Dzień Kobiet 2024 Zegarek.net
tel. 753 753 300

Citizen Promaster Altichron - zegarek dla wędrowców

14-08-2020

Kompas może zdawać się być urządzeniem magicznym, szczególnie gdy jest się dzieckiem. Z jednej strony tajemniczym - bo jak to się dzieje, że igła “wie” w którą stronę się obrócić? Z drugiej ten przyrząd daje wiele możliwości, tak do popisania się przed kolegami, jak i w czasie podmiejskiej wyprawy na poszukiwanie skarbów. Lekcje geografii mogły okazać się sporym rozczarowaniem, gdy nauczyciel wyjaśnił zasadę działania tego instrumentu, jednak dla wielu odrobina tego zachwytu pozostała mimo to. Japoński Citizen oferuje zegarki z linii Promaster, wewnątrz których zamknięto część tej magii. Model Promaster Eco Drive Diver Sky Altichron pozwala nie tylko zorientować się w stronach świata dzięki funkcji kompasu. Jego drugą funkcją jest pomiar wysokości.

Japoński zegarek Citizen Promaster Eco Drive Diver Sky AltichronBezkompromisowy zegarek dla wędrowców

Promaster Eco Drive Diver Sky Altichron o numerze referencyjnym BN4049-11E natychmiast przykuwa uwagę. Ma okrągłą, stalową kopertę wykończoną na czarno, a większość jej powierzchni jest szczotkowana. Wierzchni pierścień z kierunkami świata ma kolor miedziany i białe oznaczenia. Obraca się w obu kierunkach, ułatwiając skuteczną orientację w terenie. Średnica zegarka to 46, a grubość to 15 milimetrów. Może wydawać się to dużo, jednak warto pamiętać, że to wyrób, którego głównym przeznaczeniem jest działanie w terenie, nie w biurowcu. Producent zadbał o wodoszczelność, więc określenie Diver w nazwie nie jest na wyrost. Parametr określono na 20 barów, co informuje o tym, że można z niego bezpiecznie korzystać w wodzie. Zaawansowane funkcje, by być przydatne, wymagają intuicyjnej obsługi. Osiągnięto to dzięki konstrukcji z klasyczną koronką po prawej stronie, i dwóm przyciskom funkcyjnym. Ten u góry po lewej stronie aktywuje funkcję kompasu, zaś drugi służy do rozpoczęcia lub zakończenia pomiaru wysokości. Koronka nie jest zakręcana i działa w doskonale znany sposób.

Odciągnięcie jej o jeden “klik” pozwala regulować wskazania datownika. W drugiej pozycji pozwala dokładnie ustawić czas. Przy godzinie 9, wewnątrz sporego cylindra, umieszczony został czujnik odpowiedzialny za pomiar ciśnienia atmosferycznego. To właśnie ten element sprawia, że obudowa tego Promaster’a tak bardzo wyróżnia się z tłumu. Wierzch zegarka zabezpiecza tafla mineralnego szkła z powłoką antyrefleksyjną, zapewniającą łatwy odczyt wskazań nawet w słoneczny dzień. Na stalowym deklu laserowo wygrawerowano informacje o wszystkich istotnych cechach - wodoszczelności, japońskim pochodzeniu oraz numerze pracującego wewnątrz kalibru.Koperta powinna mieć odpowiedni pasek. Ten przygotowany dla Altichrona łączy wspomniane barwy - czerń i brąz. Jego główna, czarna z wierzchu i brązowa od wewnątrz, warstwa jest tekstylna. Na niej znalazła się druga, wyglądająca jak brązowa skóra. Do zapinania służy masywna sprzączka o modnym kształcie “pre-v”. Doskonale uzupełniająca całość.

Citizen BN4049-11E PROMASTER ECO-DRIVE DIVER SKY ALTICHRONCzas i skala wysokościomierza

Tarczę wypełniają skale, jednak już po krótkiej chwili wszystko staje się czytelne. Podstawowe informacje - godziny, minuty i sekundy - wizualizowane są przez białe wskazówki połączone z cyframi arabskimi i kropeczkami. W ciemności można sprawdzić aktualną godzinę i minuty ponieważ wszystkie wspomniane elementy wypełniono substancją świecącą o niebieskiej emisji. Na osi centralnej znalazły się jeszcze dwie wskazówki. Ta dłuższa, bardziej na wierzchu, prezentuje wysokość od 97,5 m poniżej poziomu morza do 97,5 m nad poziomem morza co 2,5 m. Jest czerwona i łączy się ze skalą rozpisaną na flanszy wokół tarczy. Najgłębiej osadzona została wskazówka wysokościomierza i kompasu. W trybie altymetru prezentuje wartości od 0 do 900 m n.p.m. na podziałce oznaczonej co 100 m. W trybie kompasu wskazuje w kierunku północnym. Najmniejsza wskazówka ma swoje miejsce w okolicach godziny 9. Może pokazywać wysokość w odstępach 1000 metrów.Citizen Altichron - jak korzystać z wysokościomierza?

Funkcja wysokościomierza wymaga aktywacji przyciskiem przy 8. Po wciśnięciu wskazówka 2,5 m porusza się nieznacznie w przód i tył, potem razem z krótszą siostrą wskazuje zmierzoną wysokość. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu czujnika ciśnienia atmosferycznego, który sprzęgnięty jest z mikroprocesorem wewnątrz mechanizmu. Precyzyjny układ scalony odpowiada za wysoką dokładność wskazań. Zakres pracy czujnika umożliwia pomiar ciśnienia w depresjach do 400 m p.p.m, a także do wysokości 10 000 m n.p.m - czyli wyżej niż najwyższy szczyt świata. By zapewnić najlepszą dokładność należy skalibrować altymetr używając specjalnego jego trybu. Po aktywacji należy jeszcze raz wcisnąć ten sam przycisk przez 3 sekundy. Wtedy można regulować wskazania tak, by zgadzały się z wartością odczytaną z mapy lub nawigacji satelitarnej. Po starcie pomiaru, przez pierwsze pięć minut, odbywa się on nieprzerwanie, później zaś wysokość jest mierzona co trzy minuty przez dwanaście godzin. By funkcja działała prawidłowo, zegarek powinien być naładowany, a wskazówka rezerwy energii musi wskazywać ponad połowę zapasu.Citizen Altichron - jak korzystać z wysokościomierza?
Zegarek Citizen Altichron z kompasemZegarek z kompasem

Również wyznaczanie kierunku północnego jest bajecznie proste przy użyciu zegarka Citizen Altichron. Upewniwszy się, że mechanizm dysponuje wystarczającym zapasem energii, pozostaje przytrzymać zegarek poziomo, wcisnąć przycisk przy 10 i voila! Wskazówka 100 m/kompasu po chwili ustawi się w kierunku północnym. Także i te funkcje kalibruje się. Tryb ustawień uruchamia się analogicznie jak w przypadku altymetru, z tą różnicą, że zegarek musi być położony płasko. Po chwili wskazówka przesunie się na drugi koniec osi 3-9 co jest sygnałem, by obrócić kopertę o 180 stopni. Proste i szybkie rozwiązanie. Zegarek Citizen Altichron pozwala także na korektę deklinacji, by kierunek wyznaczony przez kompas w zegarku, pokrywał się z geograficzną północą. Warto pamiętać, że mimo precyzyjnych czujników, skomplikowanej elektroniki i regularnej kalibracji obu funkcji, wskazane wartości należy traktować jako przybliżone.


niezawodny zegarek Citizen z kompasem


Co jeszcze potrafi Citizen Promaster?

Wielofunkcjonalny męski zegarek Citizen Promaster?
Dzięki technologii Eco Drive, właściciel może być pewny, że zegarek nie zatrzyma się w połowie wędrówki. Ukryte pod tarczą ogniwo solarne uzupełnienia zapas energii zarówno dzięki światłu słonecznemu jak i sztucznemu. Pełna bateria pozwala na jedenaście miesięcy pracy! Gdy dodatkowe funkcje są nieaktywne, aktualny zapas energii jest prezentowany strzałką przy 9. Przy projektowaniu kalibru J280 nie zapomniano o drugiej najważniejszej informacji jaką może podawać zegarek, czyli dacie. Przy godzinie trzeciej znalazło się miejsce na okienko datownika. Ma on biały dysk z cyframi w kolorze czarnym.Zegarek do sportów zimowych

Możliwość pomiaru wysokości do 10 000 m n.p.m wiąże się z tym, że zegarek musi być w stanie działać w trudnych warunkach, na przykład przy niskich temperaturach. Citizen gwarantuje, że Promaster Eco Drive Diver Sky Altichron będzie dokładny nawet w temperaturze minus dwudziestu stopni Celsjusza. Śmiało można zabrać go na narciarski stok. Kolejnym elementem sprawiającym, że opisywany model sprawdzi się w górach jest autorski system korygujący pozycję wskazówek. Jeśli zegarek wykryje wstrząs lub silne wibracje impuls elektryczny jest przesyłany do silnika krokowego i wyłącza go. Operacja trwa jedna tysięczną sekundy, czyli tyle co mrugnięcie - łatwo to przeoczyć.Promaster - nie tylko dla zawodowców

Citizen Promaster Eco Drive Diver Sky Altichron ma w sobie wszystkie cechy, jakie powinien mieć zegarek sportowy. Jest wodoszczelny, zabezpieczony przed wstrząsami i czytelny nawet w ciemnościach. Ponadto pracuje dzięki energii solarnej, co jest niemal niewyczerpanym źródłem prądu dla mechanizmu. Funkcje dodatkowe - kompas oraz wysokościomierz - mogą być przydatne dla amatorów wędrówek, ale i dla profesjonalistów wspinających się w bardziej wymagającym terenie. Zatrudnieni w marce inżynierowie zdają sobie sprawę z tego, że podczas uprawiania sportu dokładny pomiar czasu może być bardzo istotny, dlatego wykorzystali w tym modelu specjalny system przeciwwstrząsowy. Citizen Altichron to także bardzo zaawansowany technicznie gadżet, który pozwoli wielu poczuć tę samą magię co w dzieciństwie, gdy obracali obudowę, a igła uparcie wskazywała północ.
Promaster - czyli zegarek stworzony nie tylko dla zawodowców


AC