tel. 753 753 300

Czym jest Triple Sensor w zegarkach G-SHOCK?

05-02-2023

G-SHOCK to japońska marka zegarków, która zasłynęła z wyjątkowej odporności na wstrząsy i uderzenia. Od samego początku inżynierom Casio zależało na udoskonalaniu struktury, zapewniającej pracę modułu w najcięższych warunkach. To, co zasługuje na szczególną uwagę i uznanie to innowacyjność Casio. Na przestrzeni lat G-SHOCK wyodrębnił pewną grupę modeli, które określił mianem Master of G - były to zegarki zadaniowe naszpikowane sensorami, które ułatwiają odnalezienie się chociażby w terenie. Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań w zakresie czujników był Triple Sensor.


Sensory w zegarkach G-SHOCK

Czym jest owy sensor i na czym polega jego działanie? Otóż zgodnie z definicją Słownika Języka Polskiego, słowo sensor to inaczej czujnik stanowiący część urządzenia pomiarowego, która reaguje na impulsy wywołane zmianami mierzonej wielkości. Według Wikipedii natomiast, czujnik-sensor to fizyczne bądź biologiczne narzędzie, które najczęściej stanowi część składową większego układu. Zadaniem takiego układu jest wychwytywanie sygnałów z otaczającego środowiska, rozpoznawanie ich i rejestrowanie zachodzących zmian. W temacie zegarków bardzo często spotykamy się z określeniami takimi jak sensor temperatury, sensory ciśnienia czy wysokości. W rzeczywistości mowa o termometrze, który dokonuje pomiaru temperatury, o barometrze mierzącym ciśnienie czy altimetrze mierzącym i wskazującym wysokość.

Sensory w zegarkach Casio G-SHOCK


Casio G-SHOCK Mudmaster 

Właśnie te elementy stanowią istotną część całego modułu, który znajduje się w określonych modelach Casio G-SHOCKŻeby zacząć od Triple Sensor, trzeba sięgnąć troszkę wcześniej do zegarków, które stanowiły niejako impuls do zaprojektowania Triple Sensora, a które cieszyły się równie wysokim zainteresowaniem i uznaniem wśród użytkowników.

G-SHOCK Twin Sensor

Twin Sensor to inaczej czujnik podwójny, bliźniaczy, który w zegarkach G-SHOCK odpowiada za pomiar temperatury i kierunku. Zatem zegarki wyposażone w Twin Sensor posiadają termometr i kompas. Jeżeli chodzi o G-SHOCK Twin Sensor, które w ostatnich latach cieszyły się największą popularnością, to należy wskazać tutaj G-9300 Mudman i GG-1000 Mudmaster. W obydwu przypadkach termometr dokonuje pomiaru temperatury w zakresie od -10℃ do 60℃, natomiast kompas dokonuje pomiaru kierunku i wskazuje 1 z 16 kierunków świata. Najczęściej pomiar kierunku w zegarkach zasilanych baterią trwa nieprzerwanie przez 30 sekund. Wyjątek stanowią wybrane modele zasilane ogniwem słonecznym - wskazują one kierunek nieprzerwanie przez 60 sekund.

Twin Sensor w zegarku G-SHOCK


Triple Sensor w zegarku G-SHOCK

G-SHOCK Triple Sensor

Triple Sensor to inaczej potrójny czujnik. Podstawą dla jego stworzenia był oczywiście Twin Sensor, który rozbudowano o wysokościomierz i barometr umożliwiający pomiar ciśnienia atmosferycznego. Należy zwrócić uwagę, iż altimetr to wysokościomierz barometryczny, który na podstawie wartości ciśnienia dokonuje pomiaru wysokości. Takie właśnie zestawienie czujników króluje wśród modeli G-SHOCK oznaczonych napisem Triple Sensor. Należy jednak zaznaczyć, iż wyjątkiem od reguły jest G-SHOCKowy nurek GWF-D1000. Ten Frogman również posiada potrójny sensor, jednak w tym podwodnym modelu Master of G, Triple Sensor dzieli się na głębokościomierz, kompas i termometr.


Potrójny czujnik posiada jeszcze jeden charakterystyczny element - jest to czujnik trzeciej generacji Triple Sensor Ver.3. Jego opracowanie stanowiło przełom w technologii stosowanej w zegarkach G-SHOCK. Jest on bowiem mniejszy aż o 95% w stosunku do wcześniej dostępnych sensorów, przy równoczesnym zwiększeniu efektywności czujników. Wszystko dzięki zredukowaniu zużycia energii aż o 90%.

Potrójny czujnik w zegarku G-SHOCK


Cechy czujnika trzeciej generacji 

Zatem jeżeli do wyżej wskazanych termometru i kompasu dołożymy barometr i wysokościomierz - otrzymamy potrójny czujnik trzeciej generacji. Ale zaraz - coś się nie zgadza? Potrójny czujnik zawierający cztery sensory? Dokładnie tak - należy zauważyć, iż wysokościomierz barometryczny dokonuje pomiaru wysokości na podstawie ciśnienia. Jest zatem czujnikiem bezpośrednio związanym z sensorem ciśnienia. Jeżeli chodzi o specyfikacje tych elementów to wygląda ona następująco:

  • Wysokościomierz – dokładnie wysokościomierz barometryczny. Jego działanie polega na pomiarze ciśnienia statycznego. Sensor wykorzystuje zależność występującą pomiędzy spadkiem ciśnienia atmosferycznego, któremu towarzyszy wzrost wysokości.  Zakres pomiaru wysokości wynosi od -700 m do 10000 m, gdzie jednostką pomiaru jest 1 metr.
  • Barometr – umożliwia dokonywanie pomiaru ciśnienia atmosferycznego. Zakres takiego pomiaru to od 260 hPa do 1100 hPa, gdzie jednostką pomiaru jest 1 hPa. Samo wskazanie wysokości w wybranych modelach może odbywać się również w formie wykresu wraz ze wskazaniem różnic ciśnienia na przestrzeni ostatnich 22 lub 42 godzin pomiarów. Dodatkową funkcją która wyjątkowo przypadła do gustu fanom marki jest tzw. Alarm Baro – jeżeli jest aktywny, przy pomocy sygnału dźwiękowego informuje użytkownika o nagłej zmianie ciśnienia, przy jednoczesnym wyświetlaniu odpowiedniej ikony na wyświetlaczu zegarka. W tym miejscu należy pamiętać, iż aktywacja Alarmu Baro następuje manualnie - jest on aktywny przez 24 godziny od włączenia. W tym czasie, w zegarkach wyposażonych w automatyczną kalibrację czasu, jest ona nieaktywna. Nie można również przeprowadzić manualnej kalibracji czasu w tym okresie.

Do niedawna Triple Sensor występował w modelach, które wyposażone były również, a w zasadzie tylko w zasilanie ogniwem słonecznym Tough Solar. Co prawda ostatnie nowości to już Quad Sensory pracujące na baterii, jednak funkcjonalność potrójnego czujnika została tutaj poszerzona o sensor przyspieszenia - 3-osiowy akcelerometr. Zatem mamy już poczwórne sensory pracujące na baterii - producent zakłada, że taka bateria wystarczy na okres około 2 lat.

Zegarek G-SHOCK Mudmaster

Najpopularniejsze modele G-SHOCK z potrójnym sensorem

 GW-9400 Rangeman

Bez wątpienia należy zacząć od modelu jakim jest GW-9400 Rangeman. Zaprezentowany w 2013 roku jako pierwszy wyposażony został w potrójny sensor trzeciej generacji. Konstrukcja okazała się być wyjątkowo trwała - w ciągu 9 lat sporadycznie występowały awarie sensorów, częściowo spowodowane przez ingerencję użytkowników. Uznaje się, że GW-9400 Rangeman jest zegarkiem, który już zapisał się na kartach historii Casio G-SHOCK. Jest to model prawie kompletny - posiada zasilanie ogniwem słonecznym Tough Solar, Triple Sensor, radiową kalibrację czasu, wschody i zachody słońca, stoper, timer, alarmy, SIG i rewelacyjny wygląd.


G-SHOCK Mudmaster GWG-1000 to najbardziej popularna wersja outdoorowego - analogowo cyfrowego G-SHOCKa ostatnich lat. Funkcjonalność odpowiada prawie tej z Rangemana GW-9400, a jedyne ograniczenia wynikają wyłącznie z faktu iż zegarek posiada wskazówki - a co za tym idzie również koronkę.

Mudmaster GWG-1000


Tarcza zegarka Casio Mudmaster z Triple Sensor V.3

Nie tak dawno Casio zaprezentowała nową odsłonę Mudmastera, którą był model o oznaczeniu GWG-2000. Pomimo zmian konstrukcyjnych, funkcjonalność oparta została na przedstawionym wyżej zasilaniu ogniwem słonecznym, radiowej kalibracji czasu i Triple Sensor V.3.


Triple Sensor i co dalej w technologii G-SHOCK?

Pierwszym zestawem czujników, które od jakiegoś czasu możemy odnaleźć w zegarkach G-SHOCK to opisany wyżej Quad Sensor. Oczywiście pierwszy poczwórny sensor pojawił się dużo wcześniej w Gulfmasterze GWN-Q1000. Opierał się on na innych rozwiązaniach i stanowił połączenie funkcjonalności Rangemana GW-9400 i Frogmana GWF-D1000. Wydawał się być zegarkiem wręcz idealnym, jednak dość szybko został usunięty z oferty Casio. W ostatnich latach producent poszedł jeszcze dalej prezentując GBD-H1000 - pierwszego G-SHOCKa, który wyposażony został w pięć sensorów, na które składają się Triple Sensor, krokomierz oraz optyczny czujnik tętna. Jakiś czas temu w ofercie Casio można było znaleźć Rangemana drugiej generacji GPR-B1000, który był pierwszym zegarkiem wyposażonym w GPS niezależny od telefonu, jednak nadal wykorzystywał Triple Sensor.

Wodoszczelny zegarek do nurkowania Casio Frogman 
Zegarek Casio G-SHOCK

Patrząc na to, co do tej pory zostało zaprezentowane przez Casio można założyć, że inżynierowie w dalszym ciągu będą szukali nowych rozwiązań mogących zwiększyć funkcjonalność zegarków G-SHOCK. Analizując jednak częstotliwość wykorzystywania potrójnego czujnika wydaje się być całkiem realne, że Casio tak szybko z niego nie zrezygnuje i w dalszym ciągu będzie on stanowił trzon sensorów w zegarkach zadaniowych.

FILTRY0