Zegarek na komunię 2024
tel. 753 753 300

Seiko 140th Anniversary Limited Edition – najnowsze limitowane modele Seiko powstałe z inspiracji jedną z dzielnic w Tokio

22-03-2022

Ginza, dzielnica Tokio, to wyjątkowe miejsce, istotny punkt w historii marki Seiko. Temu tętniącym życiem dystryktowi poświęcono dwa nowe, limitowane zegarki - przyjrzyjmy się im bliżej!


Ginza, dzielnica Tokio, w której rozpoczęła się historia Seiko

Pan Kintaro Hattori, młody Japończyk, otworzył swój pierwszy warsztat i sklep z zegarami oraz zegarkami w 1881 roku. W kraju Kwitnącej Wiśni trwała recesja gospodarcza, co niewątpliwie sprawiało, że podjęta przez dwudziestojednoletniego mężczyznę decyzja była bardzo odważna. Jak łatwo policzyć, w 2021 roku przypadła 140 rocznica wydarzenia, bez którego nie powstałaby jedna z najpopularniejszych na świecie marek produkujących zegarki. Po dwóch dekadach funkcjonowania i stałego rozwoju firmy, w centrum Ginzy stanął zegar wieżowy Seiko, który dziś - 120 lat później - jest jednym z najba rdziej rozpoznawalnych punktów w okolicy.

Ginza i Seiko


Współczesna Ginza to obszar pełen życia, gdzie swoje butiki i sklepy koncepcyjne mają zarówno producenci popularni jak Nissan czy Sony, luksusowi jak Louis Vuitton, czy zupełnie niszowi jak perfumeria Le Labo. To region pełen kultury. Tu siedzibę ma teatr Kabuki, w którym zgodnie z kilkusetletnią tradycją występują wyłącznie mężczyźni, a na afiszu królują zarówno sztuki znane od wieków, jak i współczesne eksperymentalne przedstawienia. Są tu galerie sztuki, muzea, a nawet pomnik Godzilli - jednego z najlepiej rozpoznawalnych symboli kultury popularnej w kraju Kwitnącej Wiśni. Budynki o długoletniej historii sąsiadują z ultra nowoczesnymi domami towarowymi o szklanych fasadach. Część chodników pokrywa charakterystyczny bruk, który jest niemym świadkiem życia tętniącego w Ginzie. Ten pozornie niezauważalny element dostrzegli projektanci Seiko i przenieśli go na tarcze nowych limitowanych modeli.


Seiko 140th Anniversary Limited Editions

W tym otoczeniu przeplatającym historię i nowoczesność - Seiko jest stałą. Właśnie tu znajdują się flagowe sklepy marki - między innymi jeden poświęcony w całości linii Prospex. Zainteresowani mogą odwiedzić też firmowe muzeum. Nic więc dziwnego, że przy koncepcji nowych limitowanych modeli projektanci sięgnęli po jeden z równie trwałych i niezmiennych elementów krajobrazu tej dynamicznej dzielnicy - wzór i kolor chodników. W ten sposób starali się oni odwzorować coś z otoczenia równie niezmiennego, jak zegar wieżowy Seiko. Z okazji sto czterdziestej rocznicy ustanowienia przez pana Kintaro Hattori jego biznesu, zaproponowano dwa modele. Oba o dość klasycznym wyglądzie, jednak pochodzące z dwóch rodzin o zupełnie różnych charakterach. Zarówno jeden, jak i drugi są wierne nie tylko cechom rodzin do których przynależą, ale także bogatej historii przedsiębiorstwa.

Seiko 140th Anniversary Limited Editions


Seiko Prospex Alpinist Ginza 140th Anniversary Limited Edition SPB259J1

Prezentowany model to przywrócony po dekadach pierwowzór lubianego modelu Alpinist. Seiko Prospex Alpinist 140th Anniversary Ginza Limited Edition SPB259J1, szybko zdobył uznanie klientów i fanów japońskich zegarków. Model ten pomimo mniejszej koperty niż inni przedstawiciele kolekcji Prospex, jest wodoszczelny do 200 metrów i oferuje zwiększoną odporność na działanie pól magnetycznych. Stalowa obudowa o średnicy 38mm i grubość 12,9 milimetra wyposażona jest w szafirowe szkło, przejrzysty dekiel oraz trójrzędową bransoletkę z wygodnym zapięciem.

Jego szaro-niebiesko-zielona tarcza zmienia się i “żyje” zależnie od tego, pod jakim kątem się na nią spojrzy, a to wszystko za sprawą dwukierunkowego wykończenia szlifem słonecznym. Miłym akcentem jest również sekundnik, który składa hołd historii dzielnicy z Komparu, tradycyjnym japońskim kolorem nazwanym na cześć tej dzielnicy, na której niegdyś skupiało się życie nocne Ginzy. Ten niebieski kolor z delikatnym zielonym odcieniem został po raz pierwszy użyty w środkowej erze Meiji (1868 - 1912), natychmiast znalazł uznanie wśród wielu mieszkających tam gejsz, a następnie stopniowo stał się popularnym kolorem wśród japońskiej publiczności. Ostre wskazówki godzinowa i minutowa, a także indeksy godzinowe wypełniono substancją luminescencyjną, co gwarantuje perfekcyjny odczyt wskazań również po zmroku. Okienko datownika, umieszczone na godzinie 3., zostało również perfekcyjnie wykończone subtelną, polerowaną ramką wykonaną ze stali szlachetnej.

Seiko Prospex Alpinist 140th Anniversary Ginza Limited Edition SPB259J1


Sercem limitowanego do 3500 sztuk zegarka Seiko Prospex Alpinist SPB259J1 jest niezawodny mechanizm 6R35. To odświeżona wersja produkowanego od lat werku, jaki w przeszłości dostępny był głównie w zegarkach przygotowywanych na rynek japoński. Dzisiejszy wariant ma zwiększoną do 70 godzin rezerwę chodu, co sprawia, że "Alpinista" zdjęty z ręki w piątek wieczorem, w poniedziałki rano będzie wskazywał właściwy czas i datę.


Seiko Presage Automatic Open Heart Ginza 140th Anniversary Limited Edition SSA445J1

Drugi z limitowanych zegarków należy do eleganckiej linii Seiko Presage i odwołuje się do produkowanego w 1964 roku modelu Crown Chronograph, jaki Seiko przygotowało z okazji Tokijskich Igrzysk Olimpijskich.


Seiko Presage Automatic Open Heart Ginza 140th Anniversary Limited Edition SSA445J1

Współczesna reinterpretacja tamtej stylistyki tworzy zegarek łączący delikatnie sportowy charakter z bardziej eleganckimi elementami. Nie ma tu komplikacji stopera, którą oferował oryginalny model - a wskazywane są jedynie godziny, minuty, sekundy i pora dnia. Koperta o czarnym bezelu ze skalą minutową rozpisaną wokół szkła, wypełniona jest tarczą o wzorze kamieni chodnikowych, wyciętą po lewej stronie, by ukazać bijące serce zegarka. Wycięcie odsłaniające balans nie jest pełnym kołem - jego część zasłania dodatkowa sub tarcza - prezentująca czas w formacie dwudziestu czterech godzin, realizowana przez niewielką strzałkę.


Sercem limitowanego do 4500 sztuk modelu Seiko SSA445J1 jest kaliber o oznaczeniu 4R39. To jedna z wersji najbardziej popularnego w aktualnej ofercie marki werku. W pełni nakręcona sprężyna w bębnie pozwala na około 41 godzinną pracę po zdjęciu zegarka z ręki. Prezentowany model ma szerokość 40,8 i grubość 12,8 milimetra. Jego wodoszczelność określono na 5 barów. Zastosowano tu pudełkowate szkło Hardlex oraz oszczędną w zdobienia bransoletkę.


Unikatowe tarcze na wyjątkową rocznicę Seiko

Istnieją firmy produkujące zegarki, które są znacznie starsze niż japońskie Seiko. Niektóre z marek szwajcarskich mogą pochwalić się ponad 200 letnią historią. Jednak japoński producent musiał mierzyć się z wieloma trudnościami, których europejscy konkurenci nie doświadczyli. Fakt, że Seiko nadal funkcjonuje - ostatnie sto czterdzieści lat to dla Japonii czas burzliwych przemian, zniszczenia, szybkiej odbudowy i kryzysów elit rządowych - jest ogromnym sukcesem i zasługuje na to, by uczcić go specjalnymi zegarkami. Nawet trzęsienie ziemi i pożar z 1923 roku, które zniszczyły budynki i maszyny wykorzystywane do produkcji nie zatrzymały rozwoju przedsiębiorstwa. Kintaro Hattori zrekompensował swoim Klientom serwisu utracone w pożarze zegarki, czym dał do zrozumienia, że dba o Klientów i całą społeczność. Po mniej niż dwóch miesiącach firma ponownie pracowała z pełną mocą.


Nowe limitowane modele Seiko 140th Anniversary Limited Edition w ciekawy sposób nawiązują do tokijskiej dzielnicy. Są nieoczywiste, a mimo tego nie stały się krzykliwe. Motyw tarcz jest intrygujący przez co przykuwa wzrok, a jednocześnie na tyle dyskretny, by pozostać eleganckim. Wybór modeli, z linii Presage i Prospex daje Klientom o zróżnicowanych preferencjach możliwość cieszenia się unikalną, rocznicową tarczą, bez rezygnowania z istotnych cech obu linii. Seiko 140th Anniversary Limited Edition to propozycja dla miłośników marki, ale nie tylko. Z pewnością kupujący, szukający w zegarkach drobnych detali, czyniących wyroby niepowtarzalnymi, będą usatysfakcjonowani mozaiką w odcieniach szarości, błękitu i zieleni.