Dzień Kobiet 2024 Zegarek.net
tel. 753 753 300

Nowa seria Seiko Presage Style60s inspirowana historycznym zegarkiem Seiko Crown Chronograph

02-06-2021

Seiko Presage to znacznie więcej niż kolorowe edycje limitowane "Cocktail" inspirowane luksusowymi drinkami, czy tarcze wyglądające jak wafelki w kopercie określanej jako "Sharp Edge". To także odniesienia do bardzo bogatej historii producenta i wielkiego wydarzenia jakim były Igrzyska Olimpijskie w Tokio, w 1964. 


Seiko z kolekcji Presage jako legendaSeiko, czyli dokładny - początki japońskiego brandu

Seiko - w języku japońskim "dokładny" - to dzieło życia pana Kintaro Hattoriego. Założona w 1924 marka nie była jednak pierwszym biznesem jaki założył utalentowany Japończyk, a jedynie przedłużeniem i rozwinięciem wcześniejszych osiągnięć, takich jak fabryka Seikosha, prężnie działające przedsiębiorstwo importujące zegary czy popołudniowa szkoła dla pracowników. Hattori wiedział, że jego firma musi być zawsze o "jeden krok przed resztą", by móc z powodzeniem rywalizować z zachodnimi przedsiębiorstwami. By realizować ten cel Seikosha, a później Seiko musiały mieć możliwość przygotowywania wyrobów wysokiej jakości, wyróżniających się dokładnością w odmierzaniu czasu.
Seiko, czyli dokładny czasomierzKamienie milowe marki Seiko

Lata sześćdziesiąte ubiegłego wieku to dla japońskiej marki czas prezentacji niezwykle ważnych produktów, jakie w przyszłości zyskają sławę kamieni milowych. Do sprzedaży trafiły zegarki z linii King Seiko oraz Grand Seiko, tworzone z myślą, by były najlepszymi zegarkami na świecie. Koniec dekady przyniósł Astrona - zegarek o mechanizmie skonstruowanym wokół kryształu kwarcu, który był tak naprawdę pierwszą od dziesięcioleci nowością w sposobie odmierzania czasu, a w dalszej perspektywie doprowadził do popularyzacji zegarków na całym świecie.

W 1964 roku, z okazji Igrzysk Olimpijskich w Tokio, cały świat zobaczył logo i poznał Seiko. Przedsiębiorstwo było oficjalnym chronometrażystą tych pierwszych międzynarodowych zawodów w kraju Kwitnącej Wiśni, a zmagania sportowców transmitowano na cały świat.


Debiut kultowego Seiko Crown Chronograph

Debiut kultowego modeli zegarka Seiko Crown Chronograph
Właśnie wtedy debiutował jeszcze jeden istotny dla historii firmy model. Był to Seiko Crown Chronograph, czyli pierwszy naręczny zegarek japoński wyposażony w komplikację stopera, pozwalającego na żądanie odmierzyć odcinki czasu do jednej minuty. Zegarek korzystał z produkowanego już wcześniej, ręcznie nakręcanego kalibru Crown, wzbogaconego o obsługiwany jednym przyciskiem moduł chronografu. Jego tarcza była prosta i elegancka, zupełnie inna od tego z czym współcześnie kojarzą się modele z taką komplikacją. Beżową powierzchnię ze srebrnymi indeksami godzinowymi i dokładną podziałką sekundową otaczał czarny pierścień ze skalą minutową. Jego szkło miało popularny ówcześnie pudełkowaty kształt (od ang.: Box shaped).Seiko Presage 1964 Limited Edition 2020

W ubiegłym roku, współcześnie zatrudnieni projektanci sięgnęli do wspomnianego momentu w dziejach przedsiębiorstwa. Było zupełnie zrozumiałe skoro po 56 latach do Tokio miały powrócić Igrzyska Olimpijskie. Ubiegłoroczna edycja limitowana korzystała z kodu projektowania stworzonego dla Crown Chronograph. Jednak zamieniła ręcznie nakręcane kalibry na te z automatycznym naciągiem, należące do rodziny 6R. Dodatkową funkcję stopera zamieniono zaś na datownik. Przygotowano trzy kolory tarcz, a każda wersja była ograniczona do 1964 egzemplarzy. Ich numery referencyjne to SPB127J1 z beżową tarczą, SPB129J1 z zieloną i SPB131J1 z czarną.
zegarek Seiko Presage 1964 Limited Edition 2020


Więcej o Seiko Presage 1964 Limited Edition przeczytasz w artykule: https://www.zegarek.net/przewodnik/aktualnosci/limitowane-zegarki-seiko-presage-2020-limited-edition-na-50-rocznice.html Nowa seria Seiko Presage „Style60's”

Nowa seria Seiko Presage „Style60's” na srebrnej bransolecie
Edycja limitowana z 2020 roku najwyraźniej spotkała się z doskonałym przyjęciem ze strony Klientów, ponieważ właśnie zapowiedziano dwie kolejne inkarnacje stylistki Crown, tym razem w modelach seryjnych. W Seiko Presage Style60's powraca pudełkowate szkło, tarcza z fasetowanymi indeksami i ostre niczym samurajskie miecze wskazówki. Ich stalowe koperty, dostępne także w opcji pozłacanej, zostały tak wyprofilowane, by otulać nadgarstki. Pieczołowite polerowanie i szczotkowanie uszu o charakterystycznym fazowaniu zewnętrznej krawędzi doskonale uzupełnia delikatne i obłe kształty korpusu. Niezbyt dużą koronkę ozdobiono stylizowanym "S".


Kolorowe pierścienie wokół szkła są wyrazistym akcentem, który zdradza skąd zaczerpnięto pomysł przy projektowaniu. Dziś taki element coraz rzadziej łączony jest z klasyczną i elegancką tarczą, a te zaoferowane przez stylistów Seiko zdecydowanie takimi są.Cztery zestawienia kolorystyczne Seiko Presage „Style60's”

Pierwszy z dwóch nowych typów oferuje funkcję kalendarza miesięcznego. Datownik prezentuje swoje wskazania w otoczonym fasetowaną ramką okienku, w miejscu indeksu godziny trzeciej. Przygotowano cztery zestawienia kolorystyczne:


1. 
Seiko Presage Style60’s SRPG03J1

Najwierniejsza oryginałowi, czyli jasna tarcza o indeksach w kolorze złotym, otoczona kontrastowym, czarnym pierścieniem o złotej czcionce.

Seiko Presage Style60’s SRPG03J1 na srebrnej bransolecie z granatową tarczą


Seiko Presage Style60’s SRPG07J1 z zielona tarczą

2. Seiko Presage Style60’s SRPG07J1

Model ten również ma wyraźny, vintage'owy charakter. Jej czarna tarcza o srebrnych indeksach otoczona jest bezelem w odcieniu oliwkowym, takim jaki mógłby powstać przez wyblaknięcie elementów pod wpływem promieni słonecznych.


3. Seiko Presage Style60’s SRPG09J1

Zawsze modna czerń zestawiona jest z czarnym nylonowym paskiem typu NATO. Takie zestawienie doskonale sprawdzi się każdego dnia. 

Seiko Presage Style60’s SRPG09J1 w czranym kolorze


Seiko Presage Style60’s SRPG05J1 z jasna tarczą i srebrna bransoletą

4. Seiko Presage Style60’s SRPG05J1

Z kolei "nowa czerń", czyli w wypadku zegarków ciemny odcień niebieskiego znajdziemy w ostatniej nowości. Komponuje się to idealnie ze złotą czcionką zastosowaną na lunecie. Ten oraz dwa pierwsze modele dostarczane są z bransoletkami.


Stalowe koperty nowych zegarków Seiko Presage „Style60's” mają średnicę 40,8, wysokość 17 i długość 47 milimetrów. Rozmiary w połączeniu z odpowiednim profilowaniem całości dostarczą wyjątkowy komfort noszenia.Wewnątrz tych zegarków pracuje sprawdzony w milionach przeróżnych zegarków, produkowany przez Seiko kaliber 4R35. To trwała konstrukcja, której rezerwa chodu wynosi około 41 godzin, a uzupełnia się ona przez ręczne nakręcanie lub podczas noszenia, dzięki automatycznemu naciągowi.
Wyjątkowa stylistyka zegarków Seiko Presage „Style60's” na srebrnej bransolecieSeiko Presage „Style60's” w wersji Open Heart

Seiko Presage „Style60's” w wersji Open Heart
Drugi wariant z pewnością spodoba się wszystkim żałującym, że zegarek założony na nadgarstek przeszklonym deklem do wierzchu, nie leży zbyt wygodnie. Trzy kolejne premiery to modele typu open-heart (z ang.: Otwarte serce), ukazujące bijące serca mechanizmów - koła balansowe - przez wycięcie w tarczy. Po lewej strony od osi wskazówek, między godzinami ósmą, a dziesiątą, z tarczy wycięto fragment znajdujący się dokładnie nad balansem. Nacięcie jest częściowo "zasłonięte" tarczką wskazania czasu dwudziestoczterogodzinnego, jakie znalazło swoje miejsce blisko indeksu godziny jedenastej. Logo marki powędrowało na prawą stronę, obok indeksu godziny trzeciej. Informacja o kolekcji do której należy zegarek i jakiego rodzaju kaliber pracuje w jego wnętrzu podobnie jak w innych modelach znalazło się nad godziną szóstą. Powierzchnie tarcz zachowały stylistykę spójną z tą, jaką oferują modele umożliwiające sprawdzenie daty.


Z gona trzech referencji dwie wyposażono w bransolety, a jedną w materiałowy pasek. Na bransoletkach dostępne będą SSA423J1 z jasną i SSA425J1 z czarną tarczą. Ostatni, lecz nie mniej atrakcyjny przedstawiciel Seiko Style60's Open Heart wykończono powłoką w kolorze różowego złota skomponowaną z ciemną tarczą i brązowym paskiem . Takie "czekoladowe" wykończenia mają wielu zwolenników wśród fanów zegarków. Mechanizm jakiego użyto w tym projekcie to również szeroko rozpowszechniona konstrukcja 4R39. Wskazuje godziny, minuty, sekundy i czas dobowy, o rezerwie chodu około 41 godzin. Wymiary koperty tego trio pozostały te same, co modeli z datownikiem.
Seiko Style60's Open Heart z czarna tarczą typu open-heartSeiko Presage Style60's przywołanie stylistyki vintage

Seiko Presage Style60's i stylistyka vintage
Seiko, firma istniejąca od blisko wieku, lecz z historią sięgającą znacznie dalej w przeszłość, potrafi kreować trendy i budować swój wizerunek. Przedstawione modele to znacznie więcej niż udane reinterpretacje zegarków z dawnych lat. To przede wszystkim przypomnienie o ważnych wydarzeniach z historii Japonii - kraju przez wiele lat zamkniętego na wpływy z zewnątrz. Tokijskie Igrzyska Olimpijskie były pierwszą międzynarodową imprezą sportową w Japonii, a także pierwszymi Igrzyskami transmitowanymi z wykorzystaniem satelitów orbitujących wokół Ziemi. Ówczesna technologia pozwalała przesłać do Europy jedynie kilkanaście minut programu. Mimo to, zarówno w Europie jak i Ameryce Północnej, i oczywiście na miejscu, widzowie mogli zobaczyć olbrzymie zegary przygotowane w fabryce Seikosha. To ułatwiło japońskim zegarkom dotarcie do Klientów na całym świecie.


Przywołanie stylistyki i ducha z tego okresu w nowych, bardziej dostępnych modelach, pozwoli wielu być posiadaczem fragmentu historii. Nie ważne, czy ich hobby to sport i najważniejszy turniej, czy są fascynatami Japonii lub po prostu lubią posiadać ciekawy przedmiot. Nowe zegarki Seiko Presage Style60's mogą okazać się tym, czego szukają. 
Nowe zegarki Seiko Presage Style60's