Zegarek na komunię 2024
tel. 753 753 300

Limitowany SEIKO 5 Sports Brian May „Red Special”

15-04-2020

Zespół Queen zajmuje specjalne miejsce w sercach wielu polskich słuchaczy. Charakterystyczne brzmienie grupa zawdzięcza Brianowi Mayowi i jego legendarnej gitarze “Red Special”. To właśnie ten instrument zainspirował japończyków z Seiko, którzy przygotowali wyjątkowy zegarek. Przyjrzyjmy się mu bliżej.

Limitowany SEIKO 5 Sports Brian May „Red Special”


Brian May i gitara Red Special inspiracją dla marki Seiko

Brian May zbudował swoją gitarę we wczesnych latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, razem z ojcem - inżynierem. Powstała z różnych elementów, jakie były pod ręką - między innymi fragmentu stuletniego paleniska, motocyklowych zaworów i mocowania siodła. Zbudowany własnym sumptem "Red Special” i specyficzna technika gry Briana - nie używał on kostki lecz kilku pensowej monety lub nagich palców - były źródłem wyjątkowego brzmienia rockowego zespołu Queen. Przedmiot stworzony z pasji i miłości do muzyki, stał się znakiem rozpoznawczym rockmana i nieodłącznym elementem kilkudziesięcioletniej kariery

Dziś gitara Red Special, stała się inspiracją dla najnowszej edycji limitowanej Seiko 5 Sport Automatic. Japończycy są wdzięczni i szczęśliwi, mogąc razem z muzykiem celebrować jego kreatywność i talent, czego wyrazem jest seria dziewięciu tysięcy zegarków nazwanych nie inaczej, jak “Red Special”.

W czasie długiej kariery studyjnej i na scenach całego świata, Brianowi towarzyszyła własnoręcznie zbudowana gitara i zegarek do nurkowania z portfolio Seiko. W posiadanie tego “instrumentu do nurkowania” May wszedł gdy po raz pierwszy wizytował z grupą Queen Japonię. Było to w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Od tego czasu, zegarek, tak jak gitara, jeździł po całym świecie i był świadkiem nagrywania albumów, które przeszły do historii.


Brian May z gitarą Red Special inspiracją dla marki Seiko


Wielki powrót kultowej "5" w edycji limitowanej

Seiko 5 Sports przez kilka lat nie było obecne w ofercie producenta. Krótko po 60 rocznicy istnienia linii “5” zniknęła ona z portfolio marki. Nazwa tej serii wzięła się od pięciu elementów, które musiał spełniać każdy zegarek z tej rodziny. Japońscy inżynierowie założyli, że pięć najważniejszych cech codziennie używanego czasomierza to: odporny włos balansu, antywstrząsowość, automatyczny naciąg, wskazanie dnia tygodnia i miesiąca oraz wodoodporność. Przez dekady producent był wierny tym wytycznym, co doprowadziło do przygotowania wielu modeli, które zdobyły uznanie milionów użytkowników. Aktualnie rodzina “piątek” wraca na rynek i robi to w spektakularnym stylu.

Poza reaktywacją kolekcji codziennych zegarków, producent wskrzesił też swój najlepiej rozpoznawalny model - nurkowy model SKX007 - produkowany przez wiele lat, doskonale rozpoznawalny i uznany za niemal “niezniszczalny”, profesjonalny zegarek do nurkowania zgodny z normą ISO. Jeśli zapytacie fana Seiko o najlepszy model “na początek” to najprawdopodobniej wskaże właśnie SKX007.


Specjalna edycja zegarka SEIKO 5 SRPE83K1 Sports Automatic Brian May


Charakterystyczny design Seiko 5 Sport

Pod nazwą Seiko 5 Sport kryje się charakterystyczny kształt i wymiary skx’ów. Nowe modele są wodoszczelne do 100 metrów, jednak w zamian za rezygnację ze standardów normy ISO i wodoszczelności, klienci otrzymali wiele nowych wariantów wykończeń. Stylistyka tarcz stała się mniej utylitarna i bardziej na czasie. Na czasie jest też kaliber 4R36 - sprawdzony i lubiany przez właścicieli zegarków Seiko i tych produkowanych przez micro-brandy. Cechuje go 41 godzinna rezerwa naciągu, mechanizm stop sekundy i możliwość nakręcania sprężyny w bębnie za pomocą koronki.

Ich wymiary to 42,5 milimetra średnicy, 13,4 milimetra grubości i 46 milimetrów długości w osi godzin 12-6. Szczególnie istotny jest ostatni parametr. To dzięki niewielkiej wysokości koperty ten model będzie wygodny nawet na szczupłych nadgarstkach i nie będzie przeszkadzał w codziennym noszeniu. Wodoszczelność do 100 metrów pozwala na pływanie, jednak nie na nurkowanie. Zastosowano dwa szkła Hardlex.


Zegarek SRPE83K1 Seiko 5 Sports Limited Edition Brian May


Seiko "Red Special" Limited Edition specjalnie dla fanów zespołu Queen

Seiko 5 SRPE83K1 Sports Brian May Limited Edition "Red Special" ma kilka wyróżniających je elementów, które na pewno nie pozostaną niezauważone. Przede wszystkim tarcza, oddająca kolorystykę wyjątkowej gitary Briana Maya - łączy kolor i fakturę mahoniu z czernią. Barwy oddziela biała linia przynosząca na myśl kontur gitary. U dołu tarczy znalazł się napis “Red Special Automatic”. Na odwrocie, na szkle w deklu znalazła się wypisana złotymi literami inskrypcja “Limited Edition” i podpis artysty. Na metalowym fragmencie dekla wpisano także numer kolejny z puli 9000 egzemplarzy, jakie powstaną w tej serii limitowanej.


Pudełko na zegarek Seiko 5 SRPE83K1 Red Special przypominające futerał na gitarę


Wyjątkowym uczyniono nawet pudełko. Jest czarne i wygląda jak futerał na gitarę. W jego wnętrzu, poza wyjątkowym zegarkiem, znalazła się moneta, wzorowana na sześciopensówce, która przez lata służyła artyście zamiast kostki.

Model Seiko 5 SRPE83K1 Sport Red Special to gratka dla miłośników zegarków i muzyki zespołu Queen. Założony na nadgarstek na pewno skupi uwagę rozmówców i będzie eleganckim dodatkiem do stroju, mówiącym w czytelny sposób o guście muzycznym właściciela. Istotne jest, że ten limitowany model jest wynikiem współpracy marki Seiko z jej prawdziwym “ambasadorem”, który wybrał tę markę sam, wiele lat temu.