Zegarek na komunię 2024
tel. 753 753 300
Wyjątkowa limitacja Vostok Europe Żelazny Wilk na 700-lecie miasta Wilno!

Wyjątkowa limitacja Vostok Europe Żelazny Wilk na 700-lecie miasta Wilno!

2023-03-08
Litewska marka Vostok Europe przygotowała nową, ściśle limitowaną edycję zegarka. Okazją do tego jest rocznica założenia Wilna - stolicy Litwy i miejsca gdzie powstają zegarki Vostok Europe. Przyjrzyjmy się mu bliżej

Miasto WIlno - mała ojczyzna zegarków Vostok Europe

Wilno - Litewska stolica - to ojczyzna marki Vostok Europe, założonej w 2003 roku, czyli dokładnie dwadzieścia lat temu. Udokumentowana historia Wilna rozciąga się na przestrzeni 700 lat. Pierwsza wzmianka o siedlisku w tym miejscu pochodzi z listu Wielkiego Księcia Litewskiego Giedymina do papieża Jana XXII, napisanego w 1323 roku. Niektórzy historycy wskazują, że być może Wilno jest tym samym co Woruta - czyli legendarną stolicą Wielkiego Księstwa Litewskiego z XIII wieku, której istnienia nigdy nie potwierdzono. Dziś Wilno to nowoczesne miasto, w którym żyje i pracuje około 550 000 ludzi. Jest uznawane za jedno z najpiękniejszych miast Europy. Barokowe zabytki mieszają się z przykładami architektury brutalizmu, a kościoły katolickie sąsiadują z cerkwiami. Wileńskie galerie odwiedza się, by poznać najnowszą sztukę litewskę, a wieczorami można wyjść ze znajomymi do budynku dawnego dworca kolejowego, który został zamieniony w przestrzeń wypełnioną klubami i barami.
Miasto WIlno ojczyzna zegarków Vostok Europe
Model zegarka Gelezinis Vilkas Skeleton
Marka Vostok Europe przygotowała specjalną, ściśle limitowaną edycję zegarka poświęconego Wilnu. Model nazwany Gelezinis Vilkas Skeleton jest inny niż wszystkie oferowane do tej pory modele od tej młodej marki i wyróżnia się naprawdę odważnym i innowacyjnym designem. Premierowy zegarek czerpie z legendy o tym jak powstało Wilno. Znalazły się też w nim odniesienia do najstarszego wileńskiego zabytku.

Legenda o Żelaznym Wilku - początki Wilna

Każdy kraj ma swoją legendę państwowotwórczą. Litewska odnosi się do mitycznego Wielkiego Księcia Litwy Giedymina - dziadka Władysława Jagiełły, który polował na tura w gęstym, świętym lesie w okolicy rzek Wilii i Wilejki. Były to tereny święte dla mieszkańców, gdzie Książe Śwętoróg ustanowił świątynię poświęconą bogu Perunowi. Po pokonaniu tura, Giedymin poczuł zmęczenie i zarządził rozbicie obozu, w którym spędził noc. Przyśnił mu się olbrzymi, zakuty w zbroi wilk wyjący do księżyca. Wilk stał na tym samym wzgórzu, na którym książe pokonał tura. Jego wycie było tak potężne, jakby to wyła setka wilków, a nie jeden.

Legenda o Żelaznym Wilku
Baszta Giedymina w Wilnie

Po przebudzeniu, władca zapytał towarzyszy co sądzą o tym śnie, ponieważ sam nie umiał zinterpretować proroctwa. Zwrócił się więc do kapłana Lizdeiki, słynącego w całej Litwie z mądrości, z pytaniem co oznacza ten sen. Kaznodzieja odparł - Żelazny Wilk to znak, że książe Giedymin musi zbudować zamek w miejscu wskazanym przez zwierzę we śnie. Giedymin posłuchał przepowiedni i w krótkim czasie rozpoczął budowę zamku na wzgórzu oraz drugiego, zwanego Dolnym, w dolinie. Po zakończeniu budowy przeniósł stolicę z Troków do nowego grodu, który znamy pod nazwą Wilno.

Odwiedzając Wilno można zobaczyć Basztę Giedymina - czyli zamek górny, powstały w miejscu, w którym wył żelazny wilk oraz Zamek Dolny, który pełnił rolę pałacu królów Litewskich.

Vostok Europe Gelezinis Vilkas Skeleton - całkowicie nowa koncepcja

Stalowa koperta nowego modelu już na pierwszy rzut oka daje się łatwo zidentyfikować jako wyrób od Vostok Europe. Jest masywna, a jej kształty przywodzą na myśl coś wyjątkowo trwałego. Jest to jednak konstrukcja przygotowana od podstaw na potrzeby nowego, rocznicowego zegarka! Koronka została wykończona metodą PVD na czarno i przesunięta na godzinę drugą. Sprawiło to, że nie rzuca się w oczy, a przez to obudowa wygląda na perfekcyjnie symetryczną.

Dodatkowo, taka pozycja koronki zapewnia komfort użytkowania, gdyż ta nie wbija się w wierzch dłoni, co jest częstym problem przy dużych zegarkach sportowych. Powierzchnią obudowy nadano satynowe i szczotkowane wykończenia, na których w ciekawy sposób rozchodzą się świetlne refleksy.

Vostok Europe Gelezinis Vilkas Skeleton
Zegarek męski Vostok Europe Gelezinis Vilkas z utwardzanym chemicznie szkłem mineralnym K1, szkieletową tarczą i symbolikiem wyjącego wilka wykonanym z farby Super-LumiNova.

Po obu stronach koperty zastosowane zostały utwardzane chemicznie szkła mineralne typu K1. Są one odporne na uderzenia i doskonale przejrzyste oraz wytrzymałe jeżeli chodzi o zarysowania. Duże wierzchnie szkło, o grubości 3,75 milimetra, chroni szkieletową tarczę. Widnieje na nim symboliczny kształt wyjącego wilka, który został wykonany przy pomocy świecącej farby wykorzystującej substancję Super-LumiNova. Po zmroku, ten geometryczny wizerunek zapala się zielonym światłem.

Przeszklenie dekla zostało opisane transkrypcją: “Vilnius 700 Years Anniversary 1323-2023”. Dodatkowo na deklu pojawiły się również wygrawerowane blanki Baszty Giedymina oraz nazwa edycji limitowanej i kolejny numer limitacji z puli siedmiuset egzemplarzy. Koperta ma 43 milimetry średnicy i 15,5 milimetra grubości. Wymiar lug to lug, czyli wysokość koperty w linii wyznaczonej przez indeksy 12 i 6, to 52,5 milimetra. Jest on mniejszy niż w wielu sportowych zegarkach o mniejszej średnicy, dzięki czemu zegarek będą mogły wygodnie nosić także osoby o szczupłych nadgarstkach. Dzięki zastosowaniu zakręcanej koronki i dekla oraz specjalnych uszczelek, obudowa jest wodoszczelna do 200 metrów. Taka wartość pozwala używać zegarka Gelezinis Vilkas nawet podczas amatorskiego nurkowania.

Vosto Europe dekiel z napisem Vilnius 700 Years Anniversary 1323-2023
Bransoleta zegarka Gelezinis Vilkas Vostok Europe

Bransoleta w stylu Żelaznego Wilka

Niespotykany jest również nowy, przygotowany specjalnie do modelu Gelezinis Vilkas wzór bransolety. Fantastycznie uformowane i spasowane ze sobą ogniwa ozdobione zostały nitami, przez co przypominają rycerską zbroję z XIV wieku. Zostały tak zaprojektowane, by jeszcze dokładniej odzwierciedlić w zegarku proroczy sen księcia Giedymina, który wyśnił wilka w zbroi.

Bransoleta wygląda jak przedmiot “nie do zdarcia”. Zapięta na ręku zdaje się opływać nadgarstek i tworzyć wokół niego prawdziwą zbroję. Do jej zapinania służy zatrzaskowa klamra z zabezpieczeniem przed przypadkowym otwarciem i mikro regulacją długości, która wymaga jedynie najprostszego narzędzia do wyjmowania zegarkowych teleskopów. Dzięki trzem poziomom mikro regulacji można mieć pewność, że zegarek będzie wygodny w każdych warunkach klimatycznych. Na wierzchu zapięcia znalazło się oczywiście logo litewskiego producenta. Bransoletka ma standardowy rozmiar 22 milimetrów, co w przyszłości umożliwia łatwe zastąpienie jej przy pomocy ciekawego paska skórzanego, silikonowego lub materiałowego typu NATO.

Wyjątkowa tarcza Vostok Europe na rocznicę założenia Wilna

Wyjątkowy model otrzymał naprawdę niepowtarzalną, szkieletowaną tarczę. Czarny, zewnętrzny otok został ozdobiony wzorem złożonym z powtarzających się trójkątów, które są wycięte w powierzchni. W dolnej części tej szczątkowej tarczy, między indeksami godzin 5 i 7, widnieje zarys blanek Baszty Giedymina i napis Gelezinis Vilkas. Poniżej zapisano informację o pochodzeniu zegarka. Nałożone na tym czarnym okręgu duże indeksy godzinowe mają kształt wilczych kłów, a ich krawędzie zostały wypolerowane. Godzinę dwunastą zaznaczono dwoma “kłami”. Tuż pod tym podwójnym indeksem znalazło się nakładane logo producenta.
Wyjątkowa tarcza Vostok Europe na rocznicę założenia Wilna
Gelezinis Vilkas Skeleton Automatic Limited Edition substancja świecąca

Na wszystkich znacznikach godzinowych wykorzystano białą substancję świecącą, która po zapadnięciu ciemności emituje błękitne światło. Tarczę otoczono prostą flanszą w kolorze czarnym, na której zaznaczona została skala minutowa, umożliwiająca dokładne odczytanie aktualnie wskazywanej godziny i minuty. Centralna część tarczy została usunięta, by odsłonić ażurowane płyty mechanicznego kalibru, które zostały wykończone jubilerską metodą rutenowania, która nadała im antracyowy kolor. Dojrzeć można też zębatki tworzące przekładnię chodu, a także kamienie łożyskujące o intensywnym, rubinowym kolorze. Dzięki temu, że elementy wewnątrz werku mają srebrny kolor i są widoczne między ciemnoszarymi płytami, to tworzy się wrażenie ogromnej przestrzeni we wnętrzu zegarka. Efekt ten spodoba się wszystkim miłośnikom zegarmistrzostwa i mechaniki precyzyjnej.

Ponad tymi atrakcyjnie ułożonymi elementami tarczy i mechanizmu poruszają się trzy duże wskazówki w kształcie włóczni. Także i na nich użyto białej substancji luminescencyjnej Super-LumiNova, co pozwala odczytywać czas nawet po zapadnięciu zmroku. Wskazówki jarzą się zielonym, najlepiej widzialnym dla ludzkiego oka, światłem.

Mechanizm TMI NH72 - żelazne serce i dusza

We wnętrzu koperty nowego modelu Vostok Europe pracuje jeden z najnowszych japońskich mechanizmów - Time Module NH72. Time Module jest firmą-córką japońskiego Seiko, a mechanizmy z serii NH to kalibry stosowane w zegarkach Seiko, przeznaczone do sprzedaży innym producentom. To nowoczesny werk z automatycznym naciągiem, którego szkieletowa konstrukcja pozwala zaglądać do jego wnętrza z obu stron - od wierzchu i od spodu. Barwienie z pomocą rutenu - pierwiastka chemicznego z grupy żelazowców - to technika opracowana przez jubilerów, która nadaje powierzchniom metali kolor antracytowy, który charakteryzuje się delikatnym połyskiem. Wykorzystanie tej metody w najnowszym zegarku Vostok Europe Gelezinis Vilkas Skeleton Automatic Limited Edition pozwoliło projektantom stworzyć fantastyczną całość.
Mechanizm TMI NH72
Galezinis Vilkas Skeleton Automatic prezentacja zegarka na nadgarstku
Mechanizm NH72 ma rezerwę chodu wynoszącą około 41 godzin, która jest uzupełniana zawsze, gdy zegarek jest noszony. Dwukierunkowy naciąg automatyczny Magic Lever sprawia, że mechanizm zawsze ma odpowiednią ilość energii potrzebnej do pracy. Kaliber jest dokładny, ponieważ częstotliwość jego pracy to 3 Hz. Wysoka liczba kamieni łożyskujących - aż dwadzieścia cztery sztuki - znacząco zmniejsza zużywanie się elementów mechanizmu, co gwarantuje jego długowieczność.

Gelezinis Vilkas Skeleton Automatic Limited Edition - królewskie opakowanie

Limitowany Vostok Europe Gelezinis Vilkas Skeleton Automatic Limited Edition sprzedawany będzie w okazałym zestawie. Producent dostarcza zegarek Gelezinis Vilkas w pudełku z drewna dębowego, które we wnętrzu wykończono zielonym aksamitem. Na jego powierzchni wytłoczono kształt dębowych liści, czym nawiązano do litewskiego koloru i symbolu narodowego. W wieku pudełka srebrnym kolorem przedstawiono wyjącego wilka - to ten sam wizerunek, który umieszczony został na szkle zegarka, a także zapisano nazwę tej krótkoseryjnej edycji.

W skład zestawu wchodzi zegarek, certyfikat edycji limitowanej, w którym przeczytać można legendę o Żelaznym Wilku oraz wydruk potwierdzający pomyślne zaliczenie przez dany egzemplarz zegarka testu szczelności.

Gelezinis Vilkas zegarek w pudełku z drewna dębowego, które we wnętrzu wykończono zielonym aksamitem
Vostok Europe Gelezinis Vilkas Skeleton Automatic Limited Edition NH72-592A706

Vostok Europe Gelezinis Vilkas Skeleton Automatic Limited Edition NH72-592A706 - siedemset egzemplarzy na siedemsetlecie

Vostok Europe produkuje zegarki w krótkich seriach, model Gelezinis Vilkas jest wyjątkowy także i pod tym względem. Z okazji 700-lecia miasta przygotowano dokładnie siedemset indywidualnie ponumerowanych egzemplarzy! Ten szkieletowany model Vostok Europe nawiązuje do legendy o Żelaznym Wilku nie tylko nazwą czy też symbolicznym wizerunkiem zwierzęcia ze snu, ale także kształtem ogniw bransolety - inspirowanych średniowiecznymi zbrojami oraz kolorystyką tarczy. Czerń, biel i szarości to kolory wilczej sierści. Na tarczy i na deklu projektanci uchwycili najstarszy miejski zabytek - Zamek Górny leżący na wzgórzu zamkowym górującym nad Wilnem.

Niesamowicie kreatywnym i niemal niespotykanym rozwiązaniem jest wykorzystanie świecącej farby do stworzenia wizerunku wilka na spodzie utwardzanego chemicznie szkła.

Dodaje to całości charakteru i pokazuje, że dla kreatywnych twórców z Vostok Europe, legenda wyjaśniająca historię ich miasta jest bardzo ważna. Ten specjalny zegarek na pewno będzie cieszył się największą popularnością wśród litewskich Klientów. Jednak przez swój wyjątkowy charakter zdobędzie również uznanie wśród fanów marki Vostok Europe.

Jest on doskonałą propozycją dla mężczyzn oczekujących od wybieranych przedmiotów wysokiej jakości, uniwersalności i unikatowego charakteru. Możliwości sportowego zegarka oraz szkieletowane wykończenie tarczy, rodem z zegarka eleganckiego, tworzą prawdziwie uniwersalny i zaskakujący wyrób - idealny dla Klientów o wyrobionych gustach. Jednak, po raz kolejny litewska marka Vostok Europe udowodniła, że świetnie umie łączyć trwałość z eleganckimi rozwiązaniami stylistycznymi.

Specjalny zegarek marki Vostok Europe z wizerunkiem wilka
model Gelezinis Vilkas w wyjatkowym pudelku z certyfikatem
Z kilku nieoczywistych powodów warto rozważyć jego zakup. Po pierwsze, to przykuwający uwagę i nowoczesny zegarek szkieletowy, który zachwyci nie tylko miłośników zegarmistrzostwa. Po drugie, w sposób pełen serca i szacunku dla historii opowiada legendę o tym, jak powstała stolica Litwy. Po trzecie, powstał w roku jubileuszowym dla marki Vostok Europe. Te trzy powody mogą sprawić, że w niedalekiej przyszłości model Gelezinis Vilkas stanie się poszukiwany na rynku wtórnym, a każdy kto wejdzie w jego posiadanie, zabezpieczy swój kapitał.

Autor artykułu

Jakub Wronowicz- autor artykułu
Jakub WronowiczPasjonat zegarków męskich z głębokim zrozumieniem psychologii marketingu. Kiedy nie analizuje najnowszych trendów w zegarmistrzostwie, oddaje się rytmom tańca. Posiadacz kilku wyjątkowych modeli, wie dokładnie, jaki zegarek spełni Twoje oczekiwania.