Dzień Ojca prezent na Zegarek.net 2024
tel. 753 753 300

Sygnety

6wyniki

Sygnet to nic innego jak ozdobny pierścień, charakteryzujący się znacznie większym rozmiarem niż standardowy, kobiecy pierścionek. Z tego względu jest on zaliczany do biżuterii męskiej, czego źródłem jest nie tylko rozmiar, ale również historia. Sygnet doskonale podkreśla twardy charakter noszącego go mężczyzny, będąc symbolem pewności siebie i wysokiego statusu. W przeciwieństwie do pierścionków, zazwyczaj nie posiada on ozdobnych kamieni. Często natomiast spotyka się sygnety z grawerowanymi wzorami, co świetnie sprawdza się na ich zwiększonej, czołowej powierzchni. 

FILTRY0

Sygnet i jego znaczenie w kulturze

Współcześnie sygnety wykorzystywane są po prostu jako element męskiej biżuterii, ale jego korzenie są znacznie bardziej użytkowe. Charakterystyczna duża powierzchnia na frontalnej części pierścienia, służyła do nanoszenia monogramu lub herbu, skąd wziął się współczesny zwyczaj zdobienia sygnetów przy pomocy grawerowanych wzorów. Od około XII wieku powszechnie stosowany był przez królów, a z czasem także przez szlachtę, co nadało sygnetom elitarnego charakteru. Elity wykorzystywały go jednak nie tylko do podkreślania swojego statusu społecznego, ale przede wszystkim do pieczętowania laku w kopertach. Oznacza to, że pierwotnie sygnet używany był po prostu jako sposób uwierzytelniania listów oraz dokumentów. 

Cechy użytkowe sygnetów

Sygnety to doskonały sposób na podkreślenie odwagi i przyciągnięcie wzroku, a w zależności od wygrawerowanego wzoru, uzewnętrznienie swoich zainteresowań. W Polsce, od czasów szlacheckich, sygnet noszony jest na serdecznym palcu lewej dłoni. W Anglii natomiast dominuje zwyczaj noszenia na palcu małym. Często na rynku można spotkać tzw. “sygnety ślepe” pozbawione grawerów, z pozostawioną płaską, najczęściej wypolerowaną powierzchnią.