<<   POWRÓT 21-02-2019

Indiglo

Wskazówki luminescencyjne to najczęstsze rozwiązanie stosowane przez producentów zegarków dla umożliwienia odczytu godziny w ciemności. Wskazówki pokrywane są powłoką Neobrite, którą należy naświetlić podczas dnia, aby emitowała światło w nocy. Marka Timex znalazła sposób, aby naświetlanie takie nie było konieczne. Wprowadziła całkowicie pionierskie i unikatowe rozwiązanie. Indiglo stało się jednym z jej znaków rozpoznawczych.

Jak działa podświetlenie Indiglo?

Podświetlenie Indiglo w zegarkach Timex stosowane jest od 1992 roku. Jest to technika elektroluminescencyjna, dzięki której możliwe jest podświetlenie całej tarczy zegarka. W celu jego włączenia należy delikatnie nacisnąć i przytrzymać koronkę zegarka. Podświetlenie ma przyjemny niebiesko-zielony kolor, który zmienia się w zależności od kolorystyki tarczy.

 

Klasyczny, męski zegarek Timex TW2R26800 Fairfield na skórzanym pasku w czarnym kolorze. Okrągła koperta zegarka jest wykonana z mosiądzu również w czarnym kolorze. Analogowa koperta tak samo jak koperta i pasek jest czarna z trzema subtarczami oraz datownikiem pokazującym dzień miesiąca na godzinie czwartej.

Zegarki z podświetleniem Indiglo

Podświetlenie Indiglo stosowane jest w większości zegarków Timex. Są wśród nich zarówno klasyczne zegarki z serii Timex Easy Reader, jak i sportowe zegarki na wyprawę Timex Expedition. Indiglo najczęściej obejmuje całą tarczę zegarka. Jeżeli zegarek posiada datownik, jest on uwzględniony w polu podświetlenia. Podobnie jest z innymi, dodatkowymi elementami tarczy. Co ciekawe, system podświetlenia stosowany jest również w zegarkach cyfrowych Timex. Po naciśnięciu odpowiedniego przycisku podświetlane są same cyfry.

Jak poznać zegarek z Indiglo?

Jeżeli zegarek wyposażony jest w funkcję Indiglo, informacja o tym umieszczona jest na tarczy w postaci napisu: Indiglo lub Indiglo Originals. Napis znajduje się zazwyczaj w pobliżu indeksu godziny szóstej. Oglądając zegarek na żywo, warto nacisnąć jego koronkę i przesłonić drugą ręką tarczę, by przekonać się czy zostanie podświetlona.

Indiglo a design zegarka


Indiglo Night Mode

Wersja Indiglo Night Mode pozwala uzyskać stałe podświetlenie tarczy zegarka w nocy lub w słabym oświetleniu. Przy włączonej funkcji, po naciśnięciu jakiegokolwiek przycisku, tarcza będzie podświetlona przez kolejne 3 sekundy. Przytrzymanie go przez 4 sekundy spowoduje natomiast włączenie funkcji Indiglo Night Mode. Po jej uruchomieniu na tarczy pokaże się symbol księżyca , a podświetlenie będzie aktywne przez 8 godzin lub do czasu jego wyłączenia przez ponowne wciśnięcie i przytrzymanie przycisku przez 4 sekundy. Ten typ podświetlenia można znaleźć w serii Timex Ironman. Na ich wyświetlaczu widoczny jest symbol księżyca.


System Flix

Niektóre modele zegarków Timex wyposażone są w system Flix. Jest to dodatkowa funkcja, która wykorzystując ruch ręki uruchamia podświetlenie Indiglo. Włącza się ono automatycznie przy każdym ruchu ręki.


Czy Indiglo ma oddzielne zasilanie?

Podświetlenie Indiglo nie ma samodzielnego zasilania. Energię czerpie z podstawowej baterii zegarka. Zdarza się, że zegarek działa doskonale, a podświetlenie Indiglo nie włącza się. Może to świadczyć o tym, że bateria jest zbyt słaba i należy ją wymienić.