe zegary świata?Największe zegary świata  

Największe zegary świata IstanbulZegar Istanbul Cevahir Mal
Drugim co do wielkości zegarem na świecie jest czasomierz znajdujący się na dachu Istanbul Cevahir Mall w dzielnicy Sisi w Stambule. Zegar ma średnicę 36 metrów, a zaprojektowano go, by pobić rekord należący do zegara Kwiatowego w Teheranie. Istanbul Cevahi zbudowano w 2005 roku. Jego cyfry mają wysokość około 3 metrów. Trzecim największym zegarem świata jest Kwiatowy zegar Surata India. Składa się on z plantacji i gleby, a jego średnica wynosi 24,2 metry. Czasomierz o średnicy 20 metrów umocowany jest na wieży stacji kolejowej Central do Brasil w Rio de Janeiro. Zbudowano go w 1943 roku. 


W Pittsburghu w Pensylwanii znajduje się zegar browaru Duquesne, który powstał w 1933 roku. Tarcza czasomierza ma szerokość 18 metrów. Zegar został zaprojektowany przez Johna Franklina, a w 1961 roku zakupił go Duquesne Brewery Company. Zegar był wykorzystywany do reklamowania różnych marek w tym Coca Coli. Ostatnie spoty wyświetlono w 2017 roku. Największe zegary świata nie tylko wskazują czas, ale również są symbolami państw oraz atrakcjami turystycznymi. Nasuwa się pytanie – gdzie znajduje się największy zegar na świecie?
Największe zegary świata browar Duquesnezegar browaru DuquesneNajwiększy zegar świata w Arabii Saudyjskiej   

Największy zegar świata w Arabii SaudyjskiejZegar Abdullah bin Abdulaziz Al Saud

Abradż al-Bajt jest kompleksem hotelowym znajdującym się w Mekce, w Arabii Saudyjskiej. Postmodernistyczne budowle wzniesiono w latach: 2004-2011. Projektantami przedsięwzięcia byli pracownicy agencji SL Rasch. Kompleks znajduje się blisko największego na świecie meczetu i najświętszego miejsca islamu - Al-Masadżid al-Haram. W 2011 roku Abradż al-Bajt był drugim co do wysokości budynkiem na świecie. Ustępował tylko Burdż Chalifa w Dubaju. Od 2015 roku zajmuje trzecie miejsce, za Shanghai Tower. Całkowita wysokość kompleksu wynosi 601 metrów.  

Abraj al-Bait w wolnym tłumaczeniu oznacza Wieże Domu. Budowla powstała, by usprawnić obsługę pielgrzymów (około 5,5 miliona wiernych rocznie). Przedsięwzięcie zrealizowano z funduszy władz Arabii Saudyjskiej, a podczas planowania inwestycji doszło do kontrowersji. Abraj al-Bait mógł powstać, dlatego że zburzono XVIII- wieczną otomańską twierdzę, znajdującą się na wzgórzu z widokiem na Wielki Meczet. Co ciekawe, wspomniany kompleks hotelowy jest drugim najdroższym obiektem na świecie, a całkowity koszt budowy wyniósł 15 miliardów dolarów. 


Najwyższą wieżą w całym systemie jest Wieża Zegarowa. To na niej umocowano największy zegar na świecie (5 razy większy od londyńskiego Big Bena). Tarcza czasomierza mierzy 46 metrów i jest oświetlona 2 milionami diod LED, widać ją z 25 metrów. Cztery tarcze zegarowe (po jednej na każdej stronie wieży), pokrywa 98 milionów elementów szklanej mozaiki. Wskazówka minutowa ma 22 metry, a godzinowa – 17 metrów. Największy zegar na świecie uruchomił w środę 11 sierpnia 2010 rokukról Arabii Saudyjskiej Abdullah bin Abdulaziz Al Saud. Choć to obecnie największy zegar świata, to z pewnością przyjdzie nam jeszcze podziwiać większy i bardziej okazały model.  
Największy zegar świataAbdullah bin Abdulaziz Al Saud