Dzień Kobiet 2024 Zegarek.net
tel. 753 753 300

G-SHOCK Octagon okuty stalą - pierwsza seria Full Metal CasiOak - GM-B2100

05-08-2022

CasiOak GA-2100 od samego początku idealnie wpasował się nie tylko w bardzo rozbudowaną ofertę zegarków Casio, ale przede wszystkim w oczekiwania fanów marki. Na przestrzeni trzech lat oglądaliśmy wzrost zainteresowania tym modelem, co zaowocowało licznymi jego wersjami. Jeszcze nie tak dawno użytkownicy z dużym zniecierpliwieniem wyczekiwali modelu GA-B2100, a obecnie Casio już prezentuje nowość, która niebawem zagości w ofercie zegarków G-SHOCK. GM-B2100 czyli Octagon okuty stalą może naprawdę nieźle “namieszać” zarówno w głowach użytkowników jak i całym rynku zegarkowym.


Casio G-SHOCK GA-B2100 przedsmak spektakularnej nowości

Seria G-SHOCK Octagon okazała się być przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. To, co na początku budziło wątpliwości - najcieńsza koperta w historii zegarków G-SHOCK, okazało się niebywałym atutem serii. Producent postawił na rozwój GA-2100, który przecież należy do jednych z najbardziej podstawowych zegarków G-SHOCK i obecnie tą serię rozpatruje się jako następcę kostki młodego pokolenia. Producent prezentując coraz to nowsze odsłony CasiOak’a zawsze zaznacza, iż zegarek stanowi połączenie dwóch historycznych modeli: DW-5000C i AW-500. Czyżby oznaczało to, że seria 2100 naprawdę może zdetronizować kultową pięćdziesiątkę szóstkę?

G-SHOCK Octagon 
G-SHOCK GA-B2100

Będzie to bardzo trudne zadanie, o ile w ogóle możliwe biorąc pod uwagę fakt, iż jednak kostki od zawsze promowane są w odniesieniu do pierwszego G-SHOCKa DW-5000C. Jednak młode pokolenie patrzy na świat zupełnie z innej perspektywy - i właśnie postrzeganie serii 2100 z perspektywy zmieniającego się świata, która zresztą zachwyca różnorodnością kolorystyki i wersji, nieco bardziej otwiera drzwi ku współczesności. Najlepszym przykładem może być zaprezentowana nie tak dawno nowość w postaci GA-B2100. To Octagon doposażony w dwa - bardzo istotne z punku widzenia użytkownika elementy: zasilanie ogniwem słonecznym Tough Solar oraz system Bluetooth, który umożliwia automatyczną kalibrację czasu oraz swobodną obsługę zegarka z poziomu smartfona. Przypomnijmy, iż system Bluetooth w zegarkach G-SHOCK współpracuje z dedykowanymi do konkretnych modeli aplikacjami.


W przypadku GA-B2100 jest to aplikacja Casio Watches, która dostarcza użytkownikowi bardzo praktycznych rozwiązań. Oczywiście żeby w pełni cieszyć się funkcjonalnością tego zegarka, należy pobrać i zainstalować dedykowaną aplikację na smartfonie. Następnie sparować urządzenia, co pozwoli na całkowitą obsługę zegarka z poziomu telefonu. Jak wspomniano wyżej, sparowanie urządzeń przy aplikacji działającej w tle pozwala na automatyczną kalibrację czasu cztery razy na dobę. Dzięki aplikacji Casio Watches GA-B2100 otrzymał niespotykaną dotąd w Octagonach funkcjonalność, zachowując jednocześnie wygląd charakterystyczny dla całej serii.

Czarny G-SHOCK GA-B2100

Okuty stalą G-SHOCK Octagon GM-B2100

Srebny Casio G-SHOCK GM-B2100

Casio G-SHOCK GM-2100 również zyskał niebywałą popularność użytkowników. Ten CasioOak otrzymał dystyngowany look podkreślający casualowy charakter. Wszystko dzięki zastosowaniu metalowego bezela, wykonanego z niebywałą starannością. GM-2100 zyskał też nową tarczę, która wyglądem przypominała szczotkowaną stal, co niebywale współgra z całym projektem. GM-2100 przeniósł serię GA-2100 na zupełnie nowy poziom zyskując jeszcze większą rzeszę fanów. Obserwując rozwój serii 2100, po zaprezentowaniu GA-B2100 od razu w kuluarach zawrzało - czy producent pokusi się o wykorzystanie stalowego bezela również dla tej odsłony? Chyba nikt nie spodziewał się, że nowość GM-B2100, która niedługo pojawi się w ofercie zegarków G-SHOCK będzie aż tak dopracowanym modelem, który spokojnie może konkurować ze stalową serią kostek GMW-B5000.


Dlaczego GM-B2100 jest tak wyjątkowy?

Octagon Casio G-SHOCK GM-B2100 zachował formę znaną z podstawowych odsłon GA-2100. Oczywiście oznaczenie modelu wskazuje, że mamy do czynienia z “metalowymi” elementami konstrukcyjnymi oraz systemem Bluetooth. Od razu można założyć, iż GM-B2100 otrzymał również zasilanie solarne, tak jak w przypadku GA-B2100. I faktycznie, GM-B2100 to G-SHOCK wyposażony w solar oraz Bluetooth. Posiada oczywiście elementy “metalowe” ale nie jest to tylko nakładka bezela. Chyba nikt nie spodziewał się, że GM-B2100 będzie zegarkiem określanym jako Full Metal G-SHOCK. Co to oznacza? Otóż Full Metal G-SHOCK oznacza, że zegarek otrzymał nie tylko metalowy bezel ale również bransoletę.

System Bluetooth W G-SHOCK GM-B2100 
Stalowa Koperta w G-SHOCKu GM-B2100 

Uwaga - GM-B2100 otrzymał również stalową kopertę oraz zakręcany dekiel, dzięki czemu będzie to pełnoprawny screwback. Znając podstawową charakterystykę wyglądu i konstrukcji GM-B2100 nasuwa się pytanie - czy ten model nie stanowi również zagrożenia dla serii G-Steel? Nie bez przyczyny w numerze referencyjnym użyto oznaczenia GM - G-SHOCK Metal. G-Steel jako stalowa seria Casio posiada zastrzeżoną niejako nazwę steel - sugerującą konstrukcję ze stali. Zatem GM-B2100 urósł niejako do rangi wyjątkowych i bardziej ekskluzywnych G-SHOCKów wyposażonych w stalową kopertę oraz zakręcany dekielek.

GM-B2100 jak na serię Octagon przystało jest analogowo-cyfrowym zegarkiem. Zabrakło wskazówki sekundowej, która zapewne dla sporej grupy fanów marki byłaby spełnieniem marzeń zegarkowych. GM-B2100 otrzymał wskazówki godzinową, minutową oraz wskazówkę subtarczy, która odpowiada za wskazanie trybów oraz poziomu naładowania akumulatora. Między godzinami 3 i 6 znajdziemy wyświetlacz znany z wcześniejszych odsłon serii Octagon. GM-B2100 posiada również cztery przyciski umożliwiające obsługę zegarka.

 cyferblat w nowym zegarku CASIO G-SHOCK GM-B2100


Bransoleta w połysku

Wyjątkowy wygląd GM-B2100 jest efektem różnorodnego wykończenia metalowych elementów. O ile bransoleta posiada wykończenie w połysku, o tyle wykończenie metalowego bezela zostało podzielone na dwa rodzaje: wykończenie na wzór szczotkowanej stali znajdziemy na górnej części bezela, natomiast jego boki posiadają wykończenie w połysku. Tworzy to spójną całość o minimalistycznym i jednocześnie wyrafinowanym wyglądzie.


Funkcjonalność GM-B2100

GM-B2100 to G-SHOCK wyposażony w zasilanie ogniwem słonecznym Tough Solar. Na tarczy znajdziemy wskaźnik poziomu naładowania akumulatora, natomiast moduł wyposażono w funkcję oszczędzania energii Power-Saving. Oczywiście tak jak w przypadku każdego zegarka G-SHOCK wyposażonego w system Bluetooth, również GM-B2100 może być użytkowany bez konieczności wykorzystywania owego systemu, a co za tym idzie również bez instalacji aplikacji Casio Watches na smartfonie. Jeżeli użytkownik zdecyduje się na korzystanie z nowości w taki właśnie sposób, zegarek oferuje:

Ogniwo Tough Solar w zegarku CASIO G-SHOCK


Funkcje w zegarku CASIO G-SHOCK GM-B2100
  • czas światowy World Time - dostęp do czasu w 38 miastach znajdujących się w 38 strefach czasowych z możliwością szybkiej zamiany miast (Home Time-World Time-Home Time)
  • stoper z zakresem pomiaru do 24 godzin. Przez pierwszą godzinę pomiar czasu dokonywany jest z dokładnością do 1/100 sekundy, następnie do 1 sekundy. Stoper umożliwia również pomiar czasów dzielonych i czasu okrążeń
  • 5 alarmów dziennych z funkcją sygnalizacji pełnej godziny SIG

Zegarek oferuje również funkcję Hand Shift - przesunięcie wskazówek celem odsłonięcia wyświetlacza, możliwość ustawienia formatu daty DD.MM / MM.DD, możliwość wyswietlania nazwy dnia tygodnia w jednym z pięciu języków (angielski, hiszpański, francuski, niemiecki, włoski, rosyjski), automatyczny kalendarz oraz możliwość wyciszenia dźwięku przycisków. Oczywiście GM-B2100 posiada podwójne podświetlenie LED Light Super Illuminator oraz wodoszczelność na poziomie 200 metrów.


Podświetlenie LED Light Super w wodoszczelnym zegarku CASIO G-SHOCK GM-B2100

GM-B2100 Smartphone Link

Funkcja Phone Finder w zegarku CASIO G-SHOCK GM-B2100 

Smartphone Link oczywiście odnosi się do wszystkich dobrodziejstw oferowanych przez system Bluetooth i darmową, dedykowaną dla GM-B2100 aplikację Casio Watches. Pobranie aplikacji i zainstalowanie jej na smartfonie pozwala na sparowanie urządzeń - zarejestrowanie zegarka w aplikacji. Po tych czynnościach można cieszyć się funkcjonalnością nowości w każdym jej aspekcie. Casio Watches umożliwia oczywiście absolutnie całkowitą obsługę zegarka - począwszy od ustawienia czasu, skończywszy na ustawieniach przypomnień. Należy zaznaczyć, iż system Bluetooth to również automatyczna kalibracja czasu, która z powodzeniem zastępuje radiową kalibrację czasu. Istotnym elementem korzystania z systemu Smartphone Link jest dostęp do 300 miast na świecie - dla czasu polskiego dostępna jest Warszawa, której oczywiście brakuje w miastach podstawowego trybu World Time. Aplikacja pozwala na odnalezienie telefonu - to dzięki funkcji Phone Finder. Wystarczy użyć odpowiedniego przycisku na zegarku, a system Bluetooth wywoła telefon uruchamiając w nim głośny dźwięk, który oczywiście użytkownik może zdefiniować samodzielnie. Co ważne, kalibracji czasu można dokonać manualnie korzystając z opcji Time&place. Użycie odpowiedniego przycisku w trybie godziny wywołuje kalibrację czasu, która rejestruje również na mapie punkt owej kalibracji.W aplikacji Casio Watches można przejrzeć mapę, na której zapisywane są miejsca, w których dokonano manualnej kalibracji. Można wykorzystać to rozwiązanie do tworzenia mapy miejsc na świecie, które udało nam się odwiedzić. Na tarczy znajdziemy również oznaczenie REM, które znajduje się pod dolnym wyświetlaczem obok RCVD (received) i HND (Hands Shift). REM odnosi się do funkcji przypomnień, które można zdefiniować w aplikacji Casio Watches. Jeżeli istnieją obawy o zbyt szybkie drenowanie baterii, warto wiedzieć, iż producent zapewnia o jej znikomym zużyciu, umieszczając obok oznaczenia Bluetooth napis low energy, co ma sugerować wyjątkowo oszczędne pod kątem użycia baterii działanie systemu zapewniającego komunikację między telefonem, a zegarkiem.

Funkcja REM zegarek Casio G-shock GM-B2100
Pierwsze wersje kolorystyczne GM-B2100

Casio standardowo ograniczyło się do zaprezentowania nowości w trzech odsłonach zdominowanych przez negatywowe wyświetlacze:

 G-SHOCK CasiOak GM-B2100D-1AER

G-SHOCK CasiOak GM-B2100D-1AER - to okuty w srebrną stal Octagon, która kontrastuje z czarną tarczą, ciemnym wskazówkami i oznaczeniami indeksów. Zapewne ta wersja będzie stanowiła konkurencję dla GMW-B5000D.


G-SHOCK CasiOak GM-B2100BD-1AER - to jednolity pod względem kolorystyki model, w którym dominuje czerń. Tarcza jest niemalże identyczna jak w pierwszej wersji, jednak z czarną bransoletą tworzy nieco bardziej spójną całość.

G-SHOCK CasiOak GM-B2100BD-1AER


 G-SHOCK CasiOak GM-B2100GD-5AER

G-SHOCK CasiOak GM-B2100GD-5AER - to bardzo atrakcyjne dla oka rdzawe złoto. Pokrywa ono bezel, bransoletę, a także wskazówki, tarczę trybów oraz indeksy godzin. Jest do dość rzadko spotykana w męskich odsłonach G-SHOCKa kolorystyka, która zapewne przypadnie do gustu wielu osobom.


GM-B2100 w pełnej bransolecie waży ok. 165 g, a koperta mierzy 49,8 mm x 44,4 mm x 12,8 mm. Dla porównania wymiary koperty GM-2100 kształtują się następująco: 49,3 mm x 44,4 mm x 11,8 mm. Zatem nowość w dalszym ciągu wyróżnia się bardzo kompaktowymi wymiarami koperty.


GM-B2100 rewolucją w portfolio G-SHOCK

O ile sam pomysł skonstruowania takiego modelu jak GM-B2100 wydaje się być bardzo trafny, o tyle jego celowość daje do myślenia. Przecież nie tak dawno G-SHOCK zaprezentował nowego G-Steela GST-B500, który niewątpliwie powstał na bazie Octagona. Oczywiście jak na razie żaden G-Steel nie został wyposażony w zakręcany dekielek, jednakże GST-B500 to funkcjonalność i wygląd (przynajmniej tarczy) nawiązujący do serii Octagon prawie w 100%. Co więcej, GM-B2100 nie może zostać zakwalifikowany do serii G-Steel - przedrostek GM jednoznacznie definiuje model jako G-SHOCK Metal. Jedno jest pewne - zegarek wykonany jest rewelacyjnie i na pewno będzie cieszył się bardzo dużą popularnością. Można upatrywać, iż GM-B2100 ma wypełnić lukę po modelu AWM-500D, który niestety nigdy nie trafił do krajowej dystrybucji.

Rewolucyjny zegarek G-SHOCK