Zegar ma przede wszystkim wskazywać czas. Modele użytkowe - naręczne albo ścienne są przy okazji biżuterią lub dekoracją. Można by pomyśleć, że na tym rola czasomierza się kończy - nic bardziej mylnego! Okazuje się, że ważna jest wielkość zegara. Powstają modele o niebotycznych gabarytach, a inżynierowie prześcigają się w projektach, by zdobyć tytuł największego czasomierza na Ziemi. Po co tworzy się największe zegary świata? Mają zachwycać, intrygować i być celami wycieczek turystów. Kto nie chciałby zobaczyć, jak wygląda największy zegar na świecie.
Okazałe budowle z czasomierzami wzbudzają podziw i zaskakują. Największe zegary na świecie najczęściej instaluje są na wysokich wieżach, by były widoczne dla ludzi znajdujących się w pobliżu. Zegar wieżowy posiada kilka tarcz i montowany jest na budynkach użyteczności publicznej, np. ratuszach lub kościołach. W niektórych modelach upływ czasu sygnalizowany jest dźwiękiem (dzwonu albo kurantu). Gdzie znajdują się największe zegary świata?
Największe zegary świata
Największy zegar świata w Arabii Saudyjskiej
Abradż al-Bajt jest kompleksem hotelowym znajdującym się w Mekce, w Arabii Saudyjskiej. Postmodernistyczne budowle wzniesiono w latach: 2004-2011. Projektantami przedsięwzięcia byli pracownicy agencji SL Rasch. Kompleks znajduje się blisko największego na świecie meczetu i najświętszego miejsca islamu - Al-Masadżid al-Haram. W 2011 roku Abradż al-Bajt był drugim co do wysokości budynkiem na świecie. Ustępował tylko Burdż Chalifa w Dubaju. Od 2015 roku zajmuje trzecie miejsce, za Shanghai Tower. Całkowita wysokość kompleksu wynosi 601 metrów.
Abraj al-Bait w wolnym tłumaczeniu oznacza Wieże Domu. Budowla powstała, by usprawnić obsługę pielgrzymów (około 5,5 miliona wiernych rocznie). Przedsięwzięcie zrealizowano z funduszy władz Arabii Saudyjskiej, a podczas planowania inwestycji doszło do kontrowersji. Abraj al-Bait mógł powstać, dlatego że zburzono XVIII- wieczną otomańską twierdzę, znajdującą się na wzgórzu z widokiem na Wielki Meczet. Co ciekawe, wspomniany kompleks hotelowy jest drugim najdroższym obiektem na świecie, a całkowity koszt budowy wyniósł 15 miliardów dolarów.