Świąteczne promocje na zegarki 2023
tel. 753 753 300
POWRÓT05-01-2023

40 lecie istnienia marki G-SHOCK - prezentacja specjalnej edycji G-SHOCK

1983 rok zapoczątkował erę niezniszczalnych zegarków G-SHOCK. Rok 2023 będzie upamiętniał już 40 rocznicę istnienia tej japońskiej marki zegarków. Na przestrzeni lat można było obserwować nieustanny rozwój Casio G-SHOCK oraz podejmowanie prób przełamywania wszelkiego rodzaju barier. Coraz to nowsze kształty kopert, oryginalna i niepowtarzalna kolorystyka, bardzo rozbudowane funkcjonalnie moduły i nieprzerwana wytrzymałość i odporność. To niewątpliwie główne atuty zegarków Casio G-SHOCK. Pomimo faktu, iż okrągła rocznica przypada dopiero w przyszłym roku, G-SHOCK już teraz zaprezentował pierwsze odsłony rocznicowych modeli. Ta pierwsza odsłona opiera się głównie na topowych modelach ostatnich lat, ale znajdziemy w niej również pewien wyjątek. Cóż zatem kryje w sobie pierwsza odsłona 40th Anniversary G-SHOCK?


Flare Red G-SHOCK

Flare Red G-SHOCK to rocznicowa seria, w skład której obecnie wchodzą dwa modele. Nie mamy pewności, że na tych dwóch modelach się zakończy, ale zdecydowanie jest to bardzo interesujący wybór. Bazą dla stworzenia rocznicowego GWG-2040FR-1AER i MTG-B3000FR-1AER były doskonale znane i lubiane modele z ostatnich linii G-SHOCK Mudmaster i Metal Twisted G-SHOCK. Nie tylko wykorzystano potencjał G-SHOCK Exclusive ale co ważne, zastosowane zostały niespotykane do tej pory rozwiązania, które wynikają niejako z określenia Flare Red G-SHOCK.

G-SHOCK Flare Red


Flare Red G-SHOCK to rocznicowa seria zegarków, której wygląd zainspirowany został motywem rozbłysku słonecznego. Już na pierwszy rzut oka, pomysł japońskich inżynierów i projektantów zwala z nóg, jednak gdy przyjrzymy się bliżej rozbłyskowi słonecznemu, ukaże nam się jednolicie spójny i niepowtarzalny obraz.

Czym jest zatem rozbłysk słoneczny? Według internetowej encyklopedii wikipedia, rozbłysk słoneczny jest zespołem zjawisk i procesów fizycznych, które wywołane zostały nagłym wydzieleniem ogromnej ilości energii w atmosferze słońca, czego przyczyną jest proces anihilacji pola magnetycznego. Według Encyklopedii PWN, rozbłysk słoneczny to astronomiczne gwałtowne pojaśnienia niewielkich obszarów chromosfery i korony słonecznej, trwające od kilku minut do 3 godzin. Mamy już zatem pewien obraz rozbłysku słonecznego, który stał się inspiracją dla serii Flare Red G-SHOCK. Jednak dla uzyskania pełnego obrazu brakuje tutaj pewnego elementu, który wyjaśnia czasopismo Urania - Postępy Astronomii: Rozbłyski słoneczne to erupcje promieniowania słonecznego, w wyniku których z powierzchni gwiazdy wyrzucane są naładowane cząstki. Jest to związane z koronalnym wyrzutem masy, czyli wielkoskalową erupcją plazmy i pola magnetycznego z powierzchni Słońca.

Rozbłysk słoneczny www.urania.edu.pl
G-SHOCK RED FLAG

Przypatrzmy się teraz dobrze wyglądowi GWG-2040FR-1AER i MTG-B3000FR-1AER.


Wyjątkowe elementy zegarków Flare Red G-SHOCK

Rozbłysk słoneczny to ognista czerwień przełamana kolorem pomarańczowym. GWG-2040FR-1AER i MTG-B3000FR-1AER stanowią połączenie “ognistej pomarańczy”, którą znajdziemy na zewnętrznych oringach, wskazówkach czy detalach tarczy; “różowego złota” dla stalowych elementów takich jak koronka, przyciski, sprzączka i szlufka - oczywiście dla zwiększenia trwałości wykorzystano tutaj powłokę IP; “głębokiej czerni” stanowiącej jednocześnie uzupełnienie i tło dla rozbłysku słonecznego. Zewnętrzne oringi bezeli stanowią połączenie włókna szklanego z włóknem węglowym - pamiętacie wyżej opisaną erupcję plazmy? Otóż arkusze z włókna szklanego zawierają cząsteczki fosforyzujące, które “świecą” w ciemności.

GWG-2040FR-1AER G-SHOCK


Zegarki G-SHOCK Flare Red

Takie rozwiązanie nie nie tylko tworzy oszałamiający i niespotykany dotąd widok, ale w idealny sposób odzwierciedla koncepcję, na podstawie której powstała ta rocznicowa seria. Warto zaznaczyć, iż GWG-2040FR-1AER z uwagi na nieco inną konstrukcję bezela, wygląda nieco inaczej niż MTG-B3000FR-1AER. Wszystko dzięki fluorescencyjnym cząstkom, które nałożone zostały również na elementach z kutego karbonu, które znajdują się przy połączeniu paska do koperty.


Funkcjonalność Flare Red G-SHOCK

Zarówno Mudmaster GWG-2040FR-1AER jak i MTG-B3000FR-1AER posiadają wodoszczelność na poziomie 200 metrów, wysoce transparentne i pokryte powłoką anty-refleksyjną szafirowe szkiełko, zasilanie ogniwem słonecznym Tough Solar, kalibrację czasu drogą radiową Multiband 6. Mudmaster wyposażony jest oczywiście w potrójny sensor wersji trzeciej Triple Sensor V.3 - kompas, barometr, termometr, wysokościomierz barometryczny, natomiast MTG dodatkowo posiada system Bluetooth współpracujący z dedykowaną aplikacją Casio Watches. Zegarki doskonale znane, zatem poniżej zestawienie kluczowych funkcji:


GWG-2040FR-1AER

MTG-B3000FR-1AER

Konstrukcja odporna na wstrząsy, kurz i błoto.

Konstrukcja odporna na wstrząsy, działanie siły odśrodkowej i wibracje - Triple G Resist

WR 20 BAR

WR 20 BAR

Zasilanie ogniwem słonecznym Tough Solar

Zasilanie ogniwem słonecznym Tough Solar

Kalibracja czasu drogą radiową Multiband 6

Kalibracja czasu drogą radiową Multiband 6

Automatyczna korekta położenia początkowego wskazówek

Automatyczna korekta położenia początkowego wskazówek

Funkcja Hand Shift umożliwiająca przesunięcie wskazówek celem odsłonięcia wyświetlacza

Smartphone Link - system Bluetooth współpracujący z darmową, dedykowaną aplikacją Casio Watches

Funkcja World Time z dostępem do 29 miast na świecie

Funkcja Dual Time z dostępem do 27 stref czasowych (300 miast dla systemu Bluetooth)

24 godzinny stoper, pomiar z dokładnością do 1/100 sekundy, pomiar czasu dzielonego i dwóch finiszy

24 godzinny stoper z dokładnością pomiaru do 1 sekundy

60 minutowy timer

24 godzinny timer

5 niezależnych alarmów z funkcją sygnalizacji pełnej godziny SIG

Jeden alarm dzienny

Podwójne podświetlenie Full auto LED light Super Illuminator dla tarczy i wyświetlacza

Podświetlenie LED light Super Illuminator

W pełni automatyczny kalendarz zaprogramowany do 2099 roku.

W pełni automatyczny kalendarz zaprogramowany do 2099 rokuTriple Sensor


Zarówno GWG-2040FR-1AER i MTG-B3000FR-1AER to bardzo nietuzinkowe propozycje, które z pewnością są godne uwagi użytkowników i kolekcjonerów. Zapewne będą dostępne w ograniczonych ilościach, dzięki czemu stanowić mogą swego rodzaju inwestycję. Rodzi się pytanie, dlaczego producent nie postawił na wersję MTG na bransolecie? czy wynikało to z ograniczeń technologicznych, co mogłoby zaburzać cały projekt? A być może czeka nas kolejna rocznicowa odsłona MTG-B3000 właśnie w stalowym okuciu? Jedno jest pewne, wielka szkoda, że producent nie zachował spójności numeracji z wykorzystaniem liczby 40. O ile bardziej spójne byłoby oznaczenie MTG-B3040FR-1AER, zamykające serię Flare Red G-SHOCK w idealnej spójności.


Najbardziej zaawansowana kostka na 40 lecie marki G-SHOCK

Zegarek Srebrny G-SHOCK srebrny kostka

Kolejną znaną już dziś propozycją upamiętniającą 40 urodziny Casio G-SHOCK jest stalowa kostka, której bazą jest moduł 3459 - chodzi oczywiście o model GMW-B5000. Stalowa zakręcana kostka, to kolejna świetna rocznicowa propozycja. Z całą pewnością nie tylko uzupełnia ona wielkościowo, funkcjonalnie i stylowo serię Flare Red, lecz jest bardzo wyjątkowym modelem. Numer referencyjny limitowanej edycji to GMW-B5000EH-1ER. Fani marki już po oznaczeniu EH, które pojawia się w numerze ref. rocznicowej kostki wiedzą, że w projekcie “maczał palce” sam Eric Haze. I wszystko się zgadza, Eric Haze to bardzo wyjątkowa postać, która w niespotykany dotąd sposób zaangażowała się w przygotowanie całej serii 40th Anniversary G-SHOCK.


Eric Haze to amerykański artysta-rzemieślnik, który od młodych lat interesował się sztuką i pop-artem. Niewątpliwy wpływ na jego rozwój miała twórczość Elaine de Kooning - znanej malarki ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Dla Haze’a elementem wyrażania sztuki i uczuć stało się graffiti, z którym oficjalną przygodę rozpoczął w 1974 roku w Nowym Jorku. Uznany został za pioniera, który wprowadził uliczne graffiti do szeroko postrzeganej sztuki społecznej, będąc pierwszym artystą, który oznaczył swój TAG jako Logo. Stworzył jedną z pierwszych firm odzieżowych ery Hip-Hopu i Street Artu. Przełomem dla artysty był rok 2000, w którym we współpracy z firmą SEGA stworzył graffiti wykorzystane w grze wideo Jet Set Radio. Przyjmuje się, że od 2005 roku artysta przygotował wystawy swoich prac, które obiegły takie miasta jak Nowy Jork, Los Angeles, Hong Kong, Paryż i Tokio.

Zegarek G-SHOCK B5000EH-1ER


Zegarek G-SHOCK Erica Haze

Zatem współpraca godna wyjątkowych “marek”. To, co zasługuje na uwagę, to nie tylko wkład artysty w przygotowanie projektu GMW-B5000EH-1ER, lecz również innych rocznicowych modeli. Logo, które firmuje 40th Anniversary G-SHOCK i które można znaleźć na rocznicowych modelach zostało przygotowane właśnie przez samego Erica Haze’a. Co wyjątkowego przygotował “słynny graficiarz”? Jego TAG znajduje się na wyświetlaczu LCD jednak widoczny jest tylko przy użyciu podświetlenia. GMW-B5000EH-1ER to model wyposażony w stalową bransoletę opatrzoną grafiką artysty. Bransoleta ze stali nierdzewnej pokryta została czarną powłoką IP, a laserowo wygrawerowane wzory kropek tworzą ową grafikę. Składa się ona z małych, średnich i dużych kropek tworzących wrażenie cieniowania tonalnego, która z oddali przypomina nieco motyw kamuflażu. GMW-B5000EH-1ER zapakowano w odpowiednio przygotowane pudełko wykonane z materiałów przyjaznych środowisku. Znajdziemy na nim również grafikę przygotowaną specjalnie dla rocznicowego modelu.


Funkcjonalność GMW-B5000EH-1ER

Jeżeli chodzi o funkcjonalność GMW-B5000EH-1ER to odpowiada ona pozostałym wersjom kultowej już kostki i zaliczamy do niej:

GMW-B5000EH-1ER

Konstrukcja odporna na wstrząsy

Bezel i bransoleta wykonana ze stali

WR 20 BAR

Zasilaniem ogniwem słonecznym Tough Solar

Kalibracja czasu ogniwem słonecznym Multiband 6

Smartphone Link - wykorzystujący system Bluetooth, dzięki któremu zegarek współpracuje z darmową dedykowaną aplikacją G-SHOCK Connected

World Time z możliwością wyboru aż 5 miast dla czasu światowego. Dostępnych jest 39 miast - system Bluetooth z aplikacją zwiększają ich liczbę do 300

24 godzinny stoper mierzący czas z dokładnością do 1/100 sekundy przez pierwsze 60 minut, następnie z dokładnością do 1 sekundy. Możliwość pomiaru czasu dzielonego i dwóch finiszów

24 godzinny timer

5 niezależnych alarmów dziennych (w tym jeden tzw. alarm śpiocha) oraz funkcja sygnalizacji pełnej godziny SIG

Podświetlenie Full auto LED light Super Illuminator

Podświetlenie Full auto LED light Super Illuminator


Zdecydowanie dobrym wyborem jest tutaj pozytywowy wyświetlacz, który wyraźnie oddziela GMW-B5000EH-1ER od wersji TCM-1. Po raz kolejny brakuje tutaj ujednolicenia rocznicowego numeru referencyjnego, tym bardziej, że dekielek wyraźnie wskazuje, iż jest to model wydany z okazji 40 rocznicy istnienia marki.


40 lecie G-SHOCK i współpraca z Rui Hachimura

Rui Hachimura to urodzony zwycięzca. Już jako uczeń Meisei High School w prefekturze Miyagi, poprowadził swój zespół do trzech kolejnych zwycięstw w Ogólno Japońskim Turnieju Koszykówki Liceum. Jako student został wybrany na kandydata reprezentującego barwy Japonii. W 2016 roku Hachimura uczęszczał na Gonzaga University w USA, które realizowało program koszykówki w National Collegiate Athletic Association (NCAA). W swoim trzecim sezonie jako kluczowy gracz drużyny Gonzaga Bulldogs dotarł do Elite Eight w turnieju NCAA i zdobył nagrodę Juliusa Ervinga. Został najlepszym niskim napastnikiem sezonu. W 2019 roku Hachimura został pierwszym Japończykiem, którego wybrano w pierwszej rundzie draftu NBA i dołączając do drużyny Washington Wizards. W swoim debiutanckim sezonie grał w 48 z 72 meczów, a jego znakomity występ zapewnił mu miejsce w drugiej drużynie NBA All-Rookie Team.

Zegarek Rui Hachimura


DW-6900RH-2ER

Ten słynny gracz ligi NBA wyróżniony został udziałem przy współpracy modelu DW-6900RH-2ER, który pomimo braku na deklu logo 40th Anniversary, prezentowany jest przez Casio jako oficjalny produkt wydany na 40 lecie istnienia marki G-SHOCK.  To już kolejny projekt jaki powstał we współpracy Casio G-SHOCK i koszykarza Rui Hachimurę. Najsłynniejszym do tej pory był jeden z najbardziej spójnych projektów niezniszczalnych zegarków w postaci modelu G-Steel GST-B100RH-1AER. Jeżeli chodzi o spójność, to jest ona również widoczna w rocznicowym modelu 6900.DW-6900RH-2ER stanowi nawiązanie do rodzinnej prefektury koszykarza - Toyamy. To właśnie na pasku znajdziemy grafikę odzwierciedlającą pasmo górskie Tateyama będące symbolem Toyamy. Grafika na pasku stworzona została przy użyciu białego i błękitnego koloru, przedstawiając majestatyczne, pokryte śniegiem szczyty pasma górskiego. Jeżeli chodzi o bezel, to został on wykonany z transparentnej żywicy o błękitnym zabarwieniu. Jest to nawiązanie do obfitych zasobów wody występujących we wspomnianym paśmie górskim. Panel przedni przedstawia nadruk odzwierciedlający mapę konturową pasma górskiego Tateyama. W jego centralnej - górnej części znajduje się nadruk: RUI HACHIMURA.

DW-6900RH-2ER Rui Hachimura


Hachimura DW-6900RH-2ER

Jak wspomniano wyżej, DW-6900RH-2ER posiada dekiel pozbawiony loga 40th Anniversary. Znajdziemy na nim za to wygrawerowane laserowo logo Hachimury „Black Samurai”. Symbol 八 (po japońsku hachi oznacza „osiem”) reprezentuje zarówno jego imię, jak i numer koszulki. Projekt zawiera japoński miecz, który przecina symbol 八 hachi, czego efektem jest uzyskanie motywu litery „H” dla „Hachimura”.


DW-6900RH-2ER i jego funkcje

Oczywiście zgodnie z zasadą stosowaną przez producenta zegarków G-SHOCK, funkcjonalność różnych odsłon i wersji jednego modelu jest zawsze taka sama. Tak jest również w przypadku limitowanej edycji Casio G-SHOCK DW-6900RH-2ER. Do jego funkcji zaliczamy:


DW-6900RH-2ER

Konstrukcja odporna na wstrząsy

WR 20 BAR

Pasek i bezel wykonane z wysokiej jakości żywicy

24 godzinny stoper dokonujący pomiaru z dokładnością do 1/100 sekundy - przez pierwsze 60 minut, następnie dokładność pomiaru wynosi 1 sekundę. Możliwość pomiaru czasu dzielonego i dwóch finiszów

24 godzinny timer z odmierzaniem co 1 sekundę i możliwością ustawienia auto-powtarzania, tzw. zapętlenia

Multifunkcyjny alarm z funkcją sygnalizacji pełnej godziny SIG

Flash Alert - wyjątkowa funkcja polegająca na uruchomieniu pulsacyjnego podświetlenia podczas rozbrzmiewania alarmu czy sygnalizacji pełnej godziny

Elektroluminescencyjne podświetlenie

W pełni automatyczny kalendarz zaprogramowany do 2099 roku30 lecie serii Frogman na 40 lecie marki G-SHOCK

2023 rok to nie tylko upamiętnienie 40 rocznicy istnienia marki G-SHOCK. To również 30 rocznica powstania pierwszego zegarka z serii Frogman. O ile GW-8230B-9AER Frogman nie został oficjalnie zaprezentowany jako zegarek wchodzący w skład tych, specjalnie przygotowanych na 40 lecie G-SHOCKa, o tyle na pewno warto o nim wspomnieć i rozważyć jego zakup.

G-SHOCK GW-8230B-9AER


Frogman GW-8230B-9AER

Rocznicowy Frogman GW-8230B-9AER nawiązuje do projektu drugiej generacji Frogmana o numerze referencyjnym DW-8200B-9 z 1995 roku. Komponenty koperty i tarczy GW-8230B-9AER są wierną kopią modelu sprzed 27 lat - z największą starannością odtworzono nie tylko kształt koperty i wygląd panelu przedniego - panel zasilania solarnego wyciety został dokładnie w kształt ramki DW-8200B-9. Pasek i bezel rocznicowego Froga po raz pierwszy wykonane zostały z przyjaznej dla środowiska biomasy, uzyskanej z odnawialnych zasobów organicznych takich jak kukurydza i olej rycynowy. Ciekawostkę stanowi połączenie tradycji oraz nowoczesności. W bryle z 1995 roku zamknięto panel solarny wykorzystujący technologię Tough Solar.

 

Warto pamiętać, że seria Frogman jest jedyną serią niezniszczalnych zegarków, która posiada certyfikat ISO wydawany dla tzw. zegarków nurkowych. Odniesienie do nurkowania w postaci charakterystycznej żaby znajdziemy na dekielku, “żywcem” przeniesionym z 1995 roku. Nietuzinkowym smaczkiem jest tutaj grawer 30th FROGMAN znajdujący się tuż pod logo żaby. I to, co fani marki i detali lubią najbardziej - grawer informujący, że jest to zegarek dla nurków, a dekielek może zostać odkręcony wyłącznie przez autoryzowany serwis Casio: DIVER’S WATCH 200M / DO NOT OPEN! CASIO AUTHORIZED SERVICE CENTER’S REPAIR ONLY.

G-SHOCK Frogman

Funkcjonalność rocznicowego FROGMANA

Jak każdy Frogman, GW-8230B-9AER posiada ISO 200 metrów dla zegarków nurkowych. Obok podstawowych funkcji, które spotykamy w standardowych zegarkach G-SHOCK, wyposażony jest w pewne typowo nurkowe funkcje. Jak zatem przedstawia się charakterystyka funkcjonalności rocznicowego Froga?


GW-8230B-9AER FROGMAN

Struktura odporna na wstrząsy

WR 20 BAR potwierdzona certyfikatem ISO

Zasilanie ogniwem słonecznym Tough Solar

Funkcje nurkowe: 24 godzinny czas nurkowania mierzony co 1 sekundę, pomiar interwałów przebywania na powierzchni do 48 godzin co 1 minutę, zapis do 10 logów nurkowania obejmujących czas i datę rozpoczęcia nurkowania, czas nurkowania i czas interwałów

Funkcja wskazania pływów morskich i faz księżyca

Czas światowy World Time umożliwiający wybór 1 z 48 miast na świecie

5 niezależnych alarmów (w tym jeden z tzw. alarm śpiocha) oraz funkcja sygnalizacji pełnej godziny SIG

24 godzinny stoper z dokładnością pomiaru wynoszącą 1/100 sekundy i możliwością pomiaru czasu dzielonego i dwóch finiszy

24 godzinny timer

Podświetlenie o wysokim kontraście Full auto Light Afterglow

W pełni automatyczny kalendarz zaprogramowany do 2099 roku


Na obecną chwilę G-SHOCK zaprezentował jeszcze jeden rocznicowy model, którego premiera w PL jest bardzo wyczekiwana. To G-SHOCK Super Mario Bros, o którym dowiecie się więcej z tego materiału: https://www.zegarek.net/przewodnik/marki-i-kolekcje-zegarkow/edycja-specjalna-g-shock-super-mario-bros-dw-5600smb-4er-z-okazji-40-lecia-marki-g-shock.html


Krótkie podsumowanie pierwszych odsłon rocznicowych modeli

Flare Red Limited Edition

G-SHOCK jak zwykle stanął na wysokości zadania. Wybrane modele przeplatają historię marki z nowoczesnością. Zegarki o bardzo zaawansowanych funkcjach przeplatają się z bardziej podstawowymi modułami, których niewątpliwie wartością dodaną jest współpraca z ze znanymi osobami i marką. Zabrakło trochę spójności w oznaczaniu numerów referencyjnych - jeżeli oficjalnie stanowią propozycję na 40 lecie istnienia firmy, wszystkie powinny mieć rocznicowe oznaczenie w postaci liczby 40. Japoński producent postanowił rozpocząć świętowanie nieco wcześniej - można zadać sobie pytanie, czy to oznacza, że czeka nas jeszcze duża doza rocznicowych modeli? Pozostaje nam czekać, jednak jeżeli któryś z zaprezentowanych nowości skradł Wasze serca, nie ma na co czekać. Dostępność rocznicowych G-SHOCKów będzie zapewne bardzo ograniczona, a w dalszej perspektywie mogą stanowić źródło inwestycji.