Zegarek na komunię 2024
tel. 753 753 300

Wielka podróż z zegarkiem Vostok Europe na nadgarstku

29-01-2023

Jednym z przyjaciół marki Vostok Europe jest Karolis Mieliauskas - litewski podróżnik, znany z ekstremalnych wypraw na motocyklach. Już od wielu lat, w przygodach Mieliauskasowi towarzyszą produkowane w jego ojczyźnie zegarki Vostok Europe. To, że Litwin zabiera je na swoje wyprawy, to kolejny dowód wyjątkowej wytrzymałości tych dużych i efektownych zegarków. Podróżnik właśnie wrócił z kolejnej motocyklowej wyprawy. Zobacz jaki model zegarka Vostok Europe mu towarzyszył!


Karolis Mieliauskas - historia wypraw

Karolis Mieliaskas w przeszłości odbył między innymi podróż dookoła świata w 40 dni. Wymagała ona przebycia dystansu 18 779 km na motorze, wymiany oleju w silniku i jednej nowej opony. Do ukończenia “pętli” potrzebne były także dwa przewozy motocykla między kontynentami. 


Karolis wyruszył z litewskich Druskiennik, przejechał przez Moskwę i Irkuck do Władywostoku, skąd wraz z motocyklem został przetransportowany do Los Angeles. Wznowił podróż drogową docierając najpierw do Chicago, a później do Nowego Jorku. Tam ponownie wsiadł do samolotu, by wylądować w Londynie. Potem odwiedził Berlin i przejeżdżając przez Polskę wrócił do punktu startu. Podczas trasy miał nieprzerwanie na ręku zegarek Vostok Europe N1 Rocket, ze specjalnej serii czterdziestu sztuk spersonalizowanych dla uczczenia tej wyprawy.


Inną szaloną próbą była zimowa wycieczka do wioski Ojmiakon w rosyjskiej Jakucji - do niedawna będącej światowym biegunem zimna. W 1926 roku zanotowano tam temperaturę - 71,2 stopnia Celsjusza. Ojmiakon jest na stałe zamieszkane przez około pięćset osób. Jest to także miejsce w którym zanotowano największą roczną amplitudę temperatur, wynoszącą 104 ° C. Podróż do tak zimnego miejsca wymagała towarzystwa ekipy technicznej, licznych przeróbek motocykla, które w czasie drogi okazały się niewystarczające. Podczas pokonywania Drogi Kości, czyli drogi R504 zbudowanej przy temperaturze przekraczającej minus czterdzieści stopni, w motocyklu Karolisa popękała wiązka elektryczna. Naprawy w takim mrozie okazały się niezwykle wymagające zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Ostatecznie, Karolis i ekipa dotarli do bieguna zimna.


Karolis Mieliaskas  współpracował też ze stacją BBC, czego efektem była trzydniowa wyprawa katamaranem po lagunie Negombo na Sri Lance. Przekroczył też, bez wsparcia technicznego i specjalistycznie przygotowanego motocykla, zamarznięte jezioro Bajkał.Wyprawa na skraj Indii z zegarkiem Vostok Europe

Celem ostatniej podróży jaką odbył Karolis Mieliauskas było odwiedzenie Kanyakumari - miasta leżącego na południowym końcu subkontynentu Indyjskiego. To popularne miejsce pielgrzymek Hindusów, w którym styka się świat ludzki i boski. Hindusi wyruszający w tę drogę odwiedzają także memoriał upamiętniający mnicha Swami Vivekananda, który w 1893 roku przybliżył Zachodowi duchowość Indyjską. Będąc na krańcu Indii ma się też okazję obejrzeć 41 metrowy pomnik poety i filozofa - świętego Valluvara. 


Oba obiekty leżą tuż obok siebie, na dwóch wynurzających się z wód morza Lakkadiwskiego skałach, oddalonych o około pięćset metrów od przylądka. Wiele osób odwiedzając to miejsce decyduje się na obejrzenie wschodu słońca. By na własne oczy zobaczyć wschód nad tymi wyjątkowymi pomnikami, Karolis musiał przebyć niemal 14 000 kilometrów. Zajęło mu to 49 dni, a jego trasa wiodła z Wilna przez Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię, Turcję, Irak, Iran, Pakistan i niemal całe Indie.


Postępy w trasie relacjonował w kilku lub kilkunasto minutowych filmach, które opublikował na swoim profilu w portalu Facebook. Opowiada w nich co widział, co przykuło jego uwagę w danym kraju i podsumowywał kolejne etapy podróży. To czego nie uchwycił na filmach prezentował na licznych zdjęciach. Jedną z takich ciekawostek, jakie udało mu się odwiedzić w drodze, był zbudowany przez Bułgarską Partię Komunistyczną budynek-pomnik Buzludzha, prezentujący nurt futurystyczny architektury. Dziś to częsty kierunek wypraw ludzi pasjonujących się odwiedzaniem opuszczonych miejsc.


W każdym z materiałów widać towarzyszący mu zegarek Vostok Europe Anchar Chrono, na rzucającym się w oczy białym gumowym pasku. Duży, czytelny i trwały zegarek był praktycznym narzędziem. Wyprawa zajęła motocykliście 49 dni, w czasie których pokonał dystans 13 778 kilometrów. Do celu dotarł 15 października 2022 roku. Podróżował w upale i deszczu, mierzył się z trudnym do zrozumienia ruchem ulicznym Indii, pływał w Morzu Czarnym i korzystał z usług największej na świecie pralni, w której nie ma elektrycznych pralek.
Vostok Europe Anchar - towarzysz dalekich podróży

Zegarek jaki Karolis Mieliauskas wybrał na tę wyprawę to litewski Vostok Europe Anchar 6S21-510A583SW. To limitowany model o doskonałych parametrach, wykorzystujący zaawansowaną technologię podświetlenia GTLS, sprawiającą, że jest zawsze czytelny. Zegarek ten charakteryzuje się dużym rozmiarem stalowej obudowy. Ma ona 47 milimetrów średnicy. Obrotowy pierścień, przydatny do nurkowania, wystaje ponad szkło. W ten sposób tafla mineralnego szkła K1 jest dodatkowo zabezpieczona przed zarysowaniem lub zbiciem.


Zegarek zainspirowany został atomowym okrętem podwodnym, dlatego litewski producent zadbał o to, by był wodoszczelny. Zastosowano tu zakręcaną koronkę wraz z uszczelnionymi przyciskami do obsługi stopera, oraz dwuczęściowy, zakręcany dekiel, tworząc szczelną do 300 metrów konstrukcję. Ten zegarek przetrwa nurkowanie na rafie koralowej i pod lodem. Zegarek jest objęty limitacją do 3000 sztuk, a na deklu każdego egzemplarza wygrawerowano jego indywidualny numer z puli.
Vostok Europe Anchar - tarcza oświetlona trytem

Niebieska tarcza zegarka ma dwie tarczki wskazań dodatkowych w kolorze białym i jest otoczona flanszą ze skalą minutową.  Godziny i minuty prezentowane są przez dwie potężne wskazówki, na których znalazły się świecące szklane rurki. Powstały one w technologii GTLS (skrót od gaseous tritium light sources) i wypełnione są trytem, czyli izotopem wodoru. Takie rozwiązanie daje gwarancję, że zegarek będzie czytelny w każdych warunkach - w nocy i w złą pogodę - ponieważ rurki będę świecić nieprzerwanie przez około 20 lat. Mimo zastosowania we wnętrzu rurek substancji radioaktywnej, to zegarek jest bezpieczny dla właściciela i nie wpływa na jego zdrowie. Radioaktywność jest blokowana przez szkło wykorzystane do produkcji rurek - żadne promieniowanie nie opuszcza szczelnie zamkniętych przy pomocy lasera rurek. Dodatkową tarczę ochronną tworzy również koperta zegarka. 
Mechanizm Miyota 6S21 - trwały i niezawodny

Mechanizm kwarcowy Miyota 6S21 prezentuje godziny, minuty, sekundy oraz dzień miesiąca. Wskazówka sekundnika czasu bieżącego porusza się nad subtarczą z prawej strony tarczy. W niej wycięto okienko datownika. Jest też wyposażony w komplikację stopera, pozwalającą odmierzyć maksymalnie jedną godzinę. Sekundy odmierza centralna wskazówka, a minuty zliczane są na totalizatorze po lewej stronie. Wskazania czasu i kalendarza reguluje się za pomocą koronki, zaś do obsługi stopera służą dwa przyciski po prawej stronie obudowy. Jedna bateria wystarczy na około trzy lata nieprzerwanej pracy tego mechanizmu. Jej wymiana powinna zostać przeprowadzona w oficjalnym serwisie marki Vostok Europe, by zachowana została szczelność koperty.
Vostok Europe - zestaw do zadań specjalnych

Model Anchar jest jednym z wielu zegarków Vostok Europe sprzedawanych w specjalnym zestawie. W wodoszczelnym pudełku DryBox - wykonanym z grubego i trwałego tworzywa sztucznego - znajduje się nie tylko zegarek, ale też wyjątkowe dodatki. Razem z każdym z 3000 modeli Anchar 6S21-510A583SW Klient otrzymuje papierową kartę gwarancyjną i instrukcję, potwierdzenie pozytywnego przejścia testu wodoszczelności oraz informację o podświetleniu z użyciem gazu trytu H3.

To jednak nie wszystkie dodatki - w opakowaniu znajduje się także dodatkowy pasek oraz specjalne wkrętaki pozwalające na samodzielną zmianę pasków. Są one mocowane przy pomocy stalowej śruby, co zapewnia nieosiągalną innymi metodami trwałość. W zestawie Anchar otrzymuje biały oraz niebieski pasek silikonowy i granatowy skórzany o białych przeszyciach. 

 Anchar 6S21-510A583SW
Vostok Europe x Karoli Mieliauskas - ekstremalne zegarki na każdą przygodę

Vostok Europe x Karoli Mieliauskas

Na swoim profilu w portalu Facebook, Karolis Mieliauskas już zadeklarował, że lada chwilę ruszy na kolejną wyprawę, chociaż nie minął nawet miesiąc od zakończenia wycieczki na kraniec Indii. Zegarek Vostok Europe Anchar poradził sobie w tej podróży. Mimo, że na pierwszy rzut oka jazda na motocyklu nie jest sportem ekstremalnym, to w rzeczywistości jest ona bardzo trudna dla zegarka. W czasie podróży na motocyklu zegarek jest stale poddawany wibracjom i wstrząsom, które mogą uszkodzić mechanizm. Zmienne warunki pogodowe - upał, a później nagłe ochłodzenie podczas deszczu mogłyby uszkodzić niezabezpieczoną kopertę zegarka. Jednak Anchar, jak i wiele innych modeli Vostok Europe, zbudowanych jest z myślą o trwałości tak, by mógł sprostać każdej podróży i nawet najbardziej ekstremalnym sportom na ziemi i w wodzie.

FILTRY0