Przezenty na Dzień Dziecka 2024
tel. 753 753 300
Citizen Promaster Geo Trekker - trzy modele dla miłośników podróży i lotniczych przygód

Citizen Promaster Geo Trekker - trzy modele dla miłośników podróży i lotniczych przygód

2024-05-13
W bieżącym roku japońska marka Citizen świętuje stulecie. Jednocześnie, w tym roku przypada również trzydziesta piąta rocznica istnienia serii - Citizen Promaster. Połączenie dwóch wyjątkowych rocznic to doskonała okazja, by stworzyć nietuzinkowy zegarek. Zapraszamy do przeczytania o Citizen Geo Trekker.
Kamekichi Yamazaki założyciel marki Citizen

Citizen - od 1924 roku

Twórcą marki był pan Kamekichi Yamazaki, który w 1924 roku założył Shokosha Watch School (z ang.: Szkoła Zegarmistrzowska Shokosha). Ta mieszcząca się na przedmieściach Tokio szkoła miała za zadanie wyszkolić rzemieślników, zdolnych w przyszłości stać się podstawą japońskiego przemysłu zegarkowego. Ten długofalowy plan zakładał, że z czasem Kraj Kwitnącej Wiśni nie będzie musiał już importować zegarków i zegarów z Europy, ponieważ te były dla przeciętnego Japończyka bardzo kosztowne.
Już w pierwszym roku istnienia, z Shokosha do sklepów trafił pierwszy zegarek kieszonkowy. Na jego tarczy widniała nazwa Citizen. Na łożyskowanym 15 kamieniami, kieszonkowym mechanizmie wybijana była punca z literą “S” wpisaną w gwiazdę i grawerowane napisy “Citizen Shokosha”. Chociaż w tamtym czasie Seiko oferowało już kilka wariantów zegarka kieszonkowego, a także zegarki naręczne, klasyczny i precyzyjnie wykonany Citizen zdobył dużą popularność i uznanie kupujących.
Pierwszy zegarek Citizen 1924 zegarek kieszonkowy
Technologia solarna Eco-Drive - jedno z największych osiągnięć marki Citizen

Dało to początek marce, którą znamy do dziś, a której wkład w rozwój zegarmistrzostwa jest nie do przecenienia. Do największych osiągnięć marki należą:

 • stworzenie pierwszego wstrząsoodpornego zegarka, który został skompletowany w Japonii - Parashock z 1956 roku;
 • wprowadzenie do sprzedaży pierwszego zegarka z tytanu - X-8 Cosmotron Chronometer z 1970 roku;
 • stworzenie precyzyjnego zegarka kwarcowego, którego roczne odchylenie nie przekraczało 3 sekund - edycja limitowana 3000 złotych zegarków Cryston Mega z 1976 roku;
 • pierwszy analogowy zegarek zasilany solarnie - Quartz Crystron Solar Cell z 1976 roku;
 • pierwszy mechanizm zegarkowy mierzący wysokość nad poziomem morza i ciśnienie atmosferyczne - 1989 rok;
 • pierwszy zegarek sterowany radiowo, działający na całym świecie - Radio-Controlled 7400 Multizone z 1993 roku;
 • pierwszy na świecie, zasilany solarnie, zegarek ze stoperem - 1995 rok;
 • nowy rodzaj mechanizmu - zasilany solarnie mechanizm kwarcowy, zdolny do synchronizacji z satelitami GPS - 2011 rok.

Wymienione powyżej osiągnięcia stanowią jedynie niewielki wycinek ogromnego know how jakie Japończycy zgromadzili przez sto lat istnienia firmy. Najlepszym dowodem tego, jak zaawansowanymi technologiami dysponuje Citizen jest fakt, że stworzony przez nią stop tytanu został wykorzystany przez japoński startup do produkcji lądownika księżycowego Hakuto-R.

Dla Klientów, kupujących dziś zegarki Citizen najważniejsze jest to, że wiele z tych technologii została rozwinięta, dopracowana i przekuta w zegarki, które są jednymi z najnowocześniejszych, jakie można obecnie kupić.

Tytanowy zegarek Citizen Eco-Drive z niebieską tarczą
Zegarek Citizen Satelite Wave Titanium Attesa Eco Drive CC4055-14H
Dodatkowo fakt, że marka każdego roku sprzedaje ponad 300 milionów zegarków sprawia, że może zaoferować bardzo zaawansowane modele w świetnych cenach, z którymi inni producenci po prostu nie są w stanie konkurować. Jest to możliwe dzięki temu, że znaczna część produkcji została zautomatyzowana. Jednocześnie, marka jest wierna swoim zegarmistrzowskim tradycjom, a jej najlepsze modele wykonywane są ręcznie przez mistrzów zegarmistrzostwa. Jakość najlepszych modeli Satellite Wave czy The Citizen może zawstydzić wielu producentów szwajcarskich, oferujących wyroby klasyfikowane w droższych segmentach rynku.

Citizen Promaster - stworzone dla profesjonalistów

Dzięki doświadczeniom zbieranym przez ponad sześćdziesiąt pięć lat oraz ciągłemu dążeniu do samodoskonalenia, w 1989 roku japońska marka zaoferowała zupełnie nową serię zegarków - Citizen Promaster. Przygotowano je dla Klientów, którzy zawodowo lub amatorsko, zajmują się nurkowaniem, wędrówką po niedostępnych obszarach lądu lub lataniem. Wszystkie modele mają odpowiadać na ich potrzeby, być niezawodne i przydatne. Dlatego w kolekcji obecne są modele z głębokościomierzem, wysokościomierzem lub łatwym w użyciu czasem światowym.
Zegarek Citizen Promaster BN0166-01L
Wodoszczelny Zegarek Citizen PROMASTER

Wszystkie zegarki Promaster Citizen są:

 • wodoszczelne przynajmniej do 200 metrów co umożliwia pływanie lub nurkowanie z nimi;
 • doskonale czytelne w ciemnościach;
 • zabezpieczone przed działaniem pól magnetycznych;
 • zbudowane z metali odpornych na korozję i antyalergicznych - tytanu i stali szlachetnej.

Ponadto wiele z nich spełnia rygorystyczne kryteria normy ISO co czyni je profesjonalnymi zegarkami dla nurków oraz oferuje możliwość łatwego korzystania ze wskazań czasu w różnych strefach czasowych i stopera umożliwiającego zmierzenie czasu trwania obserwowanego wydarzenia.

Dla wygody właścicieli, zegarki Promaster wyposażone są w samowystarczalne kalibry - zarówno mechaniczne z automatycznym naciągiem, jak i kwarcowe z ładowaniem solarnym Citizen Eco-Drive.

Przez 35 lat istnienia kolekcji Promaster, przygotowana została trudna do policzenia liczba modeli, z których wiele ma dziś status kultowych. Najlepszymi przykładami są Citizen Fugu - niezawodny i przystępny cenowo profesjonalny zegarek dla nurków, bardzo często porównywany z Seiko SKX007 oraz Citizen Skyhawk - zaawansowany, sterowany radiowo lub satelitarnie zegarek analogowo-cyfrowy, z funkcjami mogącymi przydać się pilotom.
Niezawodny Zegarek Citizen PROMASTER
Zegarki Citizen Promaster Air Geo Trekker wyjątkowa nowość

Citizen Promaster Air Geo Trekker - wyjątkowa nowość

Z okazji trzydziestopięciolecia kolekcji Promaster, przygotowany został nie tylko nowy zegarek, ale przede wszystkim całkowicie nowy mechanizm. Caliber H864, bo takie oznaczenie otrzymał premierowy werk, oferuje funkcje przydatne zarówno w kokpicie samolotu, jak i w czasie aktywnego spędzania czasu i uprawiania sportów. Dodatkowo, dzięki ładowaniu solarnemu Eco-Drive, kaliber jest samowystarczalny, a sytuację, gdy się zatrzyma to prawdziwa rzadkość.

Zaprezentowano trzy warianty modelu Geo Trekker, każdy w kopercie ze stali szlachetnej. Producentowi udało się jednak nadać każdej z trzech referencji unikatowy i łatwy do rozróżnienia od pozostałych wersji, charakter. Cechą wspólną wszystkich odmian jest totalne skupienie na funkcjonalności i czytelności, co jest charakterystyczne dla zegarków lotniczych.

Tarcza zegarków Citizen Geo Trekker

Tarcza nowych modeli pozwala je łatwo zidentyfikować, jako lotnicze zegarki Citizen. Jej centrum jest szare i skrywa ogniwa zbierające energię ze światła. Przy godzinach dwunastej, szóstej i dziewiątej rozmieszczone zostały trzy subtarcze. Okienko datownika zajęło miejsce tuż przy godzinie czwartej. Trzy centralne wskazówki są duże i wyraźne - co jest zasługą ich białego koloru i wypełnienia z substancji świecącej w ciemnościach.

W tym modelu wykorzystana została substancja emitująca w ciemnościach zielone, doskonale widoczne dla człowieka światło. Strzałki godzinowa i minutowa mają fason mieczy, zaś sekundnik to długa, smukła igła, z przeciwwagą o niespotykanym u innych producentów kształcie przeciwwagi, wykończonej na czarno. Zależnie od wariantu zegarka, grot sekundnika może mieć różne kolory.

Zegarek Citizen Promaster Geo Trekker z datownikiem na tarczy
Subtarcze w zegarku Citizen Promaster Geo Trekker

Subtarcza przy godzinie dwunastej to wielofunkcyjny wskaźnik, z którego można dowiedzieć się o tym jaki jest dzień tygodnia, jak bardzo naładowany jest akumulator mechanizmu oraz czy próba odebrania radiowego sygnału czasu zakończyła się powodzeniem. Producent zadbał o to, by skale wokół wskazówki były czytelne i wyraźnie oddzielone od siebie.

Przy godzinie dziewiątej prezentowana jest informacja o aktualnej porze doby. Północ znajduje się na górze, a południe na dole skali, co jest rozwiązaniem faktycznie stosowanym w zegarkach dla pilotów.

Ostatnia z subtarcz daleka jest od standardowych, spotykanych w zegarkach o takim układzie liczników na tarczy. W jej centrum znalazła się mapa północnej półkuli Ziemi ze strzałką w miejscu południka zero, a na jej otoku zapisana została dwudziestoczterogodzinna skala dobowa. Cała tarczka obraca się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, pozwalając sprawdzić czas we wszystkich miejscach na półkuli północnej.

Przy godzinie trzeciej widnieje logo producenta oraz dwie istotne informacje o wykorzystanym w zegarku mechanizmie - o ładowaniu solarnym Eco-Drive i Radio Controller czyli możliwości odbierania radiowego wzorca czasu. Tuż obok indeksu godziny ósmej pojawiło się niewielkie, lecz łatwe do rozpoznania, logo serii Promaster.

Wokół głównej części tarczy jest aż pięć okręgów, a na każdym z nich znalazły się inne informacje. Okrąg najbardziej w centrum jest opisany skalą minutowo/sekundową. Na kolejnym zapisane trzyliterowe skróty nazw miast reprezentujących różne strefy czasowe. Czcionka wykorzystana w tym miejscu zainspirowana została liternictwem używanym na papierowych mapach, z jakich korzystali podróżnicy i łowcy przygód.

Dalej znalazł się pierścień z informacjami dotyczącymi stanu mechanizmu i odbioru sygnału czasu. Następny, ostatni pod szkłem ring to stała część suwaka logarytmicznego. Obrotowy bezel wokół szafirowego szkła jest drugą częścią suwaka - manipulując nim w odpowiedni sposób można dokonywać obliczeń matematycznych, przydatnych pilotom, ale też każdemu. Można na przykład obliczyć ile pieniędzy trzeba doliczyć do rachunku w restauracji, by wręczyć dziesięcioprocentowy napiwek. Kolory poszczególnych okręgów różnią się w zależności od referencji zegarka.

Obrotowy bezel w zegarku Citizen Promaster Geo Trekker
Ekologiczne materiały wykorzystywane w zegarkach Citizen
Niektóre z elementów tarczy nowych modeli przygotowano z materiałów pochodzących z recyklingu starych zegarków. Citizen to producent od lat starający się dbać o środowisko naturalne - korzysta z materiałów przetworzonych, stale poszerza ofertę zegarków zasilanych światłem, a także sadzi drzewa wokół swoich zakładów. Wszystkie te działania podejmowane są przez Japończyków, by zmniejszyć negatywny wpływ biznesu na środowisko naturalne i zachować je dla następnych pokoleń w jak najlepszym stanie.

Warto wiedzieć, że suwak logarytmiczny w zegarku Citizen to zminiaturyzowany komputer lotniczy E6B. Dlatego na bezelu można dostrzec napisy “Fuel” (z ang. paliwo), “Lbs” (funt, jednostka masy równa 0,453 kg), “Gal”.

Chociaż dziś piloci korzystają z aplikacji na tablety i komputery, to korzystanie z “analogowego” komputera lotniczego nadal jest elementem wielu kursów pilotażu.

Nie tylko Japończycy z Citizena “instalują” komputer E6B w swoich zegarkach. Robią to też Szwajcarzy z firm Oris i Breitling.

Zegarki Citizen Promaster Geo Trekker zminiaturyzowany komputer lotniczy E6B
Dekiel z graerwunkiem w zegarku Citizen Promaster Geo Trekker

Od wierzchu nowe modele zabezpieczone są szafirowymi szkłami z powłokami antyrefleksyjnymi. Szafir to najlepszy materiał na szkło do zegarka - jest twardy, przez co trudny do zarysowania i idealnie przejrzysty. Powłoka zapobiegająca powstawaniu na szkle obić sprawia, że Promaster jest czytelny w każdych warunkach oświetleniowych - nawet w pełnym słońcu.

Spód koperty to pełny dekiel z widowiskowym grawerunkiem, na którym przedstawiona została mapa północnej półkuli. Poza mapą znalazły się tu typowe informacje - o wykorzystanych materiałach, wodoszczelności, odporności na działanie pola magnetycznego i przeciążenia, radiowej synchronizacji czasu, a także numer modelu, numer seryjny uwzględniający model zastosowanego mechanizmu.

Zegarki oferowane są na docenianej przez Klientów bransolecie, której ogniwa składają się z pięciu rzędów. Do zapinania ich na nadgarstkach służą sportowe zamki ze zintegrowanymi przyciskami do otwierania zamka i dwustopniową mikroregulacją, z której skorzystać można posiadając najprostsze narzędzie do pasków i bransolet.

Wszystkie wersje kolorystyczne Citizen Promaster Się Geo Trekker są wodoszczelne do 200 metrów, a to pozwala korzystać z nich w czasie uprawiania sportów wodnych. Warto jednak pamiętać, że przed kontaktem z wodą koronka zegarka musi być dociśnięta do koperty i zakręcona oraz o tym, że w czasie kąpieli nie można naciskać przycisków funkcyjnych znajdujących się na prawym boku koperty.

Średnica nowego Citizen Geo Trekker to 46 milimetrów, a jego grubość to 11,5 milimetra. Chociaż może wydawać się, że jest to ogromny zegarek, to na ręku leży on doskonale. Dzieje się tak, ponieważ uszy mocujące bransoletkę są krótkie i opadają pod znacznym kątem. Taki kształt koperty sprawia, że zegarek leży wygodnie i nie wystaje poza rękę, nawet na bardzo drobnych męskich nadgarstkach.

Bransoleta w zegarku Citizen Promaster Geo Trekker
Zegarek Citizen Promaster Geo Trekker BY3006-53H

Citizen Promaster Geo Trekker BY3006-53H - monochromatyczna klasyka

Pierwszą z grona nowości jest Citizen Promaster BY3006-53H, którego tarcza łączy w sobie czerń, biel i odcienie szarości. Jest to najbardziej klasycznie wyglądająca nowość, która przypadnie do gustu przede wszystkim Klientom ceniącym w zegarkach ponadczasowy wygląd oraz uniwersalność.

Centrum tarczy jest ciemnoszare. Subtarcza przy dwunastej ma biało-srebrny środek i białe skale na zewnętrznym otoku. Podobnie wygląda subtarcza przy dziewiątej - jest biała w środku, a otacza ją srebrny ring. Różnicą są skale, które zostały zapisane wewnątrz licznika.

Na umieszczonej przy godzinie szóstej mapie północnej półkuli, morza i oceany mają kolor czarny, a lądy oraz siatka równoleżników i południków biały. Skala godzinowa prezentowana jest białymi cyframi na czarnym tle. Warto zwrócić uwagę, że jej wartości rosną w kierunku odwrotnym niż ruch wskazówek zegara.

Datownik prezentuje wskazanie dnia miesiąca czarnymi cyframi na białym tle. Jest on doskonale widoczny na tarczy, jednak nie wybija się na pierwszy plan i nie utrudnia sprawdzania aktualnej godziny, ponieważ wokół wiele jest białych elementów cyferblatu. Wskazówka sekundowa ma biały grot.

Ciemnoszara tarcza w zegarku Citizen Promaster Geo Trekker BY3006-53H
Obrotowy bezel w zegarku Citizen Promaster Geo Trekker BY3006-53H

Kolejne pierścienie wokół tarczy utrzymane są w tej samej - biało-czarnej kolorystyce, z drobnymi akcentami szarości. Chwyt obrotowego bezela został pokryty trwałą ciemnoszarą powłoką. W ten sposób tarcza i bezel zdają się być jednym elementem. To powoduje, że prezentują się bardziej okazale.

Koperta i bransoletka są srebrne. Uwagę zwraca duża koronka, której bok jest moletowany, co ułatwia obsługę zegarka nawet w rękawiczkach. Na jej wierzchu wygrawerowano logo Promaster.

Masywne przyciski funkcyjne swój rozmiar również zawdzięczają chęci stworzenia zegarka łatwego w obsłudze w rękawicach. Stalowa bransoleta ma pięciorzędowy wzór, jaki można spotkać w innych zegarkach Citizen Promaster. Centralny rząd w jej ogniwach jest wykończony w taki sposób, że zdaje się być o ton ciemniejszy niż polerowane i matowe zewnętrzne rzędy.

W przypadku modelu Promaster BY3006-53H mocny design jest złagodzony bardzo uniwersalną kolorystyką. Dzięki niej można ten zegarek z powodzeniem łączyć z koszulami i marynarkami w stylu smart casual. Jednocześnie, zegarek nie traci swojego sportowego charakteru, który uwydatnia się, gdy czasomierz jest noszony ze strojem treningowym lub outdoorowym.
Elegancki zegarek Citizen Promaster Geo Trekker BY3006-53H do garnituru i koszuli
Zegarki Citizen Promaster Geo Trekker BY3006-53E

Citizen Promaster Geo Trekker BY3006-53E - z nutą elektrycznej zieleni

Druga z nowości to Geo Trekker, którego czarną tarczę rozjaśniają elementy w odcieniu elektrycznej zieleni, która znacząco poprawia czytelność wskazań, z których korzysta się najczęściej. Całość prezentuje się świeżo i oryginalnie.

W modelu BY3006-53E tarcza to połączenie czerni i szarości. Prawie wszystkie skale na tarczy, poza nazwami miast, funkcjami mechanizmu i oznaczeniem niedzieli w datowniku dni tygodnia, są śnieżnobiałe. Tak samo wskazówki, indeksy godzinowe i skala minutowo-sekundowa. Wysoki kontrast między tymi elementami a czarną powierzchnią tarczy sprawia, że łatwo jest odczytać z zegarka najważniejsze dane.

Zielone wskazówki i mapa świata są doskonale widoczne na ciemnym tle. Pomaga to szczególnie w odczytywaniu czasu na północnej półkuli. Z kolei zielona czcionka użyta do oznaczenia nazw miast pomaga przy regulowaniu mechanizmu w słabszym oświetleniu - taki odcień zielonego jest dobrze widoczny dla ludzkiego oka w różnych, nawet niesprzyjających warunkach otoczenia.

Tarcza zegarka Citizen Promaster Geo Trekker BY3006-53E
Stalowa bransoleta w zegarku Citizen Promaster Geo Trekker BY3006-53E

Pozostałe części referencji BY3006-53E są analogiczne jak w modelu z czarno-białą tarczą - srebrna obudowa i bransoletka.

Elektrycznie zielone akcenty na tarczy sprawiają, że Promaster Air Geo Trekker zyskuje bardziej sportowy sznyt. Chociaż zielone akcenty wykorzystano z umiarem, to i tak zegarek bardziej rzuca się w oczy, przez co lepiej sprawdzi się jako dodatek do stylizacji codziennych i sportowych. Zwiększona łatwość korzystania z funkcji stref czasowych może przydać się podczas długich podróży, które uwzględniają liczne międzylądowania i przesiadki, które nie zawsze odbywają się w świetle dziennym. Wtedy, nawet w słabym nocnym oświetleniu terminala lotniska, można łatwo wybrać właściwą do miejsca lądowania strefę czasową, a zegarek automatycznie przestawi czas i datę.

Citizen Promaster Geo Trekker BY3005-56G - pilot w stylu all black

Ostatnia z nowości to zegarek o zdecydowanie najbardziej przykuwającym wzrok designie. Jest to model w stylistyce all black, która powstała stworzona na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Pierwszym całkiem czarnym zegarkiem był chronograf od Porsche Design, który produkowała sławna marka Orfina. Zegarek powstał z myślą o pilotach, a jego niepowtarzalny wygląd stał się kanonem wśród męski zegarków.
Zegarek Citizen Promaster Geo Trekker BY3005-56G
Czarna koperta w zegarku Citizen Promaster Geo Trekker BY3005-56G

Promaster Air BY3005-56G to prawdziwy zegarek dla pilotów, dlatego jego odmiana all black jest absolutnie zrozumiała. Zresztą w przeszłości firma oferowała praktycznie każdy ze swoich lotniczych modeli w tego rodzaju kolorystyce.

Poza dwoma detalami - oznaczeniem niedzieli na datowniki dni tygodnia i minimalnego poziomu energii w akumulatorze, wszystkie skale, cyfry i litery na tarczy i bezelu są białe. Czerwona jest również wskazówka sekundnika, która zawsze trafia w indeksy.

Cała koperta i bransoleta zostały pokryte trwałą powłoką w kolorze ciemnoszarym. Tak wykończona koperta prawie nie odbija światła, dzięki czemu zegarek nie oślepi pilota, ani nie zdradzi pozycji żołnierza przypadkowym blikiem światła.

Ten model, tak samo jak inne kultowe zegarki all black, wykracza poza standardowe ramy męskiej elegancji. Jeśli tylko jego właściciel ma odpowiednie wyczucie stylu, to będzie na miejscu zarówno przy t-shircie, jeansach i kurtce typu flyers, ale też z materiałowymi spodniami i koszulą z zawiniętymi rękawami. Promaster BY3005-56G może być też świetnym sposobem na zaprezentowanie rozmówcom swojego lotniczego hobby - jest to zegarek, który może być z pewnością źródłem wielu pytań i początkiem ciekawych konwersacji.

Projektantom Citizena udało się na bazie jednego modelu stworzyć trzy zegarki o zupełnie różnym zastosowaniu i charakterze, skierowane do mężczyzn o odmiennych temperamentach i stylach bycia. Taka wszechstronność, osiągana przez niewielkie zmiany w detalach, to marzenie wielu producentów. Charakteryzuje ona najbardziej udane zegarki.

Męski zegarek Citizen Promaster Geo Trekker BY3005-56G
Mechanizm H864 w Citizen Promaster Geo Trekker

Co oferuje mechanizm H864 w Citizen Promaster Geo Trekker?

Kaliber przygotowany na wyjątkową rocznicę nie mógł być kolejnym z serii mechanizmów, od poprzednich modeli różniącym się jedynie niewielkim detalem. Przynajmniej nie, jeśli rocznica dotyczy marki Citizen.

Mechanizm o oznaczeniu H864 jest zaawansowany i pełen ciekawostek. Jedną z nich jest to, że jego nazwa wzięła się od tego, że doba składa się z 86 400 sekund.

Kaliber prezentuje godziny, minuty, sekundy, czas w formacie dobowym, dzień miesiąca, zapas energii w akumulatorze i dzień tygodnia oraz czas światowy i czas UTC.

Dodatkowo, zegarek wyposażony jest w wieczny kalendarz. Dzięki niemu, jeśli zegarek zostanie właściwie ustawiony, to zawsze pokazuje właściwą datę i nie zachodzi potrzeba przestawiania zegarka między krótszym, a dłuższym miesiącem lub między lutym, a marcem. Wieczny kalendarz jest zaprogramowany w taki sposób, by był dokładny aż do 28 lutego 2100 roku.

Dzięki zastosowaniu technologii ładowania solarnego Eco-Drive zegarek jest samowystarczalny i zawsze gotowy do działania. Jego akumulator ładowany jest zawsze, gdy na tarczę pada światło. Nie ma też znaczenia czy jest to światło słoneczne czy sztuczne, chociaż słoneczne ładuje akumulator znacznie szybciej niż to ze świetlówek i diod LED. Naładowanie akumulatora na jeden dzień normalnej pracy zegarka zajmuje mniej niż 5 minut, gdy przebywa się na dworze w słoneczny dzień przy czystym niebie i około 4 godzin w pomieszczeniu oświetlonym lampami elektrycznymi. Kaliber wyposażono w zabezpieczenie przed przeładowaniem, dlatego nie ma potrzeby ukrywać go przed światłem.

Całkowicie naładowany mechanizm może działać przez 6 miesięcy, a jeśli aktywny będzie tryb oszczędzania energii to okres, gdy czas będzie odmierzany precyzyjnie wydłuży się aż do 2,5 roku.

Rezygnacja ze standardowej baterii zegarkowej, która w przeciętnym zegarku o podobnych funkcjach co Citizen Geo Trekker działa przez około 3 lata, jest decyzją podyktowaną troską o środowisko naturalne. Citizen w swoich zegarkach stosuje akumulatory litowe, których żywotność przekracza 10 lat. Oznacza to, że używany przez ponad dekadę zegarek będzie wymagał wymiany i utylizacji jedynie jednego akumulatora, nie trzech baterii. Proces utylizacji obu źródeł energii jest podobny i dość wymagający, dlatego im rzadziej musi być przeprowadzany, tym lepiej dla środowiska naturalnego. Aktualna ilość energii może zostać zaprezentowana wskazówką przy godzinie dwunastej, wystarczy nacisnąć przycisk przy godzinie drugiej, a strzałka zamiast wskazywać na literę symbolizującą aktualny dzień tygodnia, zaprezentuje informację o stanie naładowania.

Zegarki Citizen słyną z dokładności, a nowy Geo Trekker kontynuuje tę dobrą tradycję. Mechanizm, jeśli nie jest w stanie zsynchronizować się z nadawanym radiowo wzorcem czasu, działa z dokładnością w zakresie +/- 15 sekund w skali miesiąca.

Jeśli jednak ma możliwość odebrania sygnału czasu jego dokładność (teoretyczna, bo trudna do empirycznego sprawdzenia) to 1 sekunda błędu na 100 000 lat. Taka dokładność wynika z dokładności zegarów atomowych, które stosowane są w stacjach nadawania radiowego wzorca czasu. Zegarek odbiera czas automatycznie raz w ciągu doby i wprowadza ewentualne korekty w położeniu wskazówek. Możliwe jest też ręczne uruchomienie synchronizacji, co może przydać się po lądowaniu w innej strefie czasowej. Zegarek odbierze sygnał i w ciągu maksymalnie pół godziny zacznie wskazywać aktualny czas.

Promaster Geo Trekker może odbierać sygnał z pięciu nadajników w czterech regionach półkuli północnej. Są to stacje DCF77 w niemieckim Mainflingen, dwie stacje JJY w japońskiej Fukushimie i Kyushu, WWVB w Fort Collins w stanie Kolorado w Stanach Zjednoczonych Ameryki i BPC w chińskiej stacji Shangqiu.

Funkcja czasu światowego pozwala błyskawicznie zmienić prezentowany przez centralne wskazówki czas, na ten obowiązujący w miejscu do którego odbywa się podróż. Zegarek może prezentować czas odpowiedni dla jednej z 26 stref. Regulacja tej funkcji jest bajecznie prosta - wystarczy odciągnąć koronkę do pozycji pierwszej i za pomocą wskazówki sekundowej (której ruch odzwierciedla obroty koronki) wybrać żądaną strefę czasową, a wskazówki automatycznie zmienią pozycję. Wystarczy wcisnąć i zakręcić koronkę dociskając ją i obracając zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Czas UTC prezentowany jest za pomocą strzałki narysowanej na mapie półkuli północnej, symbolizującej południk zero, przechodzący przez angielskie Greenwich. Dysk obraca się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, a jego pełny obrót trwa 86 400 sekund, czyli dobę. Wskazania tego nie można regulować - odbywa się to automatycznie. Mając podstawową orientację w geografii naszej planety, można z dysku łatwo i szybko odczytać aktualny czas dla różnych miast, rozrzuconych po całej Ziemi.

Trwałość dzięki najlepszym materiałom

Nowy model Promaster podąża szlakiem jaki Japończycy wyznaczyli trzy i pół dekady temu. Zegarek jest praktyczny i trwały ponieważ powstał z wysokogatunkowej stali szlachetnej, która jest antyalergiczna i odporna na korozję.

Użyto stopu stali medycznej, czyli takiej, z której przygotowywane są narzędzia chirurgiczne. Chociaż w jego składzie znajduje się nikiel, to jest on uwalniany na tyle wolno, że nie powoduje reakcji alergicznej u zdecydowanej większości osób uczulonych na ten pierwiastek.

Odporność na korozję jest gwarancją tego, że zegarek nie zardzewieje po kontakcie z wodą, zarówno słodką, jak i słoną, z którą z pewnością będzie miał kontakt.

Dodatkowym atutem stali jest fakt, że jest ona łatwa w utrzymaniu w czystości. Jeśli zegarek się pobrudzi, można go umyć pod bieżącą wodą, korzystając z delikatnego detergentu, na przykład mydła do rąk.

Zegarki Citizen Promaster Geo Trekker wykonane ze stali odpornej na korozję
Przejrzyste szkło szafirowe w zegarku Citizen Promaster Geo Trekker
Szkło z syntetycznego szafiru jest przejrzyste i odporne na zarysowania i stłuczenia. Jest to możliwe, ponieważ tworzony przez człowieka szafir ma te same właściwości, co ten stworzony przez naturę. Jedyną różnicą jest to, że jest chemicznie czystszy, dzięki czemu jest bezbarwny. Oczywiście, możliwe jest zarysowanie tego rodzaju szkła, jednak wymaga to posiadania przedmiotu o twardości większej niż ta charakteryzująca szafir. Przykładem przedmiotu, który mógłby zostawić ślad na szafirowym szkle są na przykład narzędzia diamentowe.

Citizen Promaster Air Geo Trekker - udany model rocznicowy

Geo Trekker z kolekcji Promaster od Citizen, to wielofunkcyjny, trwały i świetnie wyglądający zegarek. Sprawdzi się świetnie noszony każdego dnia do biura oraz podczas wakacji lub okazyjnego wypadu nad wodę. Ma cechy, które sprawdzą się w każdej z tych sytuacji.

Precyzyjne wskazanie czasu i datownik to rzeczy bardzo przydatne w dzisiejszym świecie. Punktualne przybycie na spotkanie lub dołączenie do wideokonferencji jest oznaką sumienności i poszanowania dla rozmówców, więc dobrze wiedzieć, która naprawdę jest godzina. Datownika często używa się nieświadomie, kwitując umowy lub odbiór przesyłek.

Wyjeżdżając na wakacje, szczególnie te w “ciepłych krajach” można docenić łatwość i prostotę z jaką w Geo Trekkerze zmienia się strefy czasowe. Po wyjściu z samolotu można w ciągu zaledwie kilkudziesięciu sekund przestawić zegarek i cieszyć się dokładnie wskazywanym czasem lokalnym i datą.

Wysoka wodoszczelność - do 200 metrów / 20 bar / 660 stóp - pozwala uprawiać sporty wodne z zegarkiem Citizen na ręku. Zgodnie ze skalą producenta, taka wodoszczelność pozwala nawet na rekreacyjne nurkowanie z zegarkiem.

Wodoszczelna koperta do 200 metrów zegarku Citizen PROMASTER
Zegarki Citizen Promaster Geo Trekker dla podróżujących

Kto powinien zwrócić uwagę na Promaster Air Geo Trekker?

Nowości z kolekcji Promaster Air skierowane są do mężczyzn szukających uniwersalnych, efektownych, a jednocześnie efektywnych zegarków. Z pewnością docenią je miłośnicy lotnictwa, osoby często podróżujący oraz te szukające zegarków o ponadprzeciętnej dokładności.

Miłośnikom lotnictwa do gustu przypadnie klasyczna stylistyka, której początki datują się na 1952 roku. Wtedy zadebiutował pierwszy w historii zegarek z suwakiem logarytmicznym, który dwa lata później Aircraft Owners and Pilots Association (w skrócie AOPA) czyli Stowarzyszenie Właścicieli i Pilotów Samolotów wybrało na swój oficjalny zegarek. Od tego czasu świat i lotnictwo zmieniły się nie do poznania, jednak zegarki lotnicze z komputerem lotniczym nadal cieszą się ogromną i niesłabnącą popularnością.

Podróżnicy oraz ci, którzy każdego dnia współpracują z osobami z różnych stron świata, skorzystają z dysku czasu UTC oraz funkcji czasu światowego, które pozwolą im zorientować się czy współpracownicy już rozpoczęli swoją zmianę, a także wygodnie obserwować czas lokalny w miejscu do którego przybyli.

Klienci zafascynowani zegarkami typu HAQ (High Accuracy Quartz, z ang.: zegarki kwarcowe wysokiej dokładności), dla których ważna jest precyzja liczona w sekundach, również będą zadowoleni. Polska leży w zasięgu nadajnika DCF77, co sprawia, że na terenie naszego kraju zegarki Radio Controlled zawsze wskazują właściwy czas.

Zegarek Citizen Promaster Geo Trekker Radio Controlled
Luksusowe prezentowe pudełko ZEGAREK.NET

Premierowe modele doskonale nadają się też na prezent - na ich stalowym deklu można wygrawerować napis, który uczyni prezent bardziej osobistym. Kilka słów, cytat lub sama data, zapisana na deklu zegarka potrafi zmienić zwykły przedmiot w pamiątkę na całe życie.

Świadczymy usługę grawerowania na zegarkach, dzięki której możecie państwo wygodnie i bez wychodzenia z domu stworzyć unikatowy prezent dla bliskiej osoby, który przypomni jej o jakimś wyjątkowym wydarzeniu. Wystarczy podczas finalizowania zakupów dodać grawerowanie do koszyka i wpisać wybraną treść, a my zajmiemy się resztą.

Citizen w ZEGAREK.NET

Sklep internetowy ZEGAREK.NET jest wieloletnim partnerem marki Citizen. Kupując w naszej firmie zyskujecie państwo pewność, że dostarczony do państwa zegarek jest oryginalny, nowy i objęty dwuletnią, międzynarodową gwarancją. Dodatkowo, każdy z zegarków dostarczamy w oryginalnym, ekologicznym opakowaniu z kompletną dokumentacją, która pomoże w pełni wykorzystać funkcje jakie oferują zaawansowane mechanizmy Citizen.

Odkryj pełną ofertę zegarków męskich Citizen:

Autor artykułu

Jakub Wronowicz- autor artykułu
Jakub WronowiczPasjonat zegarków męskich z głębokim zrozumieniem psychologii marketingu. Kiedy nie analizuje najnowszych trendów w zegarmistrzostwie, oddaje się rytmom tańca. Posiadacz kilku wyjątkowych modeli, wie dokładnie, jaki zegarek spełni Twoje oczekiwania.