Zegarki dla pilotów istnieją niemal tak długo, jak samoloty. Najpierw były one tworzone na indywidualne zamówienia lotników, później armii. Niektóre z marek zegarkowych wyspecjalizowały się w takiej produkcji i zajmują się nią do dziś. Japoński Citizen też ma w ofercie model stworzony z myślą o pilotach, w ramach specjalnej edycji - Citizen Promaster Skyhawk Blue Angels.
Blue Angels? Co to takiego?
Blue Angels to zespół akrobacyjny Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. Założono go w 1946 roku, a tworzący go piloci od ponad siedemdziesięciu lat zapewniają miłośnikom lotnictwa rozrywkę na najwyższym poziomie. Tworzy go 130 aktywnych żołnierzy, ceniących i doskonale rozumiejących wagę pracy zespołowej. Ich wysiłki owocują spektakularnymi pokazami w przestworzach całego świata. W samym 2019 roku formacja pojawiła się na ponad sześćdziesięciu imprezach, a według szacunków jej popisy obejrzało jedenaście milionów widzów.
Przez dekady piloci Blue Angels wykorzystywali różne modele maszyn bojowych. Aktualnie do zapierających dech w piersiach akrobacji wykorzystują samoloty Boeing F/A-18. Zespół posiada 7 sztuk - 6 biorących udział w pokazach i 1 zapasową. Wszystkie muszą być w pełni sprawne, by w każdej chwili móc poderwać się do walki w przestrzeni powietrznej. Cechą wyróżniającą maszyny jest niebiesko-żółte malowanie.
Wyjątkowy zegarek lotniczy
Citizen Navihawk - od tego modelu rozpoczyna się lotnicza przygoda - został zaprezentowany w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Model wyposażono w sześć wskazówek oraz wyświetlacze, cztery przyciski i obrotową lunetę z suwakiem logarytmicznym. Pierwsze modele pozbawione były koronek. Umożliwiały prezentację czasu i daty w 30 miastach świata, a także pomiar czasu na żądanie, ustawienie alarmów i odliczania. Zegarek pozwalał łatwo wybrać właściwą do miejsca pobytu strefę czasową i przy minimalnej ilości operacji ustawić wskazówki tak, by wyświetlały odpowiedni dla niej czas.
Po roku dwutysięcznym, marka Citizen zmieniła nazwę na Skyhawk, która funkcjonuje do dziś. Do ciepło przyjętej funkcjonalności dodano technologię Eco-drive - czyli ładowanie solarne. W ten sposób rozwiązano problem jakim mogłaby okazać się wyczerpana bateria. Po raz pierwszy podjęto też współpracę z Blue Angels w 2001 roku. Kolejne generacje przynosiły mniejsze bądź większe nowości w kwestii funkcjonalności. Najbardziej widoczne modyfikacje pojawiały się na zewnątrz. Nowe fasony bransolet - zarówno z ogniw jak i typu włoskiego. Zmieniano kształt i ilość przycisków, z czasem pojawiła się moletowana koronka.
Latający komputer
Cechą wspólną wszystkich generacji jest obrotowa luneta wokół szkła, na której rozpisano skale lotniczego suwaka logarytmicznego E6B. Nagromadzenie cyfr, opisów i podziałek może przyprawić o zawrót głowy i wydawać się jedynie stylistycznym detalem. Jest on jednak w pełni funkcjonalny. Obracając pierścieniem można dokonać wielu obliczeń przydatnych przy planowaniu lotu odnoszących się do czasu, prędkości i dystansu. Dziś E6B zostały zastąpione przez dedykowane aplikacje, jednak mimo to piloci uczą się obsługi tego “komputera”.
Citizen Promaster Skyhawk Blue Angels - dostępne modele
Edycje zegarka Citizen Skyhawk poświęcone amerykańskim akrobatom to nie tylko napis na tarczy. To prawdziwy sprzęt, mający wszystko, co może okazać się przydatne przy planowaniu lotu.
Stalowa koperta modelu JY8058-50L z serii Citizen Promaster ma aż 47 milimetrów średnicy i 15 milimetrów grubości. Wysoką wodoszczelność - do 200 metrów - na pewno docenią piloci hydroplanów, kursujący nad egzotycznymi wyspami. Chwyt bezela został wykończony na niebiesko, co tworzy spójną całość z tarczą. Niemal całe liternictwo widoczne pod mineralnym szkłem jest białe, tak samo podziałki i indeksy. Duże ażurowe wskazówki - godzinowa i minutowa - są szkieletowane, by nie utrudniać odczytu wskazań. Centralna wskazówka sekundnika jest żółta. W górnej połowie tarczy, na przypominających wskaźniki z kokpitu totalizatorach, sprawdzić można zapas energii, czas w drugiej strefie i informację o cyklu dobowym. U dołu wskazówka informuje o wybranej funkcji, a cyfrowe ekrany prezentują między innymi skrótowe nazwy miast, których czas da się aktualnie sprawdzić.
Już bez cyfrowych wskazań, ale równie funkcjonalny okaże się model AT8020-54L, o nieco innym rozmieszczeniu subtarczy. Utrzymany oczywiście w kolorystyce typowej dla Blue Angels prezentuje się równie dobrze.
Dokładność ponad wszystko
Technologia radiowej synchronizacji z sygnałem czasu gwarantuje atomową precyzję. Teoretyczna dokładność jaka cechuje ten wyjątkowy zegarek to 1 sekunda błędu na milion lat. Pewnie nikt tego nie sprawdzi, ale świadomość, że zawsze otworzy się szampana dokładnie o północy to miły dodatek. Sygnał jest odbierany automatycznie raz w ciągu doby i jeśli zajdzie taka potrzeba, następuje korekta czasu w zegarku.
Nie tylko dla pilotów
Citizen Promaster Skyhawk Blue Angels to nie tylko narzędzie dla profesjonalistów i wyraz szacunku dla dokonań zespołu akrobacyjnego U.S Navy. To także doskonały zegarek na każdy dzień. Jest nowoczesny, precyzyjny, nie wymaga ustawiania, może działać nawet 3,5 roku w ciemnościach. Przede wszystkim wygląda świetnie i doskonale sprawdzi się zarówno w miejskiej dżungli, jak i w czasie wyprawy za miasto.