Grawerowanie 2024
tel. 753 753 300

Kolekcja Swatch MoMA - zegarki inspirowane najsławniejszymi obrazami

16-03-2021

Sześć arcydzieł sztuki współczesnej to bohaterowie nowych zegarków Swatch! Współpraca pomiędzy marką, a Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku (MoMA) zaowocowało powstaniem modeli o wzornictwie obrazów Van Gogha, Klimta, czy Mondriana. To trzeba zobaczyć!Historia sztuki w zegarkach Swatch

Szwajcarska marka Swatch znana ze swojego nieszablonowego podejścia do wzornictwa zegarków i otwartości na różnego rodzaju inspiracje, weszła w ostatnim czasie we współpracę z muzeum nowoczesnym MoMA. To jedno z największych i najważniejszych miejsc poświęconych światowej sztuce współczesnej, które rokrocznie gości w swoich wnętrzach najwybitniejszych artystów.

SUOZ335 Gwiaździsta noc Vincenta Van Gogha

 

SUOZ333 Sen Henri’ego Rosseau

Chęć połączenia przedmiotu użytkowego ze sztuką zaowocowała powstaniem specjalnej  kolekcji zegarków inspirowanych pracami współczesnych malarzy. Jak komentuje współpracę  Carlo Giordanetti, dyrektor generalny Swatch Art Peace Hotel.„Swatch z ogromną przyjemnością obchodzi nowy krok w swojej bogatej historii dzięki MoMA, który obejmuje kilka zegarków Swatch w stałej kolekcji muzeum. To prawdziwy zaszczyt móc reinterpretować arcydzieła Vincenta van Gogha, Gustava Klimta i Pieta Mondriana oraz podkreśla naszą pasję do sztuki i artystów XX wieku ” (...) Cieszymy się również, że możemy zaprezentować zegarki zaprojektowane w oparciu o prace wysoko ocenianych współczesnych artystów, takich jak Tadanori Yokoo i Beatriz Milhazes. Ta ostatnia wejdzie do naszego specjalnego programu Swatch X You”.
Charakterystyczna budowa zegarków Swatch MoMA

Modele przyjmują charakterystyczny już dla marki Swatch formę, gdzie całość egzemplarza pokrywa jeden wzór. Zbudowana z najwyższej jakości tworzywa sztucznego koperta i silikonowy pasek, gwarantują bezpiecznie użytkowanie modelu w codziennych warunkach. Znajdujący się wewnątrz obudowy szwajcarski mechanizm kwarcowy, odpowiada za precyzyjne mierzenie czasu.

Charakterystyczna budowa zegarków Swatch MoMAJakie zegarki zobaczymy w kolekcji Swatch MoMA?

Zegarki Swatch MoMA na nadgarstku to niesamowicie ciekawy dodatek, który z pewnością będzie wzbudzać zainteresowanie wśród odbiorców. Niezwykle kolorowe i ciekawe wzorniczo modele Swatch MoMA okażą się obowiązkowym dopełnieniem stylizacyjnym wszystkich miłośników sztuki współczesnej. Wśród wybranych prac, które przeniesione zostały na zegarki znajdują się “Gwiaździsta noc”  Vincenta van Gogha, “Nadzieja II” Gustava Klimta, “Sen” Henri Rousseau, “Kompozycja owalna z płaszczyznami kolorów 1” autorstwa Piet Mondrian, “Miasto i projekt. Cuda życia na ziemi”, Isamu Kurita Tadanoriego Yokoo i “New York”  Tadanori Yokoo.Co przedstawiają te prace, dlaczego są takie ważne i jakie tajemnice skrywają?


Swatch SUOZ335 Gwiaździsta noc Vincenta Van Gogha

Swatch SUOZ335 Gwiaździsta noc Vincenta Van Gogha

Kręte, wirujące linie wzgórz, gór i nieba, a także grubowarstwowe pociągnięcia pędzla w Gwiaździstej nocy Vincenta van Gogha znane są większości ludzi. Powstały pod koniec czerwca lub na początku lipca 1889 roku obraz stał się wyrazem burzliwego stanu umysłu artysty. Gwiaździsta noc jest oparta na bezpośrednich obserwacjach van Gogha, a także na jego wyobraźni, wspomnieniach i emocjach. Kombinacja wizualnych kontrastów została stworzona przez artystę, który odnalazł piękno i zainteresowanie nocą, będącej dla niego „o wiele bardziej żywą i bogato kolorowa niż dzień”. Wszystko to zobaczymy w modelu Swatch SUOZ335, który stanie się niezwykłą ozdobą naszego nadgarstka.


Swatch GZ349 Nadzieja II Gustava Klimta

Nadzieja II to jeden z najwspanialszych obrazów Gustava Klimta, jakie kiedykolwiek powstały z jego pędzla. Na tym obrazie wzorzysta szata kobiety jest narysowana na płasko, jak na rosyjskich ikonach. Choć jej skóra jest zaokrąglona i wielowymiarowa - ma niezwykłe piękno dekoracyjne. Kobieta z czaszką wtuloną w suknię pochyla głowę w stronę spuchniętego brzucha. Tutaj narodziny, śmierć i zmysłowość istnieją obok siebie zawieszone w równowadze. W zegarku Swatch GZ349 tarczę oraz pasek wypełnia jednak wielokolorowa mozaika szaty ze złotymi wstawkami. Obok tego pięknego wzoru nie da się przejść obojętnie.

Swatch GZ349 Nadzieja II Gustava Klimta


Swatch SUOZ333 Sen Henri’ego Rosseau

Swatch SUOZ333 Sen Henri’ego Rosseau

Chociaż Rousseau ukończył ponad dwadzieścia pięć obrazów dżungli w swojej karierze, nigdy nie wyjechał poza Francję. Swoje inspiracje czerpał z literatury popularnej, wystaw i paryskiego zoo. Przedstawiona w obrazie bujna dżungla, dzikie zwierzęta oraz tajemniczy ludzie grający na rogach zostały zainspirowane wizytami Rousseau w miejskim muzeum historii naturalnej. Jak mówił o nich artysta: „Kiedy jestem w tych szklarniach i widzę dziwne rośliny z egzotycznych krajów, wydaje mi się, że wchodzę w sen”.  Utrzymany w zieleni Swatch SUOZ333, na którego tarczy widnieje wyglądający tygrys to prawdziwa synteza malarstwa Rosseau.


Swatch GZ350 Kompozycja w owalu z płaszczyznami kolorów 1 Pieta Moondriana

“Kompozycja w owalu z płaszczyznami kolorów 1” jest jednym z mniej znanych dzieł Pieta Mondriana. Pozostaje ono jednak równie reprezentatywne dla głęboko zakorzenionych przekonań filozoficznych, które tak konsekwentnie starał się wykazać w swoich obrazach artysta. Kompozycja poprzez kombinacje wzorów geometrycznych, wyraża przekonania Mondriana na temat jedności natury i wszechświata. Pionowe i poziome linie, pokazują, jak różne poszczególne części mogą  się ze sobą łączyć, tworząc większą całość. Abstrakcyjna kompozycja tworzy w Swatch GZ350 bardzo oryginalne i nowoczesne wzornictwo, które być może przekona wielu do sztuki nowoczesnej?

Swatch GZ350 Kompozycja w owalu z płaszczyznami kolorów 1 Pieta Moondriana


Swatch SUOZ334 Miasto i projekt. Cuda życia  i GZ351 Nowy York autorstwa  Tadanori Yokoo 

Swatch SUOZ334 Miasto i projek

Tadanori Yokoo to japoński grafik i artysta znany ze swoich unikalnych plakatów. Pod wpływem surrealizmu, amerykańskiego pop-artu, współczesnej kultury japońskiej, skomplikowane prace Yokoo wniosły nową wizję do powojennej Japonii. Pierwsze projekty plakatów artysty pojawiły się w połowie lat sześćdziesiątych. Zaprojektował on wiele okładek albumów dla The Beatles, Carlos Santana i Cat Stevens. Odniesienie do popkultury widoczne jest w zegarku Swatch SUOZ334, inspirowanego pracą “Miasto i projekt. Cuda życia”. Tutaj też widniejący na tarczy obraz całującej się pary, opatrzony został humorystycznym komentarzem.


Kolażowanie pozwala Yokoo wymieszać obrazy ze Wschodu i Zachodu, tworząc nowy wszechświat zarówno jako humorystyczny gest, jak i wizualny kalambur. Tak też dzieje się w pocztówce New York i zegarku Swatch SUOZ334, gdzie widzimy Statuę Wolności. Ten znak najsławniejszego miasta na świecie zostaje tu kilkakrotnie powtórzony, co każe zadać pytania, w co tak naprawdę się tak wpatrujemy -  pomnik, idee wolności, czy raczej nasze wyobrażenie Nowego Jorku? 

GZ351 Nowy York autorstwa Tadanori Yokoo