Wakacyjna Wyprzedaż 2024 na Zegarki
tel. 753 753 300
Atomic Age nową kolekcją litewskiej marki Vostok Europe

Atomic Age nową kolekcją litewskiej marki Vostok Europe

2023-05-12
W ofercie litewskiej marki Vostok Europe debiutuje nowa kolekcja - Atomic Age. Najnowsze modele to hołd dla trzech naukowców, dzięki którym ludzkość poznała korzyści płynące z “atomu”

Wykorzystanie energii jądrowej, czyli energii powstającej w czasie przemian jąder atomowych, to jedno z najistotniejszych zagadnień jakimi zajmowała się nauka w XX wieku. W tym samym czasie, nad zagadnieniem pracowały najznakomitsze umysły z różnych krajów - Stanów Zjednoczonych Ameryki, Rzeszy Niemieckiej i Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Oczywiście, mocarstwa początkowo szukały możliwości wykorzystania tej energii w wyścigu zbrojeń, jednak szybko fizycy znaleźli sposoby, by korzystać z niej dla dobra ludzkości!

Najnowszą kolekcję zegarków Vostok Europe nazwano Atomic Age (z ang.: wiek atomowy). Została ona podzielona na 3 rodziny, z których każdą poświęcono pamięci i osiągnięciom innego naukowca, którego wkład był kluczowy dla rozwoju atomu wykorzystywanego do budowania nowoczesnego świata, w jakim dziś mamy możliwość funkcjonować.

Poszczególne rodziny zegarków Vostok Europe Atomic Age oferują spójną stylistykę kopert w których wykorzystano trzy różne, nowoczesne i praktyczne mechanizmy.

Atomic Age
Futurystyczny kształt koperty w zegarkach Vostok Europe Atomic Age

Futurystyczny kształt koperty w zegarkach Vostok Europe Atomic Age

Kopertę linii Vostok Europe Atomic Age zaprojektowano od podstaw, dzięki czemu nowości nie przypominają żadnej ze sprzedawanych wcześniej linii od litewskiego producenta.

Do produkcji kopert wykorzystano stal szlachetną 316L. To materiał trwały i przyjazny osobom z uczuleniami. Przedmioty ze stali mogą ulec zarysowaniu, jednak można te skazy usunąć, zlecając odświeżenie specjaliście. Stal szlachetna jest odporna na korozję i jest materiałem hipoalergicznym, dzięki czemu nie powoduje reakcji alergicznych. Powierzchnię stali można obrabiać na różne sposoby, co owocuje zróżnicowanym jej wykończeniem. Vostok Europe wykorzystał tę możliwość, tworząc ciekawe połączenie satynowych i polerowanych powierzchni.

Praktyczna funkcjonalność kopert

Koperta składa się z dwóch części - wewnętrznego oktagonu, w którym bezpiecznie zamknięty został mechanizm oraz zewnętrznego elementu z masywną ochroną koronki i uszami mocującymi pasek lub bransoletę. Od wierzchu, zegarki zamknięto sprawdzonym w wielu poprzednich modelach marki, utwardzanym szkłem mineralnym typu K1. Charakteryzuje je doskonała przejrzystość i odporność na zbicie. Zakręcane dekiel i koronka pomogły uzyskać doskonałą wodoszczelność. Każdy model Vostok Europe Atomic Age jest wodoszczelny do 200 metrów, co pozwala śmiało korzystać z niego podczas uprawiania sportów wodnych.
Praktyczna funkcjonalność kopert Vostok Europe Atomic Age
Innowacyjne rozwiązania i wyjątkowe detale

Innowacyjne rozwiązania i wyjątkowe detale

Koronki są duże, a ich bok został poddany moletowaniu. W tym procesie powierzchnia stali została nacięta, co stworzyło płytkie rowki, pomagające wygodnie operować koronką - odkręcać ją, regulować wskazania i ponownie wkręcać. W modelach z mechanizmem automatycznym dekiel jest przeszklony, co nie zmniejsza wodoszczelności, a pozwala zajrzeć do wnętrza pracującego werku. Zegarki z regulatorem kwarcowym mają pełne dekle, ozdobione trójwymiarowym grawerunkiem przedstawiającym model atomu połączony z nazwą linii. Litera “O” ze słowa Atomic jest jednocześnie jądrem atomu wokół którego krążą elektrony.
W każdej z trzech linii oferowany jest jeden model w obudowie wykończonej czarną powłoką PVD. Nowoczesna technika wykonania tej powłoki zapewnia jej trwałość i długowieczność. Tak jak stal, tak i naniesiona na nią czarna powłoka jest przyjazna dla osób cierpiących z powodu reakcji alergicznych. W procesie nakładania powłoki używany jest tytan, który jest obojętny dla ludzkiego organizmu. Koperty zegarków Vostok Europe Atomic Age mają średnicę 48 i grubość 19,7 milimetra. Obudowa została wyprofilowana, a jej uszy opadają pod ostrym kątem, dzięki czemu zegarek świetnie leży na ręku, sprawiając wrażenie znacznie mniejszego.
Koperta pokryta powłoką PVD Vostok Europe Atomic Age
Szeroki wybór zintegrowanych pasków i bransolet, dopasowanych do każdej sytuacji

Szeroki wybór zintegrowanych pasków i bransolet, dopasowanych do każdej sytuacji

Przez dwadzieścia lat swojego istnienia, marka Vostok Europe przyzwyczaiła Klientów do tego, że do każdego z modeli oferuje szeroki wybór pasków i bransolet.

Dokładnie tak samo jest w przypadku zegarków Atomic Age, które oferowane będą ze zintegrowanymi paskami skórzanymi i silikonowymi oraz z bransoletami, oczywiście także dopasowanymi do obudowy. Kształt jej ogniw opracowano od zera, dzięki czemu są one charakterystyczne i idealnie komponują się z wielokątną kopertą. Silikonowe paski oferowane są w pięciu kolorach - czarnym, białym, czerwonym, beżowym i niebieskim. Są one masywne i przyjemne w dotyku. Dzięki licznym otworom, skóra może pod nimi oddychać, co pozwala komfortowo nosić zegarek przez wiele godzin, nawet w upalne dni. Litwini przygotowali także kilka wariantów pasków skórzanych. Zależnie od tego do jakiego modelu zostały przeznaczone, mogą mieć różne kolory i być przeszyte dopasowaną lub kontrastującą nicią. Paski mają 25 milimetrów szerokości, dzięki czemu wyglądają proporcjonalnie do sporych rozmiarów koperty.

Zegarki Vostok Europe Atomic Age Enrico Fermi z mechanizmem NH34

Linia VE Atomic Age Fermi poświęcona jest Enrico Fermiemu - włoskiemu fizykowi, któremu w 1938 roku przyznana została nagroda Nobla. Prawdopodobnie Fermi jako pierwszy rozszczepił jądro atomu, co dało innym naukowcom podstawy do dalszych badań. Wyemigrował z Włoch do Stanów Zjednoczonych Ameryki, ponieważ obawiał się o życie swoje i żony w radykalizującej się ojczyźnie. Pracował na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku, a później na Uniwersytecie Chicagowskim. W Chicago współtworzył pierwszy reaktor jądrowy, w którym z kontrolowaną szybkością przeprowadzane i badane były reakcje jądrowe. Chicago Pile-1 - stos chicagowski nr 1 - został uruchomiony w 1942 i działał do 1943 roku. Później części reaktora posłużyły do stworzenia Argonne National Laboratory, które jest jedną z pierwszych i wpływowych jednostek badawczych.
Zegarki Vostok Europe Atomic Age Enrico Fermi z mechanizmem NH34
Źródło: https://ahf.nuclearmuseum.org/ahf/profile/enrico-fermi/
Tarcza zegarka Vostok Europe GMT Atomic Age

Zegarki z Linii Fermi wyposażono w nowoczesny mechanizm automatyczny NH34 z komplikacją GMT. Ta praktyczna funkcja pozwala jednocześnie obserwować czas domowy i lokalny. Cztery wskazówki prezentują godziny, minuty i sekundy oraz czas w formacie 24 godzinnym. Dodatkowo z tarczy można odczytać aktualny dzień miesiąca.

Nawet praktyczne komplikacje tracą znaczenie w sytuacji, gdy ich obsługa jest skomplikowana. Na szczęście, regulacja zegarków Vostok Europe z komplikacją GMT jest bajecznie prosta. Wystarczy odkręcić koronkę i odciągnąć ją do pozycji zmiany daty, aby móc regulować wskazanie czwartej strzałki w jednogodzinnych skokach. Dzięki wygodnej obsłudze zegarek przyda się wszystkim użytkownikom, którzy w życiu prywatnym lub zawodowym muszą pozostawać w stałym kontakcie z osobami mieszkającymi w innych strefach czasowych. Właściwie nastawiony zegarek “podpowie” która jest godzina w miejscu gdzie znajdują się jego rozmówcy.

Vostok Europe Atomic Age linia Fermi startuje z trzema wariantami kolorystycznymi. Pod numerem NH34A-640A701 sprzedawany będzie model z czarno-niebieską tarczą i brązowym paskiem z gładkiej skóry. Referencja NH34A-640A702 to zegarek z czarno-białą tarczą i czarną skórą. Trzeci model to NH34A-640C703, którego koperta, tarcza i pasek są czarne i ozdobione żółtymi akcentami.

Vostok Europe Atomic Age linia Fermi
Wielofunkcyjne zegarki Vostok Europe Atomic Age J. Robert Oppenheimer
Źródło: https://ahf.nuclearmuseum.org/ahf/profile/j-robert-oppenheimer/

Wielofunkcyjne zegarki Vostok Europe Atomic Age J. Robert Oppenheimer

Amerykański fizyk, J. Robert Oppenheimer - często nazywany jest ojcem bomby atomowej, ponieważ zajmował stanowisko dyrektora naukowego Projektu Manhattan, którego celem było opracowanie pierwszej takiej broni. Po wojnie, Oppenheimer uczestniczył w Komisji Energii Atomowej, powołanej przez prezydenta USA Trumana w 1946 roku. Oppenheimer wykorzystał swoją renomę i rozpoznawalność w świecie nauki, by lobbować za międzynarodową kontrolą nad energią atomową i zakazem zbrojeń w broń masowego rażenia typu A, czyli atomowej. Oppenheimer był wybitny, patrzył na naukę w szerokim spektrum, starał się poznawać każdy aspekt badanych zagadnień. Przyczynił się do rozwoju fizyki i chemii kwantowej, rozwinął między innymi teorie tunelowania kwantowego, czarnych dziur i promieniowania kosmicznego. Jego przemyślenia były i nadal są istotne dla nauki, mimo że w wielu dziedzinach dokonano już następnych odkryć.

Zegarki Vostok Europe Oppenheimer to modele wyposażone w wielofunkcyjne, japońskie mechanizmy YM86, działające dzięki bateriom i regulatorom kwarcowym. Kaliber wykorzystuje aż siedem wskazówek, z pomocą których jest w stanie prezentować: godziny, minuty, sekundy, dzień miesiąca, dzień tygodnia, czas w formacie dobowym. Dodatkowo, zegarek wyposażony jest w stoper, alarm i wieczny kalendarz.

Stalowy zegarek z czarną tarczą o seledynowych akcentach i z czarnym skórzanym paskiem ma numer referencyjny YM86-640A695. Drugi model w srebrnej kopercie to YM86-640A696, którego tarcza łączy kolory czarny, niebieski i czerwony. Jego pasek skórzany ma kolor brązowy. Ostatni wariant, czyli YM86-640C697 to zegarek o czarnej kopercie i czarnej tarczy z beżową flanszą oraz seledynowymi akcentami. Sprzedawany jest z jasnobrązowym paskiem.

Zegarki Vostok Europe Oppenheimer z mechanizmem YM86, który prezentuje godziny, minuty, sekundy, dzień miesiąca, dzień tygodnia i czas dobowy. Wyposażone w stoper, alarm i wieczny kalendarz. Trzy modele: YM86-640A695, YM86-640A696 i YM86-640C697.
Bogaty zestaw funkcji mechanizmu YM86 sprawi, że zegarek Atomic Age Oppenheimer może w podróży z powodzeniem zastąpić dodatkowe przedmioty. Na przykład zbędny będzie podróżny budzik. Zastosowana w mechanizmie komplikacja wiecznego kalendarza sprawia, że do 2100 roku data będzie zawsze wskazywana właściwie. Ten skomplikowany kaliber działa około trzech lat bez potrzeby wymiany baterii.
Zegarki Vostok Europe Atomic Age Andriej Sacharow
Źródło: https://repository.aip.org/islandora/object/nbla:309652

Zegarki Vostok Europe Atomic Age Andriej Sacharow- dokładne chronografy

Ostatnia z nowych linii poświęcona jest Andrejowi Sacharowowi, urodzonemu w Moskwie fizykowi jądrowemu. Podobnie jak Oppenheimer w USA, tak Sacharow w ZSRR był zaangażowany w program jądrowy. Po śmierci dyrektora programu - Kurczatowa, zajął jego miejsce. W swojej pracy naukowej zajmował się też fizyką cząstek elementarnych oraz kosmologią. Przedstawił światu ideę kontrolowanej syntezy jądrowej, jako źródła energii. Chociaż nadal nie udało się wprowadzić tej metody do użytku, od ponad 60 lat trwają nad nią intensywne badania. Wraz z postępem badań nad niszczącą siłą atomu, Sacharow zmieniał stopniowo poglądy, aż stał się przeciwnikiem testowania w atmosferze broni atomowej oraz jej rozpowszechniania na świecie. Popadł przez to w niełaskę władz radzieckich. W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, był jednym z organizatorów Komitetu Praw Człowieka w Związku Radzieckim. W 1975 roku została przyznana mu Pokojowa Nagroda Nobla.
Zegarki Vostok Europe Atomic Age z linii Sacharow to modele wyposażone w klasyczny mechanizm VK64 z komplikacją stopera oraz datownikiem. Ten pięciowskazówkowy werk stale mierzy godziny, minuty i sekundy, zaś stoper odmierza na żądanie czas przez maksymalnie 12 godzin, z precyzją do ⅕ sekundy. Żywotność baterii w tym kalibrze określono na około 3 lata. Mechanizm VK64 ma też zwiększoną odporność na działanie pól magnetycznych, co sprawia, że nie będzie tracił swojej dokładności w pobliżu urządzeń elektrycznych dużej mocy. Okienko datownika znalazło się nad godziną szóstą, dzięki czemu tarcza ma przyjemny dla oczu, symetryczny układ.
klasyczny mechanizm VK64 z komplikacją stopera oraz datownikiem
Vostok Europe Atomic Age Andriej Sacharow
Pierwszym modelem w kolekcji jest VK64-640A698 na czarnym pasku, którego tarcza otrzymała klasyczną i poszukiwaną przez kolekcjonerów kolorystykę, nazywaną popularnie “reverse panda” (ang.: odwrócona panda). Oznacza to, że na czarnej tarczy znalazły się dwa białe totalizatory. Tarczę otacza beżowa flansza. Druga wersja ma prawdziwie sportowy charakter - jej tarcza, koperta i pasek są czarne i wykończone czerwonymi detalami. Referencja tego modelu to VK64-640C699. Niebieska tarcza typu “reverse panda” i niebieski pasek z szarymi przeszyciami to cechy charakterystyczne modelu VK64-640A700.

Trigalight - atom w służbie zegarmistrzostwa

Wszystkie nowości z rodziny Atomic Age zostały wyposażone w niewymagające zasilania, bezpieczne podświetlenie wskazówek i indeksów. Trigalight - tak nazywa się ta opracowana w Szwajcarii technologia - to miniaturowe szklane rurki, na których wewnętrzne powierzchnie naniesiono substancję luminescencyjną. Dodatkowo, rurki wypełniono trytem - trzecim izotopem wodoru, jedną z najdroższych substancji świata, którego promieniowanie zasila substancję świecącą.

Trigalight - atom w służbie zegarmistrzostwa
Podświetlenie trigalight w zegarkach atomic age Vostok Europe

Proces produkcji świecących rurek Trigalight jest ściśle kontrolowany i wykorzystuje najnowocześniejsze maszyny takie jak lasery do cięcia szkła, obsługiwane przez doświadczonych pracowników. Dzięki rygorystycznym procesom kontroli jakości, rurki zawierające tryt są całkowicie bezpieczne dla człowieka.

Modele Atomic Age wykorzystują aż 14 takich rurek - dwanaście z nich pełni rolę indeksów godzinowych, a pozostałe dwie zamocowano we wskazówkach godzinowych i minutowych. Trigalight świeci nieprzerwanie, przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu przez ponad 10 lat. Zegarki Vostok Europe Atomic Age wyposażone w Trigalight są doskonale czytelne w każdych warunkach!

Nowy Drybox Vostok Europe znakiem rozpoznawczym marki

Przez dwadzieścia lat swojego istnienia, litewska marka zdążyła przyzwyczaić swoich Klientów do tego, że wiele oferowanych przez nią modeli pakowana jest w odporne i wodoszczelne drybox’y z trwałych tworzyw sztucznych. Do tej pory wykorzystywane były pudełka w czarnym kolorze. Seria VE Atomic Age będzie pakowana w powiększone pudełka w kolorze czerwonym. W ich wnętrzu poza zegarkiem i kartą gwarancyjną znajdzie się dodatkowy pasek, narzędzie do jego wymiany oraz karta informacyjna dotycząca technologii Trigalight. Pudło typu drybox nie tylko chroni zawartość przed wilgocią i wstrząsami, ale może też świetnie sprawdzić się w sytuacji, gdy zegarek będzi wręczany jako prezent. Na pierwszy rzut oka nie zdradza tego co jest w środku, jest okazałe i dodatkowo wypełniają je ciekawe i wartościowe akcesoria.
Zegarek Vostok Europe Atomic Age w odpornej i wodoszczelnej czerwonej skrzynce drybox. Skrzynka chroni zawartość przed wilgocią i wstrząsami, a w jej wnętrzu znajduje się zegarek, karta gwarancyjna, dodatkowy pasek, narzędzie do wymiany paska i karta informacyjna dotycząca technologii Trigalight.
Czerwony zegarek Vostok Europe Atomic Age - wytrzymałe werki, stal szlachetna, utwardzane szkło K1, silikon i skóra oraz Trigalight do wiecznego podświetlenia wskazówek.

Zegarki Vostok Europe Atomic Age - pełne energii na lata

Premierowe litewskie zegarki Vostok Europe mają w sobie bardzo dużo energii, dzięki której będą cieszyły właścicieli przez wiele długich lat. Niezależnie od tego, czy wybierze się wersję mechaniczną czy kwarcową, można mieć pewność, że pracujące wewnątrz werki są zbudowane tak, by z powodzeniem pracować przez dekady. Doskonałe materiały wykorzystane w procesie produkcji - stal szlachetna, utwardzane szkło K1, silikon i skóra, także będą dzielnie znosiły starzenie.

Nie można zapomnieć o “wiecznym”, niewymagającym zewnętrznego zasilania podświetleniu wskazówek i indeksów godzinowych. Dzięki Trigalight można zawsze odczytać czas wskazywany przez precyzyjne mechanizmy.

Nowości mogą podobać się różnym Klientom. Docenią je mężczyźni lubiący okazałe i ciekawe pod kątem designu przedmioty. Atomic Age przypadnie do gustu też wszystkim aktywnym - zegarki są wodoszczelne i wyposażone w bransolety lub silikonowe paski, co czyni je doskonałym wyborem na nadchodzące wakacje. Zainteresują też wszystkich miłośników nauki - fizyki i chemii, ponieważ w bezpieczny sposób wykorzystują promieniowanie, by zaoferować właścicielom doskonałą czytelność i wygodę w każdych warunkach.

Autor artykułu

Jakub Wronowicz- autor artykułu
Jakub WronowiczPasjonat zegarków męskich z głębokim zrozumieniem psychologii marketingu. Kiedy nie analizuje najnowszych trendów w zegarmistrzostwie, oddaje się rytmom tańca. Posiadacz kilku wyjątkowych modeli, wie dokładnie, jaki zegarek spełni Twoje oczekiwania.