Zegarek na komunię 2024
tel. 753 753 300
Kultowe divery marki Seiko

Kultowe divery marki Seiko

2020-10-29
Każdy kto choć pobieżnie zagłębił się w tematykę zegarmistrzostwa, z pewnością dostrzegł jak istotną rolę odgrywa w niej historia. Pasjonaci i kolekcjonerzy cenią sobie przede wszystkim marki z długimi tradycjami, które wielokrotnie pokazały swoje możliwości. Historia manufaktury nie może być zatem opowiedziana bez kultowych modeli, przynoszących marce chlubę swoją przełomowością. Jeśli oceniać by marki przez pryzmat ilości takich kultowych czasomierzy, trudno znaleźć by konkurencję dla japońskiej marki Seiko. Ilość legendarnych modeli tego producenta jest po prostu imponująca i nie ma możliwości, aby opisać je wszystkie w jednym tekście. Wiele z nich jest już niedostępnych na rynku, ale są też takie, które doczekały się kontynuacji. Poniżej przygotowaliśmy dla was kultowe zegarki diver od Seiko, pozostające cały czas w ofercie tego producenta.

Zegarek Seiko Turtle

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów modeli uznawanych za legendarne, jest nadawanie im przydomków przez fanów zegarmistrzostwa. Zegarki Seiko Turtle to odwołanie do serii Seiko 6309 produkowanej od roku 1976. Współczesne “żółwie” współdzielą ze swoimi pierwowzorami stylistykę, ale zarówno mechanizm jak i techniki wykonania są już jak najbardziej nowoczesne. Zegarki Seiko Turtle napędza automatyczny mechanizm 4R36 z możliwością dokręcania, chroniony przez zakręcane dekiel, koronkę i 200m wodoszczelności. Źródeł określania tych czasomierzy mianem “żółwi”, nietrudno się doszukać. Nietypowy, okrągły kształt koperty, ewidentnie przypomina kształt skorupy żółwia, sprawiając, że diver Seiko prezentuje się wyraziście i naprawdę solidnie.
Zegarki Seiko Turtle
Niemniej charakterystycznym wyróżnikiem jest też tarcza, korzystająca z naprawę ciekawych rozwiązań. Indeks godziny 12 zbudowany jest z dwóch trapezów, a wskazówki to połączenie stylu Syringe i Broad-Arrow. Jak na zegarek diver przystało, pokryto je obficie masą luminescencyjną, co zapewnia łatwy odczyt wskazań w dosłownie każdych warunkach.

Zobacz bestsellery zegarków Seiko Turtle

24h
Seiko Prospex Save The Ocean 2021 King Turtle Dark Manta Ray Special E SRPF77K1
2.999,00 zł2.699,00 zł
Seiko Prospex Save The Ocean 2021 King Turtle Dark Manta Ray Special ESRPF77K1
(6)
Bestseller Edycja specjalna
24h
Seiko Prospex PADI King Turtle Diver Automatic Special Edition SRPG19K1
24h
Seiko Prospex Divers 200m Black Series Night Turtle SPB335J1
24h
Seiko Prospex Heritage Turtle 1968 Re-Interpretation SPB313J1
5.699,00 zł5.129,00 zł
Seiko Prospex Heritage Turtle 1968 Re-InterpretationSPB313J1
Bestseller Rotomat gratis
Zegarek Seiko Monster SRPG57K1

Zegarek Seiko Monster

W gronie miłośników zegarmistrzostwa nie brakuje też modeli, które polaryzują społeczność. Bez wątpienia należą do nich zegarki Seiko Monster, które w momencie pojawienia się na rynku zebrały równie wiele przychylnych, co negatywnych komentarzy. Z czasem jednak, szczególnie przy okazji pojawiania się nowych wariantów kolorystycznych, “potwory” zdołały przekonać do siebie ludzi, przez co dziś należą do najbardziej poszukiwanych modeli. Jeśli chodzi o sam przydomek, ich stylistyka dość dobrze wyjaśnia jego pochodzenie. Zegarki Seiko Monster to masywnie wyglądające divery, z indeksami oraz wskazówkami przypominającymi kształtem kły.
Choć wyobraźnia fanów bywa często imponująca, nie da się zaprzeczyć, że zegarki Seiko Monster natychmiast przyciągają do siebie wzrok. Jest to dość zaskakujące, przede wszystkim ze względu na niewielki rozmiar koperty, wynoszący zaledwie 42mm. Divery często omijane są przez osoby o niewielkich nadgarstkach właśnie z powodu ich szerokości, która w przypadku Monsterów nie będzie już dłużej przeszkodą.

Zobacz bestsellery zegarków Seiko Monster

Zegarek Seiko Sumo

Marka Seiko to prawdziwy gigant branży, który co chwilę podkreśla swoją pozycję na rynku. Widać to między innymi po tym, że zegarki diver o statusie kultowych, odwołują się nie tylko do historycznych modeli. Zegarki Seiko Sumo to bardzo popularne modele wśród kolekcjonerów, pomimo tego, że pierwsze z nich pojawiły się na rynku całkiem niedawno. Trzeba przyznać, że jak na rzecz kultową czy kolekcjonerską 13 lat to nie jest zbyt długi okres, co jeszcze bardziej każde zwrócić na nie uwagę. Zegarki Seiko Sumo wbrew pozorom nie wprowadzają jednak żadnej rewolucji, będąc po prostu przykładnymi zegarkami typu diver. Mamy tu do dyspozycji dobrze znane i sprawdzone indeksy w kształcie okręgów i trapezów, będące doskonałym punktem odniesienia dla naszego wzroku. Dodatkowo wskazówki o bardzo równomiernym, wyraźnie wskazującym dany indeks kształcie i oczywiście sporo masy luminescencyjnej.
Seiko zegarek Sumo the black series
Zegarki Seiko Sumo prezentują się bardzo solidnie, dzięki 45 mm kopercie i niezbędnemu w diver-ach obrotowemu bezelowi. Przy tym rozmiarze z pewnością atutem będzie koronka umieszczona na godzinie 4, która nie będzie wbijać się w nadgarstek.

Zobacz bestsellery zegarków Seiko Sumo

24h
Seiko Prospex Aqua SUMO Solar GMT Diver SFK001J1
3.699,00 zł3.329,00 zł
Seiko Prospex Aqua SUMO Solar GMT DiverSFK001J1
Bestseller
24h
Seiko Prospex King Sumo SPB321J1
5.939,00 zł5.345,00 zł
Seiko Prospex King SumoSPB321J1
Bestseller Rotomat gratis
Zegarek Seiko Prospex Street Series Tuna Safari Edition SRPF81K1

Zegarek Seiko Tuna

Chyba nikogo nie zaskoczy stwierdzenie, że co do zasady, zegarki są po prostu okrągłe. Mało który czasomierz tak dobrze ucieleśnia ten fakt jak kolejny kultowy diver – zegarek Seiko Tuna. Pierwszy przedstawiciel tych doskonale zaokrąglonych modeli, pojawił się w roku 1975 jako odpowiedź na zarzuty ze strony krytyków. Pojawiły się plotki, że divery Seiko nie radzą sobie pod wodą przy dłuższym zanurzeniu i nie spełniają nurkowych standardów. Japońska marka bez zastanowienia wypuściła na rynek nowy modeli z certyfikatem ISO, który rozwiewał wątpliwości niedowiarków. Ich niezawodność z biegiem lat okazała się na tyle duża, że Seiko Tuna wybrany został na zegarek Jamesa Bonda w filmie “For Your Eyes Only”.
Jak nietrudno się domyślić “tuńczykiem” czasomierz nazywano ze względu na jego wygląd, przypominający dosłownie puszkę tuńczyka. Co ciekawe, jest to pierwszy diver Seiko, w którym zaczęto stosować mechanizm kwarcowy zamiast automatycznego. Tradycja ta kontynuowana jest po dziś dzień, a współczesne zegarki Seiko Tuna wyposaża się w mechanizmy solarne.

Zobacz bestsellery zegarków Seiko Tuna

Zegarek Seiko Arnie

Skoro przybliżyliśmy już model Seiko Tuna, logiczną konsekwencją będzie opisanie jego bliźniaczo podobnej wariacji. Zegarek Seiko Arnie to kolejny niezwykle popularny diver, który stał się gwiazdą kina i zapożyczył swój przydomek od równie legendarnego aktora. Chodzi tutaj oczywiście o Arnolda Schwarzenegger-a, któremu kultowy zegarek do nurkowania Seiko towarzyszył w filmach Commando oraz Predator. Sama bryła czasomierza rzeczywiście tożsama jest z tuńczykiem, ale Seiko Arnie to całkiem inny i z wielu względów wyjątkowy zegarek. Przede wszystkim model noszony przez Schwarzenegger-a to jeden z pierwszych na świecie zegarków analogowo-cyfrowych. Oznacza to, że poza standardową dla zegarków typu diver tarczą, otrzymujemy dodatkowy, cyfrowy wyświetlacz w górnej części cyferblatu.
Zegarek Seiko Prospex Solar Arnie Hybrid Divers 40th Anniversary SNJ033P1 zegarek męski typu diver na bransolecie stalowej
Rozwiązanie to stało się możliwe i popularne dopiero po kwarcowej rewolucji i bardzo mocno rozszerzało możliwości czasomierzy. Zegarek Seiko Arnie wyposażony jest więc w chronograf z dokładnością do 1/100 sekundy, rozbudowany kalendarz oraz praktyczny alarm. Modele te zachowują oczywiście 200m wodoszczelności i napędzane są przez nowoczesny mechanizm solarny.

Zobacz bestsellery zegarków Seiko Arnie

Zegarek Seiko Samurai na silikonowym czarnym pasku

Zegarek Seiko Samurai

Marka Seiko ma w swoim zanadrzu sporo modeli dowodzących jak dobrze radzi sobie z projektowaniem całkowicie nowych propozycji. Zegarki Seiko Samurai to jedna z nowoczesnych ikon, której historia zaczęła się w 2004 roku. Choć w czasie projektowania czerpano inspirację z dotychczasowych projektów, Seiko Samurai nie są żadną formą reinkarnacji i cieszą się własną, niezwykle udaną stylistyką. Można śmiało stwierdzić, że zegarki te to nowoczesne divery, co dostrzec można w sposobie doboru detali. Kanciaste, prostokątne indeksy, towarzyszą w nich ostro zakończonym wskazówkom oraz bezelowi z podziałką w postaci słupków zamiast standardowych kropek. Wystarczy dodać odważnie i ostro ścięte linie koperty i skojarzyć to wszystko z japońskim pochodzeniem.
W ten właśnie sposób Seiko Samurai zdobyły sobie przydomek po legendarnych wojownikach z dalekiego wschodu i na stałe weszły do rodziny legendarnych diverów marki Seiko. Na rynku co jakiś czas pojawia się nowy wariant tego modelu, eksperymentujący nieco z wykończeniem indeksów, wskazówek czy samego bezela. Decydując się na dowolnego “samuraja” zawsze otrzymamy jednak automatyczny mechanizm 4R35 z komplikacją datownika oraz 200m wodoszczelności, podkreślające nurkowy standard.

Zobacz bestsellery zegarków Seiko Samurai

Zegarek Seiko 62MAS

Kolejny zegarek Seiko być może nie posiada na swoim koncie równie imponujących ról, ale dla miłośników zegarmistrzostwa jest nie mniej istotny. Zegarki Seiko 62MAS to prawdziwy pokaz doskonałego stylu i zapis ewolucji, jaką stopniowo przechodziły divery. Dość odmienny od poprzednich przydomek ma bardzo techniczne pochodzenia. Numer 62 to po prostu referencja, a MAS to skrót utworzony od “automatic selfdater”. Warto podkreślić, że Seiko 62MAS to jeden z pierwszych profesjonalnych zegarków diver od japońskiego producenta, którego wygląd przełożył się na wszystkie kolejne projekty. Sama konstrukcja tych czasomierzy zdaje się być łudząco podobna do zegarków klasycznych, na których podstawie budowano przecież pierwsze divery. Koperta Seiko 62MAS nie należy do najbardziej masywnych, podobnie jak obrotowy bezel, szczególnie przy szerokości niespełna 41 mm.
Seiko 62 MAS Diver
Pozycja ta jest więc niezwykle atrakcyjna dla wszystkich osób poszukujących nurkowego czasomierza, które unikają standardowych diverów, ze względu na ich spory rozmiar. W swoich czasach zegarki Seiko 62MAS zasłynęły również z możliwości szybkiego ustawienia daty koronką, co w tamtym okresie zdecydowanie nie należało do rzeczy oczywistych.

Autor artykułu

Cezary Grudziński- autor artykułu
Cezary GrudzińskiKiedy Cezary pisze o zegarkach, ma na myśli tylko te najbardziej prestiżowe. Jako ekspert w dziedzinie luksusowych czasomierzy, zna każdą markę, która liczy się w świecie zegarmistrzostwa. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem sztucznej inteligencji i matematyki.