Przezenty na Dzień Dziecka 2024
tel. 753 753 300
Kolekcja zegarków Swatch x JEAN-MICHEL BASQUIAT! Poczuj Nowy Jork na własnej skórze

Kolekcja zegarków Swatch x JEAN-MICHEL BASQUIAT! Poczuj Nowy Jork na własnej skórze

2023-08-18
Swatch, od momentu swojego powstania w 1985 roku, zawsze dążył do łączenia sztuki z codziennym życiem. Marka nieustannie poszukuje nowych sposobów, by uczynić świat sztuki bardziej dostępnym dla wszystkich. Współpraca z takimi muzeami jak Rijksmuseum w Amsterdamie czy Musée du Louvre w Paryżu to tylko niektóre z inicjatyw, które świadczą o tym zaangażowaniu.
premiera zegarków swatch x JEAN-MICHEL BASQUIAT

Swatch Spotyka Basquiata

11 maja odbędzie się globalna premiera kolekcji zegarków Swatch x JEAN-MICHEL BASQUIAT. Ta wyjątkowa współpraca, realizowana przy wsparciu agencji licencyjnej Artestar, stanowi hołd dla jednego z najważniejszych artystów XX wieku.

Komentarz od Basquiat Estate

Jeanine Heriveaux z Basquiat Estate podkreśla: Uwielbiamy Swatcha i jesteśmy podekscytowani, widząc jak te przemyślane kuracje dzieł sztuki przekładają się na tak zabawne i żywe projekty zegarków. To jedna z tych klasycznych kolaboracji, która naprawdę trafia w dziesiątkę dla nas.
Basquiat Estate
Zegarki swatch inspiracja z nowego jorku

Swatch Art Journey - Inspiracje z Nowego Jorku

Maj to miesiąc, w którym Swatch prezentuje piątą kolekcję Swatch Art Journey 2023. Kolekcja Swatch x JEAN-MICHEL BASQUIAT to żywy hołd dla ikonicznego artysty z Nowego Jorku, który odważył się przekroczyć granice tradycyjnej sztuki. Trzy zegarki i specjalny zestaw oddają charakterystyczny styl Basquiata, pełen mocnych obrazów i różnorodnych kodów. Każdy zegarek to prawdziwe dzieło sztuki.

Sport Spotyka sztukę

W ramach kampanii promocyjnej kolekcji, Swatch połączył sztukę Basquiata z globalną kulturą skateboardingu i BMX. Atleci z Swatch Proteam, mistrz świata w skateboardingu Andy Anderson oraz dziewięciokrotny mistrz świata BMX Matthias Dandois, ukazują synergiię między sztuką a sportem.

O Jean-Michel Basquiat

Jean-Michel Basquiat to artysta, którego twórczość była śmiałą kombinacją kolorów, kompozycji i przekazu. Jego prace były pełne tekstów, liter, numerów, logo i innych symboli. Przed rozpoczęciem kariery malarskiej Basquiat sprzedawał karty inspirowane punkiem na ulicach Nowego Jorku.
Jean-Michel Basquiat

Inspiracje Basquiata - Od jaskrawych barw do ikonicznych motywów w kolekcji zegarków Swatch

zegarek swatch HOLLYWOOD AFRICANS z żółtą tarczą

HOLLYWOOD AFRICANS

Ten zegarek odzwierciedla oryginalne dzieło Basquiata z 1983 roku. Jego tarcza w jaskrawym żółtym kolorze przedstawia trójkę postaci, w tym samego artystę, rapera Rammellzee oraz malarza Toxic. Kompozycja łączy tekst, obrazy i abstrakcyjne znaki, tworząc energetyczne dzieło na nadgarstku.

ISHTAR

Ten model czerpie inspirację z dzieła z 1983 roku, które nosi nazwę Ishtar, mezopotamskiej bogini płodności i wojny. Czarna tarcza zegarka jest ozdobiona pismem i rzymskimi cyframi, które dominują w oryginalnym obrazie. Pasek zegarka łączy w sobie różne elementy dzieła, takie jak historyczne odniesienia do władzy czy twarze, które często pojawiają się w pracach Basquiata.
zegarek swatch ISHTAR z czarną tarczą
zegarek swatch UNTITLED z koroną na tarczy

(UNTITLED)

Ten model zegarka jest wyjątkowy dzięki charakterystycznemu motywowi korony, którym Basquiat często podpisywał swoje prace. Motyw ten, wykonany w odważnych czarnych liniach, doskonale komponuje się z czarną obudową, spodem paska i pętlą. Dodatkowym akcentem jest podpis Jean-Michel Basquiata na dolnej części paska.

Autor artykułu

Piotr Strzępski- autor artykułu
Piotr StrzępskiZegarmistrzostwo to dla niego nie tylko pasja, ale rodzinna tradycja. Jego fascynacja zegarkami narodziła się dzięki dziadkowi-kolekcjonerowi. Prywatnie zanurza się w świecie gier, a wieczory spędza przy dobrym filmie, obserwując ludzi i czerpiąc z tego inspirację.