IKONA, czyli rzecz lub osoba będąca symbolem czegoś wyjątkowego - w portfolio marki G-SHOCK to zdecydowanie pierwszy model z 1983 roku: DW-5000C. Kształt pierwszego niezniszczalnego zegarka zapisał się na zawsze w historii świata zegarków. Połączenie podstawowych wartości jak kultowy prostokątny kształt, stalowa koperta i zakręcany dekiel z materiałami Premium, pozwoliło na stworzenie genialnego w swej prostocie nazwy i wyglądzie: Pana-G - MRG-B5000. Dowiedz się o nim więcej!
G-SHOCK - narodziny wyjątkowej marki
Pierwszy G-SHOCK DW-5000C, który zaprezentowano w 1983 roku, na zawsze zmienił sposób postrzegania zegarka, zapisując się na zawsze w historii świata zegarkowego. Kształt DW-5000C, na przestrzeni lat, stał się ikoną niezniszczalnych sportowych zegarków. Jego główne cechy charakterystyczne to stalowa koperta i zakręcany stalowy dekiel. Rok 1983 to początek marki G-SHOCK, która w kolejnych latach zdobywała serca coraz większej rzeszy użytkowników. Popularność powinna zawsze wiązać się z pracą nad samodoskonaleniem i rozwojem. G-SHOCK jest idealnym tego przykładem, który w 100% wykorzystał swoją szansę. Japoński producent postawił na rozwój, prezentując szereg innowacyjnych rozwiązań, które bezpośrednio przekładały się na wzrost atrakcyjności niezniszczalnych zegarków.

Ewenement marki G-SHOCK od samego początku polegał na przygotowaniu takiej oferty zegarków, żeby użytkownik nie stracił zainteresowania marką. I tak, po sukcesie wytrzymałych zegarków, które początkowo kojarzone były raczej ze sportowymi czasomierzami, G-SHOCK postawił na nową linię, aspirującą do zegarków Premium - była to właśnie linia MRG.

Sama nazwa MRG wywodzi się najprawdopodobniej od połączenia dwóch elementów: “MR” oraz “G”:
- “Mr” to z języka angielskiego zwrot grzecznościowy Pan, stosowany dla mężczyzn w każdym wieku, stanowiący formę przedrostka poprzedzającego nazwisko.
- “G” - to skrót od nazwy marki G-SHOCK, odnosząca się do wyjątkowej odporności na wstrząsy, uderzenia oraz upadki.
Zatem MRG - często pisane w następujący sposób MR-G, w najprostszym tłumaczeniu oznacza “Pana-G”. Zegarek stworzony dla dojrzałego mężczyzny w każdym wieku.
G-SHOCK MRG na przestrzeni lat
Na przestrzeni lat można zaobserwować jak zmieniało się postrzeganie zegarka Premium. Początek linii MRG sięga 1996 roku. Wtedy bowiem zaprezentowano pierwszego okutego w stalową “zbroję” MRG-100, który łączył wyjątkowo solidny materiał z wytrzymałością przeniesioną z wcześniejszych - bardziej sportowych modeli. Był to stricte cyfrowy MRG, który w późniejszym czasie wyposażono w tytanowe elementy konstrukcyjne. Zatem początek serii wykorzystywał cyfrowy moduł, który zastosowano również w późniejszych modelach tej serii, takich jak MRG-110, MRG-200 czy MRG-210. G-SHOCK pokusił się nawet na połączenie modelu MRG z Frogmanem - przedstawicielem jednej z najbardziej kontrowersyjnych serii G-SHOCKa: był to model MRG-1100 Frogman, którego premiera miała miejsce w 1999 roku - czyli 16 lat od premiery pierwszego G. Wraz z upływem czasu, zmieniały się również trendy - w wybranych modelach MRG obok wyświetlaczy pojawiały się wskazówki. Zwiększała się również wielkość kopert tych modeli Premium. Dla przykładu możemy sięgnąć do 2005 roku i takich wersji premium G-SHOCK jak MRG-2000DJ czy MRG-7000DJ. 2010 rok to jeden z najbardziej popularnych MRG tamtych lat: MRG-7600D. Popularność zawdzięcza przystępnej cenie - nie należał do najdroższych MRG, oraz wyposażeniu: kalibracja czasu drogą radiową oraz zasilanie ogniwem słonecznym wyróżniały model na tle innych zegarków G-SHOCK.

Jednak od samego początku główną cechą wspólną wszystkich MRG, była dbałość o najmniejszy detal co przekładało się na jakość wykonania i użytych materiałów.

Przenosząc się do nieco bardziej przystępnych czasów warto zatrzymać się przy 2015 roku. W pierwszej jego połowie G-SHOCK zaprezentował G-SHOCK Premium MRG-G1000: pierwszy zegarek tego rodzaju, łączący w sobie konstrukcję odporną na wstrząsy i funkcję GPS Hybrid Wave Ceptor zamkniętą w całkowicie metalowej obudowie. Taka funkcjonalność zapewniała perfekcyjne wskazanie czasu, bez względu na lokalizację. GPS Hybrid Wave Ceptor opierał się na wykorzystaniu danych lokalizacyjnych dla czasu i miejsca GPS oraz kalibracji czasu drogą radiową. Ta seria uznawana jest przez wielu użytkowników za kwintesencję znaczenia Premium w marce Casio G-SHOCK. W zasadzie 2015 rok to już całkowity przełom - nie tylko technologiczny. Uznaje się, iż ten rok stanowi pewien punkt odniesienia, od którego MRG kojarzone było wyłącznie ze stricte analogowymi czasomierzami Casio G-SHOCK. Jeszcze w 2017 roku był wyjątkowym w kwestii dalszego rozwoju modeli Premium. Zaprezentowano MRG-G2000, który jako pierwszy i jedyny do tej pory wykorzystywał potrójny system kalibracji: GPS, Wave Ceptor/Multiband 6 oraz system Bluetooth.
I chociaż w dalszym ciągu G-SHOCK prezentuje coraz to nowsze modele serii, w żadnej nie pojawił się już system GPS - całkowicie zastąpiono go systemem Bluetooth, który można odnaleźć w takich seriach jak MRG-B1000, MRG-B2000 czy najnowszej - MRG-B5000.
Na czym polega wyjątkowość MRG?
G-SHOCK MRG to zegarki uznawane za topowe czasomierze w portfolio Casio G-SHOCK. Jako jedne z nielicznych produkowane są w Japonii - w fabryce Yamagata Factory, która określana jest jako “Fabryka Matka”. Na wyróżnienie zasługuje fakt, iż MRG to ręcznie składane czasomierze - oznacza to, że każdy egzemplarz jest wyjątkowy, wykonany z najwyższą starannością. Prestiż “Fabryki Matki” ma tutaj ogromne znaczenie. To właśnie to miejsce odpowiada za wytwarzanie najbardziej zaawansowanych technologicznie zegarków Casio. Made in Japan bądź Cased in Japan to oznaczenia pojawiające się na dekielkach wybranych G-SHOCKów, które działają na fanów marki jak przysłowiowy magnes. Yamagata Factory to również produkcja części i modułów: Wave Ceptor, GPS czy wszelkiego rodzaju Sensory oraz mikroskopijnych rozmiarów części jak chociażby koła zębate odpowiadające za perfekcyjne działanie silniczków - a co za tym idzie - licznych wskazówek znajdujących się na tarczach najbardziej zaawansowanych G-SHOCKów. To wszystko świadczy o najwyższych standardach produkcji, spełniającej najbardziej surowe kryteria.

Nowy MRG-B5000 - powrót do korzeni
Ostatnich kilka lat to wyłącznie G-SHOCK MRG Premium w postaci analogowych zegarków. Wykonane w wyjątkowo wyrafinowany sposób czasomierze zyskały fanów na całym świecie. W większości przypadków te ostatnie lata kojarzone są z bardzo kompaktowymi - jednak nieco większymi wymiarami kopert. Wyjątek stanowić może pierwszy MRG wyposażony wyłącznie w system Bluetooth oraz radiową kalibrację czasu, jakim był MRG-B1000, który spośród zestawienia analogowych MRG wyróżnia się zdecydowanie najmniejszymi wymiarami koperty:

MRG-B1000D-1ADR | 52,2 mm x 46,2 mm x 14,6 mm / 131 g (bransoleta) |
MRG-G1000B-1ADR | 54,7 mm x 49,8 mm x 16,9 mm / 153 g (bransoleta) |
MRG-G2000R-1ADR | 54,7 mm x 49,8 mm x 16,9 mm / 139 g (pasek) |
MRG-B2000B-1ADR | 54,7 mm x 49,8 mm x 16,9 mm / 150 g (bransoleta) |
MRG-B5000D–1DR | 49,4 mm x 43,2 mm x 12,9 mm / 115 g (bransoleta) |
Data 01.03.2022 na długo zapisze się na kartach historii marki. Jest to dzień, w którym Casio Computer Co., Ltd. zapowiedziało premierę nowej odsłony G-SHOCK MRG, w postaci modelu o numerze referencyjnym MRG-B5000. Zaprezentowana nowość to absolutnie najbardziej luksusowa wersja Premium kwadratowej ikony. To powrót do korzeni w najczystszej postaci. Nigdy wcześniej, żaden projekt MRG, w tak bezpośredni sposób nie nawiązywał do wyglądu pierwszego, zaprezentowanego w 1983 roku modelu DW-5000C. Na pierwszy przysłowiowy rzut oka, MRG-B5000 przypomina dobrze znaną i bardzo cenioną kostkę GMW-B5000. Już samo oznaczenie w numerze referencyjnym pozwala przypuszczać, iż kalibracja czasu odbywać się będzie w tych modelach w tożsamy sposób. Ale czy MRG-B5000 i GMW-B5000 różnią się od siebie?

MRG-B5000 nowe materiały, nowa konstrukcja
MRG-B5000 to przede wszystkim zupełnie nowa konstrukcja. Specjalnie dla tego modelu opracowano nową Strukturę Multi-Guard, która w zdecydowanie lepszy sposób chroni moduł, absorbując i amortyzując wstrząsy. Bezel stanowi wielo-komponentową konstrukcję, w których decydującą rolę odgrywają narożniki - połączenie “prętów” w kształcie litery T, płaskich sprężyn oraz silikonowych “buforów”. Producent określa Strukturę Multi-Guard jako wyjątkową wytrzymałość umożliwiającą ukazanie jeszcze piękniejszej formy. Jednak zupełnie nowa konstrukcja pozwoliła na wyjątkowe wykończenie wszystkich elementów koperty.

Producent powrócił do stosowanej już wcześniej w modelach Premium metody polerowania stali, zwaną Sallaz. Zastosowanie tej techniki pozwala na uzyskaniu perfekcyjnego połysku, na wszystkich - nawet pochyłych i nieregularnych elementach konstrukcyjnych czasomierza. MRG-B5000 i jego Multi-Guard pozwoliło na pełne wykorzystanie tej metody polerowania. Wszak bezel składa się aż z 25 elementów, z których każdy poddany jest polerowaniu Sallaz przed montażem. Wszystko w celu nadania zegarkowi oszałamiającego, pozbawionego zniekształceń wykończenia. Każdy element MRG-B5000 to przejaw rzemieślniczego rękodzieła. Tworzenie tak wyjątkowego projektu, jakim niewątpliwie jest MRG-B5000, wymaga wykorzystania sprawdzonych i wytrzymałych rozwiązań. Casio wykorzystało dorobek firmy Daido Steel Co., Ltd. oraz Iwate Industry Promotion Centre / Eiwa Corporation.
Daido Steel Co., Ltd. to założona w 1916 roku firma z tradycjami, której główna działalność opiera się na opracowywaniu innowacyjnych produktów ze stali, przy wykorzystaniu wysoce zaawansowanej technologii. Uznaje się, iż jest to jedna z najbardziej znaczących na świecie firm, produkujących stal specjalistyczną. Jednym z produktów Daido Steel Co., Ltd., który wykorzystano przy tworzeniu nowego MRG-B5000 jest stop tytanu o twardości około trzy razy większej niż zwykły tytan, zapewniający doskonałą przetwarzalność - to stop o oznaczeniu DAT55G i wykorzystano go w bransolecie najnowszej propozycji MRG.
Eiwa Corporation natomiast to wyłączny producent materiału zwanego Cobarionem, który wykonywany jest na zlecenie Iwate Industry Promotion Centre. Cobarion® to nowatorski stop na bazie Co-Cr (kobalt-chrom), który charakteryzuje się bardzo wysoką wytrzymałością przy zachowaniu odpowiedniej ciągliwości. Wszystko dzięki optymalizacji składu stopu i obróbce odkształcania na gorąco. Pozwala to na poprawę wytrzymałości zmęczeniowej. Co więcej, jest on pozbawiony niklu, który w kontakcie ze skórą, u osób uczulonych, może wywoływać silne reakcje alergiczne. Dzięki temu nowy MRG jest w pełni hipoalergiczny. To właśnie bezel MRG-B5000 wykonany jest z Cobarion® - stopu o twardości około czterokrotnie większej od czystego tytanu i błyszczącym połysku porównywalnym z platyną.


Dodatkowym elementem, który zdecydowanie odróżnia MRG-B5000 od GMW-B5000 jest jego wykończenie przy użyciu węglika tytanu odpowiedzialnego za metaliczny połysk, a także pokrycie powłoką DLC (Diamond Like Carbon), którą pokryto zarówno bezel jak i bransoletę. Warto również zaznaczyć, iż do wykonania zakręcanego dekla oraz przycisków zastosowano również specjalistyczny stop tytanu Ti64.
MRG-B5000 - funkcjonalność G-SHOCKa Premium
MRG-B5000 wyposażono w moduł o numerze 3501, którego funkcjonalność odpowiada modułom o numerach ref. 3459 (GMW-B5000) czy 3461 (GWB5600). Zatem funkcjonalnie MRG-B5000 stanowi kontynuację w zakresie posiadania modułu o najbardziej zaawansowanych funkcjach, w jakie kiedykolwiek wyposażono zegarek G-SHOCK - typu kostka.
MRG-B5000 to model posiadający zasilanie solarne Tough Solar, dwusystemowy sposób kalibracji czasu : Multiband 6 / Bluetooth oraz odporne na zarysowania, wysoce przezroczyste szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną.
Funkcja czasu światowego umożliwia dostęp do 5 wybranych stref czasowych spośród 39 dostępnych. Użytkownik otrzymuje również możliwość korzystania z 24 godzinnego timera oraz 24 godzinnego stopera, który przez pierwsze 60 minut dokonuje pomiaru czasu z dokładnością do 1/100 sekundy. Moduł MRG-B5000 zapewnia również dostęp do 5 niezależnych alarmów oraz sygnalizacji pełnej godziny SIG.


Z uwagi na zasilanie solarne znajdziemy tutaj również funkcję oszczędzania energii Power Saving, która wygasza ekran gdy zegarek pozostawiony zostanie w ciemności. Dla wygody użytkownika kalendarz w module zaprogramowano do 2099 roku, uwzględniając oczywiście długości miesięcy czy lata przestępne.
Na uwagę zasługuje również podświetlenie typu LED backlight Super Illuminator podświetlający wyświetlacz na kolor biały, z możliwością wyboru długości czasu podświetlenia 2 lub 4 sekund oraz z funkcją automatycznego podświetlenia Auto-Light.
Aplikacja Casio Watches
MRG-B5000 wyposażono w system Bluetooth, który współpracuje z darmową - dedykowaną aplikacją Casio Watches. Do głównych walorów, które przemawiają za korzystaniem z systemu Bluetooth oraz aplikacji zaliczamy:
- intuicyjną obsługę ustawień i funkcji zegarka wraz ze sprawdzeniem aktualnego statusu połączenia czy poziomu naładowania akumulatora;
- możliwość skorzystania z funkcji dziennika czasu i miejsca - użycie wybranego przycisku na zegarku rejestruje aktualną datę, godzinę i pozycję na mapie w aplikacji, co pozwala na łatwe prześledzenie trasy / aktywności;
- zaawansowane ustawienie przypomnienia - zegarek przypomni o maksymalnie 5 nadchodzących wydarzeniach, które można łatwo spersonalizować w aplikacji dodając np. tekst, który będzie “przewijał” się w górnej części wyświetlacza;
- automatyczną kalibrację czasu 4 razy na dobę zgodnie z zaprogramowanym harmonogramem;
- funkcja World Time to dostęp aż do 300 lokalizacji na całym świecie, w tym również Warszawy;
- funkcja Phone Finder, która w bardzo prosty sposób umożliwia odnalezienie telefonu - wystarczy że urządzenia będą w zasięgu działania systemu Bluetooth a aplikacja Casio Watches będzie uruchomiona w tle.

G-SHOCK MRG-B5000 czy warto?
Wraz z pojawieniem się pierwszych informacji o zaprezentowaniu nowego MRG-B5000 pojawiły się liczne zapytania - czy warto zdecydować się na zakup tej nowości?

Odpowiedź brzmi - TAK! Dlaczego? Otóż po raz pierwszy historia pierwszego G-SHOCKa zyskała rangę zegarka Premium. Nigdy wcześniej w linii G-SHOCK Premium nie znalazł się żaden model, który w tak wyraźny sposób celebrował by dziedzictwo marki, przenosząc najważniejsze jej wartości. MRG-B5000 bazuje na sprawdzonym module z powodzeniem wykorzystywanym w serii GMW-B5000. To model Premium G-SHOCK łączący w sobie ekskluzywne materiały poddane obróbce z wykorzystaniem najbardziej zaawansowanej technologii, z niebywałą funkcjonalnością oraz wyglądem kultowej kostki.
Warto zastanowić się jeszcze nad jedną kwestią - jeżeli pojawią się nowe wersje kolorystyczne MRG-B5000, to nadal zamknięte będą w ikonie prostokątnego kształtu. Zatem nie ma możliwości, żeby jakikolwiek model MRG, który ukaże się w przyszłości, przeniósł DNA marki w świat luksusu w takim właśnie wymiarze. I gdyby założyć w jakim kierunku mogą pójść przyszłe projekty japońskiego producenta niezniszczalnych zegarków Premium MRG, można pokusić się o stwierdzenie, że wykorzystany może zostać kształt ośmiokątnego bezela znanego z serii Octagon.
