Grawerowanie 2024
tel. 753 753 300

Praktyczny poradnik do nowych zegarków Timex Expedition North

29-03-2022

Zegarki Timex Expedition gotowe są na odbycie najdalszych wędrówek. Wyposażone w kompas, licznik pływów i opcję mierzenia temperatury — będą nieocenioną pomocą w dotarciu do celu. Aby jednak skorzystać z tych wszystkich opcji, trzeba znać ich zasadę działania. Dlatego też przygotowaliśmy praktyczny poradnik do nowych zegarków Timex Expedition North!


Podróżuj z zegarkiem Timex Expedition North!

A może by tak rzucić wszystko i wyjechać w… ? Z zegarkiem Timex Expedition North TW2V03900 i TW2V04000 każda podróż jest możliwa! Wywodząca się z poprzedniej kolekcji Timex Expedition seria pomyślana została, jako niezbędne wyposażenie każdego łowcy przygód. Bez względu na to czy planujesz udać się w samotną wędrówkę po stepach, czy pragniesz wyrwać się w weekend za miasto z najbliższymi — zegarek pomoże Ci w przyjemnym i bezpiecznym dotarciu do celu. Wielofunkcyjny model umożliwia łatwą orientację w terenie, a także mierzenie temperatury. Utrzymany w sportowej stylistyce egzemplarz będzie świetnym gadżetem do spędzania wolnego czasu na powietrzu.

Zegarki Timex Expedition North

Zobacz, w jaki sposób korzystać z funkcji zegarka Timex Expedition North

Tym, co wyróżnia zegarek Timex spośród innych, jest opatentowany mechanizm Tide-Temp-Compass. Jego dwukierunkowa środkowa wskazówka została zaprojektowana tak, aby pomóc Ci w nawigacji podczas zwiedzania najpiękniejszych zakątków Ziemi i najlepszego wykorzystania czasu, który na to poświęcasz. Mimo wszystko zegarek nie przyda się na wiele, jeśli nie będziesz wiedział, w jaki sposób go używać. Dlatego właśnie wyjaśniamy podstawy, abyś nie musiał tego robić sam!


Jak korzystać z funkcji zegarka Timex?

Ustawienie czasu i daty

Aby ustawić datę, wyciągnij koronkę do pozycji środkowej i obracaj nią, aż pojawi się właściwa data. Aby ustawić godzinę, wyciągnij koronkę do końca i obracaj nią do momentu wyświetlenia właściwej godziny. Upewnij się, że ustawienie AM/PM jest prawidłowe, sprawdzając, czy data zmienia się o północy, a nie w południe. Po zakończeniu przesuń koronkę z powrotem do środka.


Podświetlenie Indiglo

Podświetlenie Indiglo to podstawowa funkcja zegarków Timex Expedition North, ale nie mniej ważna od pozostałych specyfikacji. Autorski system pozwala odczytać wskazania zegarka w warunkach słabego oświetlenia lub całkowitej ciemności. Aby skorzystać z tej funkcji, wystarczy tylko wcisnąć koronkę. Tarcza zostanie równomiernie oświetlona jasnym, przyjemnym dla oka światłem.


Jak korzystać ze wskaźnika pływów w zegarkach Timex Expedition North?

Wskaźnik pływów to fenomenalna funkcja dla wszystkich żeglarzy, wędkarzy i osób związanych z żywiołem wody. Podstawowym czynnikiem wpływającym na określenie pływów jest pozycja księżyca. Zegar wykorzystuje ten czynnik do przewidywania przypływów i odpływów, które są oddalone od siebie o 6 godzin i 12,5 minuty. Należy jednak pamiętać, że na pomiary wpływa także położenie słońca i kształt linii brzegowej. Z tego też powodu zegar nie może precyzyjnie podawać cyklów wody. Konieczna może być okresowa korekta.


Ustawienie zegara pływów

Aby ustawić zegar pływów, pociągnij koronkę do pozycji środkowej. Naciśnij przycisk "tide" (przypływ) lub "temp" (temperatura), aby przestawić wskazówkę na aktualny przypływ. Zauważysz, że przyciski "tide" i "temp" przesuwają wskazówkę odpowiednio w prawo i w lewo. Po zakończeniu wciśnij koronkę z powrotem.


Wyświetlanie zegara pływów

Aby wyświetlić zegar pływów, gdy wyświetlana jest temperatura, naciśnij przycisk "tide”. Wskazówka przesunie się do poziomu niskiego przypływu, a następnie do poziomu bieżącego przypływu.


Prawidłowe odczytanie wskazań

Wskazówka zegara pływów zawsze obraca się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Oznacza to, że jeśli przypływ jest rosnący, wskazówka będzie skierowana w lewo. Jeśli przypływ jest malejący, wskazówka będzie skierowana w prawo.

Jak korzystać ze wskaźnika pływów?

Jak korzystać z termometru w zegarku Timex?

Wyposażony w termometr zegarek jest świetną opcją dla wszystkich osób chodzących po górach i udających się na kilkudniowe wędrówki. Możliwość zmierzenia temperatury powietrza lub wody, pozwala przygotować się na zmienne warunki atmosferyczne.


Jak korzystać z termometru?

Korzystanie z termometru

Aby wyświetlić termometr, gdy wyświetlany jest zegar pływów, naciśnij przycisk "temp". Najpierw wskazówka przesunie się na początek skali termometru. Następnie wskaże ona bieżącą temperaturę. Odczyt dokonywany jest co minutę lub częściej, jeśli temperatura ulega zmianie.


Temperatura powietrza

Termometr mierzy temperaturę powietrza automatycznie. Jednak w przypadku noszenia zegarka na nadgarstku na odczyt wpływa ciepło ciała. Aby uzyskać jak najdokładniejszy wynik, zdejmij urządzenie i umieścić go w cieniu na co najmniej kilka minut.


Temperatura wody

Aby zmierzyć temperaturę wody, przed zanurzeniem zegarka - wybierz tryb wyświetlania temperatury. Przycisków nie należy używać, gdy urządzenie znajduje się pod wodą.


Zegarki Timex Expedition North - jak korzystać z kompasu?

Kompas pozwala wskazać aktualne usytuowanie zegarka względem świata. To nieoceniona pomoc w wyznaczeniu kierunku wędrówki oraz znajdowania odpowiedniej trasy. W zegarku kompas jest zazwyczaj wyłączony, a wskazówka pokazuje pływy lub temperaturę. Zanim zaczniesz korzystać z kompasu, najpierw go skalibruj:


Prawidłowa kalibracja kompasu

1. Kalibrację kompasu powinno wykonywać się w obszarze jego docelowego użycia. Należy pamiętać, aby w pobliżu nie znajdowały się duże przedmioty metalowe (pojazdy, mosty) lub urządzenia elektryczne (telewizor, radio) emitujące promieniowanie elektromagnetyczne. Trzymając zegarek poziomo, pociągnij koronkę do pozycji środkowej. Można również umieścić zegarek tarczą do dołu, ale należy pamiętać o ochronie cyferblatu.

2. Naciśnij przycisk "kompas". Wskazówka obróci się dwa razy. Utrzymując poziom, powoli obróć ją dwukrotnie, poświęcając co najmniej 15 sekund na jeden cykl. Ma to decydujące znaczenie dla uzyskania prawidłowej kalibracji.

3. Gdy skończysz, nadal utrzymuj zegarek w poziomie i naciśnij dowolny przycisk. Wskazówka zegarka przesunie się do przodu i do tyłu, aby potwierdzić zakończenie kalibracji. Następnie przejdzie ona do bieżącego ustawienia kąta deklinacji.

4. Jeśli nie chcesz ustawiać kąta deklinacji, wciśnij koronkę do oporu. W przeciwnym razie, aby zegarek automatycznie kompensował kąt deklinacji, przekręć pierścień kompasu, aż północ znajdzie się na godzinie 12. Naciśnij przycisk "tide" (przypływ) lub "temp" (temperatura), aby przesunąć wskazówkę na wschód (+) lub na zachód (-) w celu wskazania kąta deklinacji Twojej lokalizacji (szczegółową skalę deklinacji znajdziesz w instrukcji obsługi). Następnie naciśnij przycisk, aby szybko przesunąć wskazówkę. Po zakończeniu wciśnij koronkę z powrotem.


Uruchomienie kompasu

Aby uruchomić kompas, trzymaj zegarek poziomo i naciśnij przycisk "kompas". Wskazówka wskaźnika przesuwa się w kierunku północnym. Jeśli zegarek zostanie obrócony, wskazówka będzie się nadal poruszać, zawsze wskazując północ. Po 20 sekundach kompas wyłączy się automatycznie, a wskazówka powróci do normalnego trybu pracy, aby oszczędzać baterię. W dowolnym momencie można nacisnąć przycisk "kompas", dzięki czemu pozostanie on włączony przez kolejne 20 sekund.


Kierunek wędrówki

Trzymaj zegarek tak, aby godzina 12 wskazywała kierunek, w którym się poruszasz. Następnie przykręć pierścień kompasu, aż wskazówka będzie wskazywać północ na pierścieniu.Twój kierunek jest zgodny z kierunkiem wskazanym na pierścieniu na godzinie 12.


Znajdowanie kierunku

Jeśli znasz kierunek, w którym chcesz iść, obracaj pierścień kompasu, aż ten kierunek pojawi się na godzinie 12. Trzymaj zegarek tak, abyś był zwrócony w kierunku godziny 12. Następnie obróć się tak, by wskazówka na pierścieniu kompasu wskazała północ. Jesteś teraz zwrócony w kierunku, w którym chcesz iść.

Jak korzystać z kompasu?

Czas zdobywać szczyty!

Zegarki Timex

Teraz już wiesz, w jaki sposób korzystać ze wszystkich funkcji zegarka Timex Expedition North! Nie trać więc czasu i wyruszaj w dziką przygodę, ciesząc się z nowo poznanych miejsc. Być może spotkasz na swojej drodze ciekawych ludzi, którzy całkowicie zmienią Twój sposób patrzenia na świat? Po prostu zbieraj doświadczenia z niezawodnym towarzyszem na nadgarstku!